• HUGIN - jak robić panoramy

Lekcja 1

Do składania panoram jest wiele programów. Bezpłatne, są też płatne.
    Bardzo dobre wyniki uzyskujemy stosując program Microsoftu ICE (Image Composite Editor).
    Ponieważ ICE jak większość programów także ewoluuje, mogą zdarzyć się kłopoty z zainstalowaniem najnowszej wersji.
    Sam miałem podobną przygodę - program zaktualizował się do najnowszej wersji, a po odpaleniu nie było już podglądu składanego obrazka.
    Przyznam jednak, że ponieważ od lat zamiast Windowsa mam Linuksa, więc używam opensourcowego oprogramowania.

Więc Hugin.

Hugina ściągamy stąd: http://hugin.sourceforge.net/

Instalacja powinna być banalna (nie wiem, bo nie mam na Windowsie )

Przygotowanie zdjęć.

Nie wiem jak inni składający panoramy, ale ja zawsze stosuję pliki wynikowe jakie uzyskuję z programu wywołującego RAW-y.
    I to w pełnej rozdzielczości. Pliki TIF lub PNG. Oba formaty są bezstratne, oba są akceptowane przez Hugina. Te pliki ważą po 50 - 70 MB, więc sporo.
    Dlaczego tak ? Ano dlatego aby uzyskać jak największą szczegółowość.
    Oczywiście spowoduje to dłuższe lub dużo dłuższe operacje przeprowadzane przez program. Prędkość wynikowa zależy oczywiście od konfiguracji i mocy obliczeniowej komputera.
    Można także użyć zdjęć bezpośrednio wyplutych przez aparat (ok. 5-7 MB) w zależności od ustawień. Tracimy jednak dużo - każdy z nas wie, że z RAW-a można dużo więcej wyciągnąć. A tak, skazujemy się na to co zaprojektowali inżynierowie prodecenta sprzętu.

Konfiguracja Hugina.

Mamy dwie opcje składania zdjęć - prostą i zaawansowaną. Może na początek zaczniemy od wersji najprostszej. W kolejnych edycjach pokażę bardziej zaawansowane opcje, rzuty, kadrowanie w Huginie, automatyczne przycięcie, przycięcie HDR, prostowanie.

Wczytanie zdjęć.

Hugin po odpaleniu wygląda tak:

Wczytujemy zdjęcia:

Po kliknięciu na ten przycisk pokazuje się nam katalog (domyślnie ostatnio używany), w którym znajdują się zdjęcia. Wybieramy te, które mamy wczytać do programu.
    Zdjęcia zaznaczamy klikając na nie myszą przy wciśniętym klawiszu Ctrl.

Wczytywane zdjęcia wyglądają tak:

Po wczytaniu zdjęć, program pokazuje je nam jako dwa (trzy lub więcej) zdjęcia leżące obok siebie. Nie ma to jeszcze nic wspólnego z panoramą.

Wykorzystam powyższe zdjęcie aby przejść do kolejnej operacji. Program musi utworzyć punkty kontrolne i poprzesuwać zdjęcia tak, aby wszystkie wspólne elementy poszczególnych ekspozycji pasowały do siebie idealnie.
    Klikamy więc na przycisk "Wyrównaj" i chwilę czekamy.
    W wyniku otrzymujemy taki podgląd:

Po prawej stronie mamy informację jak wyszło dopasowanie zdjęć, i ilu punktów kontrolnych użył program. Jako ciekawostkę podam, że jeśli Hugin napisze nam, że mamy złe dopasowanie, to proszę się nie przejmować i spróbować złożyć panoramę. W 99 % przypadków panorama będzie dobrze złożona. Ewentualnie przekręcona lub z inną deformacją - ale to w kolejnych lekcjach.

Składamy panoramę.
    Cóż, pozostaje nam kliknąć na trzeci przycisk: "Utwórz zdjęcie panoramiczne"

Startuje nam kolejny panel, gdzie możemy wybrać końcowe parametry zdjęcia:
    - gotowy jpg
    - tif lub png w celu dalszej obróbki
    - kompresja lub jej brak.
    - wielkość (rozmiar a co za tym idzie waga zdjęcia)

Na końcu klikamy OK. Prgram podsuwa nam katalog do zapisu (domyślnie tam gdzie są zdjęcia startowe).
    Wszystko idzie automatycznie, więc jak małpa klikamy zapisz lub ok i czekamy...

Po chwili otrzymujemy zdjęcie wynikowe:

c.d.n.
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: HUGIN - jak robić panoramy rozpoczęty przez Bodzip Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 4 Komentarze
    1. Awatar Bodzip
      Bodzip -
      Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
      No dobra, do tej pory było łatwo
      Zaczynają się schody:
      Rzut- czy to zależy od obiektywu, czy sam wybieram
      Pole widzenia- czy program rozpoznaje obiektyw, czy muszę mu podać (skąd mam wiedzieć co?)
      Ucięcie- czy to program określa czy ja
      Heńku, po kolei

===============================================
      Zacznę od tego, że zbudziłem się z ręką w nocniku
      Chciałem przygotować kolejne informacje, a tu Hugin mi się nie odpala... zonk. Wczoraj była aktualizacja systemu.
      Odpalam z konsoli. System pisze, że brakuje pliku libvibraimpex.so.6
      Sprawdzam w repozytorium. Tam jest tylko libvibraimpex.so.5
      Wczorajsza wersja Hugina pracowała na so.5, a dzisiejsza już chce wersję 6.
      Linux jest bajeczny - robimy dowiązanie symboliczne starego pliku do nowej wersji (nazwy) i już działa
      To tyle z przygód.

Wróćmy na razie do pierwszego panelu. Tego podstawowego. Oprócz powyżej wymienionych operacji pozwala na wiele więcej.

Zakładka podgląd

Załącznik 166956

Hugin ma fajną opcję dopasowania płynnego przejścia w tonacji łączonych obrazów. Ania (Mysikrólik) mówiła mi kiedyś, że musiała sporo się namęczyć by ręcznie ją dopasować. Aby nie było skokowego przejścia jasności bo to dyskwalifikuje zdjęcie.
      Jeśli w zakładce podglądu zafajkujemy kwadracik fotometria to na podglądzie panoramy będziemy widzieli jaka jest różnica tonalna na poszczególnych zdjęciach.
      I znów, mamy fajne ułatwienie: niebieska strzałka pozwala na uśrednione dopasowanie ekspozycji, coś jak idioten auto w naszych aparatach :P Oczywiście nie musimy jej naciskać, ponieważ parametry już zostały dopasowane w momencie wyrównywania.
      Najechanie myszą na podgląd panoramy pokaże jakie są różnice w tonacji, oraz w różnych odcieniach pierwsze, drugie i kolejne zdjęcia, oraz ich części wspólne.

Załącznik 166957

Gdy zafajkujemy "pokaż punkty kontrolne", to na podglądzie panoramy zobaczymy które punkty wybrał program, aby wyrównać i dopasować zdjęcia do siebie.
      Edit CP - to nic innego jak edycja punktów kontrolnych. Można dodawać lub ujmować te punkty. Zalecane - nie tykać
      Przycisk tło, to bajer - aktualnie jest czarne, a można sobie zmienić na jakikolwiek inny kolor.
      Tyle na dziś
    1. Awatar Bodzip
      Bodzip -
      Lekcja 5.

Przepraszam, za chwilową przerwę, ale cóż, trzeba czasem coś zarobić

Zakładka "Układ".

W tym przykładzie, do panoramy użyłem trzech zdjęć robionych w poziomie z ręki.
      Poniższy zrzut pokazuje, że program stwierdza, iż dopasowanie zdjęć jest bardzo dobre.

Załącznik 167170

Po przejściu na zakładkę "Układ" widzimy jak ułożyły się zdjęcia w trakcie ich wykonywania, oraz jakie zakładki są między poszczególnymi zdjęciami.

Załącznik 167171

I ciekawostka: nad zdjęciami mamy komunikat, właściwie informację i liniach różnych kolorów. Gdzie ona jest ?
      Otóż wystarczy przesunąć suwak "skala" w lewo aby zdjęcia się rozdzieliły i pokazała się linia je łącząca.

Załącznik 167172

I teraz wystarczy kliknąć w tę linię aby ukazało się okno edycyjne, pozwalające do dodania/ujęcia/korekcji punktów kontrolnych łączących poszczególne zdjęcia.

Załącznik 167173

I jak poprzednio, sugeruję... nie tykać Oczywiście program będzie się starał jak najlepiej połączyć zdjęcia które mu wczytamy. Dzięki powyższemu daje nam jednak do ręki narzędzie, dzięki któremu nie musimy zdawać się na "Idioten Auto"

Zakładka "Rzut"

Tutaj mamy możliwość wyboru na jaką płaszczyznę będzie rzutowany obraz wynikowy. Można się świetnie pobawić wybierając poszczególne rzuty i klikając w przycisk "zmieść". Hugin zazwyczaj prawidłowo dobierze płaszczyznę rzutowania, więc nie powinno być potrzeby ingerencji.

Załącznik 167174

Ostatni przycisk to prowadnice, czyli bajki dotyczące kadrowania. Co zacz - wszyscy wiemy

Załącznik 167175

Zdjęcie będzie w moim wątku

c.d.n.
    1. Awatar jkr
      jkr -
      C.d.n. i koniec? Mnie interesuje to zdjęcie z postu 8, jak je robiłeś aparatem?
    1. Awatar Bodzip
      Bodzip -
      Cytat Zamieszczone przez jkr Zobacz posta
      C.d.n. i koniec? Mnie interesuje to zdjęcie z postu 8, jak je robiłeś aparatem?
      @jkr taaak, kamienica w Łodzi składanka chyba z 5 kadrów pionowo - tzw. panorama wertykalna. Ogniskowa 14 mm z obiektywu 14-150.

Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.