Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Panasonic G80 czy Canon 80d?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar marun
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    94
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Panasonic G80 czy Canon 80d?

    Witam, będę wdzięczny gdy ktoś poświęci chwilę i podzieli się ze mną swoimi doświadczeniami. Dojrzałem do zakupu nowego aparatu, a tym samym wejście w nowy system. Do tej chwili korzystam z Olympusów. Mój wybór padł na dwa aparaty [1] Panasonic G80 i [2] Canon 80d. Fotografuję głównie krajobrazy, architekturę, kadry z podróży i rodzinne. Czasami realizuję zlecenia fotograficzne (branża turystyczna – krajobrazy, obiekty, wnętrza). Oba aparaty nadają się idealnie do moich zastosowań jeżeli chodzi o obiektywy w obu przypadkach mam swoje typy. W Panasonicu G80 jest zamontowana matryca z G7 i tą samą (chyba) włożono w Olympusa OM-D E-M5 II (niestety ta propozycja przekracza założony budżet). Czy różnica w jakości obrazu z matrycy 4/3 i APS-C jest znacząca (G80 vs 80d)? A jeśli tak to na korzyść którego? Za G80 przemawia większa głębia ostrości, a za 80d lepsza praca na wysokim ISO. Jeżeli macie jakieś doświadczenia poproszę o sugestie.

  2. #2
    Awatar alcha
    Dołączył
    Nov 2016
    Mieszka w
    w podróży
    Posty
    230
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Podstawowym pytaniem będzie czy będziesz te zdjęcia drukował i w jak dużym rozmiarze i jakich szkieł będziesz używał. Jeśli te zlecenia są do internetu albo pod ulotkowe wydruki to nie ma większego znaczenia, którym aparatem będziesz to robił, bo w 1800x1200 wszystko wygląda dobrze. O jakich szkłach myślisz do tego Canona? 80D to fajna pucha, dużo potrafi, ale jeśli zapniesz do niej kita za dwieście złotych to będziesz miał jakość telefonu. G80 nie znam. No i większą głębię ostrości to nie jest problem uzyskać, wystarczy domknąć przysłonę

  3. #3
    | OlyJedi Awatar marun
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    94
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Zdarza się, że maksymalny format druku to A4 (katalogi), ale zdarzają się odbitki do A3 (wystawy). Do Canona szeroki 10-18 STM, do Panasonica mZD 9-18 - głównie pracuje na szerokim koncie. Mając świadomość znaczenia szkieł mam typy obiektywów ze średniej półki cenowej (nie kitowe). Co do głębi wiem, że wystarczy przymknąć przysłonę, ale tak się składa że zazwyczaj najlepsza ostrość obiektywu to przysłona 5,6-8.

  4. #4
    Awatar alcha
    Dołączył
    Nov 2016
    Mieszka w
    w podróży
    Posty
    230
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Przy takich kątach i przysłonie 8 to się nie masz co martwić o go Sądziłam, że chcesz używać jasnych szkieł (typu f1.4) po ciemku i się martwisz, że go będzie za płytka przy fotografowaniu skomplikowanych wnętrz na przykład. Na pewno 80D i 10-18 STM to będzie dobry zestaw do krajobrazu, bo to szkło mimo, że tanie jak barszcz jest bardzo dobre. Większe wydruki też przemawiają za pójściem w lustro. Znaczy to zależy jak wyedukowana w kwestii oglądania jest publiczność tych wystaw, jak duża jest sala wystawowa i jak szczegółowe są te zdjęcia. Jeśli to krajobraz w mnóstwem małych szczegółów, to większa matryca będzie bardziej odpowiednia, jesli krajobraz na zasadzie samotne drzewo na polu, to nie ma większego znaczenia. Co do drugiego zestawu to nie wiem, bo na oczy go nie widziałam, ale w internetach na to szerokie szkiełko ludzie kręcą nosem - na ile to pokrywa się z prawdą nie jestem w stanie ocenić, więc tu musisz poczekać na opinie innych. O Canonie możemy gadać, bo używam tych aparatów od połowy lat dziewięćdziesiatych, więc system co nieco znam
    Ostatnio edytowane przez alcha ; 6.01.17 o 19:36

  5. #5
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Weź ściągnij zdjęcia z jednego i drugiego. Wywołaj/wydrukuj w docelowym formacie i zobaczysz czy widzisz różnice.


    Jak nie będzie zauważalnej dla Ciebie to wybierz po punktach specyfikacji, które CIę ineteresują.

    Ja lustra bym nie brał

  6. #6

    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    46
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Miałem kiedyś kloca 40D, i do lustrzanek już nigdy nie powrócę. Uważam, że fotografowanie niedużymi bezlustrami z dobrym EVF jest dużo wygodniejsze i przyjemniejsze niż lustrami. W panasach uwielbiam funkcję Touch Pad AF, i bez niej nie wyobrażam sobie już focenia, ale to tylko kwestia indywidualnych upodobań i preferencji.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar marun
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    94
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Właśnie takie indywidualne przemyślenia interesują mnie najbardziej, bo przetestować nie mam szans, żadnego z systemów nie znam, a specyfikacje i testy już czytałem. Do tej pory fotografowałem małą lustrzanką i kieszonkowym kompaktem od Olympusa. W głowie mam gdzieś zakodowane że większa matryca = lepszy obraz wynikowy (oczywiście z użyciem odpowiednich szkieł i optymalnych ustawień). Ale wygoda m43 kusi.

  8. #8
    Awatar alcha
    Dołączył
    Nov 2016
    Mieszka w
    w podróży
    Posty
    230
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jeśli nie możesz mieć obu to musisz się zastanowić, czy Ci bardziej zależy na jakości obrazu czy na wygodzie użytkowania i tyle. Mały aparat to pewne kompromisy w jakości, bo fizyki nie przeskoczysz. Duży aparat to lepsza jakość, ale też często mniejsza wygoda, cięższe i większe szkła i tak dalej, choć jesli mówimy o 80d z ta STMką, to będzie dość lekko i poręcznie.

    Ja fotografuję cyfrowo kropem, pełną klatką i od bardzo niedawna mikro i każdy z tych aparatów jest do czegoś innego. Jeśli chodzi o puchy Canona, to używam i filmowych i cyfrowych i wszystkie je lubię, ale każda jest trochę inna i każdą biorę na inną okoliczność. Od zawsze używałam porządnych aparatów (z wyjątkiem mojej pierwszej smieny i druha, które dostałam w wieku lat pieciu, później już były tylko lustra, zarówno mełoobrazkowe jak i średniorofmatowe, potem doszły lustra cyfrowe) i dopiero teraz pojawił się mały smyk, który ma funkcjonalność lustrzanki i jej jakość na małych wydrukach, choć i tak pociąga to za sobą wiele kompromisów jakościowo/użytkowych. To jest cudowny aparat, ale nie tak uniwersalny. Dla mnie nie musi być uniwersalny, bo jak będę potrzebowała "bardziej" to wezmę inny aparat, ale gdybym musiała stanąć przed wyborem lustro czy mikro, to brałabym lustro, bo wolę nosić pół kilo więcej niż bać się, czy foty na pewno dobrze wyjdą na dużych wydrukach. Kwestia priorytetów i kwestia rodzaju zdjęć, bo jak pisałam wyżej krajobraz a krajobraz, sala wystawowa a sala wystawowa, katalog a katalog. Możesz też kupić sobie małego smyka do małych zdjęć a jeśli będziesz robił materiał pod duże wydruki, to wypożyczysz sobie bardziejmogący sprzęt i tyle.

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Mnie się wydaje, że do dużych wydruków wymagana jest odpowiednio duża rozdzielczość matrycy (te MPix). Z matrycy 16 MPix wydruki do A3 powinny być dobrej jakości. Rozdzielczość wyjdzie wówczas ok. 280 dpi. Sama jakość będzie zależała głównie od obiektywu. Większa matryca za to umożliwia lepszą jakość na wyższym iso i mniejszą GO. Jeśli te wyższe iso i mała GO jest potrzebna to oczywiście lustro. Ale bardziej jako teoretyk się wypowiadam, więc trzeba wziąć poprawkę
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    Awatar alcha
    Dołączył
    Nov 2016
    Mieszka w
    w podróży
    Posty
    230
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Jest jeszcze coś takiego jak wielkość piksela, niestety. I ta tycia matryca będzie potrzebowała wysokorozdzielczego genialnego szkła, żeby nie było "prawie ostro" tylko ostro. Ta większa matryca zadowoli się szkłem średniopółkowym by była żyletowatość. Wyższą jakość obrazu można uzyskać słabszym szkłem na większej matrycy. Oba wymienione szkła to ta sama kategoria, z tym że ta STMka będzie lepiej rysowała na matrycy krop x1.6 niz to 9-18 na matrycy krop x2.

    Nie wiem czym kolega fotografował do tej pory. Bo jeśli czymś małym i jakość go zadowala, to niech idzie za głosem serca i weźmie ten kuszący system mikro, jeśli zaś koledze zależy na pewniejszej jakości obrazu to jednak ja bym polecała lustro. Wszystko zależy od tego czy kolega chce miec mały i wygodny aparat czy aparat "robiacy ładne zdjęcia" i jak często tych dużych wydruków będzie potrzebował. Zawsze, jeśli na papierze wyjdzie niewystarczająco ostro, można wydrukować na płótnie i juz będzie cacy Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Wszystko to kwestia potrzeb i upodobań.

    Ostrość to w ogóle jest kwestia postrzegania ale też i rodzaju fotografii. Bo tak samo "fizycznie ostry" obiekt na rozmemłanym tle będzie postrzegany jako bardziej ostry niż gdyby był przedstawiony w otoczeniu wielu tak samo jak on lub nieznacznie mniej ostrych elementów. Jeśli sala wystawowa jest duża, to można walnąć wielki obraz i jeśli będzie miejsce na odejście to jego "ostrość" nie będzie miałą znaczenia, bo zawsze dojdzie się do punktu, w którym on będzie "ostry", ale jeśli toto wisi w ciasnym korytarzu to musi być żyleta na wydruku, bo inaczej widzowie będą marudzić, że nieostre te zdjęcia. I tak dalej, ja tak mogę długo, więc mnie nie podpuszczajcie Lustro czy mikro to wybór jak pomiędzy osobówką kombi a sedan. Jeśli nie możemy mieć obu, to bierzemy ten bardziej uniwersalny. Moim zdaniem.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.01.14, 17:50
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 5.09.13, 17:10
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25.06.09, 19:19
  4. Panasonic FZ18 a Olek C4000 lub Canon A610
    By qwerty in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22.10.07, 14:35
  5. Test zdięciowy Canon 350D, Canon 5D i Sony-Erikson 800i :-)
    By jacek2004 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14.07.06, 20:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.