• Ptaszory Andrzeja

Witam
    Tak jak obiecałem w galerii postanowiłem otworzyć mowy wątek z moimi ptaszorami. Bardzo licze na wszelką współpracę, wymianę doświadczeń ocenę podpowiedzi.
    Ostatnie dni kwietnia spędziłem w Puszczy Piskiej. I tam właśnie popełniłem kilka zdjęć ciekawych ptaków.
    Na początek Orlik krzykliwy Podobny do orła przedniego jednak znacznie mniejszy od niego trochę większy od myszołowa. W Polsce dość rzadki szacuje się że gniazduje około 2000-2500 par. Głownie Warmia i mazury i Malopolska pld-wsch. W pozostałych rejonach nieregularnie i sporadycznie. Moim zdaniem to piękny ptak i bardziej dystyngowany niż bielik.
    01,
    02,
    03,

Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Ptaszory Andrzeja rozpoczęty przez Andrzej56 Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 30 Komentarze
    1. Awatar Andrzej56
      Andrzej56 -
      Dzisiaj zaprezentuje się Błotniak Stawowy najpopularniejszy z Błotniaków występujących u nas. Jest to najpopularniejszy szponiasty obok myszołowa. Ptak lęgowy u nas przebywa od marca do października jednak te okresy mogą się różnić w zależności od rejonu Polski.
      Lubi patrolować otwarte przestrzenie szczególnie trzcinowiska.
      U tego gatunku ładnie widoczny jest dymorfizm płciowy.
      Samica większa ciemno brązowa z charakterystyczną "blond" czapeczką

07

Załącznik 173823

Samiec jest trochę mniejszy i zdecydowanie bardziej kolorowo ubarwiony. Obok Kani Rudej chyba najładniej ubarwiony szponiasty

08

Załącznik 173824

Tutaj wypatruje niebezpieczeństwa i rzeczywiście zaraz się pojawiło w postaci orlika

09

Załącznik 173825
    1. Awatar yamada
      yamada -
      pięknie się zaprezentował
    1. Awatar abir
      abir -
      w końcu wątek. brawo
      orlik najbardziej podoba mi się na ostatnim zdjęciu. środkowy z zamkniętą migotką oka - raczej do archiwum. takie oko psuje zdjęcie
      co do kani, powtórzę pytanie z galerii - co zmasakrowało to zdjęcie?? oczywiście moment i bohater pierwszej wody. wiem jak ciężko sfotografować kanię. rzadko siada na gruncie. z reguły podrywa posiłek z wody lub z trawy w locie. więc brawa za moment. jednak jakość tego zdjęcia jest słaba.
      jeszcze błotniak - wspaniały. samiec błotniaka jest dla mnie najpiękniejszy z drapieżników
    1. Awatar Andrzej56
      Andrzej56 -
      Cytat Zamieszczone przez abir Zobacz posta
      co zmasakrowało to zdjęcie??
      Odpowiedzi udzieliłem w galerii. Powtórzę dla tych co do galerii nie zaglądają. Resize robię w PS do 1500x1000 i max 1MB. Niestety nie wiem od czego to zależy ale czasem się robi masakryczne. Poza tym zależy gdzie się ładuje np to samo zdjęcie na FB wygląda lepiej aczkolwiek nie tak jak powinno.

Abir znalazlem zdjecie bez opuszczonej migotki. Muszę bardziej uważać. Dzięki za podpowiedz

Załącznik 173846
    1. Awatar helmuth
      helmuth -
      09- dziób na plecach, wygląda jakby spadł z gałęzi i kark skręcił
      Rzeczywiście śliczny
    1. Awatar abir
      abir -
      Cytat Zamieszczone przez Andrzej56 Zobacz posta
      Odpowiedzi udzieliłem w galerii. Powtórzę dla tych co do galerii nie zaglądają. Resize robię w PS do 1500x1000 i max 1MB. Niestety nie wiem od czego to zależy ale czasem się robi masakryczne. Poza tym zależy gdzie się ładuje np to samo zdjęcie na FB wygląda lepiej aczkolwiek nie tak jak powinno.
      rozumiem. nie pomogę Ci w tym temacie. może powinieneś robić 1024 na dłuższym boku lub mniej. nie wiem czy 1500 to nie za dużo
    1. Awatar yamada
      yamada -
      zmniejszaj do 1280 i niecałe 1Mb ,może być prawie ale żeby nie przekraczało, bo skrypt wtedy sam je kompresuje, będzie lepsza jakość
    1. Awatar andtor2
      andtor2 -
      Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
      zmniejszaj do 1280 i niecałe 1Mb ,może być prawie ale żeby nie przekraczało, bo skrypt wtedy sam je kompresuje, będzie lepsza jakość
      Już od jakiegoś czasu nie ma ograniczenia wagi zdjęcia do 1MB, także forum nie kompresuje jak ją przekroczy, a rozmiar 1200 pix. na dłuższym boku też uważam, że wystarczający jest.
      Zdjęcia się podobają
    1. Awatar piasbog
      piasbog -
      Świetne zdjęcia i ciekawe opisy. Czekam na kolejne. Pozdrawiam
    1. Awatar Andrzej56
      Andrzej56 -
      Dziś kolejna porcja i kolejny ptak. Czapla. W Polsce najczęściej spotykana jest czapla siwa i biała i jej poświęcimy dzisiejszy wpis. Do czaplowatych występujących w Polsce należą również rzadko spotykana czapla nadobna i purpurowa oraz bąk, bączek i ślepowron.

Zasięg czapli białej dopiero od niedawna przesunął się na północ na teren Polski. Kilkanaście lat temu jej północnym zakresem występowania były Czechy i Słowacja. Obecnie można ją spotkać na wielu zbiornikach w całej Polsce.

10
      Załącznik 174536

11
      Załącznik 174533

12
      Załącznik 174535

13
      Załącznik 174534

Czapla siwa popularniejsza niż biała. Niektóre kolonie siegają do 900 par. Liczba ta jest zmienna i zależna od ilości pokarmu wymiany gniazd i liczby powracających osobników z zimowiska. Coraz się zdarza że czapla siwa zimuje u nas.

14
      Załącznik 174539

15
      Załącznik 174538

16
      Załącznik 174540

17
      Załącznik 174537
    1. Awatar Bodzip
      Bodzip -
      Bajkowe
    1. Awatar DzejPi
      DzejPi -
      Dla mnie re-we-la-cja !!!
    1. Awatar rados
      rados -
      Fantastico! Zwłaszcza 12 i 13.
    1. Awatar yamada
      yamada -
      wspaniały zestaw zdjęć, brawo szczególnie 12 i 16 mi się...
    1. Awatar alnico
      alnico -
      Ja stawiam na 12 i 13
    1. Awatar kolba
      kolba -
      Jak zwykle piękne zdjęcia.
    1. Awatar abir
      abir -
      Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
      wspaniały zestaw zdjęć, brawo szczególnie 12 i 16 mi się...
      mi również najbardziej podobają się 12 i 16.
      super zdjęcia. czapla to bardzo fotogeniczny ptak
    1. Awatar Andrzej56
      Andrzej56 -
      Dzisiaj całkiem inny opis. Zrobiłem próbę na działce. Za moją działką jest rów melioracyjny niestety obecnie prawie bez wody. Na skarpie rowu ustawiłem pojnik i wysypałem trochę ziarek. Usiadłem w Wigwamie który został po dzieciach przykrytym kocem. Po chwili jako pierwsze przeleciały mazurki. Pojawiły się rodzinami mam z młodymi

21
      Załącznik 175115

Mimo że ziarka były wszędzie to wolały chodzić za mamą z rozdziawionymi dziobami "ach ta dzisiejsza młodzież"

20
      Załącznik 175118

Po chwili przyleciał również wróbel o którym już trochę zapomnieliśmy jak wygląda

19
      Załącznik 175114

Za moment pojawiła się również zięba

18
      Załącznik 175117

Jednak największe zaskoczenie przyszło po paru minutach. Pojawił się dudek zamarłem i nie zdążyłem nawet pstryknąć zdjęcia. Był tylko moment. Śliczny ptak.
      Przystępuję wiec do budowy pojnika i stołówki z prawdziwego zdarzenia. Może coś przyleci. Zawsze trzeba mieć nadzieję.
    1. Awatar abir
      abir -
      w tle zdjęć troszkę bałaganu. ale rozumiem, że to sprawdzenie pomysłu na poidełko, bez większego przygotowania terenu. same ptaszki bardzo miłe, ale mazurki mają to do siebie. zięba też fajna. szkoda dudelka
      myślę, że jak masz własną działkę lub jakiś ogródek to poidełko jest koniecznie niezbędne. ja niestety nie mam gdzie, nad czym ubolewam. bardzo lubię zdjęcia ptaków z wodą w tle
    1. Awatar Andrzej56
      Andrzej56 -
      Abir masz rację o balaganie. Ja tylko wysypalem ziarna postawiłem kuwety z wodą dla sprawdzenia. Dodam jeszcze ze była niedziela po poludniu i sporo ludzi się kręciło a co będzie w dzień powszedni rano kiedy jest spokój i nikogo nie ma ☺