Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Panorama - ostrosc i przeslona

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    44
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Panorama - ostrosc i przeslona

    Dzis chcialem przetestowac fotografie panoramiczna. Mam kilka pytan dotyczacych tej techniki.

    1. Wiem ze trzeba blokowac ekspozycje na najasniejsza czesc panoramy. Zdjecia robie wiec w trybie manual. Czy nalezy rowniez blokowac ostrosc, czy tez mozna zostawic AF?

    2. Panoramy chyba najlepiej robic na duzej wartosci przeslony aby uzyskac jak najwieksza GO - dobrze mysle?

    3. Na ponizszym przykladzie widac klejenia (4 zdjecia na 12mm). Zdjecie stitchowane Panarama Factory, pelny automat. Przy fotografowaniu wialo dosyc mocno - dlatego na ruch galezi nic nie moglem poradzic.
    Czy te rozjazdy (chodzi o pierwszy plan - obudowa grilla) to wina niedokladnej korekty efektu paralaksy ? (przyznam ze uzylem zupelnie przypadkwej szyny ktora nie pozwalala na pelne cofniecie aparatu i os obrotu wyladowala mniej wiecej w 2/3 dlugosci obiektywu) Czy tez moze jest to wada automatycznego procesu klejenia? Moze niewlasciwego wypoziomowania?

    4. Staralem sie zostawiac okolo 30% nakladajacego sie obszaru. Czy obowiazuje zasada im wiecej tym lepiej? Czy raczej te 30% to optymalna wartosc?

    Zdjecie jest tu

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    1. Wg mnie najlepiej blokować ekspozycje na średnią część panoramy, z tendencja do średnio-jasnej. Można stosować AF, ale łatwej jest robic to na manualu (blokujesz ostrość na jednym kadrze - i potem jedziesz na jednym ustawieniu).
    2. Jeśli mają miec dużą GO - dokładnie tak - na wysokiej wartości przesłony (bez przesady oczywiście, bo na GO nie zyskasz, a stracisz na ostrości )
    3. To zbyt trudne dla mnie, ja zawsze lecę na oko.
    4. Im więcej tym lepiej - ale przesadzac też nie ma sensu, bo to nic nie daje. poeksperymentowac polecam

  3. #3
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    1. Na jasne albo srednie Czasami trzeba sie w hdr bawic, bo nic nie pomoze... Ale generalnie to zasada, ze z przepaleniem nic nie zrobisz, z ciemi mozna wyciagnac...

    Ja ustawiam AF i potem biore MF, bo wtedy mam ostrosc gdzie chce, ale stala.

    2. Tak, ale uwazaj na dyfrakcje. Najlepiej wejdz na dofmaster.com, oblicz sobie GO i gzie mniej wiecej ostrzyc Przy przyslonie 8 jest dobrze, przy 16 spada dosc znaczaco ostrosc.

    3. Poczytaj o punkcie nodalnym i glowicy / szynie do panoram Poza tym, im szerszy kat, tym trudniej, wieksze znieksztalcenia...

    4. Ja daje wiecej niz 30, o wiele ;p Tak z pol kadru. Wole miec za duzo niz za malo...
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    64
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    ja panoramy robię ze wszystkim w trybie manualnym, naświetlając poprawnie najjaśniejszy fragment panoramy.

    zwykle robie pejzaże i stosuję przesłonę miedzy 8 a 11; zdjęcia zapisuje w rawach

    do klejenia używam Hugina + Enblenda + AutoPanoSifta (tak się chyba nazywa). poszukaj na forum - jest sporo interesujących informacji na ten temat ("okiełznanie bestii" bodajże - znajdziesz)

    statywu i głowicy panoramicznej (mam panosaurusa) nie używam, jeśli robię panoramę czegoś odległego, albo kiedy pierwszy plan jest w miarę jednolity - wtedy błędy wynikające z paralaksy są pomijalne

    zapraszam do pooglądania moich panoram: https://galeria.olympusclub.pl/thumbnails.php?album=878



    pozdrawiam

    ps. zakładki kadrów robię na wyczucie.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    44
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dzieki panowie, bardzo rzeczowe odpowiedzi.

    Przyznam ze mnie osobiscie najbardziej podobaja sie panoramy robione szerokim katem, panoramy wnetrz, z wypelnionym pierwszym planem. Wlasnie takie chcialbym sie nauczyc robic. Domyslam sie ze do takich ujec trzeb miec dobrze "wywazona" szyne tak zeby zminimalizowac efekt paralaksy. Chyba sprawie sobie taka "prawdziwa" glowice panoramiczna bo dzisiejsze rozwiazanie nie pozwalalo na pelna plynnosc regulacji ani na zdjecia z pionowym ustawieniem aparatu.
    Sproboje jeszcze pocykac z 40% nakladaniem kadru - zobacze czy bedzie jakas poprawa.

    Chcialbym dobrze opanowac sztuke zdjec panoramicznych i np wykorzystac ja kiedys w fotografi podwodnej

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    44
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Odswiezam tylko po to, zeby potwierdzic moje przypuszczenia.
    Caly problem ze sklejaniem wynikal wlasnie z efektu paralaksy. Po zamontowaniu aparatu na glowicy Panozaurus na 12mm mozna robic super panoramy - nie ma zadnych problemow ze sklejaniem.

    Ponizsze zdjecie zrobione zostalo na szybko dla celow testowych - zdaje sobie sprawe ze temat zaden, krzywy horyzont i HDR przegiety kolorystycznie. Chodzi o to ze nie ma tych rozjechanych laczen jak na przykladzie z pierwszego postu, mimo ze zdjecie robione tym samym aparatem i obiektywem i przetwarzane tym samym softem na pelnej automatyce.


  7. #7

    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Panorama - ostrosc i przeslona

    Ja zrobiłem głowicę do panoram z materiałów dostępnych w markecie budowlanym. Koszt ok 20zł. Może komuś się przydadzą fotki, ewentualnie mogę zwymiarować.











    Świetnie wychodzą z niej panoramy, nawet w ciasnym pokoju na dzień dzisiejszy przekształcam je we flashe i wygląda to naprawdę nieźle.
    Ostatnio edytowane przez skoh ; 10.09.13 o 13:53
    Naprawa dachów cabrio.

Podobne wątki

  1. PANORAMA??
    By pietrzyk666 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 18.09.11, 09:26
  2. Panorama
    By kadm_kg in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 6.06.07, 21:19
  3. Panorama na Avi
    By JakubJ in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.07.05, 14:58
  4. Panorama w D-560/C-350
    By wdylag in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.06.04, 23:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.