Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Aplikacja do Rawów - stan na 2016/2017

  1. #11
    | OlyJedi Awatar piaseczek
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    717
    Siła reputacji
    51
    Moja galeria
    DXO 9, był za darmo i bardzo fajny. Prime super.

  2. #12
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Jak się Witku domyślasz - Darktable
    Muszę stwierdzić, że wcześniejsze wersje były lepsze, bardziej dopracowane - ale nie obsługiwały tyle sprzętu co najnowsze.
    Ostatnio zresztą programiści Debiana tak spaprali aplikację, że sam musiałem sobie kompilować ze źródeł.
    Zalety ? - cała masa. A przede wszystkim jest jakby forkiem LR.
    Wady ? - na ustawieniach defaultowych jest za dużo kontrastu i nasycenia.
    ====
    czasami RawTherapee - tak dla wprawy
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #13
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Tak jak Karol wybrałbym Lightrooma za intuicyjność, ale też przede wszystkim za brak przesytu dostępnych funkcji. Mam wrażenie, że konkurencyjne programy nie potrafią poradzić sobie ze swego rodzaju natręctwem powodującym rozbudowę aplikacji o taki nadmiar funkcji, że w gruncie rzeczy nie wiadomo z czego skorzystać by zrobić proste prace edycyjne. Proces przetwarzający zdjęcia też ma wpływ na wybór narzędzia. To cyfrowa chemia decyduje co wyciągniemy z obrazu.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Tak jak Karol wybrałbym Lightrooma za intuicyjność, ale też przede wszystkim za brak przesytu dostępnych funkcji. Mam wrażenie, że konkurencyjne programy nie potrafią poradzić sobie ze swego rodzaju natręctwem powodującym rozbudowę aplikacji o taki nadmiar funkcji, że w gruncie rzeczy nie wiadomo z czego skorzystać by zrobić proste prace edycyjne. Proces przetwarzający zdjęcia też ma wpływ na wybór narzędzia. To cyfrowa chemia decyduje co wyciągniemy z obrazu.
    Tylko, ze z drugiej strony jesli mamy tylko w RAWach i wywolaczce robic proste sprawy edycyjne to czyz nie latwiej pstrykac w JPG i zaufac automatyce aparatu??
    Smak i aromat przypraw poznaje sie z czasem i sposobem ich uzywania.Czy musimy uzywac tylko soli i pieprzu? Majac w zasiegu reki curcume nie uzyjemy jej jako szafranu tylko poczytamy jakie daje plusy potrawie z jej zastosowaniem.Nie znajac jej nie wyrzucajmy jej tylko poczytajmy do czego ona.

  5. #15
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Tylko, ze z drugiej strony jesli mamy tylko w RAWach i wywolaczce robic proste sprawy edycyjne to czyz nie latwiej pstrykac w JPG i zaufac automatyce aparatu??
    To czy JPG wystarczy czy zatrudniam Lightroom do edycji, to indywidualny wybór przy zdjęciach i dobrze, że jest. Nie potrzebuje twardo definiować, że robię tylko w jednym formacie. Na stałe jest ustawiony RAW. JPEG wykorzystuje do zdjęć dokumentacyjnych, które potrzebuje mieć zapisane przy jakieś sprawie w notesie. Dokumentacje przeważnie charakteryzuje dobre oświetlenie, ale tu z kolei pojawia się kolejny warunek. Jeśli światło jest słabe, a poradzę sobie z uzyskaniem lepszego zdjęcia w edycji, wracam do RAW.

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Smak i aromat przypraw poznaje sie z czasem i sposobem ich uzywania.Czy musimy uzywac tylko soli i pieprzu? Majac w zasiegu reki curcume nie uzyjemy jej jako szafranu tylko poczytamy jakie daje plusy potrawie z jej zastosowaniem.Nie znajac jej nie wyrzucajmy jej tylko poczytajmy do czego ona.
    Ależ Lighroom ma dużo więcej "przypraw" niż zakładka Basic. Zwłaszcza gdy połączy się go z zewnętrznym edytorem. Ale podobnie jak z PS CS trzeba te aromaty poznać.

  6. #16
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    natręctwem powodującym rozbudowę aplikacji o taki nadmiar funkcji, że w gruncie rzeczy nie wiadomo z czego skorzystać by zrobić proste prace edycyjne.
    Odnosilem sie w szczegolnosci do tego stwierdzenia swoim postem.Proste prace edycyjne to napewno Raw jest niepotrzebny.

  7. #17

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    silnik jpg ten sam co w aparacie
    To dobrze czy źle ? Chodzi mi o to, czy jpeg-i z innych programów (na potrzeby odbitek) mogą być mniej lub bardziej przyjemne, mniej "digitalne" dla oka ? Czy jest sens oddawać tiff-y do fotolabu ?
    Ostatnio edytowane przez Pendolino ; 12.10.16 o 22:49

  8. #18
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    To dobrze czy źle ? Chodzi mi o to, czy jpeg-i z innych programów (na potrzeby odbitek) mogą być przyjemniejsze, mniej "digitalne" dla oka ?
    Dla mnie dobrze z dwóch powodów. Po pierwsze lubię JPGi z Olków - IMHO mają coś fajnego i przyjemnego dla oka, chociaż to mocno subiektywne odczucie i nie każdy musi go podzielać. Po drugie - zabawa z orfami w OV3 daje ten sam efekt co w aparacie, w konsekwencji (zwykle jak mam nowego Olympusa, a miałem już ich sporo) biorę rawa, obrabiam go na wszystkie strony w sofcie Olka, porównuję, eksperymentuję i jak już wiem jakie nastawy różnych aspektów silnika jpg pasują mi najbardziej to ustawiam aparat analogicznie jak miałem w Olympus Viewer 3. Zawsze fotografuję w opcji raw+jpg, dość często jednak rawów nie tykam - zadowalają mnie jpgi .
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    Dla mnie dobrze z dwóch powodów. Po pierwsze lubię JPGi z Olków - IMHO mają coś fajnego i przyjemnego dla oka, chociaż to mocno subiektywne odczucie i nie każdy musi go podzielać. Po drugie - zabawa z orfami w OV3 daje ten sam efekt co w aparacie, w konsekwencji (zwykle jak mam nowego Olympusa, a miałem już ich sporo) biorę rawa, obrabiam go na wszystkie strony w sofcie Olka, porównuję, eksperymentuję i jak już wiem jakie nastawy różnych aspektów silnika jpg pasują mi najbardziej to ustawiam aparat analogicznie jak miałem w Olympus Viewer 3. Zawsze fotografuję w opcji raw+jpg, dość często jednak rawów nie tykam - zadowalają mnie jpgi .
    Bardzo logiczne podejscie ktore powinno zadowolic 99,9 zaawansowanych amatorow fotografi.
    Takowe zawsze przekazywalem dawniej mlodszym ode mnie.Dobry "grzebacz" na potrzeby internetu i wydruku 13x18 pogrzebie na 8 bitach i nikt z nas nie zobaczy roznicy.

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Gwoli ścisłości w wołarkach RAW (OV3) "grzebie się" w tylu bitach ile ma dany plik RAW, czyli 12, z niektórych aparatów 14-bitów. 8 bitów ma jpg i do powiedzmy intensywniejszej obróbki nie jest zalecany.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 12.10.16 o 23:19
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Silkypix do Rawów
    By lessie in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14.12.06, 13:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.