Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46

Wątek: Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych

  1. #21

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    W puszce masz multum ustawień dla pliku jpg między innymi tryb zdjęcia: natural, muted, itd. , kontrast, ostrość, saturacja (w zakresie +/- 2), nawet krzywa jest.
    No właśnie bawiłem się regulacją krzywej, o czym wspomniałem w pierwszym poście, a zwiększenie kontrastu powoduje że zdjęcie robi się nienaturalne i pogarsza się gradacja ciemnych partii obrazu. I nie da się uzyskać efektu choćby zbliżonego do tego, jaki daje korekcja światła i cieni w OV3. Ponieważ zdjęcia po tej korekcji wyglądają znakomicie, porzućmy wątek jpg-ów. Prosiłbym jeszcze o rozwinięcie tematu maski wyostrzającej, najlepiej tej dostępnej w OV3.
    Wiadomo, że każde zdjęcie jest inne. Są portrety, krajobrazy, różne obiektywy itd i nie ma uniwersalnych ustawień. Jednak są pewnie jakieś wstępne przedziały czy typowe ramy, w których należy się poruszać, żeby ulepszyć fotkę do fotolabu. A nie mam na ten temat żadnej wiedzy

  2. #22
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Co do maski wyostrzającej są jak piszesz wstępne przedziały ustawień i można je znaleźć w internecie, ale będą dotyczyć programu Photoshop, bądź PS Elements. Opisu co do OV3 i maski wyostrzającej (wstępnych ustawień, przedziału ustawień) wątpię czy znajdziesz, a mi trudno odpowiedzieć czy wartości suwaków są adekwatne do tych w PS (raczej nie). Przeznaczenie suwaków to samo, także warto zasięgnąć informacji z sieci i próbować samemu w praktyce.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #23

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Panowie, czy Optyczne to foty testowe zamieszczają jpg-i z puszki czy rawy ? I jak mają ustawiony filtr szumów ?

  4. #24
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Panowie, czy Optyczne to foty testowe zamieszczają jpg-i z puszki czy rawy ? I jak mają ustawiony filtr szumów ?
    Trudne pytania zadajesz Podejrzewam, że zamieszczają JPG-i z puszki (z dużą dozą prawdopodobieństwa). Jeśli by były RAW-y, takowa informacja zapewne by się pojawiła.
    Na podstawie pliku jpg trudniej powiedzieć co do ustawienia filtru szumów. Nie zastanawiałem się nad tym, ale może ktoś rzetelnie odpowie..., a najlepiej spytać u źródła...
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #25
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Panowie, czy Optyczne to foty testowe zamieszczają jpg-i z puszki czy rawy ? I jak mają ustawiony filtr szumów ?
    Oni powtarzają jak mantrę przy zamieszczanych zdjęciach: JPGi, wyłączona redukcja szumów i minimalny poziom wyostrzania. Odnosi się to do zdjęć przykładowych, w procedurze testowej wykorzystują też RAWy. Dlatego sample z Optycznych są specyficzne: dobrze wyglądają te, gdzie aparat stosuje agresywne wyostrzanie (minimalny poziom wyostrzania to nie znaczy brak wyostrzania).
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  6. #26
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    andtor2
    czy zdjęcie wstawione przez Pendolino na pierwszej stornie wątku:
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    To jest oryginalny jpg. Rawu tej fotki już nie mam, bo była testowa. W każdym po obróbce OV w rawie wyszła z tego śliczna soczysta fotka.
    A oryginał jpg na odbitce wygląda jak z zakurzonego obiektywu - w porównaniu z dotychczasowymi w albumie oczywiście.
    a to wstawione przez Ciebie:
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Niczego niepokojącego w tym zdjęciu nie zaobserwowałem. Wymaga lekkiej tylko obróbki, jak poprawy balansu bieli (mz.), nieco podniesienia ekspozycji i kontrastu. Tak bym zrobił przed zrobieniem odbitki:

    oryg. jpg:Załącznik 182085
    to jest to samo zdjęcie? Bo u mnie oba wyglądają zupełnie inaczej pod względem kolorów - pierwsze ma soczyste kolory a drugie sprane. Dziwne. Może to jest to, o czym gietrzy pisał.

  7. #27

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Pytam, bo oglądałem test E-pl5 i foty były robione obiektywem 45/1,8. Trzeba przyznać, że jeżeli to prosto z puszki, to szkiełko naprawdę dobre.
    Co prawda byłem nawet blisko zakupu, bo w MediaMarkt Okęcie był na wyprzedaży (a może jeszcze jest) za 900zł. Ale ta ogniskowa jakoś nie dla mnie
    Moja Sigma chyba nie jest tak ostra, ale zniewala mnie jej plastyka

    ---------- Post dodany o 21:55 ---------- Poprzedni post był o 21:43 ----------

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    to jest to samo zdjęcie ?
    U mnie wygląda tak samo... raczej

  8. #28
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    andtor2
    czy zdjęcie wstawione przez Pendolino na pierwszej stornie wątku:

    a to wstawione przez Ciebie:

    to jest to samo zdjęcie? Bo u mnie oba wyglądają zupełnie inaczej pod względem kolorów - pierwsze ma soczyste kolory a drugie sprane. Dziwne. Może to jest to, o czym gietrzy pisał.
    Zdjęcie jest to samo, ma/mają ten sam profil koloru sRGB. Moja wersja ma zmieniony nieco balans bieli. Kolory kwiatów i liści praktycznie takie same. Najbardziej różni się tło (po korekcji WB i podniesieniu ekspozycji). Kolory nie są sprane. Może być ewentualnie takie wrażenie bo moja wersja jest jaśniejsza nieco (ma podniesioną ekspozycję o ok. 0,7EV). Gietrzy pisał o profilu/przestrzeni kolorów AdobeRGB w monitorze zresztą, który tu, w tych zdjęciach, na pewno nie występuje. Nie ma w nich (w oryginalnym jpg i mojej wersji) kolorów wykraczających poza zakres przestrzeni sRGB.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #29

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    Oni powtarzają jak mantrę przy zamieszczanych zdjęciach: JPGi, wyłączona redukcja szumów i minimalny poziom wyostrzania
    <br>No własciwie w sumie mam wątpliwości. Obiektywy m43 testują podpięte do E-PL1. Obejrzałem już sporo ich zdjęć i wydaje mi się nieprawdopodobny poziom (niski) szumu w takiej konfiguracji. Doskonale znam tę puszkę i szum na niebie czy w cieniach widoczny jest nawet na ISO 100 i redukcji szumu ustawionej na normal. Dla przykładu wrzucam fotkę w ustawieniach jak optyczni (?)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_6173828.JPG
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	5,93 MB
ID:	182361  

  10. #30
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    ...Obiektywy m43 testują podpięte do E-PL1. Obejrzałem już sporo ich zdjęć i wydaje mi się nieprawdopodobny poziom (niski) szumu w takiej konfiguracji. Doskonale znam tę puszkę i szum na niebie czy w cieniach widoczny jest nawet na ISO 100 i redukcji szumu ustawionej na normal.
    Mnie wydaje się nieprawdopodobne aby coś kombinowali z szumem. Na wielkość tego szumu ma także wpływ czas ekspozycji i przykładowo przy tym samym iso i czasach np. 1/200, a 1/2000s mała różnica w poziomie szumu podejrzewam będzie (na korzyść tego drugiego oczywiście). Nawet może mieć wpływ jak długo był włączony aparat (nagrzewanie się matrycy) przed wykonaniem danego zdjęcia.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Olympus Viewer 3
    By arhtus in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 1.07.22, 15:56
  2. Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych
    By Pendolino in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 11.09.16, 19:46
  3. Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka
    By mkol in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26.04.16, 16:03
  4. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.09.15, 18:42
  5. Olympus Studio/Viewer 1.4
    By tymin3 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17.11.05, 22:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.