Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Jaki obiektyw z nastawieniem na astrofotografię?

  1. #1

    Dołączył
    Apr 2015
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Jaki obiektyw z nastawieniem na astrofotografię?

    Witam wszystkich,

    Forum przeglądam od wielu lat jednak pierwszy raz mam dylemat dotyczący zakupu obiektywu. W posiadaniu mam 12-50, 25, 45, 40-150 kitowy oraz Samyang 7.5/3.5 Fish-eye. Ostatnio zacząłem robić nocne zdjęcia i pojawił się problem z jakością i szerokością szkieł. Stałki dają ładny obrazek ale są zbyt wąskie; 12-50 za ciemny a jakość pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej sprawdza się Samyang bo jest szeroki ale jednocześnie trochę ciemny. Wobec tego zastanawiam się nad dokupieniem kolejnego szkła i wstępnie biorę pod uwagę:
    1. Samyang 12/2.0 (przemawia do mnie cena i światło; irytuje mnie trochę brak AF, chociaż do gwiazd to nawet zaleta),
    2. M. Zuiko 12/2.0 (dwukrotnie droższy niż Samyang ale ma AF i pewnie jakość obrazka lepsza).
    A może dozbierać do gwiazdki i kupić 12-40 PRO (używany za ok. 2000 zł)? Wówczas miałbym uniwersalny obiektyw i nie tylko do nocnych zdjęć. Innych z serii PRO nie biorę pod uwagę z uwagi na cenę, chociaż marzy mi się 7-14. A może jakieś inne propozycje?

    Będę wdzięczny za porady i sugestie

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja tam się nie znam, ale gdybym się znał, to chyba brakowałoby mi szerokości na 12 mm w 4/3 Może Laowa 7,5 f/2 spełniłby oczekiwania?
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2015
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Na fotografii się nie znam, ale wiem, że fora padają właśnie przez takich pasożytów jak ty. Z jednej strony masz rację, zawsze znajdzie się jakiś usłużny jeleń i do staniesz wyczerpującą odpowiedź, twój tupet zostanie nagrodzony. Drobny problem polega na tym, że usłużne jelenie wymierają. Nic by ci się nie stało, gdybyś był zarejestrowanym i aktywnym użytkownikiem od wielu lat, przez wiele lat pewnie zdobyłeś jakieś doświadczenia, mógłbyś się nimi podzielić. Nawet jeśli przez te lata niczego się nie nauczyłeś, to na tym forum są różne działy nie związane bezpośrednio z fotografią, w których mógłbyś czasem zabrać głos. Ale nie, ty wybrałeś rolę pasożyta. Nie dajesz z siebie nic, ale jak trwoga, to pierwszy wpis i pytanie z grubej rury. Masakra jakaś...
    Dziękuję za przywitanie; nie mam zamiaru wchodzić z Tobą w polemikę. To jest mój drugi i ostatni post na tym forum.

    Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za zaśmiecanie forum. Nie mam zamiaru być pasożytem. Temat można skasować albo zostawić jako przestrogę dla innych pasożytów.

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2015
    Mieszka w
    Mazowieckie
    Posty
    81
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Raz spróbowałem i w załączniku mam kilka fotek z 12-40. Jednokorotne naświetlanie, na zwykłym statywie
    niestety zmiana wielkości zauważalnie pogorszyła zdjęcia ...
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010629.JPG
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	134,3 KB
ID:	201189   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010631.JPG
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	172,9 KB
ID:	201190   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010628.JPG
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	106,4 KB
ID:	201191   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010630.JPG
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	130,8 KB
ID:	201192  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010632.JPG
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	194,0 KB
ID:	201193   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010634.JPG
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	166,5 KB
ID:	201194   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010633.JPG
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	129,2 KB
ID:	201195   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010636.JPG
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	201196  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010635.JPG
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	197,6 KB
ID:	201197   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA010637.JPG
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	139,7 KB
ID:	201198  

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Na fotografii się nie znam, ale wiem, że fora padają właśnie przez takich pasożytów jak ty. Z jednej strony masz rację, zawsze znajdzie się jakiś usłużny jeleń i do staniesz wyczerpującą odpowiedź, twój tupet zostanie nagrodzony. Drobny problem polega na tym, że usłużne jelenie wymierają. Nic by ci się nie stało, gdybyś był zarejestrowanym i aktywnym użytkownikiem od wielu lat, przez wiele lat pewnie zdobyłeś jakieś doświadczenia, mógłbyś się nimi podzielić. Nawet jeśli przez te lata niczego się nie nauczyłeś, to na tym forum są różne działy nie związane bezpośrednio z fotografią, w których mógłbyś czasem zabrać głos. Ale nie, ty wybrałeś rolę pasożyta. Nie dajesz z siebie nic, ale jak trwoga, to pierwszy wpis i pytanie z grubej rury. Masakra jakaś...
    WTF??? Czy ja właśnie przeczytałem to, co przeczytałem!? Chyba jednak nie z powodu Legolasa umierają fora.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6
    Moderator - opiekun giełdy Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar Iwo
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.473
    Siła reputacji
    48
    Moja galeria
    @Legolas jesteś jak każdy mile widziany, niezależnie od wiedzy, posiadanego sprzętu fotograficznego.
    Fret dostał oficjalne ostrzeżenie za chamski wpis, bo to na takie nie ma miejsca.

    PS z tanich jest np. Panasonic 14mm f2,5. Bardzo fajny malutki i ostry naleśnik. Jeśli 14mm wystarczy, to będzie ok.
    Jeśli masz możliwość dozbierania do 12-40mm f2,8... to najlepsze, bo najbardziej uniwersalne szkło - na codzień, do portretu, streeta, widoczków i nie straszny mu nawet deszcz. Miałem chwilę i do dzisiaj sam się waham czy nie wymienić części swijej szklarni na niego. Jak kupisz, nie będzie Ci się chciało podpinać innych, tak fajne i ostre.
    Ew. Jakbyś upolował tanio 12-35mm 2,8 to też niezły wybór. Może krótszy i nieuszczelniany, ale za to mniejszy, lżejszy i z stabilizacją.

  7. #7

    Dołączył
    Dec 2015
    Mieszka w
    PE RPA
    Posty
    78
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Laowa 7,5mm 2.0. Mam i jak najbardziej się nadaje do nieba i generalnie to super szkło, które mocno polecam wpisujące się perfekcyjnie w ideę systemu. Natomiast ze wzgledu na spore szumy matrycy na wyższych ISO moim bardzo amatorskim zdaniem jeśli ciągnie Cię do astro fotografii to m43 nie powinien być w czolówce wyborów. Pisze to z perspektywy moich prób z Em1mk2 i Em5mk2 i bezpośrednich porównań do Canon 6d.

    Wiszę wszystkim od dłuższego czasu zdjęcia nocne w moim wątku porównania tych 2 body na Laowie właśnie ale odkąd się pojawiła córa w moim życiu, sporadycznie fotografuje kogokolwiek czy cokolwiek innego Nie zapominam jednak i prędzej czy później coś podrzucę...

  8. #8

    Dołączył
    Apr 2015
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Koledzy! Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi co do wyboru obiektywu. Do tej pory czerpałem wiedzę od mądrzejszych i bardziej doświadczonych w zakresie wyboru sprzętu i robienia zdjęć i nie udzielałem się na forum aby nie zaśmiecać wątków moją niewiedzą. Mam nadzieję wypełnić tę lukę i podzielić się efektami mojej pracy na forum, zwłaszcza w wykorzystaniu systemy micro 4/3 w nocnych ujęciach.
    Dziękuję za podpowiedź odnośnie obiektywu Laowa. Nie wiedziałem, że pojawiło się takie „cacko” w tym systemie. Przejrzałem dostępne zdjęcia i filmy w sieci i myślę, że to jest to czego szukałem. Szerokiego kąta w krajobrazach bardzo mi brakowało. Myślałem również o m.zuiko 9-18/f4-5.6 ale jest zbyt ciemny do gwiazd.
    Zgadzam się z Blacklude, że matryca micro 4/3 generuje duże szumy i lepszy w tej materii były np. Canon 6d albo inna pełna klatka ale system micro4/3 to pójście na kompromis. Cenię sobie go za kompaktowość i idąc np. w góry zabieram ze sobą aparat z 5 obiektywami i zupełnie tego nie odczuwam. Na moje potrzeby jakość zdjęć jest akceptowalna a dodatkowo zainwestowałem już w ten system i nie opłaciłoby mi się go wymieniać na inny.
    M.zuiko 12-40/2.8 bądź Panasonic 12-35/2.8 kupię w następnej kolejności. Jeszcze raz dziękuję

  9. #9

    Dołączył
    Dec 2015
    Mieszka w
    PE RPA
    Posty
    78
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Laowa 7,5mm + M.Zuiko 9-18mm to rewelacyjny krajobrazowy zestaw na wycieczki wszelakie w znośnej pogodzie. Ja osobiscie majac te dwa obiektywy zrezygnowalem zupelnie z pomysłu na pro zoom 12-40mm mimo wielu już przymiarek. Osobiscie zakresu 18-40 mi nie brakuje i wole spacer uzupelnic jakims tele ewentualnie jasną stalką w zależności od potrzeby...

    Pamiętaj, że 7,5mm w m43 to baaardzo szeroko i warto miec ze soba równolegle coś znacznie węższego.

    Dobrym kompanem do Laowy w przeznaczeniem spacerowym mógłby również być M.Zuiko 14-150 f4-5.6 II, jeśli zależy Ci na mobilności i większej uniwersalności w dobrym świetle.

  10. #10

    Dołączył
    Apr 2015
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Blacklude Zobacz posta
    Laowa 7,5mm + M.Zuiko 9-18mm to rewelacyjny krajobrazowy zestaw na wycieczki wszelakie w znośnej pogodzie. Ja osobiscie majac te dwa obiektywy zrezygnowalem zupelnie z pomysłu na pro zoom 12-40mm mimo wielu już przymiarek. Osobiscie zakresu 18-40 mi nie brakuje i wole spacer uzupelnic jakims tele ewentualnie jasną stalką w zależności od potrzeby...

    Pamiętaj, że 7,5mm w m43 to baaardzo szeroko i warto miec ze soba równolegle coś znacznie węższego.

    Dobrym kompanem do Laowy w przeznaczeniem spacerowym mógłby również być M.Zuiko 14-150 f4-5.6 II, jeśli zależy Ci na mobilności i większej uniwersalności w dobrym świetle.
    Dzięki za sugestie. Najpierw kupię Laowe a poźniej zobacze czy rzeczywiście będze mi brakować 12-40. Mając 5 obiektywów zaczyna mnie irytować przekładanie szkieł. Zacząłem się nawet zastanawiać nad dokupieniem kolejnego (używanego) aparatu. Teraz dojdzie kolejny obiektyw i zaczynam mieć mętlik w głowie.



    [/COLOR]
    [COLOR=inherit !important]


    [/COLOR]

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw
    By plissken in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 9.09.13, 16:48
  2. Jaki obiektyw
    By pawelgdynia1 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 14.12.09, 11:10
  3. Jaki obiektyw do e-500
    By ppduet in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26.11.09, 13:03
  4. Jaki obiektyw do E 520
    By halucynowa in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 4.10.09, 21:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.