Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 130

Wątek: Jaki bezlusterkowiec do 2600zł ?

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2016
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Jaki bezlusterkowiec do 2600zł ?

    Jak w temacie planuje zakup bezlusterkowca do 2600zł i zastanawiam się głównie nad 4 modelami : panasonic gx7, sony a6000, olympus om-d e-m10 lub olympus om-d e-m5 aczkolwiek jestem otwarta także na inne propozycje. Niezbyt znam się na fotografii więc nie mam pojęcia na jakie parametry powinnam zwrócić uwagę.
    Co do wymagań to zdecydowanie musi posiadać wizjer. Aparat miałby służyć głównie do robienia zdjęć podczas wycieczek. Zależy mi na dobrych zdjęciach w nocy oraz przy kiepskim oświetleniu. Przyzwoita jakość wideo także byłaby mile widziana(jednak nie jest dla mnie najważniejsze).

  2. #2
    | OlyJedi Awatar POLM
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Okolice Wrocławia
    Posty
    911
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria
    Ponieważ to forum Olympusa polecę OMD E-M10 lub E-M5 (zależy co tańsze się teraz dostanie). Generalnie wszystkie wymienione są ok, ale tak naprawdę jeśli rozpatrujemy wielkość (wygoda noszenia na wycieczki - to optyka Olympusa/Panasonica jest jednak w większości wypadków lżejsza i mniejsza od Sony (i chyba wybór większy). Jeśli idzie o jakość zdjęć w kiepskim oświetleniu to myślę że wielkich różnic między matrycami w A6000 i E-M10 nie będzie - ważniejsze jest dobranie odpowiedniej optyki (obiektywy tz. kit-owe nie są tu najlepszym wyborem). Dobrze byłoby zastanowić się nad tym jaka ogniskowa jest "ulubiona" np. przez przejrzenie zdjęć robionych wcześniej i do zestawu dobrać na początek przynajmniej jedną jasna stałkę (myślę wciąż o dość skromnym budżecie). W Olympusie to z tanich, jasnych, dobrych - do szerokich kadrów Panasonic 14mm/2.5 (ok 650zł allegro), standard 25mm /1.7 Panasonica lub 25mm/1.8 Olympusa do dostania za ok 1000zł (ew. Sigma 30mm/2.8 - coś 650zł), Portret Olympus 45/1.8 lub Panasonic 42.5/1.7 (ok. 900zł), Krótkie tele Sigma 60/2.8 (650zł).
    Jeśli idzie o uniwersalne tanie ("kitowe") zoom-y to na początek ja brałbym w zestawie z Olympusem 12-50/3.5-6.3 z uwagi na zakres i macro, ew. uzupełniony o tani 40-150/4.0-5.6.
    Dla mnie taki początkowy zestaw to kitowy 12-50 (lub 14-42) + 25/1.8 (uniwersalne) lub 45/1.8 (bardziej portret + aparat jaki się podoba (E-M10/E-M5/GX7) - tylko czy zmieści się w budżecie ?
    OM-D E-M5 (Black) + parę stałek

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez butterfly Zobacz posta
    Zależy mi na dobrych zdjęciach w nocy oraz przy kiepskim oświetleniu. Przyzwoita jakość wideo także byłaby mile widziana(jednak nie jest dla mnie najważniejsze).
    To potrzebujesz jasny obiektyw, a nie dobry aparat.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Aparat też się przyda
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Aparat na wycieczki? E-M10 ze standardowym obiektywem mZD 14-42. Jest szeroki kąt by złapać ogrom architektury, niesamowite widoki, czy grupę znajomych. Jest też wąski kąt by zrobić dobre portrety napotkanych osób i skupić kadr na detalach mijanych miejsc. Do tematów ogólnych jest tryb iAuto, kilka trybów tematycznych, i tryby zaawansowane (do tego prędzej czy później się przechodzi dla własnej satysfakcji). Do portretu znajomych czy zwykłego selfie jest rozpoznawanie twarzy, a nawet automatyczne ustawienia ostrości na lewe lub prawe oko. Na ogół można się spokojnie przełączyć we wspomniany tryb iAuto i wycieczki stają się przyjemnością. Aparat jest mały, poręczny i niezwykle stylowy, zwłaszcza w wersji srebrnej (no co, estetyka też się liczy ).

    Wizjer nie powala profesjonalistów, ale ma przyjemny, wyraźny, jasny obraz, który przydaje się w słoneczny dzień. Ale pewnie i tak większość zdjęć zrobisz z ekranu dotykowego, który można przełączyć w tryb wyboru pola ostrości. Czyli kadrujesz sobie i wybierasz palcem miejsce gdzie ma złapać ostrość i wykonać od razu zdjęcie. Oczywiście dobrze by było, by nie wskazywać jakieś naprawdę drobnych elementów na tle wielkiej i bardzo odległej panoramy. Automatyka ma pewne granice rozumienia czego chce od niej fotograf, choć niewykluczone, że nawet w takim wypadku E-M10 zgadnie o co Ci chodzi.

    Jest jeszcze tryb Wi-Fi. Jeśli masz smartfona, to pobierasz na niego darmową aplikacje, zestawiasz połączenie między telefonem a aparatem i sterujesz sobie wykonywaniem zdjęć na odległość. Jak daleko w praktyce? Jakieś 10-15 metrów daje radę, ale w rzeczywistości nie zostawia się aparatu w takiej odległości. Sterowanie wygląda podobnie jak na ekranie dotykowym w aparacie. Dochodzą funkcje, które w aparacie wybiera się guzikami lub pokrętłami. Wybierasz tryb fotografowania, możesz wybrać pole ostrości, albo powierzyć wszystko automatyce. Świetny sposób na zrobienie sobie zdjęcia grupowego. Oczywiście warto wcześniej zadbać o odpowiednie skonfigurowanie, które zajmie 10 sekund, ale zebrana grupa i tak będzie marudzić, że muszą tyle stać i czekać .

    Filmowanie nie powinno być problemem. Jest dostępne z czerwonego guzika przy spuście migawki lub po przełączeniu się w tryb filmowania. Jest świetna stabilizacja obrazu wbudowana w aparat. Jest też kilka ciekawych funkcji przy filmowaniu. Można w trakcie nagrywania powiększyć wybrany obszar kadru i przełączyć się na to powiększenie. Nagle na standardowym obiektywie możemy mieć spore przybliżenie. Na wycieczkach jak znalazł, ale warto zadbać wtedy o stabilność i ustawić aparat na jakieś nieruchomej powierzchni.

    Ostatnie z listy to słabe oświetlenie. Tu aparat na tle wymienionej konkurencji zachowuje się dobrze. Swobodnie można dojść do ustawień czułości i przestawić ją na ISO 25600. Jednak jak znam życie, zawsze znajdą się warunki, że będzie to za mało. Zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych wymagają złapania doświadczenia, a często zwyczajnie zabrania małego statywu lub innego punktu podparcia do unieruchomienia aparatu. Nie ma takiego sprzętu, który za przyzwoite pieniądze zrobi to doskonale, tak samo jak fotografując za dnia, przy dobrym świetle. Ale w aparacie jest kilka stopni odszumiania zdjęć z wysoką czułością. Można zdjęcie zapisać do RAW (cyfrowy negatyw) i przy pomocy znajomych pokombinować po przyjeździe. Jest też kilka trybów automatycznych, które można przejrzeć, a dzięki instrukcji na ekranie zrozumieć co należy wykonać.

    I na koniec. Uzupełnieniem zestawu mógłby być obiektyw mZD 17 f/1.8. To obiektyw o bardzo uniwersalnej ogniskowej, a w dodatku wpada przez niego więcej światła. Przyda się przy zdjęciach ze słabym światłem. Zawsze to trochę jaśniej. Portrety będą też ciekawsze, gdyż głębia ostrości jest mniejsza niż w standardowym obiektywie.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 4.01.16 o 11:38 Powód: literówka i dopiski

  6. #6
    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    To potrzebujesz jasny obiektyw, a nie dobry aparat.
    Może jednak zacząć od stabilnego statywu? Tanszy niz jasne szklo, a pozwoli na nocne zdjecia

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cube007 Zobacz posta
    Może jednak zacząć od stabilnego statywu? Tanszy niz jasne szklo, a pozwoli na nocne zdjecia
    Stabilny statyw waży, a w podróży sprawia tylko kłopot. Owszem, jeżeli się robi zdjęcia pro, to statyw niezbędny, ale na zwykłe wycieczki, to zbytek. Nie pozwoli też na fotografowanie obiektów w ruchu. Ja na miejscu autora kupiłbym e-m5 (do kupienia teraz za bezcen) i jakąś stałkę.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    hades, to z folderu reklamowego?
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 4.01.16 o 12:53
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    jak pani pytająca dopuszcza zakup używanego sprzętu to w zakładanym budżecie można pozwolić sobie na nieco więcej. Używany E-M10 wciąż na gwarancji kosztuje ~1500 zł i dalej można sobie samemu dobrać, szkła jakie komu potrzebne. Z kita bym nie rezygnował. Mimo, że jakość odbiega od stałek to jednak jest dość tani i uniwersalny. Do tego można zastanowić się nad drugim tele-kitem 40-150, ewentualnie jakąś Sigmą ze światłem f/2.8 - 19, 30 lub 60mm. Można też na razie zrezygnować ze stałki i zaopatrzyć się w lampę błyskową co zdecydowanie poprawi jakość zdjęć przy kiepskim oświetleniu.

    Swobodnie można dojść do ustawień czułości i przestawić ją na ISO 25600.

    tu się chyba kolega hades nieco rozpędził. Ostatnią nierozszerzoną czułością ISO jest w E-M10 wartość ISO5000. ISO3200 jest jeszcze akceptowalne pod względem szumu, ale kolory i dynamika siada strasznie. ISO5000 czy 6400 to już dla mnie maks.

  10. #10
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    hades, to z folderu reklamowego?
    Tak, mojego własnego . Mam ten aparat więc pisze z własnego doświadczenia.

    Edit:
    W dodatku wiem jak to działa na forach fotograficznych. Zapytasz o aparat na wycieczki, wiesz co ci się podoba, a dostaniesz poradę jakby się chciało założyć studio foto. Chyba udało mi się wypunktować przydatne informacje o E-M10 na wycieczki.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 4.01.16 o 13:52

Podobne wątki

  1. Bezlusterkowiec
    By stpman in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 138
    Ostatni post / autor: 28.03.18, 19:40
  2. Jaki bezlusterkowiec do 5 000 zł
    By Hom_er in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 110
    Ostatni post / autor: 5.09.13, 21:53
  3. Który bezlusterkowiec ?
    By PASQD in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 14.06.12, 15:38

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.