• [OlyTest]E-M1 pod krakowskim niebem :)

Hejas,

Dzięki uprzejmości Olympus Polska i współpracy z naszym forum w zakresie testów sprzętu, dorwałem w swoje łapy (w końcu!) Olympusa E-M1 wraz z obiektywem M.Zuiko 45 mm f/1.8 i adapterem MMF-3.
    Postaram się sukcesywnie pisać o swoich spostrzeżeniach z użytkowania tego zestawu.
    Na pewno nie zajmę się wszystkimi kwestiami, czy raczej sytuacjami fotograficznymi, jak np. sport, czy śluby... z prostej przyczyny - nie zajmuję się tym. Więc na pewno nie będzie tu dręczenia AF-u w trubie C, czy zdjęć seryjnych, ani narzekania, że nie ma 4K. Bo po prostu mnie to nie interesuje. Skupię się na funkcjach w zakresie tego co używam w aparacie na co dzień w swej "pracy".
    Będzie codzienne użytkowanie, może 1-2 sesyje stylizowane w klimacie jaki możecie zobaczyć u mnie w galerii.

Na razie po pierwszym dniu użytkowania wrażenia bardzo dobre. Bardzo szybko, bez instrukcji, przebiłem się przez menu aparatu i poustawiałem wszystko pod siebie. W zasadzie bez problemu poprzenosiłem ustawienia (przycisków) z E-30 i skonfigurowałem całość pod swój styl pracy. I w zasadzie... czuję się tu jak w domu - jakbym używał swojego E-30.. tylko.. mniejszego

Zatem "stay tuned for more"

Pozdrawiam
    Thomasso
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: [test]E-M1 pod krakowskim niebem :) rozpoczęty przez Thomasso Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 71 Komentarze
    1. Awatar nightelf
      nightelf -
      Ciekaw jestem jak będzie Ci się nim pracowało z szkłami 4/3.
      Będziesz używał automatycznego ostrzenia na twarz?
    1. Awatar Koriolan
      Koriolan -
      Jak najbardziej działa, sprawdzone z 12-60.
    1. Awatar Thomasso
      Thomasso -
      Już potestowany z ZD 50mm MACRO f/2 i kitem 14-42. Działa całkiem sprawnie. Jak "cel" nie ucieka, tylko grzecznie stoi i pozuje to luzik

T.
    1. Awatar sepi19
      sepi19 -
      Będziesz może testował z ZD 7-14 ?
    1. Awatar Thomasso
      Thomasso -
      Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
      Będziesz może testował z ZD 7-14 ?
      Niestety nie mam takiego obiektywu. Przykro mi.

Dziś "studyjnie" testowałem z moim ZD 50 mm f/2 MACRO.
      WOW! Działa świetnie. Powiedziałbym, że nawet tak samo jak z E-30. Może minimalnie wolniej, ale nie jest to zauważalne.

Za to co innego mnie urzekło w E-M1.
      Jakość obrazu. I chodzi mi tu bardziej o kolorystykę, dynamikę, tego jak nowa matryca oddaje kolory i światło.
      Między E-30 to jest przepaść. To raz.
      Dwa... JPGi jakie z siebie wypluwa E-M1 (po odpowiednim dostrojeniu ustawień) są genialne.
      Kolorystyka skóry idealna, głębsze oddanie koloru, bez przekłamań. Głupia trawa jest tak miło zielona, że nawet w ACR z RAWa musiałem pokombinować żeby ta zieleń była taka fajna jak z JPG z puszki prosto (a nie lekko wpadająca w żółty).

Po teście dwóch obiektywów M.ZD 45 f/1.8 i ZD 50mm f/2 MACRO (system 43). Jeśli chodzi o jakość optyczną - król nadal jest jeden - stare Zuiko. :P

T.
    1. Awatar Jan_S
      Jan_S -
      zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia!
    1. Awatar gietrzy
      gietrzy -
      Cytat Zamieszczone przez Thomasso Zobacz posta
      Dwa... JPGi jakie z siebie wypluwa E-M1 (po odpowiednim dostrojeniu ustawień) są genialne.
      Poproszę o szczegóły tych ustawień.

Kolorystyka skóry idealna,.
      Bawiłeś się kiedyś EM5?
    1. Awatar grizz
      grizz -
      Po teście dwóch obiektywów M.ZD 45 f/1.8 i ZD 50mm f/2 MACRO (system 43). Jeśli chodzi o jakość optyczną - król nadal jest jeden - stare Zuiko. :P
      To jednak inna półka - cenowa też.
    1. Awatar Thomasso
      Thomasso -
      Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
      To jednak inna półka - cenowa też.
      Ale różnice minimalne w sumie... trzeba oglądać 1:1 żeby wyłapać.

T.

PS. Tak, będą foty testowe, różne, różniste, ale muszę to ogarnać, bo mam tego tyle już na dysku, że... nie ogarniam :P
    1. Awatar apz
      apz -
      ..

T.
      To by się zgadzało z moimi obserwacjami, dobre stare szkło jest lepsze od nowoczesnego plastiku, na dodatek korygowanego programowo. Dlatego pozostaję wyznawcą szkieł ZD...
      Wadą będzie podatność na flary większa przy pięćdziesiątce.
    1. Awatar gietrzy
      gietrzy -
      Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
      dobre stare szkło jest lepsze od nowoczesnego plastiku,
      O Boże...

Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
      na dodatek korygowanego programowo.
      1. http://www.optyczne.pl/240.5-Test_ob...omatyczna.html

2. http://www.optyczne.pl/240.4-Test_ob...ść_obrazu.html
    1. Awatar lcf
      lcf -

T.
      To polecam przy najbliższej okazji jeszcze podpiąć mZD 60 F/2.8 dla porównania .
    1. Awatar apz
      apz -
      `

Tyle, że Tomkowi chodzi o portret i rozmycie nie o ostrość aberrację czy ilość linii... O jego osobiste wrażenie z oglądania swoich zdjęć. 45-piątka jest ciekawym budżetowym szkłem, ale obrazki z niej mniej się mi podobają jak zapamiętane obrazki z 50/2. Tyle, że to były inne aparaty i inne obiektywy. Dziś tego drugiego szkła już nie mam.
    1. Awatar glee
      glee -
      z doświadczenia wiem że ZD50/f2 jest znacznie sprawniejsze na EM-1 niż na E-3 - ciągle czekamy na zdjęcia !
    1. Awatar gietrzy
      gietrzy -
      Cytat Zamieszczone przez glee Zobacz posta
      z doświadczenia wiem że ZD50/f2 jest znacznie sprawniejsze na EM-1 niż na E-3 - ciągle czekamy na zdjęcia !
      O kurczę, jeśli to prawda to ja baaardzo bym prosił o jakieś kadry w stylu portret czy normalna fotografia, niekoniecznie makro.
    1. Awatar glee
      glee -
      Chodzi mi głównie o AF - mniej lata w tą i z powrotem oprócz tego dobrodziejstwo typu FocusPeaking (czy jakoś tak) znacznie ułatwia obcowanie na codzień - szczególnie że mam zwyczaj "dociagania" manualnie na wybrany punkt. Zaryzukuje stwierdzenie że AF szybciej ostrzy - a co do detali i ogólnie pojętej kolorystyki/plastyki i wszystkich innych wzglednych rzeczy to głownie z zd50 uprawiam makro na swoim przeciętnym poziomie wiec jedyne co zauważam to strzał o 6MPx oraz lepsze zachowanie na wyższym ISO (EM-1) a nie jakieś szczególne uwypuklenie wiadomych zalet ZD50. Co do zdjeć z ZD50+EM-1 nie mam się póki co czym pochwalic ; )
    1. Awatar Thomasso
      Thomasso -
      Jak oddam sprzęt napiszę coś wiecej ze swoich spostrzeżeń i powrzucam różne foty.
      Postanowiłem to zbiorczo zrobić.. nie chcę tak wyrywkowo kapać po trochu.

Co do AF-u dla szkieł z 43 - faktycznie nie lata tam i z powrotem. To chyba zaleta tych czujników fazowych jednak.
      Nawet stare ZD 50 f/2 macro dojeżdża do ostrości i się tam zatrzymuje nie przelatując za nią i cofając się, tak jak jest przy ostrzeniu po kontraście.
      I nawet dość sprawnie ten AF działa. Ten obiektyw na moim E-30 nie należy do demonów prędkości i śmiem twierdzić, że na E-M1 ostrzy równie szybko i o ironio wydaje mi się, że jest celniejszy.

Tomek
    1. Awatar Thomasso
      Thomasso -
      Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
      O kurczę, jeśli to prawda to ja baaardzo bym prosił o jakieś kadry w stylu portret czy normalna fotografia, niekoniecznie makro.
      Dziś niedziela, piękna pogoda, idę na miasto z E-M1 + ZD 50mm f/2 wiec coś porobię więcej tym zestawem - takie klasyczne pstryki. Zobaczymy.

T.
    1. Awatar nightelf
      nightelf -
      Jak się udał niedzielny wypad?
      Masz dużo testowych zdjęć?
    1. Awatar Jan_S
      Jan_S -
      Cytat Zamieszczone przez nightelf Zobacz posta
      Jak się udał niedzielny wypad?
      Masz dużo testowych zdjęć?
      dobre pytanie bo wątek ma już prawie dwa tygodnie a zdjęć jeszcze żadnych nie widać...