• Czatownia - Technika fotografowania ptaków

Odgrzewając wątek miłośników siedzenia i leżenia w bezruchu pochwalę się jak zbudowałem mój pałac zimowy vel czatownię zimową, może komuś przyda się ta wiedza w przyszłości - jak robić lub jak nie robić.

Jeśli pamiętacie moją budkę na żurawie, to została taka jak była. Zdecydowałem, że na zimę stworzę coś nowego. Buda zimowa z założenia ma mi służyć do siedzenia (nie do leżenia-jak żurawiowa), ma być w niej dość dużo miejsca (krzesło wędkarskie, ja w grubych ciuchach+śpiwór, plecak ze sprzętem, ewentualnie jakiś sprzęt rozgrzewający typu palnik spirytusowy, kuchenka turystyczna, swoboda ruchów i dobra osłona przed wiatrem) Biorąc to wszystko pod uwagę wyszły mi wymiary budy 160cmx160cm, h=150cm.

Nie będę pisał o sprawach związanych z terenem i pozwoleniem od właściciela, bo każdy wie jak powinno to wyglądać żeby miało ręce i nogi.

Na miejsce budowy wybrałem skraj prywatnego lasu, wykorzystując 2 drzewa jako słupki. Miejsce jest w zagłębieniu w stosunku do poziomu fotografowania, co zaoszczędziło mi kilku dni pracy z kopaniem grobu o głębokości ~60cm. Na dwa następne słupki wykorzystałem papierówki.

Do wypełnienia szkieletu wykorzystałem deski z pomostów rusztowaniowych oraz płytę wiórową

Zadaszenie zrobiłem z całych pomostów przyciętych tylko na wymiar. Nieszczelności między deskami uzupełniłem pianką montażową. Z resztą wszystkie nieszczelności w ścianach też uzupełniłem pianką montażową.

Po uszczelnieniu pianką ściany wyłożyłem od środka grubą podwójną folią budowlaną w ochronie przed wiatrem z małych szczelinek między deskami

Przyszedł czas na wypełnienie deskami wejścia i zamontowanie drzwi.

Dach obłożyłem również grubą podwójną folią budowlaną

Na koniec zająłem się wizjerem. Zrobiłem 3 klapki. Dwie na obiektywy i środkowa na podglądanie. Miejsca na obiektywy mają rękawy z materiału maskującego. Z zewnątrz przednią ścianę obłożyłem ogrodową siatką cieniującą. Dzięki niej dobrze widzę co jest na zewnątrz, ale z zewnątrz niewiele widać co jest w środku.

Gdy liście do końca opadną postawię jakąś małą choinkę na przedzie i dach obłożę gałęziami z choinek. Jak ta buda się sprawdzi w zimę – zobaczymy. Jest to konstrukcja mojego wymysłu. Mam nadzieję, że ochroni mnie przed zimnem i pozwoli na zrobienie choć kilku dobrych zdjęć, które będę mógł wam pokazać. jeśli nie to spalę ją na wiosnę jak marzannę
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Odp: Technika fotografowania ptaków rozpoczęty przez lucas_g Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 67 Komentarze
    1. Awatar abir
      abir -
      Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
      Mogles dach nieco pod skosem dac, by Ci na leb nie lala sie stojaca woda i topniejacy snieg.

pozdro
      może na zdjęciach tego nie widać, ale dach jest pod lekkim skosem do tyłu. ale przewidując kapanie wody dach wyciągnąłem kilkadziesiąt cm od ścian, więc nie powinno mi to przeszkadzać.
      dzięki nyny

Cytat Zamieszczone przez kasprzyk Zobacz posta
      Właśnie o to mi chodzi, obawiam się, że i drapole będziesz miał w cieniu nawet w najlepszej porze dnia, a do grudnia słońce będzie jeszcze niżej. Drugi plan odbijające słońce i ze zdjęć będzie kiszka - obym się pomylił. Jak możesz zrób zdjęcie z większej odległości.
      pozdrawiam
      nie patrz na te zdjęcia, to podrzędny telefon.
      światło będzie w miarę ok. jak zimą będą fajne mroźne słoneczne dni to i cień mi nie straszny.

Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
      spirytus będziesz palił ? Takie marnotrawstwo , lepiej kolegów byś zaprosił, są lepsze sposoby rozgrzania się spirytusem
      w piersiówce będzie lepszy gatunkowo trunek. ale masz rację - palenie spirytusu to marnotrastwo

dzięki wam za uwagi i sugestie. mam nadzieję, że za około miesiąc napiszę o moich pierwszych wrażeniach z użytkowania tej latryny
    1. Awatar fazi75
      fazi75 -
      Tylko CO brakuje
    1. Awatar yamada
      yamada -
      już czekam na te wszystkie ptaszory, rozgrzewki szukające pod Twoim leśnym domkiem
    1. Awatar moose
      moose -
      Noż szkudnik.........goździem w brzozę.. Zrób boczna wentylację inaczej przy podgrzewaniu środka przed obiektywem będzie Ci drgać ciepłe powietrze i nieostro będzie. Chyba, że wiatr we w twarz wiać będzie.
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      też będę polował na drapole w tym sezonie. mam zamiar zrobić dwie ścianki między drzewami z dachem i rozkładać tam mobilną czatownie. będę się czaił na Myszołowy , których kilka przylatywało rok temu. i tutaj nasuwa mi się pytanie-do jakich temperatur mogę używać em-10 ? tak bez stresu.

Abir-świetna czatownia-życzę dużo ptaszorów
    1. Awatar piasbog
      piasbog -
      Cytat Zamieszczone przez grisza34 Zobacz posta
      też będę polował na drapole w tym sezonie. mam zamiar zrobić dwie ścianki między drzewami z dachem i rozkładać tam mobilną czatownie. będę się czaił na Myszołowy , których kilka przylatywało rok temu. i tutaj nasuwa mi się pytanie-do jakich temperatur mogę używać em-10 ? tak bez stresu.
      Grisza to zależy jaki masz charakter, ale biorąc po uwagę Was dwoje stawiam, że EM-10 wytrzyma dłużej i na koniec będzie w lepszym stanie (no chyba, że spirytus z piecyka Abira zaczniesz używać zgodnie z przeznaczeniem, wtedy różnie może być).
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      Cytat Zamieszczone przez piasbog Zobacz posta
      Grisza to zależy jaki masz charakter, ale biorąc po uwagę Was dwoje stawiam, że EM-10 wytrzyma dłużej i na koniec będzie w lepszym stanie (no chyba, że spirytus z piecyka Abira zaczniesz używać zgodnie z przeznaczeniem, wtedy różnie może być).
      fajnie że tak da radę bo myślałem że inny aparat muszę odpalić a spirytusu nie obawiam się bo przyzwyczajony jestem ewentualnie coś kolorowego będe brał ze sobą. charakter mam taki że ile jest to wypstrykam kolejne pytanie czy mam się obawiać dzików bo stała czatownia to stała a mobilka niezbyt więc mam obawy a w tych okolicach są czesto spotykane. reszta w rękach światła pozdr
    1. Awatar abir
      abir -
      Cytat Zamieszczone przez moose Zobacz posta
      Noż szkudnik.........goździem w brzozę.. Zrób boczna wentylację inaczej przy podgrzewaniu środka przed obiektywem będzie Ci drgać ciepłe powietrze i nieostro będzie. Chyba, że wiatr we w twarz wiać będzie.
      dzięki moose. zwrócę na to uwagę podczas pierwszych prób

Abir-świetna czatownia-życzę dużo ptaszorów
      dzięki.
      A nie chcesz zbudować całej budy. jak już budujesz ścianki i dach - to niewiele roboty z przednią i tylną ścianą. to jest chyba lepsza ochrona przed zimnem i wiatrem. pamiętaj, że jak będziesz tylko czasami rozstawiał przenośną czatownię to ptaki mogą zauważyć zmiany w otoczeniu. nawet maskowanie z gałęzi za każdym razem zmienia otoczenie. Sprawdziłem to późną zimą w tym roku, gdy rozstawiałem namiot, dobrze go maskowałem - mimo to ptaki były bardzo niespokojne i nieufne. Efekty mizerne. Dlatego wybudowałem ten wychodek już na początku listopada żeby ptaki się przyzwyczaiły. Na dniach idę tam ostatni raz żeby ustawić jakieś kije i spadam na miesiąc. będę tylko dokarmiał.

fajnie że tak da radę bo myślałem że inny aparat muszę odpalić a spirytusu nie obawiam się bo przyzwyczajony jestem ewentualnie coś kolorowego będe brał ze sobą. charakter mam taki że ile jest to wypstrykam kolejne pytanie czy mam się obawiać dzików bo stała czatownia to stała a mobilka niezbyt więc mam obawy a w tych okolicach są czesto spotykane. reszta w rękach światła pozdr
      dzików to ja się boję w czasie dojścia nocą (wtedy gwiżdżę sobie głośno). myślę, że do namiotu ci nie wejdą specjalnie żeby wyciągnąć cię za nogę ja nie spotkałem się z czymś takim.
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      Abir- może coś wymysle ale czasu brak i materiał dopiero kombinuje. Koło czwartku zacznę i zobaczymy-może zrobię całość. Dałbym + ale nie mogę :/
    1. Awatar Rafał Czarny
      Rafał Czarny -
      Abir, patrząc na te zdjęcia dochodzę do wniosku, że jesteś prawdziwym estetą.
    1. Awatar Mirek54
      Mirek54 -
      Cytat Zamieszczone przez moose Zobacz posta
      Noż szkudnik.........goździem w brzozę.. .
      Lubi Brzozy.A mógł miedzianym.
    1. Awatar abir
      abir -
      Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
      Abir, patrząc na te zdjęcia dochodzę do wniosku, że jesteś prawdziwym estetą.
      jo

Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
      Lubi Brzozy.A mógł miedzianym.
      wkręcając wkręty w brzozę miałem pewne opory. od jakiegoś czasu to nasz drzewo narodowe.

---------- Post dodany o 21:04 ---------- Poprzedni post był o 20:58 ----------

Abir- może coś wymysle ale czasu brak i materiał dopiero kombinuje. Koło czwartku zacznę i zobaczymy-może zrobię całość. Dałbym + ale nie mogę :/
      grisza - materiał masz na pewno w zasięgu ręki. rozejrzyj się nawet po śmietnikach (na prawdę można wiele tam znaleźć), ludzie oodają za darmo stare drzwi, szafy, meble, które można rozłożyć. palety eur. po rozkręceniu takiej masz kilka desek. można je złączyć w dłuższą małym łącznikiem metalowym. ja tak zdobywałem materiał. współpracuję z różnymi firmami. niektóre mają stare deskowania, palety. uzbierało się prawie na drugą budę. moim problemem był bałagan w piwnicy, którego nie mogła znieść moja żywicielka
    1. Awatar Rafał Czarny
      Rafał Czarny -
      Nie prościej przebrać się za borsuka?

Albo łosia.
    1. Awatar Lolita
      Lolita -
      Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
      Nie prościej przebrać się za borsuka?

Albo łosia.
      W Twoim przypadku to chyba najlepiej będzie na niedźwiedzia
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      A mysleliscie o podpieciu kamerki pod tableta w celu obserwacji na zewnatrz? Widzialem gdzieś coś takiego i wyglądało ciekawie
    1. Awatar grizz
      grizz -
      Jak podpięciu? Kablem?

To już lepiej użyć kamerki po wifi.
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      O i to jest myśl. Chodzi mi o obserwacje miejsca z wewnątrz bez włącania co chwilę aparatu.
      W tamtym roku wydaje mi się że ciągłe zerkanie było zauważalne i straszyło ptaszki
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      ile czasu przed zasiadką dokarmiacie drapole? ok 2 tyg wystarczy?
    1. Awatar kasprzyk
      kasprzyk -
      ile czasu przed zasiadką dokarmiacie drapole? ok 2 tyg wystarczy?
      Jak dobrze trafisz to i godzina wystarczy - ale bardziej to się tyczy miejsca, z którym ptaki nie kojarzą człowieka.
      W mojej budzie, z której nie korzystałem od ponad pół roku wystarczyło 30min, żeby pojawiły się kruki, niestety musiałem z niej wyjść, i chociaż wydawało się, że wszystkie odleciały, to jakiś pozostał, i teraz przyjdzie mi znowu z 6 miesięcy poczekać... Na szczęście myszołowy tak ostrożne nie są i pewnie pojawią się bez problemu.
      Wyłóż mięso przed świtem, idź wieczorem zobacz czy znikło, o ile nie będzie to sprawka innych zwierząt (najlepiej widać to na śniegu, którego niestety brak) i porcji nie będzie - na drugi dzień możesz próbować ze zdjęciami.
      pzdr
      Albo jeszcze inaczej, o ile nie interesują Cię kruki - weź z 5 porcji rosołowych, idź o godzinie 10-tej, wyłóż je, i czekaj z aparatem, jak nic nie przyleci to i tak jakieś doświadczenie zbierzesz, przede wszystkim związane z miejscem, tłem gdzie będziesz fotografował.
    1. Awatar grisza34
      grisza34 -
      Miejsce jak najbardziej ok.Po drodze spotkalem jednego Myszolowa a nad laskiem przy czcie drugi krążył ale tylko słyszałem. Rok temu było ich kilka kruki 3 przylatywaly ale sploszylem. Zrobie niedlugo jakieś fotki miejsca i czaty dzięki za info. Program nie pozwala dac + pozdr
      Co do innej zwierzyny to lisy się pojawiają