Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 41

Wątek: Dlaczego małoobrazkowe 85 mm to trudna ogniskowa?

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    I naprawdę uważasz je za ciekawe portrety?
    Niejeden fotoZiutek robi gorsze.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #12
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Niejeden fotoZiutek robi gorsze.
    Ale my nie o tym, kto robi lepsze a kto gorsze, tylko, że ogniskowa 85mm jest na tyle specyficzna, że trzeba być bardzo kreatywnym fotografem, by zrobić taką ogniskową interesujące zdjęcie.
    Moim zdaniem inne ogniskowe (dłuższe) pozwolą niezaawansowanym fotografom łatwiej stworzyć kreatywną fotografię portretową.
    Doprecyzowuję, że mam tu na myśli specyfikę ogniskowych (proporcje, perspektywa), a nie odległość od modela/ki.

  3. #13
    Awatar Benek
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Posty
    187
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Po pierwsze - nigdzie nie pisałem, że jestem mistrzem portretu a moje zdjęcia to dzieła mające pełnić rolę kamienia probierczego współczesnej fotografii portretowej. Portrety robię rzadko, wręcz okazyjnie. Pokazałem je po to, żeby w odróżnieniu od części interlokutorów nie wyjść na kogoś, kto autorytarnie zajmuje zdanie w jakimś temacie, choć z praktyką wiele wspólnego nie ma.
    Po drugie - teraz kolej na wasze fotografie portretowe. Czy nie bardzo? Interesują mnie zwłaszcza dokonania artystyczne diabolique. Ktoś kto z taką swadą mówi o "dynamice" i "pazurze" oraz o "ciekawości", na pewno nie jest li tylko wybitym teoretykiem, ale i praktykiem. Może komuś uda się również wznieść ponad poziom "Fotoziutka" z Wólki Dzbądzkiej.
    Po trzecie - zabrałem głos w tej dyskusji tylko dlatego, że sprowokowała mnie, nie mająca żadnych racjonalnych podstaw teza, że "ciekawe" portrety bardzo trudno zrobić obiektywem o długości zaledwie 85 mm (na FF). Czym ma być "ciekawość" nie wiem, ale pewnie dla części osób to pojęcie jasne i klarowne, dalekie od niewymierności i subiektywności. Dodam tylko znowu, że jeżeli kryterium wartości artystycznej ma być "ciekawość" to - tak jak pisałem - proponuję robić portrety fish-eyem pod wodą, nocą w basenie przy świetle zastanym. Będzie bardzo, ale to bardzo ciekawie i oryginalnie.
    Polska, cóż, to nie Śląsk, ale też tam ładnie, A. Sapkowski, "Boży wojownicy"

  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    Ale my nie o tym, kto robi lepsze a kto gorsze, tylko, że ogniskowa 85mm jest na tyle specyficzna, że trzeba być bardzo kreatywnym fotografem, by zrobić taką ogniskową interesujące zdjęcie.
    Czy to wymaga kreatywności? Oczywiście. Jeśli ktoś uważa, że mając dłuższy obiektyw może być mniej kreatywny, to będzie produkował zdjęcia, jakich widzieliśmy już miliony.

    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    Moim zdaniem inne ogniskowe (dłuższe) pozwolą niezaawansowanym fotografom łatwiej stworzyć kreatywną fotografię portretową.
    Doprecyzowuję, że mam tu na myśli specyfikę ogniskowych (proporcje, perspektywa), a nie odległość od modela/ki.
    Wątpię. Raczej poprzestanie na nudnych jak flaki z olejem headshotach i będzie się podniecał jak pięknie jest rozmyte tło, zamiast podejść w kreatywny sposób do tematu zdjęcia.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Benek Zobacz posta
    Interesują mnie zwłaszcza dokonania artystyczne diabolique.
    myślę, że dokonania diabolique znajdziesz w jego galerii tu na forum, np. to:
    https://galeria.olympusclub.pl/displ...php?pos=-81987

    chociaż drażni mnie nieco protekcjonalny ton wypowiedzi diabolique to jednak zdjęcia mówią same za siebie i trzeba przyznać, że na się na rzeczy.
    Ja osobiście daleki jestem od kategoryzowania obiektywów wg ich ogniskowych, chociaż 45-tki najczęściej używam do robienia amatorskich portretów swojego syna. Do osób dorosłych jakoś lepiej mi podchodzi długa ogniskowa. Może dlatego, że im dalej fotografujący jest od fotografowanego tym swobodniej się ten ostatni czuje? Nie wiem.

  6. #16
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Benek Zobacz posta
    Po drugie - teraz kolej na wasze fotografie portretowe. Czy nie bardzo? Interesują mnie zwłaszcza dokonania artystyczne diabolique. Ktoś kto z taką swadą mówi o "dynamice" i "pazurze" oraz o "ciekawości", na pewno nie jest li tylko wybitym teoretykiem, ale i praktykiem.
    Piszę z poziomu praktyka, który nie tylko sam fotografował obiektywem o ogniskowej 85mm, ale zna również osoby, które takowego obiektywu używały.
    Nie jestem osobą anonimową, przedstawiam się z imienia i nazwiska, więc moje dokonania są łatwe do wygooglowania. Przy odrobinie samozaparcia można znaleźćinformacje w wątkach i galerii naszego forum. Mnie osobiście chyba nie wypada. Tak na zachętę:
    tutaj i tutaj.

    ---------- Post dodany o 12:28 ---------- Poprzedni post był o 12:21 ----------

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    (...)
    chociaż drażni mnie nieco protekcjonalny ton wypowiedzi diabolique (...)
    Przepraszam
    Wypowiadam się jako praktyk, opierając się na doświadczeniach swoich oraz znajomych. Ktoś inny może mieć inne i autora wątku przekonać do swoich racji. Na tym chyba polega forum?
    Przyznaję się bez bicia, że przez kilka miesięcy używania 85mm nie udało mi się zrobić nim żadnego zdjęcia, z którego byłbym zadowolony. Były ostre, plastyczne, jednak brakowało im "tego czegoś" (nie będę rozpoczynał pobocznych dyskusji o pazurach itp.). Sprzedałem obiektyw ze stratą, ale bez żalu.
    Czy autor wątku skorzysta z moich doświadczeń i spostrzeżeń? Nie wiem, może przekona go ktoś inny, albo podejmie nieracjonalną decyzję (któż z nas, fotografów, takich nie podejmował?). Natomiast doradziłem mu ze swojego punktu widzenia, uczciwie, obiektywnie, pełen dobrych intencji.
    Jeśli jednak zdecyduje się na ogniskową 85mm bardzo chciałbym, by za pół roku podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami.

  7. #17

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    27
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    Jeszcze nie czytałem wszystkiego co napisaliście, ale weźcie pod uwagę, że mam swoje zdanie, internet ma swoje, a ja jestem ciekaw waszych opinii , abyśmy mogli sobie podyskutować, chyba nie każdy ma taką samą opinię na dany temat?

  8. #18
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    (...) Jeśli ktoś uważa, że mając dłuższy obiektyw może być mniej kreatywny (...)
    Może też być początkującym, a dłuższy obiektyw pozwoli łatwiej zrobić zdjęcia, które będą dla niego ciekawe, a przez to nie zniechęci się do fotografii.
    Każdy musi przejść etap pięknie rozmytego tła Trudno przygodę z fotografią zaczynać od kreatywności.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.628
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Bez względu jak fotografujemy i czym to problemem jest to czy w obrazie " to coś" ktoś zobaczy, jeden tak drugi nie.

  10. #20
    diabolique
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez jkr Zobacz posta
    Bez względu jak fotografujemy i czym to problemem jest to czy w obrazie " to coś" ktoś zobaczy, jeden tak drugi nie.
    Chodzi też o to, by mieć frajdę z samego fotografowania i być samemu zadowolonym z efektów. Inaczej rzuca się aparat w kąt.

Podobne wątki

  1. IBELUX 40 mm f/0.85 Zapowiedź
    By apz in forum [K] Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.12.13, 22:05
  2. Zenit Helios 40-2 85 mm f/1.5
    By gietrzy in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20.06.13, 23:03
  3. obiektyw Samyang AE 85 mm f/1.4 IF UMC Aspherical
    By krokko in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21.09.11, 07:20
  4. Test obiektywu Canon EF 85 mm f/1.2L II USM
    By jps in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13.08.09, 11:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.