Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46

Wątek: Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Niczego niepokojącego w tym zdjęciu nie zaobserwowałem. Wymaga lekkiej tylko obróbki, jak poprawy balansu bieli (mz.), nieco podniesienia ekspozycji i kontrastu. Tak bym zrobił przed zrobieniem odbitki:

    oryg. jpg:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7100005-oryginalny.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	770,9 KB
ID:	182085 moja wersja:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7100005a.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	906,8 KB
ID:	182086

    Taki plik : Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7100005_do labu_10 x15cm.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	1,50 MB
ID:	182087 bym dostarczył do labu chcąc odbitkę 10 x 15 cm, zaznaczając przy tym aby było bez żadnych korekcji z ich strony. Zazwyczaj jak się nie powie to poprawiają według ich uznania. Jeśli z tego ostatniego pliku bym otrzymał efekt zakurzonego obiektywu o którym pisałeś to zmieniłbym Lab.

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    ...Jeśli jednak ruszę menu w monitorze i zamiast aRGB ustawię sRBG obrazek... traci na soczystości zauważalnie. ...
    Dziwne, bo zdjęcie ma profil koloru sRGB.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Edit.
    Minimalnie w tym 3 pliku do Labu rozmiar na 10x15cm jest nie taki, powinno być 1205x1795px (przy 300dpi):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P7100005a_do labu_10 x15cm.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	1,54 MB
ID:	182094 ale powiedzmy szczegół
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #13

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    Jesteś pewien, że nie dochodzi do zamiany profilu koloru po drodze do labu lub w samym labie?
    Myślę że nie. Tym bardziej że jak napisałem, odbitki z dpreview były ok. Ale ta fotka rawie na OV3 po naciśnięciu automatycznej korekcji świateł i cieni wychodzi cudnie. Zastanawiam... czemu oryginalny JPG przy prawidłowym histogramie i przy dobrym(wspaniałym) obiektywie ma taki dość anemiczny kontrast ? O ile na monitorze problem może nie rzucać się w oczy, o tyle odbitka już traci na jakości.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Inaczej obrabia sie fotki do labu pod wydruk a inaczej pod monitor.Np.ostrzenie jest inne pod wydruk,w mysl zasady lepiej niedoostrzyc.Moze Twoj lab wymaga innej obrobki.Sam musisz ocenic jak intensywne barwy poslac do labu aby odbitka byla identyczna z obrazem na monitorze.Jak i w jaki sposob wyostrzyc,jak zdefiniowac czern aby wydruk otrzymany byl taki jak widziales na monitorze przed wydrukiem.

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    ...Zastanawiam... czemu oryginalny JPG przy prawidłowym histogramie ...
    Ten histogram w oryginalnym jpg nie jest taki do końca powiedzmy prawidłowy...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	histogram pliku.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	182095

    mógłby bardziej rozciągać się do prawej krawędzi. Zdjęcie (ten jpg) byłoby żywsze, bardziej kontrastowe. Może wskazanie histogramu w aparacie nieco przekłamuje i trzeba brać małą poprawkę (np. małą korektę ekspozycji na plus). To już sam musisz stwierdzić. Nie bez znaczenia są też ustawienia w aparacie dla pliku jpg.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #16

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Kolego Andtor podniosłeś kontrast, czyli uznałeś że ingerencja jest wymagana. Dla mnie to zaskakujące, żeby niemal w każdym zdjęciu należało poprawiać kontrast. Moje poprzednie aparaty tego generalnie nie wymagały. Co do balansu tu jest kwestia upodobań i jest manualny.

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    podniosłeś kontrast, czyli uznałeś że ingerencja jest wymagana. Dla mnie to zaskakujące, żeby niemal w każdym zdjęciu należało poprawiać kontrast. Moje poprzednie aparaty tego generalnie nie wymagały. Co do balansu tu jest kwestia upodobań i jest manualny.
    Kazde zdjecie ktore chcesz wydrukowac wymaga korekty i obrobki.To tak jak kazda kobieta zanim pokaze sie w pracy przed wyjsciem dokonuje pewnej korekty na sobie.Nie wyskakuje z lozka i nie pokazuje sie innym bez porannej toalety.Ty rowniez tak postepujesz.Mniej lub wiecej ale dokonujesz korekty.Chyba nie chcesz aby Ciebie inni widzieli nieuczesanego z fryzura jakby piorun w rabarbar strzelil.Sam napisales,ze generalnie Twoje poprzednie aparaty........Pytanie czemu zmieniles na gorszy.Nie generalizuj ,ze kazde zdjecie musisz poprawiac podnoszac kontrast-Podnies w ustawieniach.Tylko pomysl o jednym.Zdjecie,kadr jest zamkniety sam w sobie.Kazdy jest inny i kazdy wymaga innej obrobki.A skoro juz siegles po aparat z wyzszej polki to mz zadajesz co najmniej dziwne pytania.No moze gdybys focil prosta malpka za 20€ to tak.

  8. #18

    Dołączył
    Sep 2016
    Mieszka w
    Pułtusk
    Posty
    42
    Siła reputacji
    9
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Sam napisales,ze generalnie Twoje poprzednie aparaty........Pytanie czemu zmieniles na gorszy.
    Kolego wszystko jest napisane w pierwszym poście. Nie zmieniłem... tylko stary sprzedałem dawno temu, a teraz wreszcie znowu kupiłem aparat.
    Ogólnie dyskusja poszła w stronę niezgodną z postawionym pytaniem.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Kolego wszystko jest napisane w pierwszym poście. Nie zmieniłem... tylko stary sprzedałem dawno temu, a teraz wreszcie znowu kupiłem aparat.
    Ogólnie dyskusja poszła w stronę niezgodną z postawionym pytaniem.
    Kolego.Napisze Ci teraz inaczej.Zaczeles miec wieksze wymagania jesli chodzi o swoje zdjecia.Poprostu doszedles do wnosku,fotografie tego typu co wykonujesz i jak wykonujesz wymagaja obrobki.Nie jestes w tym pierwszy i nie ostatni.

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Kolego Andtor podniosłeś kontrast, czyli uznałeś że ingerencja jest wymagana.
    Owszem, tak, uznałem za stosowne podnieść ekspozycję i kontrast, ale upierać się nie będę, że ingerencja musiała być i akurat ta moja jest właściwa
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Dla mnie to zaskakujące, żeby niemal w każdym zdjęciu należało poprawiać kontrast. Moje poprzednie aparaty tego generalnie nie wymagały.
    W puszce masz multum ustawień dla pliku jpg między innymi tryb zdjęcia: natural, muted, itd. , kontrast, ostrość, saturacja (w zakresie +/- 2), nawet krzywa jest. Tak za bardzo nie chce mi się wierzyć, ze nie możesz sobie tak ustawić te parametry aby plik jpg Cię zadowalał. Osobiście jestem za formatem RAW i wszystko to możesz dostosować później w OV3.
    Cytat Zamieszczone przez Pendolino Zobacz posta
    Co do balansu tu jest kwestia upodobań i jest manualny.
    Można i tak powiedzieć, że to kwestia upodobań. WB jak wiadomo odpowiada za kolorystykę na zdjęciu. W tym Twoim powyższym dominuje zieleń i taka lekka dominanta tego koloru pojawiła się mz. , dlatego skorygowałem trochę. Jeśli byś załóżmy prowadził sklep internetowy z tekstyliami już raczej byś nie napisał, że balans bieli to kwestia upodobań, tylko starał się dobrać odpowiedni dla danego światła co by kolory sprzedawanych produktów były jak najbardziej zbliżone do tych jakie są w rzeczywistości. Inaczej klient mógłby być bardzo zawiedziony i byłoby sporo zwrotów (ale to taka powiedzmy dygresja)
    W takich zdjęciach co robimy niewielkie rozbieżności WB nie są tak istotne oczywiście. Można, ale też i niekoniecznie trzeba korygować.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Olympus Viewer 3
    By arhtus in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 1.07.22, 15:56
  2. Olympus Viewer ?...obróbka RAW dla zielonych
    By Pendolino in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 11.09.16, 19:46
  3. Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka
    By mkol in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26.04.16, 16:03
  4. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.09.15, 18:42
  5. Olympus Studio/Viewer 1.4
    By tymin3 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17.11.05, 22:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.