Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: popRAWka 8/2018

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    ja panoramę odpuszczam. Pewnie znowu wygra Andtor2.........
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  2. #12
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    ja panoramę odpuszczam. Pewnie znowu wygra Andtor2.........
    Odpuszczasz dlatego, że przypuszczasz, że ja wygram ? i skąd takie przypuszczenie ?
    (jeszcze żadnej edycji z panoramą nie wygrałem, a były takowe 3 bodajże w historii popRAWki)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 8.04.18 o 18:35
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #13
    Zwycięzca popRAWki Awatar ogc13
    Dołączył
    May 2017
    Mieszka w
    Wieliczka
    Posty
    952
    Siła reputacji
    132
    Moja galeria
    Też podrzuciłem swoją wersję panoramki
    A obrazek bardzo fajny - chyba wrzucę na pulpit.

  4. #14
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Łukasz, ale jeśli masz cień (nie ciemność) to dlaczego wyciągać detale ?
    Bo ten obraz ma po złożeniu ok 30 MP i aż żal zostawiać detale, które są dość dobrze odwzorowane. Poza tym ciągle bawimy się w ogólne podciąganie obrazu lub kreacje własnych wizji. Można na chwilę pójść w inną stronę, tym razem sprawdzić się w panoramie i podkreśleniu detali. Zwracam uwagę na słowo "można", bo to tylko moja sugestia tak jak we wcześniejszej wypowiedzi, a prowadzący zrobi co uzna za stosowne.

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Jeśli obraz pokaże to co Ty widziałeś, jeśli mamy przepał na śniegu i głęboki cień w dolinie to dlaczego mamy robić HDR-a ?
    Zdjęcia to nie 100% tego co widzimy. Rejestrator nie obejmuje takiego zakresu tonacji jak nasz wzrok. A poza tym nasza wyobraźnia też ma swoje do powiedzenia na każdym etapie. Do tego dochodzi całą warstwa technologiczna, począwszy od optyki, przez materiał światłoczuły, aż po ostateczną odbitkę czy wyświetlany obraz. To w pewnym sensie malarstwo, ale zamiast szkicu i mozolnego nakładania barw otrzymujemy obraz od razu i możemy go korygować by coś wydobyć lub zniwelować.

    A skoro wspomniałeś o HDR. Ja nie piszę o HDR, tylko o dodge&burn. Zwykle naświetlam tak by nie poprawiać za dużo (czasami warunki nie pozwalają na to). Ale zwykle długo przyglądam się temu co fotografuje (nawet czasami szkicuje w notesie to co widzę i zaznaczam owalami gdzie dać ekspozycje na plus, a gdzie na minus), by zapamiętać jak najwięcej z tego co podciągnąć później na zdjęciu. Zacienione doliny to niekiedy miejsca przyciemnione jedynie przez krótki czas migawki, bo reszta, jak tu, jarzy się mocnym światłem. I to jest do odrobienia w obróbce. Zrobić tak by ciemności były dobrze widoczne, a mimo to dawały wrażenie, że są ciemnościami. HDR działa globalnie dla całego obrazu. Ja skupiam się na działaniach lokalnych.

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Owszem, przepał należy zgasić, cień ciut rozjaśnić. Słowo klucz "ciut".
    Nie, przepał nie "należy zgasić", ale "można to zrobić". Poza tym przepałów nie gasi się globalnie, bo gasi się często całe zdjęcie. Znów wraca dodge&burn, to chyba kolejny temat, który warto propagować.
    W każdym zdaniu we wcześniejszym komentarzu napisałem słowo "można". Cała moja wypowiedź była sugestią co można zrobić z obrazem. Dlaczego ograniczać się do poprawnego złożenia panoramy i grzecznego wyrównania histogramu? Przecież nie ma tu nauczyciela, który to zgani, najwyżej nie będzie się podobało głosującym.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Z tym zdjęciem moim zdaniem nie ma wiele roboty i możliwości różnorodnych zdjęć raczej mała. Pomijam bw i sepię.
    Można jeszcze kadrować, np. pokazać samą dolinę.

    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    Piękna panorama.
    Dziękuję.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez DzejPi Zobacz posta
    Z przyjemnością się pobawię z tą panoramą. Jest to jedno z (dla mnie) najpiękniejszych miejsc w Polsce, z ukochanym, klimatycznym schroniskiem "Samotnia". Pewnie zrobiona z okolic Słonecznika ?
    Słonecznik jest 1,6 km od tego miejsca. To mniej więcej to miejsce:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC041182-Pano.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	177,0 KB
ID:	199820

  5. #15
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Bo ten obraz ma po złożeniu ok 30 MP i aż żal zostawiać detale, które są dość dobrze odwzorowane. Poza tym ciągle bawimy się w ogólne podciąganie obrazu lub kreacje własnych wizji. Można na chwilę pójść w inną stronę, tym razem sprawdzić się w panoramie i podkreśleniu detali. Zwracam uwagę na słowo "można", bo to tylko moja sugestia tak jak we wcześniejszej wypowiedzi, a prowadzący zrobi co uzna za stosowne.



    Zdjęcia to nie 100% tego co widzimy. Rejestrator nie obejmuje takiego zakresu tonacji jak nasz wzrok. A poza tym nasza wyobraźnia też ma swoje do powiedzenia na każdym etapie. Do tego dochodzi całą warstwa technologiczna, począwszy od optyki, przez materiał światłoczuły, aż po ostateczną odbitkę czy wyświetlany obraz. To w pewnym sensie malarstwo, ale zamiast szkicu i mozolnego nakładania barw otrzymujemy obraz od razu i możemy go korygować by coś wydobyć lub zniwelować.

    A skoro wspomniałeś o HDR. Ja nie piszę o HDR, tylko o dodge&burn. Zwykle naświetlam tak by nie poprawiać za dużo (czasami warunki nie pozwalają na to). Ale zwykle długo przyglądam się temu co fotografuje (nawet czasami szkicuje w notesie to co widzę i zaznaczam owalami gdzie dać ekspozycje na plus, a gdzie na minus), by zapamiętać jak najwięcej z tego co podciągnąć później na zdjęciu. Zacienione doliny to niekiedy miejsca przyciemnione jedynie przez krótki czas migawki, bo reszta, jak tu, jarzy się mocnym światłem. I to jest do odrobienia w obróbce. Zrobić tak by ciemności były dobrze widoczne, a mimo to dawały wrażenie, że są ciemnościami. HDR działa globalnie dla całego obrazu. Ja skupiam się na działaniach lokalnych.



    Nie, przepał nie "należy zgasić", ale "można to zrobić". Poza tym przepałów nie gasi się globalnie, bo gasi się często całe zdjęcie. Znów wraca dodge&burn, to chyba kolejny temat, który warto propagować.
    W każdym zdaniu we wcześniejszym komentarzu napisałem słowo "można". Cała moja wypowiedź była sugestią co można zrobić z obrazem. Dlaczego ograniczać się do poprawnego złożenia panoramy i grzecznego wyrównania histogramu? Przecież nie ma tu nauczyciela, który to zgani, najwyżej nie będzie się podobało głosującym.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -



    Można jeszcze kadrować, np. pokazać samą dolinę.



    Dziękuję.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -


    Napisałeś ciekawe spostrzeżenia i w całości z Tobą się zgadzam.
    W tej panoramie można użyć HDR jak ktoś chce, ale zastanowił bym się, czy do całego obrazu.
    Ja użyłem bardzo delikatnie do pewnych detali. Dało to ciekawy efekt.

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    ..Samo złożenie panoramy to nic ekscytującego. Tu liczy się detal. Proponowałbym nawet by wysyłać dwie wersje, 1800px do publikacji w wątku głosowania i np. 4000px lub więcej, do paczki ZIP. Zauważyłem, że Andtor dołącza tą paczkę by każdy mógł ocenić zdjęcia poza wątkiem. Pozwoliłoby to ocenić różnice w edycji detali przy każdym ze zdjęć. To tylko sugestia. ...
    Nie jestem przekonany do tego pomysłu. Nie sądzę aby głosujący porównywali prace o boku 4000 px (w skali 1:1) pod względem detali.
    Myślę, że lepiej i łatwiej jednak oceniać całościowy obrazek, a taki o boku 1800 px mieści się na najbardziej popularnych monitorach FHD (1920 x 1080 px)
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #17
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria
    Czytając Wasze przepisy na obróbkę tej panoramy już wiem, że moje "dzieło" przepadnie z kretesem w głosowaniu.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  8. #18
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    @henry1, nikt nie pokazał przykładu czy dokładnie ukierunkował obróbkę. To była tylko inspiracja, że można chwilę dłużej popracować nad zdjęciem. Na twoim miejscu zmroziłbym sok z marchewki, przygotował krakersy i usiadł na przynajmniej pół godziny do eksperymentów.
    @andtor2, ok, to była sugestia, nie widzę przeszkód by tak zrobić jak piszesz.

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Przyznam szczerz, że nigdy nie powiększam zdjęć z poprawki, by sprawdzić jak autor je wykonał.
    Jedyny wyjątek stanowiła ostatnia poprawka, bo byłem ciekaw, czy po odszumieniu nieba zostaną gwiazdy.
    Najlepiej moim zdaniem ocenić zdjęcie gdy widzi się je całe.

  10. #20
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez henry1 Zobacz posta
    Czytając Wasze przepisy na obróbkę tej panoramy już wiem, że moje "dzieło" przepadnie z kretesem w głosowaniu.
    Jest kilka pułapek w tym zdjęciu. Trzeba je zauważyć, ale hades dobrze naprowadza. Trzeba uważnie przeczytać co napisał.

Podobne wątki

  1. popRAWka 6/2018
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19.03.18, 15:54
  2. popRAWka 5/2018
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 5.03.18, 00:08
  3. popRAWka 4/2018
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23.02.18, 10:07
  4. popRAWka 2/2018
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 29.01.18, 23:27
  5. popRAWka 1/2018
    By And.N in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 15.01.18, 01:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.