Strona 10 z 12 PierwszyPierwszy ... 89101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 111

Wątek: exif - czym to się je.

  1. #91
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Fajne, nie zwróciłem uwagi.
    Teraz jeszcze o exiftool. Większość z Was, a Andrzej na pewno ma go zainstalowanego. (kiedyś o nim pisałem, więc choćby z ciekawości)
    Polecenie w konsoli - tak Linuxowej jak i Windowsowej:
    Kod:
    exiftool -all= ścieżka do pliku
    spowoduje całkowite usunięcie exifa. Ale proszę się nie obawiać, programik tworzy zdublowany plik z dodatkiem w nazwie "Oryginal" w którym oczywiście jest pełen exif.
    Jeśli zamiast ścieżki do pliku, podamy ścieżkę do katalogu, to program w powyższy sposób potraktuje wszystkie pliki znajdujące się w tym katalogu. Oczywiście mówimy o plikach jpg, tiff, tif, png i innych graficznych.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  2. #92
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Teraz jeszcze o exiftool. Większość z Was, a Andrzej na pewno ma go zainstalowanego. (kiedyś o nim pisałem, więc choćby z ciekawości)
    Polecenie w konsoli - tak Linuxowej jak i Windowsowej:
    Kod:
    exiftool -all= ścieżka do pliku
    spowoduje całkowite usunięcie exifa. Ale proszę się nie obawiać, programik tworzy zdublowany plik z dodatkiem w nazwie "Oryginal" w którym oczywiście jest pełen exif.
    Jeśli zamiast ścieżki do pliku, podamy ścieżkę do katalogu, to program w powyższy sposób potraktuje wszystkie pliki znajdujące się w tym katalogu. Oczywiście mówimy o plikach jpg, tiff, tif, png i innych graficznych.
    @Bodzip , tak dokładniej to mam zainstalowane narzędzie ExifToolGUI. Pisał o nim kiedyś Zbyma72age: klik . Zacytuje fragment:

    " Uwaga: ExifToolGUI nie pracuje bezpośrednio nad plikami (obrazu), ale "przywołuje" ExifTool,
    aby wykonał to zadanie. Dlatego, ETGUI może reagować wolniej niż inne narzędzia exif.
    Celem autora nie było by do GUI wprowadzić wszystkie opcje ExifTool, ale tylko te, które potrzebuje najczęściej.
    "

    Co do konsoli to staram się jej unikać, chyba, że naprawdę muszę. W windows dość rzadko zachodzi taka potrzeba.
    Nie sądzę aby przeciętny użytkownik chciał tak usuwać exif (poprzez wpisywanie komend w konsoli)

    W ExifToolGUI wygląda to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ExifToolGUI.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	285,5 KB
ID:	190389

    Po zaznaczeniu pliku w którym chcemy usunąć EXIF klikamy w zakładkach na Modify / Remove metadata. Pojawi się to okienko jak wyżej w którym zaznaczamy ALL Metadata.
    Zaznaczamy także (domyślnie jest zaznaczone) backup. Program utworzy kopię pliku, czyli zachowa oryginał z danymi EXIF.

    Program skutecznie usunie wszelkie dane EXIF. Zawsze to jednak zewnętrzny program i chyba prościej (szybciej) zapisywać bezpośrednio z programu graficznego bez tych danych.

    Edycja.
    W oknie Remove Metadata, po zaznaczeniu ALL Metadata, należy odznaczyć ICC, aby zachować profil kolorystyczny (przykładowo sRGB) zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.04.17 o 20:33
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #93
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.005
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    No ja nie mam GUI, muszę się posiłkować poleceniem wpisanym z palca :P
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #94
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    To GUI to taka nakładka, graficzny interfejs użytkownika (ang. Graphical User Interface, GUI) do ExifTool.
    Nie lubię konsoli i poleceń to ostateczność dla mnie
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #95
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Co do konsoli to staram się jej unikać, chyba, że naprawdę muszę. W windows dość rzadko zachodzi taka potrzeba.
    Nie sądzę aby przeciętny użytkownik chciał tak usuwać exif (poprzez wpisywanie komend w konsoli)
    Zainstaloj exiftool
    W windows kliknij utwórz nowy skrót. Podaj to co napisał bodziop.

    Przeciągasz zdjecie na ikonkę skrótu. Tadam. Powstaje plik bez exifa.

    Zero klikania, zero pisania.

  6. #96
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Zainstaloj exiftool
    W windows kliknij utwórz nowy skrót. Podaj to co napisał bodziop.

    Przeciągasz zdjecie na ikonkę skrótu. Tadam. Powstaje plik bez exifa.

    Zero klikania, zero pisania.
    ExifTool mam także. Ten graficzny interfejs dodawałem do niego. Bodajże według tego co pisał Zbyma72age:

    "Ściągamy najnowszą wersję Windows Executable: exiftool-7.06.zip (1.8 MB) Phila Harvey`a i rozpakowujemy w oddzielnym folderze. W tym samym folderze, umieścimy ściągnięty i rozpakowany ETGUI. Teraz przemianujemy "exiftool(-k).exe" na "exiftool.exe". ETGUI nie wymaga instalacji, tylko skopiowania do folderu. Teraz klikamy na ExifToolGUI.exe i wybieramy €Utwórz skrót€, który umieścimy np. na Pulpicie."

    W sumie to tym narzędziem nie usuwałem danych EXIF i przyzwyczaiłem się już do takiej obsługi jaką daje to GUI
    Raczej nie będę kombinował.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #97
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Jak utworzysz skrót z komendy podanej przez Bodziop, to nie trzeba będzie nic uruchamiać i klikać. Chcesz zdjęcie bez exifa? - przeciągasz je na skrót.

  8. #98
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Jak utworzysz skrót z komendy podanej przez Bodziop, to nie trzeba będzie nic uruchamiać i klikać. Chcesz zdjęcie bez exifa? - przeciągasz je na skrót.
    Osobiście jak chce zdjęcia bez EXIF to już z poziomu programu graficznego tak zapisuję/eksportuję zdjęcie aby danych EXIF nie zawierało. I tą metodę polecam w popRAWkowiczom w pierwszej kolejności.
    Teraz z racji prowadzenia konkursu popRAWka zdarza mi się częściej usuwać EXIF i może wypróbuję tą metodę o której piszesz. Wygląda, że będzie szybciej. Dzięki.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #99
    Animator Zwycięzca OlyRulez Awatar edorka
    Dołączył
    Apr 2013
    Mieszka w
    Chorzów
    Posty
    2.260
    Siła reputacji
    167
    Moja galeria
    @andtor2, @Bodzip, @grizz to o czym powyżej piszecie, mam wrażenie, że to wyższa szkoła jazdy. Nie wiem czy zwykły szary użytkownik będzie w ogóle wiedział co robić, aczkolwiek to przeciąganie na skrót mi się podoba. Jednak wydaje mi się, że najprościej i najbezpieczniej jest to zrobić z poziomu programu do wywoływania RAWa. No chyba że się mylę...

  10. #100
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/

    ściagasz. Rozpakowujesz. W folderze gdzie masz plik. exe klikasz prawym klawiszem myszki (na wolnym miejscu) Nowy->utwórz nowy skrót. W miejsce lokalizacji podajesz: exiftool -all=

    powstaje nowy skrót. Teraz jak przeciągniesz na niego, to będzie usuwany exif.

Podobne wątki

  1. Czym edytować TAG-i GSM w EXIF-ie
    By gregvip in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 15.11.06, 20:38
  2. Exif w IE
    By GieKa in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14.09.05, 20:26
  3. Exif
    By anasiza in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.04, 00:11
  4. EXIF
    By GrzeKur in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 8.01.04, 21:01

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.