• [OlyTest] Mega test mikro 4/3 Wrażenia za zlotu w Wysowej

Proszę każdego z Testerów, wypożyczającego sprzęt w Wysowej o jeden post:

• Wrażenia z kontaktu ze sprzętem
    • Kilka *.jpg z exifami i opisem
    • Oraz*.ORF do ww *.jpg

Pozdrawiam
    Saboor
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: [OlyTest] Mega test mikro 4/3 Wrażenia za zlotu w Wysowej rozpoczęty przez Saboor Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 69 Komentarze
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Ee no! Rozwija się, powoli ale idzie!
    1. Awatar hades
      hades -
      Z tym 12-40 nie rozpędzajcie się tak bardzo. Zaczekajcie aż Yamada opisze swoje wrażenia.
    1. Awatar Rafał Czarny
      Rafał Czarny -
      Janie S., nie napisałeś jaki model aparatu ćwiczyłeś.
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
      Z tym 12-40 nie rozpędzajcie się tak bardzo.
      Z kupowaniem, czy z zachwalaniem? Ja napisałem swoją opinię, a czy ktoś będzie miał inną, to już zupełnie inna sprawa, w końcu wolny kraj i przymusu nie ma.
    1. Awatar Jan_S
      Jan_S -
      Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
      Janie S., nie napisałeś jaki model aparatu ćwiczyłeś.
      pisalem E-P5 + mZD 17/1,8
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Tak jest wyjaśnienie. Menu własne (kółka zębate) - > J Wbudowany wizjer EVF -> Regulacja wizjera. Można dobrać nasycenie i jasność.
      No i sobie sprawdziłem. W XZ-2 też opcja Regulacja wizjera jest, ale nieaktywna. Pytanie czy ze względu na konkretny wizjer (VF-2), czy z innego powodu.
    1. Awatar hades
      hades -
      Może działa tylko z VF-4? Instrukcja nic na ten temat nie wspomina?
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Może działa tylko z VF-4? Instrukcja nic na ten temat nie wspomina?
      Nie. Ale jest to możliwe. Jak kiedyś będę miał okazję to sobie sprawdzę z ciekawości.
    1. Awatar hades
      hades -
      ... a w jednej z walizek z dobrami wszelakimi był pewnie VF-4 .

Jest jeszcze jedna możliwość, choć nieco... głupia, aktualizacja firmware'u. Np. E-PL1 by obsługiwać VF-4 musi mieć wgraną aktualizacje. Ale z kolei VF-2 był wyprodukowany wcześniej niż XZ-2... Gdybam sobie tylko nielogicznie, bo nawet nie chce sugerować by sprawdzić połączenie na porcie akcesoriów...
    1. Awatar Bodzip
      Bodzip -

Jest jeszcze jedna możliwość, choć nieco... głupia, aktualizacja firmware'u. Np. E-PL1 by obsługiwać VF-4 musi mieć wgraną aktualizacje. Ale z kolei VF-2 był wyprodukowany wcześniej niż XZ-2... Gdybam sobie tylko nielogicznie, bo nawet nie chce sugerować by sprawdzić połączenie na porcie akcesoriów...
      Ty wcale głupio nie kombinujesz
    1. Awatar tymczasowy_
      tymczasowy_ -
      Na zlocie nie byłem, ale na podstawie własnych doświadczeń potwierdzam wrażenia testerów.

- mZD12-40 to doskonały obiektyw, z E-P5 nie ma żadnego problemu z tzw. "uchwytem" - po prostu dodatkowo trzyma się za obiektyw i jest cacy. Jakość obrazka szkło daje doskonałą, przy tym jest to bardzo uniwersalny zestaw, w zasadzie inne szkła nie jest potrzebne.

-mZD17mm/1.8 to również doskonały obiektyw, znacząco mniejszy od mZD12-40, więcej używając nóg da się w dużej mierze zastąpić 12-40. Na duży plus należy zapisać f=1.8, przydaje się w trudnych warunkach. Oboma obiektywami robiłem kotleta z imprezy firmowej, nawet lepiej się spisywał w tej roli mZD17 - jak dla mnie. Dodanie do niego portretówki - spokojnie zastępuje brak 12-40 - jak dla mnie.

- używam dużych szkieł z systemu 4/3, naprawdę dają radę, szczególnie lubię używać Sigmy 30mm1.4. Używam też ZD7-14, 14-54, 35-100, 40-150mm3.5-4.5 We wszystkich AF jest używalny, i potwierdzam, że procent trafonych zdjęć pod kątem ostrości jest b. duży, nie gorszy, a może nawet lepszy niż gdy te szkła były podpięte pod E-1/300/3. Wielkość szkieł ZD test nie jest uciążliwa - jedynie z ZD35-100 jest gorzej - ale to wina dużych gabarytów samego obiektywu.

PS
      Używałem też E-PM2, i powiem, że z ZD14-54 nawet lepiej mi się go trzymało niż z kitowym 14-42
    1. Awatar ahutta
      ahutta -

Pewnie takowy był w walizce, ale po co miałem brać, jak sam przywiozłem VF-2.
      Za aktualizację to się zabieram już ho, ho, ho i pewnie mi ten Mikołaj rózgą naczasko
      Z połączeniem nie ma sensu sprawdzać, bo podpięty VF-2 działa jak powinien. Jedynie wspomniana opcja regulacji w menu jest niedostępna.
    1. Awatar sikor
      sikor -
      Do testu otrzymałem OMD EM-1 z obiektywem MZD 12-50 (którego w zasadzie nie używałem) oraz ZD 7-14. Dodatkowo od Klikacza miałem pożyczone 7 ZD 8.
      Z założenia miałem zamiar wykonać zdjęcia nocne – droga mleczna lub ślady gwiazd z użyciem EM-1 oraz E-30 (dla porównania ).
      I tu pierwszy i podstawowy błąd – na tego typu zdjęcia należy się wybrać ze sprzętem, który się zna i potrafi się go obsłużyć przy skąpej ilości światła.
      Kolejnym błędem było ustawienia EM-1 w tryb „time laps”. Po każdym zdjęciu aparat robił czarną klatkę - nie umiałem tego wyłączyć.
      I następny błąd to źle ustawiona ostrość w EM-1. No niby jest ekranik, ale nie doszedłem jak powiększyć pole ostrzenia (tak jak w E-30 można ustawić x5, x7, x10).
      Co z tych błędów wyszło przedstawiam poniżej:
      1. EM-1. Składanka z 69 zdjęć. ISO 200, t 50 sek., f 3,5. Pierwszy plan – zdjęcie zrobione w dzień za pomocą E-30 + ZD 8 (innego nie miałem).

2. E-30. Składanka ze 135 zdjęć. ISO 250, t 40 sek., f 4. Pierwszy plan – zdjęcie wykonane w dzień E-30 + ZD 8.

Natomiast współpraca EM-1 z obiektywami 4/3 mile mnie zaskoczyła. Ostrzenie przez wizjer bez żadnych problemów. Obiektywy ZD 70-300, ZD 50, ostrzyły szybko i pewnie.
    1. Awatar Jan_S
      Jan_S -
      coś chyba nie tak z obrazkami, nie widzę tych składanek
    1. Awatar sikor
      sikor -
      Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
      coś chyba nie tak z obrazkami, nie widzę tych składanek
      Widać - tylko musiałe poprawić. Automat forumowy przyciemnił zdjęcia - szczególnie nocne .
      To samo zauważyłem w galerii.
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Coś mało Was. Aga, a gdzie Ty?
    1. Awatar szafir51
      szafir51 -
      Cytat Zamieszczone przez sikor Zobacz posta
      Widać - tylko musiałe poprawić. Automat forumowy przyciemnił zdjęcia - szczególnie nocne .
      To samo zauważyłem w galerii.
      exify mówią o dwóch nocnych zdjęciach z E-30
    1. Awatar gulasz
      gulasz -
      Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
      cierpliwości
      się doda - ale czasu jak na lekarstwo teraz
      chyba że masz jakieś dedlajny - to pisz głośno..
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
      Nie bądż w gorącej wodzie kąpamy... Jeszcze się nie dogadałem z Jasieńkiem co do wycinków, tyle mam innej roboty...
    1. Awatar apz
      apz -
      Porównanie E-M5 i E-M1 Orfy z cerkiewką w tle ... ISO 200 i 1600

ISO 200

E-M5

E-M1

ISO 1600

E-M5

E-M1

Zdjecia zrobione na tych samych ISO, aparaty inaczej rejestrują światło. Do ilustracji użyłem małych JPG prosto z aparatów.