Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Przymiarka do systemu M43 - Olympus OMD M10 II

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2016
    Mieszka w
    Lubuskie
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Przymiarka do systemu M43 - Olympus OMD M10 II

    Witajcie

    W związku tym, że poszukuję małego i zwinnego aparatu do fotografii podróżniczej i krajobrazowej postanowiłem zainteresować się modelem OMD M10 II. Dotąd siedziałem w dużych lustrzankach, ale odechciewa mi się powoli targać wielkie pełnoklatkowe puchy jadąc na rowerze czy wędrując sobie piechotą. Stąd zainteresowanie m43 Nie powiem z dużą dozą nieśmiałości i nieufności podchodzę obecnie do wszystkiego co nie ma lustra :-/ Ale może czas na zmianę podejścia ? W każdym razie przed uzupełnieniem mojej lustrzanki, małym zgrabnym aparatem OMD blokuje mnie już tylko 1 pytanie .

    Dotąd dużo robiłem zdjęć fotografii nocnej krajobrazowej, z użyciem długich ekspozycji. Czasami nawet 2-3h naświetlałem zdjęcie. Jak wygląda sprawa trybu Bulb w OMD M10 II ?

    Znalazłem jakieś strzępki informacji, że jest Live bulb i time bulb. Ale to są tryby ograniczone czasowo z tego co rozumiem.

    1 - Czy M10 posiada pełnoprawny tryb bulb taki jak w lustrzankach ? W sensie, że naciskam spust migawki i po 2 godzinach mogę wyłączyć ekspozycję ??

    2 - Czy jest na forum ktoś bawiący się w nocną fotografię krajobrazową i używający długich ekspozycji powiedzmy powyżej 1h ? Bardzo chętnie bym na priv zobaczył sample w formacie orf i przed zakupem spróbował się pobawić w lightroomie takimi samplami.

    btw...te tryby live i time bulb bardzo ciekawe są i nie spotkałem się w lustrzankach z takimi rozwiązaniami a faktycznie zdają się one pomysłowe

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Zainteresuj się trybem Live Composite - aparat wykonuje wielokrotne ekspozycje o zadanym czasie naświetlania pilnując, żeby nie prześwietlić sceny. A najlepsze, że na końcu otrzymujemy RAW-a Możemy np. zrobić 360 ekspozycji po 10 sekund = 1h naświetlania - bez prześwietleń.
    Jedynym poważnym ograniczeniem przy długich ekspozycjach może być bateria - ta z E-M10 wystarczyła mi na max. 3h pracy aparatu (timelapse). Na mrozie będzie to pewnie odpowiednio krótszy czas.

    MFT się nie bój. Jak kupisz E-M10 i kilka interesujących Cię obiektywów to po pewnym czasie stwierdzisz, że klamoty coraz częściej zostają w domu

  3. #3
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria
    szafir51, byłbyś tak miły i udostępnisz tak spreparowanego ORFa?

  4. #4

    Dołączył
    Jan 2016
    Mieszka w
    Lubuskie
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    I mi też , i mi też 360 ekspozycji po 10 sekund ? Ło Matko Boska !!! Na to bym nie wpadł w nocnym fotografowaniu ) Można gdzieś zobaczyć zdjęcia w ten sposób wykonane ?

  5. #5
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Semper Zobacz posta
    (...) Można gdzieś zobaczyć zdjęcia w ten sposób wykonane ?
    Kliknij w linka Live Composite w poście kolegi szafir51

  6. #6

    Dołączył
    Jan 2016
    Mieszka w
    Lubuskie
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Okej. Wygogolowałem ten link, który wstawiłeś i zaprawdę zacne zdjęcia wychodzą metodą live compo I żadne nie wydaje się być ani prześwietlone ani niedoświetlone. Bardzo fajny bajer Ponieważ to była ostatnia moja wątpliwość to nie pozostaje mi nic jak spróbować tego OMD M10 II Jak go pomacam i mi będzie leżał w ręku to wejdę na próbę w m43 jako uzupełnienie dla FF Dzięki za zainteresowanie tematem i szybką odpowiedź

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Ciekawe ujęcia - aparat ma spore możliwości.
    Czy to jest ten sam tryb który posiada OMD Mark II - zdjęcia wysokiej rozdzielczości w którym aparat wykonuje kilka ujęć czy jakiś dodatkowy?
    Ile Mpx ma orf ze starszego OMD M10 bo widzę że i on posiada tą funkcję?
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

  8. #8

    Dołączył
    Aug 2015
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tu masz o tym więcej:
    http://www.pekkapotka.com/journal/20...her-hidden-gem
    Z trybem wysokiej rozdzielczości, znanym z wyższych modeli, nie ma to nic wspólnego. To raczej rodzaj wielokrotnej ekspozycji. Ciekawe są jeszcze tryby Live Bulb i Live Time.
    We wszystkich OMD m5 i m10 jest ta sama matryca.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar wtw
    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    394
    Siła reputacji
    72
    Moja galeria
    Semper, rzuć okiem na ten wątek https://forum.olympusclub.pl/threads...fia-ktoś-coś, może znajdziesz tam coś ciekawego dla siebie. Naprawdę robiłeś ekspozycje o czasach 2-3h? Czy mógłbyś wrzucić rawa z takim czasem? Jak sobie radziłeś z "zaświetleniem" matryc pochodzącym od wzmacniacza sygnału. Przy takim czasie migawki wydaje się, że fotka powinna być mocno zdegradowana przez szum i właśnie to "zaświetlenie", jestem bardzo ciekaw efektu końcowego.
    "Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby"
    Stanisław Jerzy Lec

  10. #10

    Dołączył
    Jan 2016
    Mieszka w
    Lubuskie
    Posty
    15
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    wtf wstawiam Ci link do zdjęcia jakie wykonałem na niemieckim wybrzeżu Penemunde. Czas naświetlania z tego co pamiętam przekraczał 2h.

    https://www.facebook.com/lesnarfoto/...type=3&theater

    Zdjęcie wykonałem Pentaxem K5 IIs. Co do Rawa to w trakcie tej podróży miałem laptopa na którym jednocześnie obrabiałem zdjęcia. Problem w tym, że laptop się zrypał i teraz nie mam dostępu do zdjęć na laptopie

    ---------- Post dodany o 00:53 ---------- Poprzedni post był o 00:50 ----------

    A tak w ogóle to ostatecznie zanabyłem przy niedawnym wejściu w m4/3 Omd M5 i właśnie startuję na test nocnych zdjęć w teren No zobaczymy co wyjdzie z tego aparatu

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.