Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46

Wątek: Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych

  1. #1

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria

    Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych

    Jako nowy użytkownik witam serdecznie Szanowne Grono na forum
    Zanim przejdę to meritum i prośby o poradę... dwa słowa wstępu. Foty robię długo, ale zawsze odbitki robiłem wprost z jpg-ów i ogólnie mnie to zadowalało. Moim ostatnim "poważniejszym" aparatem (już dawno temu) był Canon 40D + Sigma 10-20 F4-5,6. Kilka lat przerwy i teraz mam E-PL5 oraz kity. Zdjęcia niby ładne, ale odbitki z plików JPG mnie nie zadowalają. Są jakieś takie anemiczne... ani głębokiej szarości ani ładnej bieli. Zmiana sposobu i czasu naświetlania zbytnio nie pomagają. Poprawę dawała opcja korekty jasności świateł i cieni (instrukcja obsługi str.32). W sumie to nie wiem czy coś źle obsługuję aparat, czy ten typ tak ma. Pomyślałem... kity są do kitu . Po rodzinie mam Sigmę 30mm 1,4 HSM i choć kontrast rozpiętość tonów są znacznie lepsze, to jeszcze nie jest to . Sięgnąłem do formatu RAW i dołączonego programu Olka. Przycisk "automatyczna korekcja tonacji" w zakładce "edytuj" dał punkt wyjścia do pełnego zadowolenia . I teraz meritum.... widzę na forum, że używacie różnego softu... tylko nie olkowego OV. Czy użycie innego pozwoli mi lepiej przygotować fotki do wykonania odbitek w fotolabie ? I wracając do OV... w zakładce "edytuj" jest regulacja rozmycia, a w zakładce "RAW" jest bardziej złożona regulacja ostrości. Która z nich da najlepsze efekty wyostrzenia i jakich wstępnych ustawień użyć, żeby ostrość na odbitkach wyglądała dobrze, ale naturalnie bez przerysować i obwódek(halo) ? Pozdrawiam.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    W zasadzie sam sobie po trochu odpowiadasz.Co do glebokiej szarosci i ladnej bieli to nie rozumiem.Co rozumiesz pod okresleniem ladna biel i gleboka szarosc.Bialy ma tyle kolorow w sobie jak zaden inny kolor procz czarnego.
    Jednak nieprawda jest ze cyt"Pomyślałem... kity są do kitu" Do kitu moze byc tylko obslugujacy kita.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Witam.
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    .... I teraz meritum.... widzę na forum, że używacie różnego softu... tylko nie olkowego OV. Czy użycie innego pozwoli mi lepiej przygotować fotki do wykonania odbitek w fotolabie ? ...
    Teoretycznie tak, mam tu na myśli program Lightroom bo takowego używam. "Słabość" OV3 to jego powolność działania, mizerne możliwości jeśli chodzi o odzyskiwanie szczegółów z miejsc na granicy przepalenia.
    Jeszcze kilka by się znalazło, jak np. mz. gorsze efekty/możliwości usuwania szumu. Możliwość lokalnej korekcji w LR, efekt filtra połówkowego, ale wiadomo to program płatny więc nie ma co porównywać.

    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    ...I wracając do OV... w zakładce "edytuj" jest regulacja rozmycia, a w zakładce "RAW" jest bardziej złożona regulacja ostrości.
    Z tego co widzę bardziej złożona regulacja ostrości jest w zakładce Edytuj. Są tam trzy suwaki: Intensywność, Promień i Poziom (w zakładce RAW jest tylko jeden suwak). Taka typowa maska wyostrzajaca. Spore znaczenie ma ten trzeci parametr Poziom. Zostawiając go na zero (domyślnie) wyostrzane będą wszystkie piksele na zdjęciu łącznie z drobnym szumem. Dlatego tu warto ustawić wartość nieco większą np. 3 do 5. Zależy oczywiście od samego zdjęcia i naszych oczekiwań, potrzeb jak ma wyglądać zdjęcie.

    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Która z nich da najlepsze efekty wyostrzenia i jakich wstępnych ustawień użyć, żeby ostrość na odbitkach wyglądała dobrze, ale naturalnie bez przerysować i obwódek(halo) ?
    Jak wyżej napisałem, nie ma raczej uniwersalnej recepty.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Do kolegi Mirka: To są wrażenia subiektywne, po prostu odbitki z jpgów maja jakby zawężoną gradację luminancji od dołu i od góry i przez to są mało soczyste (kontrastowe ?). Ale podkreślam, mówimy o odbitkach.
    Ostatnio edytowane przez Pendolino ; 11.09.16 o 14:02

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Może wstaw taki .jpg z którego odbitka wyszła z tą: "jakby zawężoną gradację luminancji od dołu i od góry i przez to są mało soczyste (kontrastowe ?)" i + RAW tego pliku. Będzie można coś więcej powiedzieć. Nie wątpię też, że kilka wersji obróbki różnymi programami się pojawią.
    Piszesz o odbitkach, ale jeśli na monitorze już wygląda nie za bardzo to na odbitkach również rewelacji nie będzie.

    PS.
    Forum jest w "remoncie" od kilku miesięcy i edycja posta nie działa jak powinna. Przed edycją skopiuj tekst, a później wklej.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 11.09.16 o 14:38
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    ... zawsze odbitki robiłem wprost z jpg-ów i ogólnie mnie to zadowalało
    ... odbitki z plików JPG mnie nie zadowalają.
    ... przygotować fotki do wykonania odbitek w fotolabie ?
    ... żeby ostrość na odbitkach wyglądała dobrze ...
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    ... po prostu odbitki z jpgów maja ...
    ... podkreślam, mówimy o odbitkach.
    Zanim zaczną się posty wychwalające jedne programy a potępiające inne kilka słów dla ukieunkowania dyskusji.
    Zacytowałem to, co wydaje mi się podstawą do dalszych rozważań.
    Czy chodzi Ci o zdjęcie z aparatu (plik) w formacie jpg czy odbitkę wykonaną z tego pliku w fotolabie. Są to dwie różne sprawy. Zdjęcie (plik) jpg można oglądnąć na odpowiednim urządzeniu natomiast odbitka z takiego pliku jest efektem interpretacji tego pliku przez maszynę w labie.
    Może plik jpg jest poprawny a maszyna w labie jest źle ustawiona i dlatego odbitki mają te mankamenty, o których mówisz?
    Może być też tak, że Ty masz kiepski monitor, natomiast maszyna w labie jest dobrze ustawiona, dlatego dopiero na odbitce widzisz niedoskonałości pliku jpg?
    Dla pełnej jasności pokaż plik jpg, z którego wykonana została odbitka, budząca Twoje zastrzeżenia.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    ...Dla pełnej jasności pokaż plik jpg, z którego wykonana została odbitka, budząca Twoje zastrzeżenia.
    Dokładnie, tak to sobie możemy tylko gdybać...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    To jest oryginalny jpg. Rawu tej fotki już nie mam, bo była testowa. W każdym po obróbce OV w rawie wyszła z tego śliczna soczysta fotka.
    A oryginał jpg na odbitce wygląda jak z zakurzonego obiektywu - w porównaniu z dotychczasowymi w albumie oczywiście.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7100005.JPG
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	6,73 MB
ID:	182084  

  9. #9

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Fotolab raczej jest bez winy, bo wcześniej nosiłem tam foty testowe E- PL5 z dpreview i były takie jak oczekiwałem. Ale w sumie nie jest to takie istotne... trzeba robić w raw. No i trzeba się nauczyć żeby robić to dobrze No i poznać aparat.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    po obróbce OV w rawie wyszła z tego śliczna soczysta fotka.
    Ściągnąłem sobie te kwiatki i mój monitor ustawiony na AdobeRGB i w Firefox i w PSE14 (bez różnicy screen/print) daje ten sam obrazek, z fajnymi kolorkami, które pewnie ty określasz jako soczyste.
    Jeśli jednak ruszę menu w monitorze i zamiast aRGB ustawię sRBG obrazek... traci na soczystości zauważalnie.

    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    A oryginał jpg na odbitce wygląda jak z zakurzonego obiektywu - w porównaniu z dotychczasowymi w albumie oczywiście.
    Jesteś pewien, że nie dochodzi do zamiany profilu koloru po drodze do labu lub w samym labie?
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

Podobne wątki

  1. Olympus Viewer 3
    By arhtus in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 1.07.22, 15:56
  2. Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych
    By Pendolino in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 11.09.16, 19:46
  3. Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka
    By mkol in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26.04.16, 16:03
  4. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.09.15, 18:42
  5. Olympus Studio/Viewer 1.4
    By tymin3 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17.11.05, 22:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.