Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Słowo na niedzielę

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Słowo na niedzielę

    Witam serdecznie.
    Jestem nowym użytkownikiem forum.
    Zarejestrowałem się w lipcu tego roku, kiedy pakując sprzęt foto na wakacyjny wyjazd, podjąłem ostateczną decyzję o zmianie systemu.
    Od tego czasu w miarę możliwości czasowych, śledzę interesujące mnie wątki dotyczące sprzętu Olympusa na forum czy blogach.

    Mój dotychczasowy system to: Nikon DX – D5000/5300 + N18-105VR - N18-200VR - N35/1.8G - N50/1.8G - N10-24 - SB800 + filtry, wężyki, statyw, torba itd.
    Tak właściwie, to korzystałem głównie z trzech obiektywów 18-200+10-24+35.
    Duża radocha i frajda z udanych kadrów.
    Landszafty, architektura, wakacje, weekendy, rodzinne imprezy czyli typowo.
    Takie bardziej zaawansowane, amatorskie focenie.
    Był tylko jeden problem… waga i wielkość sprzętu.
    Ponieważ wczoraj sprzedałem ostatni obiektyw z systemu Nikon, pora na nowe wyzwanie.

    Dość szybko wybór padł na Olympusa, system m4/3, OM-D.
    Miałem okazję kilka dni postrzelać OM-D EM1 z mZD14-42R i stwierdziłem, że jest OK.
    Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, wagą, ergonomią, intuicyjnie rozmieszczonymi przyciskami i elementami sterowania, dużym wizjerem no i jakością zdjęć mimo kitowego obiektywu.
    Zakup OM-D EM1 mark2, to byłby raczej przerost formy nad treścią, więc zastanawiałem się miedzy EM10 mark2 a EM5 mark2.
    Na dzień dzisiejszy padło na EM5 mark2.
    Z racji uniwersalności, chciałbym kupić w zestawie, z obiektywem mZD 14-150 II, mimo że pojawiają się czasem teorie, że bezlusterkowce nie mają wielkiego sensu z zoomami…
    Obowiązkowo potrzebuję jakiś szeroki kąt i planuję taki zakup najpóźniej do czerwca przyszłego roku, ale nie w tej chwili.
    Przypuszczam, że jedną z pierwszych sugestii, będzie abym kupił body z 12-40/2.8, ale wtedy zabraknie mi ogniskowej a i budżet może tego nie wytrzymać.
    Teraz, chciałbym uzupełnić 14-150 o jakiś w miarę jasny obiektyw, również zoom a może stałkę – w grę wchodzą używki.
    Czytając forum, widzę ze niektórzy uważają że kupowanie bezlusterkowca w kicie z ciemnym zoomem wielkiego sensu nie ma … a myślałem o mZD 12-50.
    Zastanawiam się nad obiektywami Olympusa z systemu 4/3 ( 14-54/2,8; 12-60/2,8-4; 14-35/2,0 – można znaleźć w sieci w dobrych, okazyjnych cenach) ale nie wiem jak się sprawują z aparatami systemu m4/3 ?
    Taki 12-60 (ponoć świetny) ale waży ponad 575g a 14-35 prawie kilogram więc byłoby znowu ciężko.
    Do tego dochodzi kwestia średnic filtrów. Zostały mi UV i polaryzacyjne 72 i 77mm ale ten problem, można rozwiązać redukcjami.
    Budżet to EM5mark2 z 14-150II w sklepie Olympusa, a cashback na używkę.
    Temat zakupu chciałbym zamknąć do końca następnego tygodnia.
    Jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych, więc obiektywy raczej tylko Olympusa tak jak i adapter.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    ...
    Jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych, więc obiektywy raczej tylko Olympusa tak jak i adapter.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi
    W m4/3 szkła i korpusy różnych producentów współpracują ze sobą poprawnie, więc może warto spróbować obiektywów np z Panasonica lub Sigmy?
    Co do samego korpusu, jeśli nie masz parcia na nowości, to może warto zastanowić się jeszcze nad E-M1 Mk I?
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  3. #3
    Awatar Roberto73
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    181
    Moja galeria
    Kup em5 II, odpuść sobie stare szkła olympusowe, bo przecież zmieniasz system dla wagi. Miałeś szeroki obiektyw jasną stalke, to kup podobne w micro.
    Polecam np. małe 9-18 i panas 20 1.7

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    Witam serdecznie.

    Z racji uniwersalności, chciałbym kupić w zestawie, z obiektywem mZD 14-150 II, .....

    Przypuszczam, że jedną z pierwszych sugestii, będzie abym kupił body z 12-40/2.8, ale wtedy zabraknie mi ogniskowej a i budżet może tego nie wytrzymać.
    Mogę doradzić z własnego doświadczenia: 4 lata temu kupiłem E-M5 wraz z 14-150mm bo też chciałem mieć pokryty szeroki zakres ogniskowych. Po tym jak kupiłem 12-40 2.8 to zapominałem, że mam obiektyw 14-150. Jakoś obrazka pomiędzy jednym a drugim obiektywem jest dla mnie taka, że bez żalu zapomniałem o 14-150. Jakoś zupełnie nie brakuje mi dłuższej ogniskowej ale ja zdjęć zwierząt nie robię.
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  5. #5

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @Rysiek_O: Dziękuję za wiadomość, za pomysł. Jak napisałem, jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych nie wykluczając pomysłów z obiektywami systemu 4/3. Długi czas używałem Nikona D5000 i dawaliśmy radę. Jednakże wchodząc w nowy system wolę na początek kupić body z którym spędzę kilka lat, mając świadomość, ze jest to sprzęt najnowszy. E-M1 Mk1 to jednak konstrukcja dość stara.
    Mój problem, to jednak jaki obiektyw. Niestety, nie mam znajomych użytkujących system m4/3 Olympusa. Odwiedzając sklepy Saturna czy AB Foto nie znalazłem kompletu EM5 markII z 14-150, wiec nawet nie wiem jak to leży w dłoni.
    @Roberto73: dokładnie, zmieniam system z uwagi na wagę i ciężar sprzętu. Jednakże, czytając "stopki" forumowiczów, widzę, ze wiele osób użytkuje obiektywy systemu 4/3 i chciałbym przeczytać ich spostrzeżenia w temacie moich wyborów. Myślę, że do wakacji zakupię jakiś fajny szeroki kąt, ale teraz, na początek muszę dokonać jakiegoś wyboru ....
    @Lilen: ....... Fantasmagorie...hmmm... zazdraszczam! super foty, szkoda, ze nie dajesz opisu jaki obiektyw, ustawienia, ale super, zdjęcia oczy cieszą.
    Em5 markII z 12-40 to 8190; z 12-50 to 5990 a z 14-150 to 6890 ... 12-40 to wręcz ideał, 12-50 starszy i ciemny, 14-150 uniwersalny z szerokim zakresem ogniskowych, ale jednak (podobno) ciemny. Róznica w cenie między 14-150 a 12-40 to 1300,- pln ...pytanie czy warto?

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    ... Jednakże wchodząc w nowy system wolę na początek kupić body z którym spędzę kilka lat ...
    I wybrałeś firmę, która nawet nie jest w stanie zagwarantować, że za te kilka lat jeszcze będzie wspierać system... Rozczuliłem się... Płyną łzy wzruszenia...
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Wrocławiak
    Jeżeli chodzi o aparaty i jakość obrazka - tu od lat postępu wielkiego nie ma. 16Mpx z E-M5 mkI jest tak samo dobry jak z mkII, E-M10 czy E-M1. Nowy E-M1 też tu przełomu nie robi. Aparaty pojawiają się co jakiś czas, co którąś generację można zmienić. A kupić to, co akurat schodzi z taśmy - bo kosztuje mniej a robotę robi.
    Obiektywy to inna bajka - zostają (o ile jesteś z nich zadowolony).

    Jeżeli rozważasz obiektywy z dużego E-systemu to E-M1 najlepiej z nimi współpracuje z racji posiadania czujników detekcji fazy na matrycy. Ale czy warto zmieniać system ze względu na wagę i kupować do małego body większe i cięższe obiektywy lustrzankowe? Znów przy pakowaniu będziesz miał dylemat.

    "Twoje" obiektywy w mikro 4/3 to 14-150, 7-14 (lub taniej, bardziej kompaktowo ale i ciemniej i bardziej wąsko 9-1 oraz 25/1.8. Do tego puszka. Brałbym E-M1/E-M5 II.

    Jednym z przekleństw tego systemu jest mnogość obiektywów i dylematy związane z ich zakupem.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Lilen
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Podbeskidzie
    Posty
    1.700
    Siła reputacji
    223
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    Em5 markII z 12-40 to 8190; z 12-50 to 5990 a z 14-150 to 6890 ... 12-40 to wręcz ideał, 12-50 starszy i ciemny, 14-150 uniwersalny z szerokim zakresem ogniskowych, ale jednak (podobno) ciemny. Róznica w cenie między 14-150 a 12-40 to 1300,- pln ...pytanie czy warto?
    Mz warto ale na początku mojej przyjaźni z m4/3 miałem szkło 12-50mm potem 14-150mm i też miło wspominam ten okres. Na początku mojego wątku są zdjęcia wykonane tymi obiektywami. Sugeruję: nic na siłę. Jeżeli budżet nie puszcza to nie ma co się wysilać. Po jakimś czasie i tak pewnie zainwestujesz w 12-40mm.

    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    ... nawet nie wiem jak to leży w dłoni.
    Sugeruję sprawdzić chociażby w jakiś MM-ach czy innych Saturnach. Ja od razu musiałem zainwestować w grip do mojej E-M5 m1, bo po przesiadce z Nikona D300 aparat ginął w moich wielkich dłoniach. Z gripem jest zdecydowanie lepiej ale to kolejny wydatek.


    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    ....... Fantasmagorie...hmmm... zazdraszczam! super foty, szkoda, ze nie dajesz opisu jaki obiektyw, ustawienia, ale super, zdjęcia oczy cieszą.
    A dziękować, dziękować za dobre słowo. Co do parametrów to ostatnie zdjęcia mają Exif więc można sobie je sprawdzić Grzybki robione macro 60mm, Chorwacja 12-40, Barcelona głównie 12-50mm.
    Ostatnio edytowane przez Lilen ; 16.12.16 o 15:14
    Więcej moich zdjęć na tomekszpila.com lub spotkajmy się na Instagramie

  9. #9

    Dołączył
    Jul 2016
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    I wybrałeś firmę, która nawet nie jest w stanie zagwarantować, że za te kilka lat jeszcze będzie wspierać system... Rozczuliłem się... Płyną łzy wzruszenia...

    ... tylko nie zalej sobie klawiatury
    Odezwał się malkontent.
    Kolego serdeczny.
    Z Nikonem spędziłem 8 lat.
    Teraz mam ochotę i kaprys związać się z m4/3 Olympusa.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Breslauczyk Zobacz posta
    ...
    Kolego serdeczny.
    Z Nikonem spędziłem 8 lat.
    Teraz mam ochotę i kaprys związać się z m4/3 Olympusa.
    Kolegów dobieram nieco staranniej, a reszta... internet jest cierpliwy, nawet bardziej niż papier Powodzenia życzę
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. [OPL] Już w niedzielę ostatnie Warsztaty w Poznaniu
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29.09.14, 10:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.