Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 32

Wątek: Przepalone piksele

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Tak, masz rację. Te przepalenia powstały dlatego, że robiłeś zdjęcie w profilu RGB i zrobiłeś je bardzo dobrze. Zmieniając tylko profil takie przepalenia powstają. Dlatego piszę o robieniu korekcji
    Odpowiem może w ten sposób tak jak ja to rozumiem (a czy dobrze to inna kwestia )
    Zdjęcie było zrobione w RAW. W wywoływarce plik RAW nie posiada żadnego profilu kolorystycznego. Profilu nie zmieniałem. Przy eksporcie do jpg dopiero wybieramy profil z jakim ma być zapisane zdjęcie. Dlatego też zwracam uwagę w tym wątku na fakt, że wybór profilu (sRGB vs Adobe RGB) ma spore znaczenie na ilość tych przepalonych pikseli (sprawdzanych Twoją metodą).

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Przeglądarka to Firefox. Każde zdjęcie będzie wyglądało trochę inaczej. Wszystko zależy od tego co jest na zdjęciu, jakie posiada kolory, jak jasne są najjaśniejsze miejsca, ile jest ciepłych barw ile zimnych. W Twoich zdjęciach jest delikatna różnica.
    Może posiadasz monitor tzw. szerokogamatowy potrafiący wyświetlić szerszą przestrzeń kolorystyczną (od sRGB) jaką jest Adobe RGB i stąd delikatna różnica. Mój monitor wyświetla tylko 100% przestrzeni sRGB.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 11:58
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Odpowiem może w ten sposób tak jak ja to rozumiem (a czy dobrze to inna kwestia )
    Zdjęcie było zrobione w RAW. W wywoływarce plik RAW nie posiada żadnego profilu kolorystycznego. Profilu nie zmieniałem. Przy eksporcie do jpg dopiero wybieramy profil z jakim ma być zapisane zdjęcie (najczęściej plik jpg). Dlatego też zwracam uwagę w tym wątku na fakt, że wybór profilu (sRGB vs Adobe RGB) ma spore znaczenie na ilość tych przepalonych pikseli (sprawdzanych Twoją metodą).


    Może posiadasz monitor tzw. szerokogamatowy potrafiący wyświetlić szerszą przestrzeń kolorystyczną (od sRGB) jaką jest Adobe RGB i stąd delikatna różnica. Mój monitor wyświetla tylko 100% przestrzeni sRGB.
    Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Ale podczas wywoływania zdjęcia w ACR ustawiam profil kolorów. Mogę wybrać jaki mi pasuje i taki profil potem jest w PS i w nim dokonuje dalszej obróbki. Najczęściej jest to profil RGB bo daje mi większą możliwość kolorystyczną. Mój monitor wyświetla kolory w profilu RGB.
    Wywoływałem też zdjęcie w ACR w profilu sRGB i nie było różnicy w ilości przepalonych pikseli. Te różnice powstają dopiero wtedy, gdy obrabiasz zdjęcie w jakimś profilu i pilnujesz zdjęcia, aby dobrze wyglądało. W momencie zmiany profilu z jednego na drugi powstanie taka ilość przepaleń.

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Pobrałem Twoje zdjęcie maków zrobione w RGB. Wrzuciłem do PS i zmieniłem profil na sRGB. Tak to wyszło
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profil sRGB1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	157,5 KB
ID:	169247Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profil sRGB.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	774,1 KB
ID:	169248profil sRGB posłany na serwer
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profil RGB.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	770,6 KB
ID:	169250Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profil RGB1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	155,2 KB
ID:	169249profil RGB posłany na serwer
    Nie ma zmian w kanałach
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy-2.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	277,0 KB
ID:	169245   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy-1.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	545,5 KB
ID:	169246  
    Ostatnio edytowane przez A56 ; 13.03.16 o 12:32

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Miałbym prośbę aby zamiast RGB pisać aRGB (lub Adobe RGB) bo pisząc RGB jak rozumiem masz na myśli profil Adobe RGB (aRGB to będzie w skrócie )
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Ale podczas wywoływania zdjęcia w ACR ustawiam profil kolorów. Mogę wybrać jaki mi pasuje i taki profil potem jest w PS i w nim dokonuje dalszej obróbki.
    Ja używam Lightroom i na etapie obróbki w nim pliku RAW nie wybiera się profilu kolorystycznego w jakim ma być obrabiane zdjęcie. Dopiero w momencie eksportu zdjęcia do np. jpg lub przesłania go do edycji w innym programie wybiera się format pliku i profil kolorystyczny. Moim zdaniem w ACR będzie podobnie, ale mogę się mylić W PS już nie jest już plik RAW tylko np. PSD, TIF, czy JPG i te pliki już muszą (powinny) mieć profil kolorystyczny.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #15
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Pozwolę sobie przypomnieć zasięg obu profili - zapożyczone z fotopolis:

    U mnie w shopie skonfigurowałem sobie profil kolorystyczny na sRGB i tak samo ustawiłem w aparacie, podobnie jak i plik wysyłany.

    A56 mógłbyś mi wyjaśnić co ilustrujesz na porównywaniu zrzutów dwóch obrazów w przestrzeniach Adobe RBG i sRGB z monitora który nie może wyświetlić Adobe RGB? Jak dla mnie tylko ułomność monitora, nie stan i obraz pliku....
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	srgb-adobergb.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	27,9 KB
ID:	169251  
    Ostatnio edytowane przez apz ; 13.03.16 o 12:41
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Miałbym prośbę aby zamiast RGB pisać aRGB (lub Adobe RGB) bo pisząc RGB jak rozumiem masz na myśli profil Adobe RGB (aRGB to będzie w skrócie )

    Ja używam Lightroom i na etapie obróbki w nim pliku RAW nie wybiera się profilu kolorystycznego w jakim ma być obrabiane zdjęcie. Dopiero w momencie eksportu zdjęcia do np. jpg lub przesłania go do edycji w innym programie wybiera się format pliku i profil kolorystyczny. Moim zdaniem w ACR będzie podobnie, ale mogę się mylić W PS już nie jest już plik RAW tylko np. PSD, TIF, czy JPG i te pliki już muszą (powinny) mieć profil kolorystyczny.
    Z LR nie mam doświadczeń. Ale to prawie to samo co ACR i myślę, że jest podobnie. Pewnie w momencie obrabiania w ACR tego profilu nie ma, (ale mogę się mylić). Mam tam możliwość wybrania w jakim profilu wyeksportuję zdjęcie do PS. W PS nadaję rozszerzenie tak jak napisałeś. Najczęściej jest to TIF lub PSD
    Wracając do profilu to w aparacie możemy wybrać w jakim profilu zapisze nam się zdjęcie. Czy wybranie profilu ma też wpływ na plik RAW? Bo jpg będzie miał ten profil, który wybierzemy.
    Pisząc RGB mam na myśli aRGB

    ---------- Post dodany o 11:46 ---------- Poprzedni post był o 11:43 ----------

    No właśnie, nie pomyślałem o tym, że na monitorach, które nie mają możliwości wyświetlenia większej gamy kolorów nie będzie widać różnicy. Muszę za to Was przeprosić.

  7. #17
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Z LR nie mam doświadczeń. Ale to prawie to samo co ACR i myślę, że jest podobnie. Pewnie w momencie obrabiania w ACR tego profilu nie ma, (ale mogę się mylić). Mam tam możliwość wybrania w jakim profilu wyeksportuję zdjęcie do PS.
    O tym właśnie pisałem.

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    ... Czy wybranie profilu ma też wpływ na plik RAW?
    Wybranie profilu w aparacie nie ma wpływu na RAW. Jak wcześniej pisałem RAW nie ma żadnego profilu i dopiero później go nadajemy dla pliku jpg, psd, tif

    Edit.
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ...U mnie w shopie skonfigurowałem sobie profil kolorystyczny na sRGB i tak samo ustawiłem w aparacie, podobnie jak i plik wysyłany. ...
    O, dziwne, a EXIF-y wskazują że używasz/wysyłasz zdjęcia z profilem Adobe RGB.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 12:59
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #18
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Właściwie trochę odbiegliśmy do tematu.
    Co myślisz o kontroli przepaleń na poziomie obrabiana zdjęcia i ich korekty?

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Właściwie trochę odbiegliśmy do tematu.
    Co myślisz o kontroli przepaleń na poziomie obrabiana zdjęcia i ich korekty?
    Mam raczej ograniczone możliwości jeśli chodzi o usuwanie przepaleń w poszczególnych kanałach (jak pisałeś najlepiej akcje w PS), ale zapewne warto to robić.
    Dlatego właśnie zastanawiałem się czy nie przejść na profil Adobe RGB w wysyłanych zdjęciach .jpg z racji iż mają dużo mniej tych przepalonych pikseli i nie wymaga to żadnej dodatkowej obróbki
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 13.03.16 o 13:09
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    104
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Mam raczej ograniczone możliwości jeśli chodzi o usuwanie przepaleń w poszczególnych kanałach, ale zapewne warto to robić.
    Dlatego właśnie zastanawiałem się czy nie przejść na profil Adobe RGB w wysyłanych zdjęciach .jpg z racji iż mają dużo mniej tych przepalonych pikseli i nie wymaga to żadnej dodatkowej obróbki
    Spróbuj, zobacz jak to będzie wychodziło. Sam jestem ciekaw efektu.

Podobne wątki

  1. Mokre piksele
    By Hrr in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 22.07.20, 16:35
  2. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 28.08.13, 18:55
  3. przepalone zdjęcia mju tough-3000
    By kestrelak in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26.05.10, 22:06
  4. Zdjecia nocne (przepalone swiatla)
    By Jonc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.04, 20:43
  5. lampa + c-720 = przepalone fotki
    By cartman in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12.03.04, 23:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.