Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Lampa do olympus e-pl5

  1. #11

    Dołączył
    Nov 2016
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Udało mi się kupić tą lampkę, wrażenia bardzo dobre jak na pierwszy rzut oka.
    Na początku nie chciała się tylko włączyć, wyjąłem i włożyłem jeszcze raz baterie i zadziałało.

    Mam pytanie odnośnie światła odbitego w tej lampie przy użyciu TTL w trybie A na aparacie. Czy aparat robi nią dwa szybkie błyski i sprawdza jak światło odbija się od sufitu czy tylko jeden i zależnie od tego gdzie jestem muszę sobie poprawić +-EV na lampce?

  2. #12
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    TTL z definicji robi dwa błyski.

  3. #13
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    TTL z definicji robi dwa błyski.
    Mylisz się. TTL błysku to po prostu pomiar błysku pzrez obiektyw bez precyzowania ile ma być błysków. I pierwsze systemy pomiaru błysku TTL - jeszcze w analogowych lustrzankach - działały tak, że błysk był jeden - czujniki umieszczone w komorze lustra mierzyły podczas ekspozycji ilość światła odbitego od powierzchni filmu i gdy jego ilość przekroczyła zadany próg aparat wysyłał do lampy komendę przerwania błysku. Później pojwiły sie tzw. zaawansowane systemy pomiarowe błysku (o nazwach firmowych takich jak E-TTL, I-TTL, P-TTL) w których lampa wysyłała przed uniesieniem lustra i otwarciem migawki jeden przedbłysk (niekiedy nawet więcej niż jeden) podczas którego natężenie światła odbitego od motywu było mierzone tymi samymi czujnikami co światło zastane i na podstawie wyników pomiaru procesor aparatu kalkulował niezbędną energię błysku. Zaletą tych systemów było to, że były tańsze w produkcji, gdyż zbędne były dodatkowe czujniki w komorze lustra, wadą z kolei to, że fotografowane osoby często miały na zdjęciach nienaturalnie przymknięte oczy - na skutek przedbłysku oczy zdążały się przymknąć jeszcze przed otwarciem migawki. Gdy wprowadzono lustrzanki cyfrowe ich najwięksi producenci - Nikon, Canon i Minolta - usunęli czujniki pomiaru błysku TTL z komory lustra twierdząc, że błyszcząca powierzchnia matrycy powoduje, iż ta metoda pomiaru nie działa. Był to jednak bełkot marketingowy mający usprawiedliwić politykę zmuszenia klientów do zakupu nowych, drogich lamp błyskowych - pierwsze lustrzanki cyfrowe Pentaxa (modele *istD i *istDS) zachowały czujniki pomiarowe w komorze lustra i mogły działać zarówno z nowymi lampami w systemie P-TTL, jak i ze starymi w 'zwykłym' TTL. Miałem Pentaxa *istD i mogę potwierdzić, ze pomiar błysku TTL bardzo dobrze z nim działał - co więcej - z dowolnymi obiektywami (nawet M42 przez przejściówkę i obiektywami otworkowymi). Niestety Pentax też uległ marketingowym trendom i nowsze lustrzanki Pentaxa zostały wykastrowane z czujników pomiarowych w komorze lustra.
    W przypadku aparatów bezlusterkowych instalowanie dodatkowych czujników jest zbędne - do pomiaru światła błyskowego można wykorzystać matrycę aparatu. Czy Olympus stosuje w swoich aparatach przedbłyski pomiarowe - przyznam się że nie wiem.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #14
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Dzięki za korektę. Zastosowałem trochę skrót myślowy. Olek mial przedbłysk - przynajmniej w dużym 4/3. Zresztą tak chyba zostało skoro stare lampy działają z mikrusami.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Jeśli miał przedbłysk w dużym 4/3 i stare lampy w m4/3 działają - to niemal na 100% w m4/3 też używane są przedbłyski.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  6. #16

    Dołączył
    Nov 2016
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Po kilku imprezach stwierdzam że jak lampa (meike 320) działa to świetnie jak za tą cenę i wielkość. Niestety czasem lubi się zawiesić (po prostu nie włączyć, lub nie wyłączyć - najlepiej trzymać ją cały czas włączoną - sleep działa bez problemu)

    Testowane na body e-m10 I i e-pl5.
    Żeby lampa z powrotem zadziałała trzeba ją zdjąć z body a czasem i wyjąć i włożyć baterię. Spotkał się ktoś z czymś podobnym?

    Na razie nie ma co iść z tym na gwarancje bo zawieszanie występuje tylko przy próbie włączenia/wyłączenia, najlepiej jest wpierw włączyć lampę, potem założyć na body i włączyć aparat. Jak już jest włączona to działa świetnie bez problemów (najdłużej testowana była z 7 godzin)
    Ostatnio edytowane przez lethaljelly ; 21.12.16 o 17:29

Podobne wątki

  1. Lampa do Olympus E-PL3
    By balboos in forum Oświetlenie micro 4/3
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 3.06.14, 22:22
  2. lampa Olympus G-40
    By jota in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12.02.09, 13:57
  3. Lampa Olympus G-40
    By 01 in forum E-System
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21.07.08, 19:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.