Strona 13 z 16 PierwszyPierwszy ... 31112131415 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 152

Wątek: Zaćmienie Krwawego Superksiężyca

  1. #121
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    To co podałeś w lipcu jest całkowite. Według Stellarium mniej więcej od 22:00 do 23:00 tarcza będzie zakryta, potem zacznie się powoli odsłaniać. Sęk w tym, że księżyc będzie dalej niż tym razem, więc będzie się wydawał mniejszy. Teraz to była kumulacja Poza tym, praktycznie wzejdzie zaćmiony. Natomiast to 31.01.2018 nie będzie w Polsce widoczne - koniec mniej więcej o 16:00, księżyc pod horyzontem...

    No, chyba że Stellarium nie podaje właściwie.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  2. #122
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Wiki podaje, ze to w lipcu bedzie o 19:30 - apogeum o 20:22 - koniec o 21:14. Zachod slonca o 20:34. Koniec zacmienia polcieniowego ok 23:30.
    Przy zoomach rzedu 600-1000mm 14% roznica w wielkosci tarczy bedzie.... hmmm... niezauwazalna?

    To w styczniu faktycznie bedzie we wczesnych, dziennych godzinach.
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  3. #123
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Czysto teoretycznie trzeba było, kiedy AF sobie jeszcze dobrze radził i złapał ostrość przełączyć wówczas na MF (ostrość ręczną) i tak już zostawić. Inna opcja to ustawić ostrość na nieskończoność, ale w bezlusterkowcach wcale to takie łatwe nie jest niestety.
    Nie teoretycznie tylko praktycznie. Inaczej się nie da, na nieskończoność nie ustawisz obiektywu ręcznie, bo kręcąc do końca przejedzie "za" nieskończoność.

    ]Nie wiem czy jest się "czym podniecać", że aparat ma możliwość kompensacji ekspozycji +/-5EV.
    Powtórzę raz jeszcze, dla mnie jest bardzo dziwne, że ustawiając w aparacie pomiar światła punktowy zachodzi jeszcze konieczność ręcznej korekty ekspozycji aż o np. 4EV. Dla mnie jest to jednoznaczne z tym, że aparat nie potrafi dobrać ekspozycji w danym punkcie i trzeba ją mocno korygować.
    Co innego pomiar światła matrycowy, wtedy dość często zachodzi potrzeba korekty, ale pewnie jestem w mylnym błędzie i się nie znam.
    Dla mnie apz też nieco niejasno napisał, bo bez podania trybu robienia zdjęć, czułości ISO i przysłony nie da się odgadnąć co wskazywał światłomierz

  4. #124
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria
    Fajne te Wasze księżyce, szczególnie A56 super . Będąc w drodze nie fociłem ale podziwiałem przez szybę samochodu.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  5. #125
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    Nie teoretycznie tylko praktycznie. Inaczej się nie da, na nieskończoność nie ustawisz obiektywu ręcznie, bo kręcąc do końca przejedzie "za" nieskończoność.


    Dla mnie apz też nieco niejasno napisał, bo bez podania trybu robienia zdjęć, czułości ISO i przysłony nie da się odgadnąć co wskazywał światłomierz
    Tyb MF, ISO 200 obiektyw Practicar 300/4@5,6 czas 1 sekunda pomiar mierzony tak by nie przepalić oświetlanego już swiatłem słonecznym skraja księzyca. W miarę przybywani światła czas skracany.
    Zdjęcia robione w breaketingo 2x co 2 EV. ABW wyłaczony, Pomiar punktowy na granicę światła i cienia, HIstogram włączony.

    Andtor nie ma specjalnie pojęcia o czym pisze, zapewne sam nie próbował... Dynamika znacznie przekraczała możliwości matrycy. Wybór był prosty- wygryziony księżyc lub przepał na oświetlonej części.
    Nad ranem można było już użyć migawki w okolicy 1/60 sek,

    Da sie na księżycu wyostrzyć manualnie. nie da sie w terenie uniknąć kondensacji pary wodnej na sprzęcie w +4 st. o świcie gdy temp. przekroczy punkt rosy.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 29.09.15 o 22:21
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #126
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Pomiar punktowy na granicę światła i cienia, HIstogram włączony.

    teraz już jasne.

    Da sie na księżycu wyostrzyć manualnie.

    Na normalnym księżycu się da, ale przy zaćmionym na ekranie LCD czy w EVF widziałem głównie szum. Coś tam można podostrzyć, ale w punkt ciężko będzie trafić.

    Co do pary to dziwne, ja nie miałem z tym problemów, temperatura ok. 4 rano była u mnie w okolicach tych 4-6 stopni. Dopiero po przyniesieniu gratów do domu obiektywy natychmiast zaparowały.

  7. #127
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Wiki podaje, ze to w lipcu bedzie o 19:30 - apogeum o 20:22 - koniec o 21:14. Zachod slonca o 20:34. Koniec zacmienia polcieniowego ok 23:30.
    Przy zoomach rzedu 600-1000mm 14% roznica w wielkosci tarczy bedzie.... hmmm... niezauwazalna?

    To w styczniu faktycznie bedzie we wczesnych, dziennych godzinach.



    Na WIKI podają czas UTC, czyli w stosunku do polskiego letniego -2 godziny. To by się zgadzało. Co rozmiaru tarczy - oczywiście że tak.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  8. #128
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    ...Andtor nie ma specjalnie pojęcia o czym pisze, zapewne sam nie próbował... Dynamika znacznie przekraczała możliwości matrycy.
    Zgadza się andtor2 ostatnio nie próbował:
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    ...U mnie tylko do 3.00 księżyc był widoczny, później tylko chmury i deszcz. ...
    Tak wogóle to próbowałem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1440769.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	236,5 KB
ID:	158015
    Obiektyw kit mZd40-150, priorytet przysłony f8, 1/125s, pomiar światła również punktowy i bez przepaleń staruszkiem G1. (bez korekcji ekspozycji)
    Pewnie G1 ma lepszą matryce od E-M5 MK2
    Edit.
    Tak poważniej mówiąc, trzeba się było skupić tylko na księżycu (mz.) i jego pokazać w miare ostrego i bez przepaleń. Bo to był chyba główny temat.
    Może za dużo chciałeś i wyszło jak wyszło czyli słabiutko
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.09.15 o 22:13
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #129
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    [/COLOR]teraz już jasne.

    [/COLOR]
    Na normalnym księżycu się da, ale przy zaćmionym na ekranie LCD czy w EVF widziałem głównie szum. Coś tam można podostrzyć, ale w punkt ciężko będzie trafić.

    Co do pary to dziwne, ja nie miałem z tym problemów, temperatura ok. 4 rano była u mnie w okolicach tych 4-6 stopni. Dopiero po przyniesieniu gratów do domu obiektywy natychmiast zaparowały.
    Ja byłem na przełęczy w górach. Małych, ale górach. Wytrącająca sie rosa pokryła wodą trawy, wytrącila się mimo osłon na soczewkach, aparaty, statywy były silnie zroszone. Nasze buty i spodnie też, samochód również.

    A co do ostrzenia manualnego może mam trochę doświadczenia, od lat doostrzam ręcznie moje ZD. powiekszenie 10x i na zaciemnionym księżycu, na brzegu tarczy da sie doostrzyć.
    A na kolejny raz trzeba sie będzie zaopatrzyć w jakiś montaż galaktyczny.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy-1.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	264,6 KB
ID:	158016  
    Ostatnio edytowane przez apz ; 29.09.15 o 22:03
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  10. #130
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Zgadza się andtor2 ostatnio nie próbował:

    Tak wogóle to próbowałem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1440769.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	236,5 KB
ID:	158015
    Obiektyw kit mZd40-150, priorytet przysłony f8, 1/125s, pomiar światła również punktowy i bez przepaleń staruszkiem G1. (bez korekcji ekspozycji)
    Pewnie G1 ma lepszą matryce od E-M5 MK2
    W takich świetlnych warunkach czasami na 1/60 robię niezłe foty nawet czasami z ręki. To nie są warunki o jakich pisałem
    I nie próbuj być złośliwy. Sprawdzałeś własnoocznie dynamikę na częściowo oświetlonej tarczy księżyca, to pokaż czy sa przepalenia czy tylko myślisz, że ich nie ma.

    Możliwe. że należało użyć innego trybu pomiaru, mozliwe, że mozna było ustawić BRK na skrajny punkt i łączyć na maskach aparat daje mi zakres dodatkowych 4 EV. Ale tym razem nie mogłem tego wcześniej sprawdzić. Za tydzień w Grecji bedę miał rogalik na niebie, może popróbuję.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 29.09.15 o 22:11
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Zaćmienie słońca
    By koberek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.03.15, 21:38
  2. Zaćmienie
    By jerryg3 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20.03.15, 17:37
  3. Zaćmienie słońca
    By briesen in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29.03.06, 14:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.