Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Wątek: Trójkąt ekspozycji a wielkość matrycy

  1. #11
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Z rybki Samyanga było tutaj https://forum.olympusclub.pl/threads...=1#post1240631
    Jest też ORF i wariacje kolegów. Można z pewnością lepiej - była to pierwsza i ostatnia jak na razie próba.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Semper Zobacz posta
    ...

    ...
    przysłona : 4,0 ( zakładam że ustawienie samyanga 14 f 2,8 na m4/3 to jest właśnie 4,0 na FF żeby uzyskać
    taką samą GO w krajobrazie)

    ...
    Prawie trafiłeś, ale prawidłową wartością w FF będzie 2x2,8=5,6
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #13

    Dołączył
    Jan 2016
    Mieszka w
    Lubuskie
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    5,6 zamiast 4.0 ? Wow!! Właśnie na takie wypunktowanie moich obliczeń liczyłem Hmm...czyli mówiąc wysoce teoretycznie.....zaraz się okaże, że nie tylko FF nie ma przewagi na m4/3 a wręcz na matrycy m4/3 wychodzi 1 EV przewagi ??

    Co do zastosowania przelicznika f 2,8 w takich samych proporcjach zarówno dla FF jak i M4/3 i ustawieniu ostrości na nieskończoność. Oczywiście ma to jak największy sens przy astro fotografii, ale ja bardziej gustuję w nocnych krajobrazach , gdzie jak wiadomo jest najczęściej szeroki kąt, wyrazisty konturowy obiekt na pierwszym planie oraz to kręcące mnie nieustannie niebo z gwiazdami w tle, np z mleczną drogą Dlatego pierwszy i ostatni plan muszą być ostre. Tak więc nie mogę na FF użyć 2,8 bo albo gwiazdy będą rozmazane albo obiekt na pierwszym planie nieostry Oczywiście można użyć na FF f2,8 , a potem zmiksować 2 zdjęcia z dwoma różnymi ustawieniami ostrości na pierwszy i na ostatni plan. Photoshop jest Bogiem )) Ale nie o Photoshop chodzi a o możliwości obu systemów opartych o matryce FF i o m4/3

    Szkiełko rybie oczko 8mm f 1,8 zaiste jest zacne , ale trochę jakby bardzo poza moim zakresem cenowym )

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Semper Zobacz posta

    Co do zastosowania przelicznika f 2,8 w takich samych proporcjach zarówno dla FF jak i M4/3 i ustawieniu ostrości na nieskończoność. Oczywiście ma to jak największy sens przy astro fotografii, ale ja bardziej gustuję w nocnych krajobrazach , gdzie jak wiadomo jest najczęściej szeroki kąt, wyrazisty konturowy obiekt na pierwszym planie oraz to kręcące mnie nieustannie niebo z gwiazdami w tle, np z mleczną drogą Dlatego pierwszy i ostatni plan muszą być ostre. Tak więc nie mogę na FF użyć 2,8 bo albo gwiazdy będą rozmazane albo obiekt na pierwszym planie nieostry
    Sprawdź może jakimś kalkulatorem głębi ostrości. W internecie pełno tego. Mi wychodzi, że dla FF i obiektywu 14mm ustawiając przysłonę na 2.8 zakres głębi ostrości będzie do nieskończoności gdy ustawimy ostrość na pierwszoplanowy obiekt w odległości już ok. 3m. Tak dokładniej, zakres GO zacznie sie od ok. 2m i sięgać będzie nieskończoności. Ale może jakiś błąd w tych wyliczeniach, więc najlepsza praktyka
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #15
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Semper Zobacz posta
    5,6 zamiast 4.0 ? Wow!! Właśnie na takie wypunktowanie moich obliczeń liczyłem Hmm...czyli mówiąc wysoce teoretycznie.....zaraz się okaże, że nie tylko FF nie ma przewagi na m4/3 a wręcz na matrycy m4/3 wychodzi 1 EV przewagi ??

    Co do zastosowania przelicznika f 2,8 w takich samych proporcjach zarówno dla FF jak i M4/3 i ustawieniu ostrości na nieskończoność. Oczywiście ma to jak największy sens przy astro fotografii, ale ja bardziej gustuję w nocnych krajobrazach , gdzie jak wiadomo jest najczęściej szeroki kąt, wyrazisty konturowy obiekt na pierwszym planie oraz to kręcące mnie nieustannie niebo z gwiazdami w tle, np z mleczną drogą Dlatego pierwszy i ostatni plan muszą być ostre. Tak więc nie mogę na FF użyć 2,8 bo albo gwiazdy będą rozmazane albo obiekt na pierwszym planie nieostry Oczywiście można użyć na FF f2,8 , a potem zmiksować 2 zdjęcia z dwoma różnymi ustawieniami ostrości na pierwszy i na ostatni plan. Photoshop jest Bogiem )) Ale nie o Photoshop chodzi a o możliwości obu systemów opartych o matryce FF i o m4/3

    Szkiełko rybie oczko 8mm f 1,8 zaiste jest zacne , ale trochę jakby bardzo poza moim zakresem cenowym )
    Daleka droga przed Tobą - wyjedż za miasto i popróbuj, nie wyciągaj wniosków z tabelek bo zaprowadzą Cię na manowce. Od jakie odległości przy ostrzeniu do nieskończoności będziesz miał ostro na matrycy?
    Jeśli dobrze pamiętam dla S12 to około metra.... A na 5,6 to sobie z tymi gwiazdkami możesz tylko popatrzeć...

    ---------- Post dodany o 22:25 ---------- Poprzedni post był o 22:24 ----------

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Sprawdź może jakimś kalkulatorem głębi ostrości. W internecie pełno tego. Mi wychodzi, że dla FF i obiektywu 14mm ustawiając przysłonę na 2.8 zakres głębi ostrości będzie do nieskończoności gdy ustawimy ostrość na pierwszoplanowy obiekt w odległości już ok. 3m. Tak dokładniej, zakres GO zacznie sie od ok. 2m i sięgać będzie nieskończoności. Ale może jakiś błąd w tych wyliczeniach, więc najlepsza praktyka
    Co wystarczy do ostrej trawy pod nogami statywu po trzech krokach...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Sprawdź może jakimś kalkulatorem głębi ostrości. W internecie pełno tego. Mi wychodzi, że dla FF i obiektywu 14mm ustawiając przysłonę na 2.8 zakres głębi ostrości będzie do nieskończoności gdy ustawimy ostrość na pierwszoplanowy obiekt w odległości już ok. 3m. Tak dokładniej, zakres GO zacznie sie od ok. 2m i sięgać będzie nieskończoności. Ale może jakiś błąd w tych wyliczeniach, więc najlepsza praktyka
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Co wystarczy do ostrej trawy pod nogami statywu po trzech krokach...
    Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć...
    Może posłużmy się Twoim zdjęciem z wątku (post #2834). W EXIF jest obiektyw 8mm (ekwiwalent dla FF będzie 16mm) użyta przysłona f1.8. Ostrość jak widać sięga nieskończoności i jej zakres jest bardzo duży. Pierwszy plan też ostry. Sądzisz iż niemożliwym jest uzyskać podobną głębie ostrości przy ogniskowej 14mm i przysłonie 2.8 dla pełnej klatki ?
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 30.05.16 o 00:06
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #17
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć...
    Może posłużmy się Twoim zdjęciem z wątku (post #2834). W EXIF jest obiektyw 8mm (ekwiwalent dla FF będzie 16mm) użyta przysłona f1.8. Ostrość jak widać sięga nieskończoności i jej zakres jest bardzo duży. Pierwszy plan też ostry. Sądzisz iż niemożliwym jest uzyskać podobną głębie ostrości przy ogniskowej 14mm i przysłonie 2.8 dla pełnej klatki ?
    Tyle tylko, że od mniej więcej 2 m od żrenicy obiektywu spodziewam sie, że będzie ostro.
    Zresztą ja mam do tych przemyśleń kolegę inżyniera z zacięciem teoretycznym. Poproszę i dostaję co mi trzeba. Reszta to kolejne spędzone w plenerze noce.

    Jeśli piewszym planem będzie drzewo to zawsze będzie w GO, jesli nim ma być kwitnąca gałazka wiśni, to trzeba uważać i zmierzyć, bo raczej w podobnych warunkach ciężko będzie na nią wyostrzyć.
    Nie zdefiniowano w dyskusji jak odległy ma być ten pierwszy plan...
    Dlatego polecam także eksperyment, tym bardziej, że warunki były np. tej nocy po burzach niezłe.

    To do ilustracji przydatności f5,6, mozna poprzeliczać... Samy 12/2@2,0 reszta w exifie. Róźnica mniej wiecej 2EV.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7022.JPG
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	2,95 MB
ID:	175573   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7025.JPG
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	4,01 MB
ID:	175574  
    Ostatnio edytowane przez apz ; 30.05.16 o 07:10
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Wielkosc wydruku
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 27.07.12, 07:08
  2. C-760 wielkość karty
    By DarekG in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25.06.07, 14:55
  3. Rozmiar matrycy a wielkosc powiększenia
    By 65mario in forum E-System
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.12.06, 16:22
  4. Wielkość plików w pix
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 2.11.06, 14:38
  5. wielkosc matrycy a jakosc obrazu(?)
    By Rick van Dyke in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19.01.05, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.