Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Hugin - panorama "z podłogą i sufitem" - jak to zrobić.

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Hugin - panorama "z podłogą i sufitem" - jak to zrobić.

    Witam. Mam kłopot ze stworzeniem panoramy z rzeczonym "sufitem i podłogą", czyli 360x180. Przeglądałem sporo tutoriali. Używam Hugina, ale próbowałem też wykonać to w photoshopie. Efekt jest ten sam - panoramy wychodzą super, ale tylko w poziomie. Nie potrafię zrobić takiej opcji, gdzie można patrzyć "w górę" i "w dół". Udało mi się nawet zrobić panoramę "planetę", ale nie znam programu, na którym mógłbym to podejrzeć w Windows, więc nie wiem czy dobrze wyszło. Interesuje mnie jednak osiągnięcie efektu podobnego do fotki z Panorado, która jest zdjęciem demonstracyjnym tego programu. Z tego co widziałem w większości tutoriali ludzie po prostu wrzucają fotki do Hugina, odpalają asystenta i po sprawie. Czasem tylko przesuną parę punktów kontrolnych. Ja jak bym nie próbował - nie wychodzi. Doszedłem do wniosku, że jest to kwestia zdjęć "z rybim okiem", ponieważ ja składam panoramę ze standardowych fotek z normalną geometrią. Rybie oko próbowałem więc zrobić w aparacie jako nałożenie efektu na wykonane zdjęcie (bo mam tylko taką opcję), próbowałem też używać do tego photoshopa (filtr sferyczny, lub transformacja warp). Niestety tak przygotowane fotki hugin totalnie źle interpretuje i robi się sieka. Pytanie więc jak w aparacie, który nie za bardzo ma rybie oko (ogniskowa 4mm - 112mm), robiąc normalne fotki - tak je przerobić, by hugin złapał co trzeba i sklecił z tego panoramę 360x180 ? Ewentualnie może wykonuję źle zdjęcia, bo Hugin ma problemy by automatycznie wykryć punkty kontrolne gdy dodaję zdjęcie wykonane w dół i / lub w górę, jednak nie ma tu filozofii przecież, próbowałem nawet powiesić sznurek na aparacie by uniknąć efektu paralaxy, a zdjęcia w dół i w górę nie da się przecież wykonać jak po prostu obracając aparat w tych kierunkach w dowolnym momencie.

  2. #2
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jankomuzyk Zobacz posta
    Witam. Mam kłopot ze stworzeniem panoramy z rzeczonym "sufitem i podłogą", czyli 360x180. Przeglądałem sporo tutoriali. Używam Hugina, ale próbowałem też wykonać to w photoshopie. Efekt jest ten sam - panoramy wychodzą super, ale tylko w poziomie. Nie potrafię zrobić takiej opcji, gdzie można patrzyć "w górę" i "w dół". Udało mi się nawet zrobić panoramę "planetę", ale nie znam programu, na którym mógłbym to podejrzeć w Windows, więc nie wiem czy dobrze wyszło. Interesuje mnie jednak osiągnięcie efektu podobnego do fotki z Panorado, która jest zdjęciem demonstracyjnym tego programu. Z tego co widziałem w większości tutoriali ludzie po prostu wrzucają fotki do Hugina, odpalają asystenta i po sprawie. Czasem tylko przesuną parę punktów kontrolnych. Ja jak bym nie próbował - nie wychodzi. Doszedłem do wniosku, że jest to kwestia zdjęć "z rybim okiem", ponieważ ja składam panoramę ze standardowych fotek z normalną geometrią. Rybie oko próbowałem więc zrobić w aparacie jako nałożenie efektu na wykonane zdjęcie (bo mam tylko taką opcję), próbowałem też używać do tego photoshopa (filtr sferyczny, lub transformacja warp). Niestety tak przygotowane fotki hugin totalnie źle interpretuje i robi się sieka. Pytanie więc jak w aparacie, który nie za bardzo ma rybie oko (ogniskowa 4mm - 112mm), robiąc normalne fotki - tak je przerobić, by hugin złapał co trzeba i sklecił z tego panoramę 360x180 ? Ewentualnie może wykonuję źle zdjęcia, bo Hugin ma problemy by automatycznie wykryć punkty kontrolne gdy dodaję zdjęcie wykonane w dół i / lub w górę, jednak nie ma tu filozofii przecież, próbowałem nawet powiesić sznurek na aparacie by uniknąć efektu paralaxy, a zdjęcia w dół i w górę nie da się przecież wykonać jak po prostu obracając aparat w tych kierunkach w dowolnym momencie.
    Próbowałeś w ICE ?
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem opis "kłopotu".
    Takie coś kiedyś złożyłem...



    Pytanie dodatkowe - składasz z jpg z aparatu, czy wywołujesz RAW. Jeśli to drugie, to czy stosujesz korekcję obiektywu ?
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    350
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Jeśli automatyka ma problem ze znalezieniem punktów kontrolnych to zrób zdjęcia z większą zakładką. Więcej do roboty dla aparatu i komputera ale zazwyczaj wystarczy by ułatwić automatyce pracę.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar tropic
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Centrum wszechświata - Chorzów - Silesia
    Posty
    5.679
    Siła reputacji
    277
    Moja galeria
    Myślę ze nikt nie załapał problemu...tu nie jest mowa o normalnej panoramie tylko o panoramie 360°!!
    http://www.panorado.com/en/PanoramaViewer.php
    AF out-of-order...(nie dotyczy sprzętu)


  5. #5

    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dokładnie. Chodzi o panoramy 360 i Hugina, lub inne oprogramowanie na licencji GPL (ewentualnie jak znacie pluginy / przeglądarki flashowe darmowe takich zdjęć, będę wdzięczny za namiary, bo większość, którą przejrzałem ma ograniczenia non-comertial + znaki wodne, lub nie potrafi czytać panoram dobrze). Do przeglądania używam teraz WP-photonav, ale to tak naprawdę przesuwanie w prawo i lewo obrazka.
    Wracając do tematu, jeszcze raz napiszę, że z punktami kontrolnymi nie ma problemu jak panorama jest "horyzontalna", czyli to seria zlepionych, zwykłych zdjęć "equirectangular", co tworzy długi obraz. Mi chodzi o uzyskanie efektu, w którym ma się wrażenie, że stoimy w środku sceny i możemy rozglądać się dookoła, w górę i w dół. Czy da się takie coś złożyć zwykłym aparatem + huginem ? Zdjęcia normalnych panoram "prawo lewo", to tak jak pisałem zwykłe zdjęcia zlepione obok siebie, ale te z "niebem i ziemią" wyglądają już inaczej, jakby co jakiś czas były "wybubblowane" jak w tym przykładzie:


    ---------- Post dodany o 11:19 ---------- Poprzedni post był o 11:10 ----------

    Nie działa mi edycja posta na forum... nie mogę poprawić linka. Miała być fotka jak poniżej. Ale dobrze się stało, bo widać może lepiej co mam na myśli. Ta poprzednia - nie pozwala właśnie w pełni oglądać sufitu i podłogi. Właśnie takie potrafię robić (bubble są niewielkie, Hugin tworzy je ze zwykłych fotek). W zdjęciu poniżej wyraźnie widać, że deformacja jest znacznie większa, ale program do przeglądania panoram widzi to normalnie i pozwala patrzyć na sufit i podłogę tak jak byśmy stali w centrum sceny faktycznie.



    ---------- Post dodany o 11:22 ---------- Poprzedni post był o 11:19 ----------

    Może zadam inaczej pytanie: Czy ktoś się orientuję czym te dwa zdjęcia się różnią jeśli chodzi o technologię wykonania ? Mi się wydawało, że tylko stopniem zniekształcenia "bańki" i po prostu stosunkiem wysokości do długości, ale jak przyglądam się im dokładniej - zaczynam mieć wątpliwości. Moim celem natomiast jest uzyskanie efektu jak w drugim zdjęciu z mostem ze zwykłych zdjęć robionym dowolnym aparatem z w miarę szerokim kątem.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Witaj @jankomuzyk
    właśnie przypadkiem natknąłem się na Twój wątek; chodzi Ci o takie coś:



    To z naszego zlotu w Wysowej. Zrobione kitem na 14mm, ze statywu (z użyciem uchwytu Dobasa, ale to niekonieczne), złożone w Huginie. Twój problem może polegać na: zbyt małym pokryciu sąsiednich kadrów (każda para musi mieć punkty wspólne), braku pokrycia pełnej sfery (wbrew pozorom zarówno sufit jak podłoga wymaga sporo kadrów), wreszcie ze zbyt dużych błędów paralaksy. NB można też zrobić "dziurawą" panoramę, taką w której brakuje fragmentów sfery (czarne łaty), ale reszta jest OK.

    W Huginie trzeba wybrać projekcję "Walcowy równoodległościowy". Oczywiście 360x180stopni, czyli proporcje obrazu wynikowego 2:1. Przegląda się wygodnie za pomocą FSPviewera http://www.fsoft.it/FSPViewer/

    Wrzuć w wątek (albo gdzieś gdzie możesz) swoje zdjęcia, zobaczymy co się z nich da zrobić.

Podobne wątki

  1. Co to znaczy "niedoświetlone zdjęcie" (i co zrobić z tym fantem)?
    By mariush in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 3.03.11, 11:18
  2. "Panorama" czy szerokokątny obiektyw
    By bugi27 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16.09.10, 08:35
  3. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22
  4. Co zrobić aby Olympus c750 "trzymał" ustawienia
    By zolenderek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 5.10.03, 21:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.