Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Kompendium o tabletach - testy i opinie

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Smile Kompendium o tabletach - testy i opinie

    W tym wątku zamieszczamy wyłącznie testy poszczególnych tabletów.
    Dyskusje o testach i tabletach prowadzimy tutaj.

    Pentagram Titan A4

    Właśnie dostałem w łapki najnowsze dziecko chińskich fabryk - Pentagram Titan (występuje też jako jeden z modeli Mediona). Posiadam w domu tablet Pentagram OpenXXL i Wacom Blueberry. Postaram się porównać ze sobą te tablety. Zarówno Titan, jak i poprzedni model OpenXXL to tablety A4, natomiast Wacom Blueberry to tablet A6.

    1. Pudełko i jego zawartość.
    Ładnie zapakowane, kuszące graficznie i cenowo (niecałe 500 zł). Zachwala zalety i możliwości. W pudełku otrzymujemy rzeczony tablet + piórko + myszka, 2 płyty z oprogramowaniem i instrukcje obsługi. Wyposażenie, rzekłbym, dość standardowe. Na płytach poza sterownikami dostajemy Corel Painter Essentials + Corel PhotoAlbum (w wersjach full) oraz PS CS3 (trial) i Corel Painter X (trial), a także dodatkowe rozbudowane narzędzia sterujące do naszego tabletu (PenSuitePro). W sumie wszystko co powinno sie przydać na początek pracy z urządzeniem.

    2. Jakość
    W porównaniu do poprzedniego modelu jakość wydaje się być sporo wyższa, ale jak wiadomo wyjdzie to w praniu. OpenXXL po roku pracy dostał jakichś dziwnych plam pod powłoką na której się rysuje, gdzieniegdzie widać klej. Nowy model Titan, jest pozbawiony tych wad (przynajmniej na razie). Powierzchnia do rysowania chroniona jest przezroczystą warstwą z tworzywa sztucznego co zapobiega porysowaniu samego czujnika. Zaznaczę jednak, mimo iż obydwa Pentagramy celują w ten sam rynek (użytkownicy średnio zaawansowani), to posiadany przeze mnie Wacom z półki najniższej (użytkownicy podstawowi) jest o wiele lepiej wykonany.
    Największa bolączka obydwu tabletów (OpenXXL i Titan) to piórko. Archaiczne rozwiązanie zasilania mierzi, do tego stopnia, że potrafi się czasem rozłączać. Bateria umieszczona jest w blaszkach w górnej części piórka, które przez takie rozwiązanie jest źle wyważone. Co prawda w nowym modelu jest trochę lepiej (dociążono dół piórka), ale nadal nie jest to szczyt marzeń. Piórko Wacoma przy Pentagramach wygląda jak pióra Viscontiego przy chińskich, do tego nie wymaga zasilania (Wacom).
    Pusty śmiech ogarnia kiedy weźmiemy do ręki "myszkę" wchodzącą w skład zestawu. Po 1 jest zbyt mała i nieporęczna. Po 2, ma atrapę kółka. Jest pod nim co prawda przycisk, ale samo kółko się nie kręci i tylko udaje kółko. Pod tym względem poprzeni model oferował lepszego gryzonia, bo i kółko działa i rozmiar lepszy. Fakt faktem, nie używam myszki tabletowej, a to z prostej przyczyny. Większość operacji i tak da się zrobić tabletem, po 2 myszki mają wyraźne i mocno odczuwalne opóźnienie, które wkurza.

    Plus za nóżki, dzięki którym mogę ustawić urządzenie pod 3 kątami (3stopnie, 13 stopni i 22 stopnie), tego nie było u poprzednika, a jak wiemy przydaje się bardzo ze względu na rozmiar urządzenia.

    3. Sterowniki
    Sterowniki w nowym modelu uległy dość mocnej redukcji w stosunku do poprzednika. Nie ma juz możliwości przestawienia trybu pracy tabletu z 1:1 na tryb odniesienia (czyli jak myszka, odrywamy piórko i przenosimy w inny punkt urządzenia, ale na ekranie się ono nie przemieszcza). Tu widzę wyraźny regres.

    4. Praca urządzenia
    Wacom pracuje jak burza, bezproblemowo i bez opóźnień, mimo interfejsu USB1.1.
    OpenXXL - nie nadaje się do szybkiego rysowania. Po 1. USB 1.1, które wolno przesyła dane, po 2. próbkowanie 100 punktów na sekundę to za mało. Dlatego polecam go tylko retuszerom, bo w tej dziedzinie idealnie się spisuje.
    TITAN- wyraźnie przyspieszył, USB 2.0, 200 punktów/s. Dokładność też uległa poprawie (1024 punkty nacisku). Wreszcie daję radę podpisać się płynnie Przyciski funkcyjne działają poprawnie i jestem z nich zadowolony, nie muszę szperać po menu programów.

    5. Podsumowanie
    Za taką kasę uważam, że wart polecenia jeśli ktoś potrzebuje tabletu o tych rozmiarach (A4), jeśli nie to polecałbym bardziej któryś z podstawowych modeli Wacom.


    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 5.10.12 o 00:32 Powód: podlinkowanie

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Wacom Bamboo A6 Wide

    Dziś następny test.

    Wacom Bamboo A6 Wide
    Od przedwczoraj jestem w posiadaniu tabletu WACOM BAMBOO A6 WIDE. Czas na wrażenia z jego użytkowania.


    1. Pudełko i jego zawartość.
    Eleganckie czarne pudełeczko w kopercie. Otwieramy i naszym oczom ukazuje się czarna wkładka z podziękowaniem za wybór urządzenia firmy WACOM i życzeniami owocnej pracy. Miłe. Po wyjęciu wkładki widzimy rzeczony tablet dobrze zamocowany w wytłoczce z materiałów wtórnych. Tablet nie ma kabla przytwierdzonego na stałe. Wyjmujemy go, a pod nim znajduje się piórko i kabel oraz ładne tekturowe czarne pudełeczko. W pudełeczku znajdują się 2 płyty (sterowniki i program do pisania ręcznego np. w Wordzie) oraz kupon rabatowy 50% na program Colorelli (kolorowanki dla naszych dzieci).

    2. Jakość urządzenia
    Bezkompromisowo, jak to WACOM. Jakość na najwyższym poziomie mimo iż to najtańszy tablet w ofercie firmy. Kolor czarny. Powłoka na przestrzeni do rysowania matowa i pisząc/malując piórkiem ma się wrażenie, że pisze się po normalnej kartce papieru długopisem/ołówkiem. Mój model to WIDE, czyli ma stosunek boków 16:10, tak samo jak mój monitor, dzięki czemu bardzo szybko przyzwyczajam się do pracy. Piórko lekkie, aczkolwiek nie za bardzo. Świetnie wyważone. Nie musimy wkładać w nie baterii jak w tabletach Pentagrama. Piórko jest powleczone matową twardą gumą (?) i świetnie leży w dłoni. Przyciski umieszczono w dobrym miejscu, choć ja miewam czasem z nimi kłopot (włączam je przypadkiem), ale to dlatego, że piórko trzymam inaczej niż większość ludzi (trzymam na tak zwaną figę). Na przestrzenią rysowania znajduje się panel przycisków funkcyjnych. Po środku tego panelu mamy coś w rodzaju touchpada w laptopie. Okrągłe pole słuzy do przewijania dokumentów w górę i dół oraz ruchem kolistym wokół krawędzi do powiększania/pomniejszania tychże. W panelu znalazły się także 4 przyciski funkcyjne: przewijanie do tyłu/do przodu stron, FN1 - możemy przypisać dowolną fukncję (domyślnie "pokaż pulpit/pokaż wszystkie aktywne okna) i FN2 - tez możemy przypisac dowolne funkcje (domyślnie "przełącz się pomiędzy oknami").

    3. Sterowniki

    Ze sterownikami dołączonymi do tabletu na płycie miałem kłopot. Otóż, windows widzi tablet i działa on bez zarzutu, natomiast ani Photoshop, ani Photoimpact nie rozpoznają urządzenia, przez co działa ono tak jak zwykła myszka (czyli bez kontroli poziomów nacisku). Dopiero ściągnięcie najnowszych sterowników poprawiło sprawę. Sam sterownik ma możliwość wyboru pomiędzy pracą jako pióro (czyli powierzchnia tabletu jest powierzchnią monitora) i jako mysz (z przyspieszeniem). Możemy także ustawić poziom czułości nacisku, ruchu i wybrać komendy dla przycisków na tablecie, na piórku i zdefiniować co oznacza w obsłudze systemu windows dociśnięcie piórka. Czyli spore możliwości konfiguracji.

    4. Praca urządzenia
    Jestem wręcz zachwycony płynnością i komfortem pracy. Pentagramy wysiadają w przedbiegach. Jak już pisałem czuję się jakbym pisał po kartce papieru.

    5. Podsumowanie
    Za 260 zł dostajemy naprawdę porządne urządzenie idealnie zastępujące mysz komputerową i dające komfort pracy nieporównywalny zupełnie z myszą. Po podłączeniu Wacoma Bamboo A6 Wide wywaliłem mysz jako urządzenie niedokładne i mocno mnie wnerwiające (wydaje mi się, że na ekranie 16:10 i rozdzielczości HD mysz ma kłopot z praca, jej rozdzielczość 800dpi kompletnie nie przystaje do rodzielczości monitora, przez co często nie mogłem trafić w miejsce które chciałem przesuwając bardzo delikatnie mysz). Bamboo wyeliminował ten problem i jeszcze kilka dni, a będę obsługiwał system szybciej niż myszą DO zastosowań retuszerskich i obsługi systemu urządzenie to nadaje się idealnie.
    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 26.06.08 o 11:00 Powód: wyróżnienie śródtytułów

  3. #3
    Moderatorka Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Ania_
    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Posty
    3.693
    Siła reputacji
    74
    Moja galeria
    Wacom Bamboo Fun A5

    koszt: ok. 650zł w sklepie we Wrocławiu

    1. Pudełko i jego zawartość:
    oczywiście tablet + kabel usb, piórko + 3 dodatkowe rysiki + podstawka na piórko, oprogramowanie do tabletu oraz Adobe Photoshop Elements 5.0 (pełna wersja) + ArtRage 2.0 (pełna wersja)
    Kolor: biały - pasujący stylistyką pod Apple

    2. Jakość urządzenia
    Podobnie jak w przypadku opisanego powyżej Wacom A6, ergonomia jest niesamowita. Format A5 daje szersze możliwości dla osób, które np. chcą tworzyć grafikę dla stron WWW. Rysowanie w nim jest bardzo precyzyjne. Po jednej stronie piórka mamy standardowy rysik, po drugiej gumkę, która faktycznie spełnia swoją rolę.

    3. Sterowniki
    Sterowniki instalują się bez problemu (jednak jak wiadomo zależy to także od użytego systemu operacyjnego oraz programów graficznych). Szybkość, siła nacisku itp. w pełni konfigurowalne.

    4. Praca urządzenia i inne
    Tablet pracuje bdb. Nie podłącza się go pod prąd, lecz za pomocą USB bezpośrednio do komputera. Pióro nie wymaga baterii, dzięki czemu jest lekkie i wygodne. Dodatkowo tablet posiada 4 przyciski funkcyjne, które możemy dowolnie skonfigurować i jeden duży przycisk służący do zmniejszania/powiększania obrazu.
    Nowi użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów z obsługą, nawet jeśli jest to ich pierwszy tablet, ponieważ zaopatrzony jest on w kurs na CD w j. polskim, który przeprowadzi ich krok po kroku. Zastosowane w nim praktyczne ćwiczenia, pomogą się oswoić z obsługą, która różni się znacząco od obsługi myszką.

    5. Podsumowanie
    W moim wypadku tablet nie wyeliminował myszy, którą używam w przypadku surfowania po internecie. Naprzemienne używanie myszy i tabletu jest bardzo wygodne i nawet mniej zaawansowanym użytkownikom nie sprawi większego problemu.

    Ostatnio edytowane przez Ania_ ; 26.06.08 o 11:04 Powód: wyróżnienie śródtytułów
    15 lat na forum. Dawniej jako Mysikrólik. Zawodowo jestem tu i tu.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    WACOM Intuos 4 M - cena ok. 1500 zł (profesjonalny tablet rozmiaru A5).


    Parametry techniczne:
    Rozmiar aktywnego obszaru: 223.5 x 139.7mm
    Wymiary urządzenia: 370 x 254 x 12mm
    Waga: około 1 kg
    Rozdzielczość: 5080lpi (200lpmm)
    Częstotliwość próbkowania: 200 punktów na sekundę
    Intuos Art 4 Pen (piórko), ilość punktów nacisku: 2048
    Interfejs: USB2.0

    1. Pudełko i jego zawartość.
    Jak to zwykle u WACOMa, pudełeczko gustowne, bardzo eleganckie i przemyślane. Wielkość pudełka na notebooka 15cali, ma też uchwyt do trzymania. Po zdjęciu wierzchniej nakładki dostajemy się do właściwego pudełka, w którym znajduje się nasze urządzenie. Otwieramy, a tam w kilku językach (także w PL) napis "Tutaj wszystko się zaczyna". Otwieramy i oczom ukazuje się nasza zabaweczka zawinięta w wiskozowy worek. Wyjmujemy tablet, pod nim ukryto piórko. Te dwie rzeczy są w plastikowej wytłoczce umieszczonej na większej papierowej wytłoczce. Po zdjęciu wierzchniej warstwy dostajemy się do płyty ze sterownikami, kabli i podstawki na piórko, będącej jednocześnie magazynkiem na końcówki (wreszcie nie będę gubił końcówek). Oczywiście wszystko w języku polskim (znaczy instrukcja obsługi).

    2. Jakość urządzenia.
    Bierzemy wreszcie nasze urządzonko w łapki, a to okazuje się być bardzo dobrze wykonane. Żadnych szpar, żadnego trzeszczenia, wszystko idealnie dopasowane i spasowane. Materiały użyte do wykonania tego tabletu na pierwszy rzut oka wydają się najwyższej jakości. Tablet został wyposażony w 8 definiowanych przycisków obok których znajdują się wyświetlacze pokazujące jaką wybraliśmy dla nich funkcję, oraz kółko z przyciskiem centralnym do powiększania i przesuwania obiektów/stron/dokumentów. Tablet jest symetryczny (także jego napisy), dzięki czemu tak samo dobrze będzie go używała osoba prawo, jak i leworęczna. Piórko które chwaliłem w tablecie Bamboo tu jest jeszcze lepsze. Świetnie wyważone i wyprofilowane. Podczas gdy w piórku do Bamboo bez przerwy udaje mi się wciskać przypadkowo przyciski na nim, tu nie ma o tym mowy. Piórko to rewelacja, a w porównaniu do piórka od Pentagrama to niebo a ziemia. Do piórka dodany jest oczywiście stojak, który, jak już pisałem, jest jednocześnie magazynkiem na końcówki.

    3. Sterowniki.
    Sterowniki jakie przychodzą z tym tabletem są mocno rozbudowane i pozwalają bardzo dokładnie skonfigurować urządzenie do naszych potrzeb. Pierwsze co wybieramy to orientację tabletu, czyli czy dla leworęcznych, czy dla praworęcznych. W porównaniu do sterów Bamboo pozwalają na o wiele większą ingerencję użytkownika. Niestety urządzenie nie będzie w pełni działać na Linuksie, ponieważ nie ma na niego sterowników. W związku z tym nie można będzie skonfigurować przycisków funkcyjnych, jednak sam tablet działa.

    4. Praca urządzenia i inne.
    Praca z tym tabletem to sama przyjemność. Oczywiście zasilany jest on poprzez kabel USB, a piórko samo nie wymaga zasilania, dzięki czemu jest ono świetnie wyważone i przypomina długopis/pisak swoja funkcjonalnością. Urządzenie posiada 8 przycisków funkcyjnych, które można dowolnie konfigurować, a ich funkcje wyświetlane są obok nich na wyświetlaczu wykonanym w technologii papieru elektronicznego, oczywiście w języku polskim. Oprócz tego znajduje się kółko do powiększania i przesuwania wraz z przyciskiem. Kółko wykonane jest podobnie jak pad w laptopie, czyli się nie kręci, a używamy go gładząc palcem po jego powierzchni. tak samo jak pozostałych tabletach Wacoma, pracę można rozpocząć od samouczka, który poprowadzi nas w sposób przyjemny poprzez etap przyzwyczajania się do pracy z urządzeniem HID tego typu.

    Podsumowanie
    Jestem bardzo zadowolony z użytkowania tego tabletu. Konstrukcja, działanie i wykonanie tego urządzenia jest na najwyższym poziomie i dostarcza użytkownikowi pozytywnych wrażeń. Ze względu na rozmiar nie jest to urządzenie przenośne, więc raczej będę na nim pracował w domu/pracy. Mój tablet ma proporcje boków 16:10 w związku z tym, ze już praktycznie nigdzie nie używa się monitorów ze stosunkami boków 4:3 lub 5:4. W moim przypadku oczywiście będzie służył do precyzyjnego retuszowania i obróbki mikrofotografii.
    Ostatnio edytowane przez dzemski ; 22.01.10 o 11:48

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Dzemski i Mysikrólik wielkie dzięki za włożony trud. Zamierzam nabyć takie urządzenie i dzięki Waszym opiniom powoli krystalizuje mi sie w głowie konkretny typ.
    pozdrawiam Wiejo

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Johny_85
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    328
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Kompendium o tabletach - testy i opinie

    Czy jest sens kupować tablet tylko i wyłącznie do Lightroom'a, do PS zapewne tak

Podobne wątki

  1. Sigma 105 f2.8 - opinie, testy, doswiadczenia
    By shardac in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24.08.10, 22:09
  2. HDR - kompendium
    By nurek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 15.04.10, 14:49
  3. MJU 780 - Wasze opinie/testy...
    By rafaello in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21.05.07, 23:26

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.