Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Mój Komputer -> maszyna virtualna -> Linux -> Darktable

  1. #1
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Mój Komputer -> maszyna virtualna -> Linux -> Darktable

    Myślę, że najlepiej będzie w tym dziale, jako, że końcowym efektem naszej zbawy będzie Darktable - program do obsługi RAW-ów spod systemu operacyjnego Linux.

    Cz. I. Jak Windows i Linux w jednym stali domu.

    Instalacja VirtualBoxa i Linuxa na nim.

    Na prośbę gietrzy opis (tutek) jak zainstalować Linuxa (Debiana) na maszynie wirtualnej, a potek jak zainstalować Darktable.


    Bez względu na posiadany system operacyjny najpierw musimy ściągnąć instalator maszyny wirtualnej.
    Wychodzę z założenia, że maszyna wirtualna instalowana będzie na Windowsie... no bo 99% ludzi go ma. Wychodzę również z założenia, że macie dużo mocy obliczeniowej i dużo RAM-u.
    Wchodzimy na stronę: https://www.virtualbox.org/
    i po prostu ściągamy dziada To będzie plik *.exe
    Jeśli mamy fantazję i inny system operacyjny, są w sekcji Download podane hosty gdzie można ściągnąć instalki do Solarisa, OS, Linuxa.
    Koniecznie muszę wspomnieć, że dużym ułatwieniem dla Linuxiarzy jest dodanie ścieżki do wpisu w pliku /etc/apt/sources.list. Co to jest - później objaśnię. Plusem takiego postępowania - takiego wpisu, jest to, że zainstaluje się nam wersja z Oracle, a nie wersja OSE (Open Source Edition) która jest z automatu dostępna w Debianie.
    Wersja Oracle pozwala na więcej.
    Odpalamy więc exe-ka i postępujemy wg wskazówek na zasadzie: next -> next -> next ->enter
    Sposób instalacji prymitywny, co więcej - nie musimy jeszcze ustanawiać, instalować systemu operacyjnego gościa.
    Dla wytłumaczenia:
    system operacyjny gospodarza - to Wasz Windows (czasem Linux)
    system operacyjny gościa - to system który będziemy instalować na maszynie wirtualnej.


    Jako, że Darktable jest programem napisanym pod Linuxa (chwała Mirkowi, że znalazł wersję pod Windowsa) - ale całą moc obliczeniową dla programu zapewnia jednak Linux. Program do uruchomienia potrzebuje bibliotek GTK+ i GTK2, które w Linuxie mamy na dzień dobry.
    W związku z powyższym, będziemy tworzyli maszynę wirtualną z Linuxem na pokładzie, a potem po prostu zainstalujemy Darktable.


    Ściągamy obraz ISO Linuxa Debiana ze środowiskiem graficznym LXDE. Już tłumaczę dlaczego:
    po pierwsze - najlepiej go znam,
    po drugie - najlepiej go znam,
    ...
    Debian ze środowiskiem LXDE jest tak podobny do Windowsa XP, że nikt nie powinien mieć kłopotów. Poza tym jest to bardzo lekkie środowisko co tylko dobrze wróży współpracy naszej maszyny wirtualnej z naszym komputerem.


    Obraz ściągamy stąd:
    http://cdimage.debian.org/debian-cd/...-lxde-CD-1.iso


    Zwróćmy uwagę, że podobnie jak Virtualbox został ściągnięty w wersji 64 bitowej, tak podobnie i ISO (obraz płyty Debiana) też jest w wersji 64 bit.
    Gdy ktoś ma stary 32 bitowy procesor, system operacyjny - radzę sobie odpuścić. Braknie mocy.



    OK, jesteśmy po instalacji czystego virtualboxa. Program VirtualBox po uruchomieniu wygląda tak:


    Klikamy na błękitną gwiazdkę: New
    Instalator nowego systemu operacyjnego poprowadzi nas za rączkę. Nie ma filozofii. Sugeruję zostawić wszystkie ustawienia defaultowo.
    Kilka zrzutów ekranowych jak to będzie wyglądało:

    w poniższym przykładzie, wystarczy jak w pierwszym polu do wypełnienia wpiszemy debian, a reszta zostanie uzupełniona automatycznie:

    wybór dysku virtualnego:

    Maszyna virtualna zainstalowana. Teraz instalujemy Linuxa. Klikamy na start:

    ... i podajemy ścieżkę do poprzednio ściągniętego pliku obrazu debiana.

    rozpoczyna się instalacja.


    wybieramy język polski, polską lokalizację, polski czas i jedziemy dalej. Instalowany system sczyta sobie z systemu gospodarza m.in. ustawienia sieciowe - bez względu na to czy to będzie LAN czy WiFi.



    W czasie instalacji, system poprosi nas o ustanowienie hasła roota i użytkownika.
    Proszę pamiętać, że gdy będziecie wpisywać te parametry - nie będzie ich widać - jedna z ciekawostek systemu Linuxa

    Instalacja się kończy. Gdy system na o tym poinformuje, warto plik obrazu.ISO przenieść w inne miejsce, aby po restarcie instalacja nie zaczęła się od początki.
    Gdy system wystartuje, logujemy się na nasze konto użytkownika, przy pomocy wcześniej ustalonego loginu i hasła.

    I już jesteśmy w naszym nowym i strasznym systemie operacyjnym

    Co mamy aktualnie:
    w pełni działający system operacyjny. Mamy działający internet i przeglądarkę firefox. Mamy kilka gier (chyba, bo na virtualu nie sprawdzałem).
    Czy warto ? Warto sobie zostawić, bo przynajmniej operacje bankowe można bezpiecznie z tego poziomu robić.
    W kolejnej części pokażę jak instalować oprogramowanie. Przypominam, że w Linuxie nie ma plików .exe.
    Ostatnio edytowane przez Saboor ; 15.10.16 o 13:11
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    A czym się różni Debian od LInuxa?
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  3. #3
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    A czym się różni Debian od LInuxa?
    Debian to taka różnica jak między Win7, Win8, XP
    Debianów jest kilka wersji: OldStable, Stable, Testing, Unstable
    Są jeszcze inne Linuxy: Slackware, Gentoo, Fedora, RedHat i wiele wiele innych.
    Rosjanie i Chińczycy sami sobie napisali swoje Linuxowe systemy operacyjne specjalnie dla wojska.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Debian to taka różnica jak między Win7, Win8, XP


    Debianów jest kilka wersji:.............................
    Są jeszcze inne Linuxy:..................................
    To wkońcu jest debian czy linux bo głupieje...
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Eeech. Debian TO Linux
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Eeech. Debian TO Linux
    Ale w swych wyjaśnieniach używasz raz tej nazwy raz tej. Może to mylić zainteresowanego , że piszesz o dwóch różnych programach!

    ---------- Post dodany o 12:53 ---------- Poprzedni post był o 12:52 ----------

    Inny by się czepiał a ja tylko piszę sobie.
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    Ale w swych wyjaśnieniach używasz raz tej nazwy raz tej. Może to mylić zainteresowanego , że piszesz o dwóch różnych programach!

    ---------- Post dodany o 12:53 ---------- Poprzedni post był o 12:52 ----------

    Inny by się czepiał a ja tylko piszę sobie.
    Aś upierdliwy Popatrz na drugie zdjęcie od góry i poczytaj: Nazwa-> Typ-> Wersja
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  8. #8
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Serdecznie dziękuję.

    ---------- Post dodany o 13:21 ---------- Poprzedni post był o 13:17 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Czy warto ? Warto sobie zostawić, bo przynajmniej operacje bankowe można bezpiecznie z tego poziomu robić.
    Co wychodzi bezpieczniej: (na kompie bez hdd/ssd) CD-live Slax w opcji load to RAM czy VB?
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  9. #9
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    Co wychodzi bezpieczniej: (na kompie bez hdd/ssd) CD-live Slax w opcji load to RAM czy VB?
    Uczciwie... to nie wiem. Przypuszczam, że poziom bezpieczeństwa będzie podobny. Wiem, że do RAMu można wpakować cały system operacyjny, i będzie to śmigało i śmigało aż do restartu maszyny.
    VB ma możliwość przechwytywania klawiatury i myszy, więc jeśli nawet masz keyloggera na Windowsie, to nie sczyta Ci tego co piszesz w systemie maszyny wirtualnej. Chodzi m.in. o hasła, kody tokena czy jednorazowe kody SMS przesyłane przez bank.
    Warto poczytać manuala maszyny wirtualnej i zapoznać się ze skrótami klawiszowymi oraz dodatkami, które stworzą w pełni profesjonalny system operacyjny. Chodzi zwłaszcza o dodatki:
    Extensions Pack i...
    Guest Additions
    https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  10. #10
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    Co wychodzi bezpieczniej: (na kompie bez hdd/ssd) CD-live Slax w opcji load to RAM czy VB?
    Po liveCD, w komputerze bez dysku nie pozostawiasz żadnego śladu, wszystko ładowane jest do RAM i po wyłączeniu - kasowane.
    W przypadku wirtualnych maszyn ślad pozostaje i np. encase jest w stanie o tym "opowiedzieć".

    ---------- Post dodany o 13:48 ---------- Poprzedni post był o 13:43 ----------

    O encase forensic słów kilka

    ---------- Post dodany o 13:52 ---------- Poprzedni post był o 13:48 ----------

    Po liveCD nie ma śladu, ładuje się do RAM i znika po restarcie/wyłączeniu
    Wirtualne maszyny zostawiają sporo informacji, a to poniżej daje do nich wgląd:
    O encase forensic słów kilka
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

Podobne wątki

  1. [linux] Darktable - jak przetrwać z programem
    By salvadhor in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 6.11.18, 19:43
  2. Darktable - jaki wejściowy profil koloru?
    By Pi0trazy in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28.07.16, 17:13
  3. Darktable i różnica w kadrze
    By Pi0trazy in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 27.07.16, 18:18
  4. Wyniki OR: Maszyna, maszyny
    By hades in forum Konkurs Oly Rulez
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 29.12.09, 17:08
  5. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 12.06.06, 12:26

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.