Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: On ma to na początek :)

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez onmato071 Zobacz posta
    Ok, dzięki za wskazówki Jest jakiś cudowny sposób na "idealnie" ostrzenie czy to po prostu kwestia doświadczenia, prób i wyczucia?
    Co do wyostrzenia zdjęcia to moja rada jest taka:
    Zdjęcia nie trzeba wyostrzać w całości, bo to jemu nie służy.
    Nie wiem jakiego programu używasz do obróbki, ale wyostrzyć wystarczy kontury, które są na zdjęciu. Do tego wyostrzenia trzeba zrobić maskę z konturów zdjęcia. W PS to bardzo prosta maska.
    Wyostrzanie kolorów pogarsza jakość zdjęcia. Co do ilości wyostrzenia to już sprawa gustu. Nie ma reguły. Dla jednych będzie za mało ostre, a inny napisze że przeostrzyłeś.
    Rób tak jak uważasz, jak chcesz pokazać.

  2. #12

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    26
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Co do wyostrzenia zdjęcia to moja rada jest taka:
    Zdjęcia nie trzeba wyostrzać w całości, bo to jemu nie służy.
    Nie wiem jakiego programu używasz do obróbki, ale wyostrzyć wystarczy kontury, które są na zdjęciu. Do tego wyostrzenia trzeba zrobić maskę z konturów zdjęcia. W PS to bardzo prosta maska.
    Wyostrzanie kolorów pogarsza jakość zdjęcia. Co do ilości wyostrzenia to już sprawa gustu. Nie ma reguły. Dla jednych będzie za mało ostre, a inny napisze że przeostrzyłeś.
    Rób tak jak uważasz, jak chcesz pokazać.
    Z ostrzeniem mam problem od początku.. Pracuje na LR. Przy portretach ostrze (wiadomo, zależy to od konkretnego zdjęcia) na około 70-80 i taką też zakładam maskę. Przy innych zdjęciach, np krajobrazowych ostrze dużo mniej (do 40) a maskę jeszcze mniejszą. Źle? Dodatkowo przy eksporcie mam ustawione na matte paper standart (gdybym chciał wywołać na papier zdjęcie córy)

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Pomagano, a się nie słuchasz:



    Co do zdjęć, sądzę, że sam wiesz co źle na foto 1 - kadrowanie. Ciecie łódki oraz to drzewo przy lewej krawędzi zdjęcia.
    2, 3 i 4 się mi podobają. Od strony technicznej (ostrość, itp.) nie będę się wypowiadał bo oglądam na kiepskim wyświetlaczu laptopa.
    Heh, to kwestia tego, że potrzebowałem zdjęcia w tym rozmiarze a później gdy chciałem wrzucić je na to forum juz w 1200 to mi poznikały te obrobione z LR przy imporcie nowych zdjęć... ( LR mam jeszcze średnio opanowany...:])

    Co do zdjęć to szczerze nie zauważyłem sam (i co gorsza dalej nie widzę złego kadru w 1 heh.. No może powinien być przesunięty w lewy dolny róg ) Natomiast 3 wydaje mi się, że jest za ciemna i ostrość wycelowana w złym miejscu. Być może za mała przysłona (f11) W 5 to chyba poniosło mnie za bardzo bo smugi tych samolotów wyglądają nienaturalnie i jest równiez za ciemne?
    Ostatnio edytowane przez onmato071 ; 22.05.17 o 06:31

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Nie wiem czy się dobrze rozumiemy pisząc o masce, którą należy wykorzystać przy ostrzeniu zdjęcia.
    Poniżej pokazałem maskę z krawędzi Twojego przedostatniego zdjęcia. Całe zdjęcie wyostrzysz a nawet wskazane jest przeostrzenie. Zastosujesz poniższą maskę i ustawisz krycie na tyle procent, na ile będziesz uważał.
    To co jest jasne (czyli krawędzie) to zostanie wyostrzone. Reszta zdjęcia nie będzie wyostrzona. Taką maskę możesz jeszcze zmodyfikować i zasłonić to czego nie chcesz ostrzyć.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy-1.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	202,0 KB
ID:	191061
    Ostatnio edytowane przez A56 ; 22.05.17 o 09:46

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez onmato071 Zobacz posta
    ...Dodatkowo przy eksporcie mam ustawione na matte paper standart (gdybym chciał wywołać na papier zdjęcie córy) ...
    Zdjęcia przeznaczone do internetu, na forum, powinieneś przy eksporcie mieć zaznaczone na screen (ekran).
    Jeśli będziesz chciał zrobić odbitkę nie stanowi przecież żadnego problemu ponowne wyeksportowanie zdjęcia z zaznaczonym matte paper.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #15

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    26
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Zdjęcia przeznaczone do internetu, na forum, powinieneś przy eksporcie mieć zaznaczone na screen (ekran).
    Jeśli będziesz chciał zrobić odbitkę nie stanowi przecież żadnego problemu ponowne wyeksportowanie zdjęcia z zaznaczonym matte paper.
    No właśnie dla mnie stanowi to problem...😆 Nie jestem jeszcze dobrze otrzaskany w LR i za każdym razem kiedy importuje nowe rawy to te obrobione wczesniej po prostu znikaja. Kombinowałem ale nie wiem jak je zapisać...

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez onmato071 Zobacz posta
    No właśnie dla mnie stanowi to problem...😆 Nie jestem jeszcze dobrze otrzaskany w LR i za każdym razem kiedy importuje nowe rawy to te obrobione wczesniej po prostu znikaja. Kombinowałem ale nie wiem jak je zapisać...
    Mam kilkanaście tysięcy RAW-ów w Lightroom, obrobionych co prawda znacznie mniej bo może z kilka tysięcy. Program wszystko zapamiętuje sam, nic nie trzeba zapisywać. Dodatkowo jest możliwość wywołania RAW-a na kilka sposobów z różnymi ustawieniami suwaków. Wtedy już trzeba te ustawienia zapisać (z swoją nazwą np. B&W), tzw. snapshot.
    Najlepiej zdjęcia z karty skopiować na dysk twardy i dopiero z dysku importować do programu Lightroom.
    W internecie znajdziesz dużo poradników/filmików instruktażowych do LR w temacie importu zdjęć. Warto też zrobić z 2, 3 czy 4 katalogi tematyczne, aby wszystkie zdjęcia nie były "pomieszane". Mam tu na myśli przykładowo podział na zdjęcia prywatne, rodzinne i powiedzmy takie na forum.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #17

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    26
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Nie wiem co ja mam za LR ale próbowałem raz jeszcze i dalej wszystko znika:/ Tak samo jak obrobione zdjęcie które zapisałem w snapshot znika bezpowrotnie po tym jak przejdę do edycji innej fotografii. Mogą to być jakieś dziwne ustawienia LR czy tylko ja jestem takim magikiem?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5010433.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	1,50 MB
ID:	191090tutaj oprócz kolorów, to chyba ponownie ostrość ustawiona zbyt głęboko w kadrze?
    Ostatnio edytowane przez onmato071 ; 22.05.17 o 22:09

  8. #18
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez onmato071 Zobacz posta
    Nie wiem co ja mam za LR ale próbowałem raz jeszcze i dalej wszystko znika:/ Tak samo jak obrobione zdjęcie które zapisałem w snapshot znika bezpowrotnie po tym jak przejdę do edycji innej fotografii. Mogą to być jakieś dziwne ustawienia LR czy tylko ja jestem takim magikiem?
    Pierwszy raz spotykam się aby ktoś miał tego typu problem w LR, więc raczej jesteś magikiem
    Musisz lepiej poznać program. Wpisz frazę w gooogle: youtube lightroom import zdjęć. Zapoznaj się z katalogiem w LR. https://www.youtube.com/watch?v=9TDM9ZaLSF0
    Takich filmików jest dużo więcej i nie wiem czy akurat ten (nie bardzo chce mi się cały oglądać ) zawiera wszystkie potrzebne informacje do rozwiązania tego "problemu".
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 22.05.17 o 22:35
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez onmato071 Zobacz posta

    Co do zdjęć to szczerze nie zauważyłem sam (i co gorsza dalej nie widzę złego kadru w 1 heh.. No może powinien być przesunięty w lewy dolny róg ) Natomiast 3 wydaje mi się, że jest za ciemna i ostrość wycelowana w złym miejscu. Być może za mała przysłona (f11) W 5 to chyba poniosło mnie za bardzo bo smugi tych samolotów wyglądają nienaturalnie i jest równiez za ciemne?
    Zacznij od początku, pooglądaj dobre foty krajobrazu czy to w galerii czy w wątkach. Jest kilku dobrych pejzażystów na forum. Potem napisz czy faktycznie ten kadr 1 jest dobry. Moim skromnym zdaniem nie jest wart pokazania. No chyba że jako przykład bezsensownego kadrowania. Co do fotografowania aparatami m4/3, zapomnij raczej o przysłonach f11. W szerokim kącie spokojnie f6.3 wystarczy. Potem zaczyna się dyfrakcja, która im mocniej przykręcasz tym bardziej psuje zdjęcia. Czasem, jak potrzeba rozmyć np płynącą wodę to i owszem używa się f11 i więcej ale potem trzeba dobrze popracować nad zdjęciem. No to tyle z uwag i rad na początek.

  10. #20

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    26
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Będę musiał zrobić tak jak mówisz. Bo powiem szczerze, że mogłem to zdjęcie wykonać inaczej ale celowo "wyjrzałem" zza drzewa i obciąłem łódkę. Lubie takie cięcia. Ale skoro jest to błąd muszę się zresetować

Podobne wątki

  1. No to początek
    By jurec in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 540
    Ostatni post / autor: 13.09.20, 19:49
  2. Rybmar - początek
    By Rybmar in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 1.09.09, 22:10
  3. Cubus - początek
    By Cubus in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 14.07.09, 09:33
  4. Początek
    By OKI in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 1.03.09, 11:15
  5. poczatek...
    By toomii in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30.10.06, 00:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.