Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: EPL5 - regulacja ostrości

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    EPL5 - regulacja ostrości

    Witam wszystkich!
    Kilka miesięcy temu nabyłem Olympusa EPL-5 w komplecie z dwoma kitowymi obiektywami.
    Ładny aparacik, ale.... jako że wychowałem się na analogu to nie wszystko mi pasuje w tak zaawansowanej technice która teoretycznie "sama robi zdjęcia"...
    Byłem wczoraj w plenerze porobić trochę fotek przyrodniczych i się na te automaty wkurzyłem bo po powrocie 90% było do wykasowania.
    Aparat ostrzy tam gdzie chce a nie tam gdzie ja bym chciał...
    Jak to ustawić żeby on ostrzył tam gdzie ja chcę? Ideałem by była ręczna regulacja pierścieniem jak w starych analogach ale tu chyba nie jest to możliwe...
    Wymiana obiektywu? Czyli zakup trzeciego?
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzybek.JPG
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	236,8 KB
ID:	182819  

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Na początek stawiam na przeczytanie instrukcji obsługi. Sporo można się z tej książeczki dowiedzieć, np. o wyborze punktu AF, minimalnej odległości ostrzenia itp. Jak ta wiedza nie zadziała, to dopiero wtedy będzie warto wymyślać bardziej skomplikowane rozwiązania
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar MaciekMG
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    842
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    Pobierz plik: https://www.olympus.pl/site/rmt/medi..._MANUAL_PL.pdf

    Przeczytaj stronę 35.

    --------------
    A tak przy okazji, fret, dziękuję! Sam spojrzałem w instrukcję i znów coś ciekawego przeczytałem!
    Ostatnio edytowane przez MaciekMG ; 26.09.16 o 12:49

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    No i da się ostrzyć manualnie, tylko po co jak automat zrobi to dobrze po zapoznaniu się z instrukcją.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    217
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria
    ...pewnie masz aktywne wszystkie pola af i aparat sam decyduje gdzie ma ostrzyć -i wybiera sobie miejsca najbardziej kontrastowe, tutaj akurat mech a nie grzybek na który jak sadzę liczyłeś. Rada: przełącz na pojedyncze pole AF i ręcznie wybieraj miejsce gdzie ma być ostrość ustawiona. Wybór pola AF na kółeczku...(do doczytania w instrukcji).

  6. #6

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dzięki wielkie! Takiej instrukcji to ja nie miałem, tu jest opisane chyba wszystko....
    W komplecie dostałem tylko taką wielojęzyczną, po 6 stroniczek na język... W niej naprawdę nic nie ma!

    Tym niemniej , skoro już zacząłem drążyć temat, pozostaje pytanie: Czy jest możliwość aby ostrość ręcznie ustawiać podobnie jak w analogu?
    No cóż... przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka...

  7. #7

    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    automat dobrze zajmuje się regulacją ostrości, nie widzę sensu tego zmieniać

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria
    Szkła mają pierścień do ostrzenia. W menu aparatu na pewno da się ustawic sposób ostrzenia, s autofocus , s autofocus + manual albo sam manual focus.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.786
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez JozefG Zobacz posta
    Tym niemniej , skoro już zacząłem drążyć temat, pozostaje pytanie: Czy jest możliwość aby ostrość ręcznie ustawiać podobnie jak w analogu?
    No cóż... przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka...
    Można, po przełączeniu w menu aparatu trybu ostrzenia na MF. Z obiektywami systemowymi micro 4/3 będzie to jednak działało nie do końca identycznie jak w aparatach analogowych - pierścień ustawiania ostrości nie jest w nich mechanicznie sprzężony z układem ustawiania ostrości obiektywu, a tylko steruje silniczkami ustawiającymi ostrość. Niby działa to podobnie, ale jednak wyczuwa się, ze nie jest to to samo. Ostrzenie identyczne jak w aparatach analogowych będziesz miał jeśli podłączysz obiektyw manualny (kilka firm - np. Samyang - produkuje takie z bagnetem m4/3) lub obiektyw od innego systemu z klasycznym pierścieniem ostrości przez przejściówkę (są dostępne do niemal wszystkich systemów).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  10. #10

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    9
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @wyszomir - I o taką informację mi chodziło! Dzięki!

Podobne wątki

  1. Pen epl5
    By tomjud in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14.05.15, 22:19
  2. EPl3 czy EPl5?
    By Rafał Czarny in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 106
    Ostatni post / autor: 16.01.13, 21:47
  3. sterownik video z EPL5 ?
    By dobas in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27.12.12, 00:00
  4. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.03.12, 13:00
  5. Regulacja lustra w E-30
    By Tomekk1959 in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18.04.10, 15:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.