Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: głębia ostrości, skala, ogniskowa

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    96
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    głębia ostrości, skala, ogniskowa

    Czy dobrze rozumuję:
    Mam dwa obiektywy - Panas 30 mm Macro i MZ 60 mm Macro. Załóżmy, że pracuję na skali odwzorowania 1:1.
    Dla 60 mm odległość od fotografowanego obiektu jest dwa razy większa niż dla 30 mm.
    A co z głębią ostrości? Dla którego obiektywu będzie większa (oczywiście przy takich samych parametrach ekspozycji)?
    Z góry dziękuję za objaśnienie.

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Możesz przyjąć, że przy takiej samej przysłonie i takim samym kadrze GO będzie taka sama. Zmieni się odległość i perspektywa, czyli wygląd tła.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Dodam jeszcze, ze z praktycznego punktu widzenia istotna jest odległość między motywem a przednią soczewką. Tu różnica między Olympusem a Panasonikiem jest większa niż 2x. W/g testów ze strony www.optyczne.pl dla skali 1:1 odległość ta wynosi dla Panasonica ok. 2.5cm, zaś dla Olympusa 7cm. Do tego z punktu widzenia wygody podejścia i oświetlenia motywu istotna jest średnica obiektywu. Pod tym względem różnica jest niewielka (Olympus 56mm, Panasonic 58.8mm) ale też na korzyść Olympusa.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #4
    Administrator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    Feb 2012
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    1.591
    Siła reputacji
    85
    Moja galeria
    Zakładasz że ogniskowe są takie jak podaje producent. I podaje je prawidłowo ale .. dla ustawienia szkła na nieskończoność. Tymczasem oczywiście macro się robi na małych odległościach. Ogniskowa w tym momencie jest zapewne całkiem sporo mniejsza. Zależy od tego jak jest skonstruowany obiektyw. Zoom skraca. Stałka z wędrującymi względem siebie grupami soczewek (wewnetrzne albo tylne ogniskowanie) - też skraca. Zachowują ją jedynie stalki w ktorych przesuwaja się tak samo wszystkie soczewki.
    W praktyce niestety właściwie nie wiemy jaka jest ogniskowa. Dopóki sobie tego sami nie wyliczymy znając skalę odwzorowania (rozmiar przedmiotu vs jego rozmiar na matrycy) i odległość.
    Dla każdej odległości ogniskowa będzie trochę inna.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 10.12.16 o 23:33

  5. #5
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Masz rację, dla Olympusa pokręciłem, ale z innych względów niż napisałeś (z tego, ze te obiektywy przy ostrzeniu zmieniają ogniskową doskonale zdaję sobie sprawę). Odległość liczyłem odejmując od odległości ostrzenia przy skali 1:1 (jest to z definicji odległość między motywem przy najmniejszej skali a płaszczyzna matrycy) sumę odległości rejestrowej systemu oraz długości obiektywu. W przypadku Panasonica wynik się zgadza, w przypadku Olympusa zgapiłem to, że obiektyw ten zwiększa swoją długość podczas ostrzenia W efekcie uzyskany dla Olympusa wynik jest znacznie większy od faktycznej odległości między motywem a przednia soczewką - jak przed chwilą doczytałem wynosi ona przy skali 1:1 niewiele ponad 1cm Dziękuję Jackowi za zwrócenie uwagi i przepraszam tych, których wprowadziłem w błąd swoja wypowiedzią.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. Głębia ostrości
    By Peterek in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 4.05.15, 19:55
  2. Głebia ostrości
    By RockZi in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 4.02.09, 22:04
  3. Ogniskowa, kąt widzenia a skala odwzorowania...
    By Fr3dzia in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28.02.08, 00:15
  4. System E a głębia ostrości ??
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14.06.05, 21:31
  5. Głębia ostrości w C-7xx...?
    By Rick van Dyke in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 1.09.04, 18:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.