Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28

Wątek: Używacie filtrów szarych typu FADER?

  1. #21
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Należy zacząć od tego, jak długi czas chcesz uzyskać. Piszesz, że kilka sekund w ciągu dnia - podziel sobie zatem te kilka sekund przez krotność filtra którego zakup rozważasz i sprawdź empirycznie przy jakiej przysłonie i czułości będziesz w stanie taki czas uzyskać w realnej sytuacji zdjęciowej.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #22

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Sprawdzalem czasy na ND symulatorach, co konkretnie można osiągnąć w konkretnych przypadkach.
    Mam male doświadczenie empiryczne w uzyskiwaniu konkretnych efektów wiec stąd chec nauki, eksperymentowania- i stąd w ogóle temat
    Zapewne standardowo- rozmycie wody dzień, chmury dzień, wieczór, miasto noc i ruchome światła, pozbycie się "ruchomych" ludzi itd
    Czyli najlepiej u mnie ND1000+ jakiś ND8-ND16 na początek zabawy.

  3. #23
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Pozbywać się ruchomych ludzi możesz i bez filtra - wykonujesz ze statywu kilka ekspozycji w odstępie kilku sekund i potem odpowiednio składasz w programie graficznym. Są nawet do tego odpowiednie programy wykonujące takie składanie automatycznie - np. MultiView Inpaint.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #24
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Mi akurat w dzień wystarcza ND8, łączony ewentualnie z filtrem polaryzacyjnym. Pozwoli to na wydłużenie ekspozycji o zaledwie ok. 5EV, ale wystarczy zazwyczaj do pokazania ruchu wody. Można też ewentualnie domknąć jeszcze przysłonę o czym już była mowa.
    Jasne, że Ci wystarcza ale zauważ, że 5EV to 32 x.
    Po co więc ryzykować pogorszenie obrazu przez składankę dwóch filtrów, skoro można użyć jednego ND32?
    Cytat Zamieszczone przez redrum1906 Zobacz posta
    Zapewne standardowo- rozmycie wody dzień, chmury dzień ...
    Zajrzyj do mojego posta, gdzie właśnie próbowałem rozmyć wodę. Wyszło mi, że co najmniej ND32.
    Ewentualnie dalsze wydłużenie przez przymkniecie obiektywu.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  5. #25
    | OlyJedi Awatar grisza34
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    tarnobrzeg
    Posty
    1.241
    Siła reputacji
    94
    Moja galeria
    jest masa apek na androida jak np ndcalculator i tym trzeba się kierować. ja zazwyczaj z nd1000 łapie czasy w POCHMURNY dzień rzędu 17s i jest w miarę fajnie. mam kilka zdjęć jak chcesz wrzucę żebyś zobaczył efekt.
    Ostatnio edytowane przez grisza34 ; 9.10.16 o 15:36

  6. #26
    | OlyJedi Awatar grisza34
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    tarnobrzeg
    Posty
    1.241
    Siła reputacji
    94
    Moja galeria
    poza tym ustawiam f16 sprawdzam czas i wrzucam na nd calculator . czas później na BULBie i jest coś takiego
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5300016.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	458,7 KB
ID:	183279  

  7. #27

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    jest masa apek na androida jak np ndcalculator i tym trzeba się kierować. ja zazwyczaj z nd1000 łapie czasy w POCHMURNY dzień rzędu 17s i jest w miarę fajnie. mam kilka zdjęć jak chcesz wrzucę żebyś zobaczył efekt.
    Pisałem, że używałem symulatora filtrów ND- oczywiście apek mobilnych tego typu jest wiele
    Pozbywać się ruchomych ludzi możesz i bez filtra - wykonujesz ze statywu kilka ekspozycji w odstępie kilku sekund i potem odpowiednio składasz w programie graficznym. Są nawet do tego odpowiednie programy wykonujące takie składanie automatycznie - np. MultiView Inpaint.
    Ekspozycji wielokrotnej używam do uzyskania innych efektów- raczej nie chciałoby mi się bawić do składania ujęć w celu eliminowania ludzi z kadru- wolę dłuższy czas

    W sumie miałem kupić 12-40 ale nagłe , duże wydatki spowodowały, że zostają dalej ze stałkami a zainwestowałem w najlepszego wg. mnie KIT'a(na 12 i 14mm)- Panasonica 12-32. Obiektyw, który nie ma manualnego ostrzenia.

    I teraz się zaczynam zastanawiać czy jeśli kupię ND1000 to w ogóle sfocusuję
    Filtrów używam przez redukcję do 37mm. Myślę od razu czy lepiej filtr kupować 58mm czy 62mm(pod potencjalnie kiedyś 12-40)

    Na chwilę obecną ND1000 biorę na pewno(bo w ciągu dnia na pewno będę eksperymentował).
    Muszę pomyśleć na gęstością drugiego filtra, który przydałby się do nocnych długich czasów- pewnie coś z przedziału 8-64ND. Może kupię taniego FADERA żeby zbadać jaką gęstość będę najczęściej wykorzystywał(jakie efekty będę chciał uzyskać).

  8. #28
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.774
    Siła reputacji
    376
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez redrum1906 Zobacz posta
    I teraz się zaczynam zastanawiać czy jeśli kupię ND1000 to w ogóle sfocusuję
    Na zewnątrz w dobrych warunkach oświetleniowych z w miarę kontrastowym motywem autofocus zapewne sobie poradzi. W pomieszczeniach będzie ciężko. Założyłem przed chwilą ND400 na E-M5 z podłączonym 14-140. W pokoju oświetlonym żarówkami AF nie daje rady, ale już po skierowaniu na ekran telewizora ostrzy bez problemów.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

Podobne wątki

  1. fader filtr nd do zuiko 14-42 ez na E-M10?
    By zbigo in forum Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14.07.14, 09:54
  2. obiektywy micro4/3 i fader
    By skrzynka97 in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.12, 23:28
  3. Fader nd 400
    By pietro77 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12.09.09, 16:14
  4. Dziewczyny ze święconką na tle szarych bloków
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.04.07, 13:21
  5. Czego uzywacie do rawow?
    By (A)rturo in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18.12.05, 23:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.