Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: Olympus E-PL7: kilka pytań o aparat i nie tylko :)

  1. #1

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria

    Olympus E-PL7: kilka pytań o aparat i nie tylko :)

    Witajcie!

    jestem nowy na forum, chciałbym się przywitać i jednocześnie nieco się poradzić

    Otóż wczoraj zakupiłem swojego pierwszego bezlusterkowca. Potrzebowałem czegoś z czym będę mógł komfortowo podróżować, zależało mi kompromisie między jakością a mobilnością. Do ostatniej chwili wahałem się między Canonem G7 X a E-PL7. Nie wiem, jak sprawdzałby się Canon, ale mam nadzieję że był to dobry wybór

    Mam kilka pytań do bardziej zaawansowanych użytkowników:
    1. Jak widzicie na zdjęciu na razie postawiłem na standardowy kitowy obiektyw 14-42, jak to jest z przeliczaniem wartości ogniskowej w obiektywie, jestem laikiem w tej kwestii i o ile pamiętam 50mm to była zawsze standardowa wartość portretowa, czy to oznacza że w kit-cie brakuje mi zakresu czy przelicza się to w inny sposób?
    2. Chciałbym niedługo dokupić drugi obiektyw, stałkę do robienia zdjęć krajobrazu w okolicach 14-18mm, możliwie jasną oraz "portretówkę" - jak to zrobić możliwie najtaniej? Wybór obiektywów jest dość spory, rozumiem że nie kupię światła 1.7 za 300 zł, ale może jakieś porady z Waszej strony?
    3. Okropnie irytują mnie dwie rzeczy: 1. mini dekielek na kitowym obiektywie (patrz zdjęcie) oraz standardowy pasek na szyję - gdzie polecacie najtaniej kupić normalny dekiel + pasek jednostronny na nadgarstek?
    4. Poczytałem materiały na forum z serii "u4/3 - wskazówki i sztuczki" - poustawiałem niektóre parametry i jakość zdjęć znacznie się poprawiła, zwłaszcza przy manualnym ostrzeniu na ekraniku. Uczę się też robić zdjęcia na M, na razie jednak kontrolowanie wszystkiego to trochę za dużo i zostaję przy trybie A. Pytanie: na co szczególnie zwrócić uwagę, aby wycisnąć z tego sprzętu jak najwięcej w kwestii JAKOŚCI ZDJĘĆ?
    5. Rozumiem relację przysłony do czasu naświetlania i wartości ISO, jednak nie do końca korektę ekspozycji. Czy jeśli widzę, że fotka będzie prześwietlona nie wystarczy skorygować np. czasu naświetlania? Jak używacie korekty ekspozycji w praktyce?
    6. W czym nosicie Wasze bezlusterkowce? Szukam czegoś do podróżowania, sprawdzonego i niewielkiego (mini torba? może coś nakładanego na pasek? sam nie wiem). Będę wdzięczny za info jak to u Was wygląda.

    Z góry dziękuję za pomoc!
    Eryk


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 2016-05-10 at 13.44.37.png
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	862,6 KB
ID:	174170

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.638
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Witam. Zadzwoń 795 800 065
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  3. #3
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    Witajcie!
    Dzień dobry

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    1. Jak widzicie na zdjęciu na razie postawiłem na standardowy kitowy obiektyw 14-42, jak to jest z przeliczaniem wartości ogniskowej w obiektywie, jestem laikiem w tej kwestii i o ile pamiętam 50mm to była zawsze standardowa wartość portretowa, czy to oznacza że w kit-cie brakuje mi zakresu czy przelicza się to w inny sposób?
    Ogniskowe podaje się w każdym aparacie względem standardu małoobrazkowego czyli klatka 35mm. W systemie 4/3 i mikro 4/3 przelicznik to ogniskowa*2.

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    2. Chciałbym niedługo dokupić drugi obiektyw, stałkę do robienia zdjęć krajobrazu w okolicach 14-18mm, możliwie jasną oraz "portretówkę" - jak to zrobić możliwie najtaniej? Wybór obiektywów jest dość spory, rozumiem że nie kupię światła 1.7 za 300 zł, ale może jakieś porady z Waszej strony?
    Obiektywów 4/3 i mikro 4/3 jest już trochę na rynku. Produkuje je Olympus (Zuiko), Panasonic/Leica, Sigma, Samyang (obiektywy manualne) i jeszcze kilka innych niszowych producentów. Koledzy pewnie dopiszą jeszcze kilka nazw, ale najlepiej zajrzeć do dowolnego sklepu lub porównywarki cen. Zaznacz sobie obiektywy systemu 4/3 i mikro 4/3.
    Przy okazji warto dodać, że jeśli bardzo zależy Ci na cenie to można rozejrzeć się za obiektywami 4/3. To obiektywy systemu lustrzankowego, który został zarzucony przez Olympusa. Można ich używać przez przejściówkę MMF-1. Wspominam o nich bo są. Jedni je lubią inni odradzają, bo AF trochę wolniej działa. Ale jak się robi zdjęcia, a nie paraduje z aparatem, to wolniejszy AF razem z zaoszczędzeniem paru złotych może nie być tak wielką przeszkodą.
    Można jeszcze spróbować z obiektywami manualnymi z bagnetem mikro 4/3 lub dowolnie innym, ale za pomocą odpowiedniej między systemowej przejściówki. Funkcje wspomagające ostrzenie manualne w aparatach mikro 4/3 są bardzo przyzwoite. Ale trzeba się tego zwyczajnie nauczyć.

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    3. Okropnie irytują mnie dwie rzeczy: 1. mini dekielek na kitowym obiektywie (patrz zdjęcie) oraz standardowy pasek na szyję - gdzie polecacie najtaniej kupić normalny dekiel + pasek jednostronny na nadgarstek?
    Dekielek... nie wpadłem na to by go wymieniać. Nawet nie wiem czy to możliwe. Jest jaki jest. A pasek... zajrzyj do sklepu foto i weź dowolny krótki pasek nadgarstkowy. Trudno mi tu polecać coś najtańszego.

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    4. Poczytałem materiały na forum z serii "u4/3 - wskazówki i sztuczki" - poustawiałem niektóre parametry i jakość zdjęć znacznie się poprawiła, zwłaszcza przy manualnym ostrzeniu na ekraniku. Uczę się też robić zdjęcia na M, na razie jednak kontrolowanie wszystkiego to trochę za dużo i zostaję przy trybie A. Pytanie: na co szczególnie zwrócić uwagę, aby wycisnąć z tego sprzętu jak najwięcej w kwestii JAKOŚCI ZDJĘĆ?
    Ja polecam ustawienia A... automatyczne . I nie jest to do końca żart. Olympus daje radę na auto. A tak na co dzień dla ambitniejszych:

    - tryb A,
    - ISO -> auto (w menu warto ustawić sobie zakres od LO ISO do 3200ISO),
    - balans bieli (WB) -> auto,
    - pomiar światła ESP inaczej matrycowy, czyli cała klatka,
    - nic nie kombinować przy ustawieniach ostrości, nasycenia barw,
    - nie korzystam z AF, ale jeśli już, to punkt centralny na co dzień; ogólnie warto zapoznać się ze wszystkimi ustawieniami, bo niektóre są bardzo przydatne przy zwykłym wypadzie na wycieczkę (wykrywanie twarzy, ostrzenie na prawe lub lewe oko),
    - format zapisu RAW, ale na początek warto dodać sobie RAW+JPEG; JPEG oczywiście na maksymalne wartości, najniższa kompresja, najwyższa rozdzielczość,

    Jeszcze kilka rzeczy można by znaleźć, ale wyjdzie w praniu. Warto sobie na początek (kiedy jest jeszcze pasja i zaangażowanie) dać pół godziny dziennie na eksperymenty z aparatem i jego ustawieniami. Nawet filtry artystyczne i efekty dodatkowe są ciekawe. Trzeba solidnie przeczytać instrukcje i pytać na forum.

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    5. Rozumiem relację przysłony do czasu naświetlania i wartości ISO, jednak nie do końca korektę ekspozycji. Czy jeśli widzę, że fotka będzie prześwietlona nie wystarczy skorygować np. czasu naświetlania? Jak używacie korekty ekspozycji w praktyce?
    Najlepiej widać korektę w trybach A, S, P. Aparat sam zgaduje parametry naświetlania, ale my jedynie decydujemy czy te jego poprawne parametry chcemy rozjaśnić czy przyciemnić. Praktyka jest taka, że niektórzy mimo poprawnych parametrów, kiedy już poznali aparat wiedzą, że chcą mieć zawsze prześwietlone zdjęcia o +0,7 EV.

    Cytat Zamieszczone przez ErykS Zobacz posta
    6. W czym nosicie Wasze bezlusterkowce? Szukam czegoś do podróżowania, sprawdzonego i niewielkiego (mini torba? może coś nakładanego na pasek? sam nie wiem). Będę wdzięczny za info jak to u Was wygląda.
    Ja mam małe opakowanie foto, które wrzucam do niefotograficznych plecaków lub toreb. Mieszczę w tym opakowaniu złożony aparat z obiektywem ZD 9-18.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 10.05.16 o 15:28

  4. #4

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    @hades: bardzo dziękuję za odpowiedzi, przeanalizuję je sobie na spokojnie i pewnie jeszcze wrócę z pytaniami jeśli pozwolisz

    Miłego dnia!

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria
    co do dekielka to jest Olympusowy zamiennik na taki automatyczny dekielek, całkiem fajna ale i droga zabawka ok 160-170zł

    aktualnie jest na fotojokerze za 99zł
    Ostatnio edytowane przez RafS ; 12.05.16 o 17:54 Powód: nowa tańsza oferta
    czasami mniej znaczy więcej..

  6. #6
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Mam E-PL7 i jestem bardzo zadowolony.
    @hades strescil to co jest najwazniejsze, aby poprawnie wykonac fote.
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Mike017
    Dołączył
    Feb 2014
    Mieszka w
    Ełk / Płock
    Posty
    334
    Siła reputacji
    65
    Moja galeria
    Gratuluję zakupu, E-PL7 to bardzo dobry kompromis między wielkością, jakością zdjęć i ceną.
    Jeśli masz naleśnika - czyli 14-42 EZ, to dekielek LC-37C jest świetnym rozwiązaniem zastępującym niewygodny i do tego bez żadnego sznureczka oryginalny dekielek. Jak wspomniał kolega wyżej, fotojoker ma teraz najlepszą cenę ( sam skorzystałem )

    Z paska na szyję też zrezygnowałem, nadgarstkowy wydał mi się praktyczniejszy. Po długich poszukiwaniach kupiłem w sklepie internetowym empiku:

    http://www.empik.com/pasek-na-nadgar...,elektronika-p

    solidny, ładny i wygodny pasek, choć dla kogoś o dużych mocno dłoniach czy grubych nadgarstkach będzie zbyt ciasny.

    Z innych polecanych i wartych zainteresowania pasków:

    www.cyfrowe.pl/aparaty/-cuff---pasek-na-reke.html

    http://www.niedajsieokrasc.pl/produc...rysafe-25.html

    Co do pokrowca, używam oryginalnego gdy zabieram sam aparat na krótki spacer, mieści idealnie aparat z różnymi obiektywami, jest ładnie dopasowany ale nie zapewnia solidnej ochrony - jest dosyć cienki.

    https://shop.olympus.eu/PL-pl/pokrow...-ii-p-2082.htm

    jak widzę ceny mocno poszybowały w dół, miesiąc temu płaciłem 69 zł, teraz 39 zł !!!

    Gdy chcę zabrać "wszystko" ze sobą, polecam:

    http://www.empik.com/torba-na-aparat...,elektronika-p

    też najlepsza cena w sieci na ten pokrowiec, mieści aparat z obiektywem 14-42 EZ, obiektyw 40-150, obiektyw 48/1,8, zapasową baterię, konwerter makro Raynox, szmatkę do czyszczenia, lenspena, zestaw 3 filtrów Hoya 37 mm plus przejściówkę do Raynoxa. Więc naprawdę sporo.
    Ostatnio edytowane przez Mike017 ; 12.05.16 o 21:50

  8. #8

    Dołączył
    May 2016
    Posty
    22
    Siła reputacji
    8
    Moja galeria
    Tak właśnie, kupiłem E-PL7 właśnie jako kompromis między wielkością i jakością zdjęć, do ostatnich chwil rozważałem jeszcze kompakt (Canon G7 X), który na pewno miałby tę zaletę że mieści się w kieszeni ze względu na wysuwany obiektyw, jednak możliwość zmiany szkła zdecydowała (chociaż ceny _dobrych_ szkiełek to wiadomo ogromny koszt). Pierwsze zrobione zdjęcia były fatalnej jakości, ale rzeczywiście trzeba wszystko poustawiać i zrozumieć aparat, przerażenie szybko minęło

    Co do akcesoriów przez Was proponowanych:

    Dekielek
    : super wygodne rozwiązanie! ale jednak cena dość wysoka, jeszcze się zastanowię czy wygoda jest tego warta

    Paski na nadgarstek: dokładnie czegoś takiego szukałem, nieprzeszkadzające w robieniu zdjęć - mam ten problem, że raz nie trzymam aparatu na szyi, dwa taki klasyczny pasek jest zwyczajnie niewygodny, wielki, pląta się dookoła itd

    Myslałem jeszcze o takim:
    https://shop.olympus.eu/PL-pl/pokrow...ana-p-2446.htm

    Co do pokrowca, nadal jeszcze szukam czegoś innego, oryginalny jest ok ale ten wielki napis Olympus w niektórych miejscach może za mocno rzucać się w oczy. Szukam czegoś, co nie krzyczy "zobaczcie mam tu aparat!" a przy tym dość małego i "płaskiego" na aparat + max jeden mini obiektyw, będę wdzięczny za jakieś sugestie.

    Na koniec jeszcze jedno pytanie, głównie do posiadaczy tego lub innego PEN-a, w jaki sposób ustawiliście przyciski/pokrętło w sensie modyfikacji już istniejących, pod własne potrzeby? Na pewno są rzeczy z których korzystacie częściej i taki automatycznie dedykowany przycisk Wam się przydaje.

    Z góry dziękuję za pomoc!
    Ostatnio edytowane przez ErykS ; 13.05.16 o 09:49

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Ziemia Zawkrzeńska.
    Posty
    2.638
    Siła reputacji
    188
    Moja galeria
    Witam. W pomieszczeniach często zmieniam wartość przesłony ze względu na automatykę własną lamp błyskowych, a na zewnątrz pracuję w programie A ( priorytet przesłony), czasem manual jeżeli muszę wprowadzić korektę. Jak widzisz u mnie przesłona jest najważniejsza.
    Najważniejsza jest historia.
    "Narody tracąc pamięć tracą życie" C. K. Norwid

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Mike017
    Dołączył
    Feb 2014
    Mieszka w
    Ełk / Płock
    Posty
    334
    Siła reputacji
    65
    Moja galeria
    na pewno pod jeden z przycisków, warto ustawić bezpośredni dostęp do zmiany czułości ISO

Podobne wątki

  1. Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka
    By mkol in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 26.04.16, 16:03
  2. olympus e-420 kilka pytań
    By mixtat in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.10.10, 11:03
  3. Olympus C-725UZ - kilka pytań
    By root in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.01.07, 12:05
  4. Kilka pytań przed zakupem Olympus FE-115 i FE-130.
    By teachermath in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.06, 20:41
  5. Pomocy Olympus c4000 działa tylko kilka minut!!!!!!
    By malwina in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16.05.04, 12:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.