Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Przepalone piksele

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Przepalone piksele

    Postanowiłem założyć nowy wątek w tym temacie kontynuując zaczętą tu dyskusję
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    ... Chcę robić to co robię najlepiej jak potrafię i dlatego staram się kontrolować piksel, piksele i całą masę pikseli na każdym etapie obróbki. Wiem, że efekt jest lepszy od niekontrolowania tego. Takie mam doświadczenie po dwóch latach pracy nad tym zagadnieniem. Ale mogę się mylić. Ten mój wymysł może przynosi odwrotne skutki. Dlatego chętnie o tym podyskutuje. Może ktoś też się nad tym zastanawia i ma inne doświadczenie, inne metody. Warto rozmawiać.
    Swego czasu zastanawiałem się nad problemem przepaleń w kanale czerwonym. Lightroom nie pokazuje takich przepaleń tylko wówczas gdy przepalone są jednocześnie trzy kanały. Można je jednak łatwo wychwycić np. próbnikiem koloru i wówczas kanał R ma wartość 255. "Dokuczało" mi to np. przy zdjęciach maków gdzie łatwo o takie przepalenia w kanale czerwonym. Metoda, przy użyciu narzędzia poziomy, wskazania tych przepaleń pokazana przez kol. A56 okazała się tu pomocna.

    Do czego zmierzam Odnosząc się do cytowanej wypowiedzi odnośnie innych doświadczeń, metod, zauważyłem taką prawidłowość iż spory wpływ na te przepalone piksele ma wybór profilu kolorystycznego z jakim zapiszemy zdjęcie do internetu. Co by nie być gołosłownym zamieszczę dwa przykłady zdjęć różniące się tylko i wyłącznie zapisanym profilem kolorystycznym to jest sRGB i AdobeRGB.

    1.Zdjęcie z profilem sRGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_sRGB.jpg
Wyświetleń:	454
Rozmiar:	800,3 KB
ID:	169227

    to zdjęcie w sRGB ma takie przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_sRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	455
Rozmiar:	258,4 KB
ID:	169228

    2. Z profilem Adobe RGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_AdobeRGB.jpg
Wyświetleń:	442
Rozmiar:	754,5 KB
ID:	169229

    Z profilem Adobe RGB ma takie przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_AdobeRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	169230


    Drugi przykład:

    3. Zdjęcie z profilem sRGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_sRGB.jpg
Wyświetleń:	427
Rozmiar:	927,7 KB
ID:	169231

    i jego przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_sRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	289,2 KB
ID:	169232

    4. Zdjęcie z profilem AdobeRGB
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_AdobeRGB.jpg
Wyświetleń:	410
Rozmiar:	898,6 KB
ID:	169234

    i jego przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_AdobeRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	139,4 KB
ID:	169235

    W drugim przykładzie jak widać są jeszcze przepalone piksele ale jest ich zdecydowanie mniej niż w zdjęciu zapisanym z profilem sRGB.

    Odnośnie jeszcze tego:
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    ...Na serwer trzeba posłać zdjęcie bez przepaleń i takie zdjęcie powinieneś mieć w komputerze. Następnie pobrać to zdjęcie z serwera i zobaczysz, że przepalenia powstaną. Oczywiście nie będzie ich, gdy zdjęcie będzie niedoświetlone. Piszę o dobrze wykonanym zdjęciu, gdzie są światła i cienie i nie ma przepaleń.
    Jeśli zdjęcie nr2 można traktować jako bez przepaleń to po ściągnięciu na dysk i sprawdzeniu, żadne nowe przepalone piksele nie powstały. Czy musi być idealnie bez żadnego piksela przepalonego ?
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 10:38
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Postanowiłem założyć nowy wątek w tym temacie kontynuując zaczętą tu dyskusję


    Swego czasu zastanawiałem się nad problemem przepaleń w kanale czerwonym. Lightroom nie pokazuje takich przepaleń tylko wówczas gdy przepalone są jednocześnie trzy kanały. Można je jednak łatwo wychwycić np. próbnikiem koloru i wówczas kanał R ma wartość 255. Dokuczało mi to np. przy zdjęciach maków gdzie łatwo o takie przepalenia w kanale czerwonym. Metoda, przy użyciu narzędzia poziomy, wskazania tych przepaleń pokazana przez kol. A56 okazała się tu pomocna.

    Do czego zmierzam Odnosząc się do cytowanej wypowiedzi odnośnie innych doświadczeń, metod, zauważyłem taką prawidłowość iż spory wpływ na te przepalone piksele ma wybór profilu kolorystycznego z jakim zapiszemy zdjęcie do internetu. Co by nie być gołosłownym zamieszczę dwa przykłady zdjęć różniące się tylko i wyłącznie zapisanym profilem kolorystycznym to jest sRGB i AdobeRGB.

    1.sRGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_sRGB.jpg
Wyświetleń:	454
Rozmiar:	800,3 KB
ID:	169227

    to zdjęcie w sRGB ma takie przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_sRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	455
Rozmiar:	258,4 KB
ID:	169228

    2. Z profilem Adobe RGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_AdobeRGB.jpg
Wyświetleń:	442
Rozmiar:	754,5 KB
ID:	169229

    Z profilem Adobe RGB ma takie przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1210484_AdobeRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	169230


    Drugi przykład:

    3. Zdjęcie z profilem sRGB:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_sRGB.jpg
Wyświetleń:	427
Rozmiar:	927,7 KB
ID:	169231

    i jego przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_sRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	289,2 KB
ID:	169232

    4. Zdjęcie z profilem AdobeRGB
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_AdobeRGB.jpg
Wyświetleń:	410
Rozmiar:	898,6 KB
ID:	169234

    i jego przepalenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030537_AdobeRGB_przepalenia.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	139,4 KB
ID:	169235

    W drugim przykładzie jak widać są jeszcze przepalone piksele ale jest ich zdecydowanie mniej niż w zdjęciu zapisanym z profilem sRGB.

    Odnośnie jeszcze tego:


    Jeśli zdjęcie nr2 można traktować jako bez przepaleń to po ściągnięciu na dysk i sprawdzeniu, żadne nowe przepalone piksele nie powstały. Czy musi być idealnie bez żadnego piksela przepalonego ?
    To fajnie, że założyłeś ten wątek. Tu możemy trochę na ten temat popisać.
    Słuszne są Twoje uwagi. Kiedy zacząłem się przyglądać pikselom zauważyłem to o czym piszesz. Najbardziej dokuczliwe są w zdjęciach makro, kwiatach, liściach i wszystkich tych zdjęciach gdzie światło się odbija i wpada do obiektywu. Gołym okiem tego nie widać a na zdjęciu pojawiają się przepalenia w dużej ilości.
    W przestrzeniach barwowych też są duże różnice. Twoje zdjęcia dobrze to pokazują. Z tym problemem można sobie jednak poradzić właśnie za pomocą tej metody o której piszę. W kanałach bardzo łatwo jest to zrobić.
    Wszystkie zdjęcia obrabiam w przestrzeni RGB i tak je zapisuje na dysku. Kiedy chcę zdjęcie umieścić w internecie zmieniam przestrzeń na sRGB. I powstają przepalone piksele. Stosuje moją metodę, usuwam przepalenia i zamieszczam zdjęcie w internecie. Zmieniając przestrzeń z RGB na sRGB zmienia się trochę kolorystyka zdjęcia. Naczęściej zdjęcie jest trochę chłodniejsze. Z tym też można sobie poradzić ocieplają barwy. To jest prosty zabieg, ale powoduje, ze znowu pojawi nam się trochę przepalonych pikseli w którymś z kanałów i trzeba zrobić korekcję. I tak jest z każdą czynnością. Zawsze te przepalenie gdzieś wystąpi i trudno jest to wcześniej przewidzieć.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Zrobiłem podgląd Twojego zdjęcia maków.
    Po zlikwidowaniu prześwietleń w kanale czerwonym to zdjęcie wygląda tak
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	001 (2).jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	797,6 KB
ID:	169236
    Róznica jest niewielka i trzeba się dobrze przypatrzeć. Tą różnicę lepiej widać na przepaleniach w kanale czerwonym
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	002.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	237,7 KB
ID:	169237
    Większość tech przepaleń w może nawet wszystkie powstały dlatego że zdjęcie zapisałem na dysku a potem ponownie otworzyłem w PS i sprawdziłem kanał czerwony. To co wcześniej pisałem i nie wiem dlaczego się tak dzieje. Ale wyraźnie widać o ile mniej jest przepaleń.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Jakie jest Twoje zdanie na temat zamieszczania zdjęć do internetu z profilem Adobe RGB ? Z tego co wiem ten profil zalecany jest do wydruków czy LAB-ów, a do internetu tak nieszczególnie. Z drugiej strony obecnie przeglądarki (chyba już wszystkie ? ) obsługują profile kolorystyczne i zdjecie powonno być poprawnie kolorystycznie wyświetlane z profilem Adobe RGB. Jeśli jeszcze dochodzi do tego znacznie mniejsza ilość tych przepalonych pikseli to może warto zapisywać z profilem Adobe RGB ?

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Zrobiłem podgląd Twojego zdjęcia maków.
    Po zlikwidowaniu prześwietleń w kanale czerwonym to zdjęcie wygląda tak
    .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	001 (2).jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	797,6 KB
ID:	169236
    Róznica jest niewielka i trzeba się dobrze przypatrzeć. Tą różnicę lepiej widać na przepaleniach w kanale czerwonym
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	002.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	237,7 KB
ID:	169237
    Większość tech przepaleń w może nawet wszystkie powstały dlatego że zdjęcie zapisałem na dysku a potem ponownie otworzyłem w PS i sprawdziłem kanał czerwony. To co wcześniej pisałem i nie wiem dlaczego się tak dzieje. Ale wyraźnie widać o ile mniej jest przepaleń.
    A zrobiłeś podgląd tego z profilem Adobe RGB. W nim nie ma wcale przepaleń w kanale czerwonym, sprawdzane Twoją metodą.
    Jak pisałem te zdjęcia róznią się tylko wyborem profilu kolorystycznego przed wyeksportowaniem zdjęcia z LR do jpg.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 11:06
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jakie jest Twoje zdanie na temat zamieszczania zdjęć do internetu z profilem Adobe RGB ? Z tego co wiem ten profil zalecany jest do wydruków czy LAB-ów, a do internetu tak nieszczególnie. Z drugiej strony obecnie przeglądarki (chyba już wszystkie ? ) obsługują profile kolorystyczne i zdjecie powonno być poprawnie kolorystycznie wyświetlane z profilem Adobe RGB. Jeśli jeszcze dochodzo do tego znacznie mniejsza ilość tych przepalonych pokseli to może warto zapisywać z profilem Adobe RGB ?
    Profil RGB do internetu nie nadaje się. Takie jest moje doświadczenie. Większość serwerów sama zmienia profil i zdjęcie wygląda bardzo nieciekawie. Robiłem takie eksperymenty i lepiej samemu przygotować zdjęcie w sRGB

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jakie jest Twoje zdanie na temat zamieszczania zdjęć do internetu z profilem Adobe RGB ? Z tego co wiem ten profil zalecany jest do wydruków czy LAB-ów, a do internetu tak nieszczególnie. Z drugiej strony obecnie przeglądarki (chyba już wszystkie ? ) obsługują profile kolorystyczne i zdjecie powonno być poprawnie kolorystycznie wyświetlane z profilem Adobe RGB. Jeśli jeszcze dochodzi do tego znacznie mniejsza ilość tych przepalonych pikseli to może warto zapisywać z profilem Adobe RGB ?
    Tak też mam na swoim monitorze. W RGB nie ma tych przepaleń w kanale czerwonym, jest tylko w zielonym.
    Pobrałe to zdjęcie zrobione w RGB zrobiłem korekcję i sprawdziłem jak to się przedstawia w tym zielonym kanale. Wyszło tak.


    A zrobiłeś podgląd tego z profilem Adobe RGB. W nim nie ma wcale przepaleń w kanale czerwonym, sprawdzane Twoją metodą.
    Jak pisałem te zdjęcia róznią się tylko wyborem profilu kolorystycznego przed wyeksportowaniem zdjęcia z LR do jpg.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0003.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	169238
    Tak wygląda kanał zielony w którym były prześwietlenia w profilu RGB po korekcji

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Profil RGB do internetu nie nadaje się. Takie jest moje doświadczenie. Większość serwerów sama zmienia profil i zdjęcie wygląda bardzo nieciekawie. Robiłem takie eksperymenty i lepiej samemu przygotować zdjęcie w sRGB
    Hmm,... ale czy jest jakaś widoczna różnica w tych zdjęciach: 1. z profilem sRGB i 2. z Adobe RGB ? Pytanie ewentualnie do szerszego grona skierowane.Najlepiej obydwa otworzyć w nowej karcie i przechodząc między nimi porównać. Ja nie widzę w przeglądarce Firefox żadnej różnicy (w IE także, więcej przeglądarek nie posiadam ).
    PS.
    Tak jeśli chodzi o ścisłość to pytałem o profil Adobe RGB, ale rozumiem, że jego dotyczyła odpowiedź.
    Edit

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0003.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	169238
    Tak wygląda kanał zielony w którym były prześwietlenia w profilu RGB po korekcji
    I znowóż uściśle w profilu Adobe RGB bo jednak to jest różnica. Przyznasz jednak, że przepaleń w kanale czerwonym nie ma, a w sRGB są duże.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 11:28
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Zrobiłem zdjęcie dla porównania. Wysłałem je na serwer w profilu Adobe RGB i tak to wygląda
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_z profilem RGB do internetu.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	983,2 KB
ID:	169239

    Zdjęcie zrobione w profilu Adobe RGB i wysłane na serwer z tym profilem jest moim zdaniem zbyt ciepłe
    Natomiast zmiana profilu na sRGB i nie ocieplenie zdjęciw w rozsądnych granicach jest zdjęcie zbyt zimnym.
    Zamieniając profil na sRGB należało lekko ocieplić zdjęcie.
    Ostatnio edytowane przez A56 ; 13.03.16 o 11:30

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    W Twoim przykładzie jest widoczna róznica. Tak jak piszesz z aRGB ma troche bardziej nasycone kolory (można i powiedzieć, że sprawia wrażenie cieplejszego). Jakiej przegladarki używasz?
    Czy w tych moich 1 (sRGB) i 2 (aRGB) zauważasz różnicę w kolorystyce ?
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 11:39
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Hmm,... ale czy jest jakaś widoczna różnica w tych zdjęciach: 1. z profilem sRGB i 2. z Adobe RGB ? Pytanie ewentualnie do szerszego grona skierowane.Najlepiej obydwa otworzyć w nowej karcie i przechodząc między nimi porównać. Ja nie widzę w przeglądarce Firefox żadnej różnicy (w IE także, więcej przeglądarek nie posiadam ).
    PS.
    Tak jeśli chodzi o ścisłość to pytałem o profil Adobe RGB, ale rozumiem, że jego dotyczyła odpowiedź.


    Edit


    I znowóż uściśle w profilu Adobe RGB bo jednak to jest różnica. Przyznasz jednak, że przepaleń w kanale czerwonym nie ma, a w sRGB są duże.
    Tak, masz rację. Te przepalenia powstały dlatego, że robiłeś zdjęcie w profilu RGB i zrobiłeś je bardzo dobrze. Zmieniając tylko profil takie przepalenia powstają. Dlatego piszę o robieniu korekcji

    ---------- Post dodany o 10:42 ---------- Poprzedni post był o 10:38 ----------

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    W Twoim przykładzie jest widoczna róznica. Tak jak piszesz z aRGB ma troche bardziej nasycone kolory (można i powiedzieć, że sprawia wrażenie cieplejszego). Jakiej przegladarki używasz?
    Czy w tych moich 1 (sRGB) i 2 (aRGB) zauważasz różnicę w kolorystyce ?
    Przeglądarka to Firefox. Każde zdjęcie będzie wyglądało trochę inaczej. Wszystko zależy od tego co jest na zdjęciu, jakie posiada kolory, jak jasne są najjaśniejsze miejsca, ile jest ciepłych barw ile zimnych.
    W Twoich zdjęciach jest delikatna różnica.

Podobne wątki

  1. Mokre piksele
    By Hrr in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 22.07.20, 16:35
  2. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 28.08.13, 18:55
  3. przepalone zdjęcia mju tough-3000
    By kestrelak in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26.05.10, 22:06
  4. Zdjecia nocne (przepalone swiatla)
    By Jonc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.04, 20:43
  5. lampa + c-720 = przepalone fotki
    By cartman in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12.03.04, 23:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.