• [OlyTest] Mały jesteś Wielki OMD-EM1 w rękach Janek64c

Witam wszystkich Forumowiczów.
    Miałem przyjemność pracować nowym Olkiem OMD-EM1 z obiektywem 12-40 f/ 2.8,którego zabrałem na kanonizację. Chciałem się podzielić moimi odczuciami i uwagami. Znalazłem zalety i mankamenty choć chyba zalet jest więcej niż wad. Więc do rzeczy. Sam mam E-3 i kilka szkieł do niej jak i Canona 7D dlatego przesiadka na ten sprzęt nie była aż tak trudna. Powiem więcej po lepszym poznaniu bardzo mi się spodobał wręcz praca tym sprzętem to czysta przyjemność. Przejście np. z niskiego ISO na wyższe jak zmieniają się warunki to dosłownie 2-3 sekundy , podobnie z balansem bieli czy korekcją ekspozycji. Chciałem wam pokazać jak ten sprzęt potrafi zaskakiwać oczywiście na plus. STABILIZACJA w EM-1 wręcz powala i sam się uśmiechasz ,że tak super działa jak robisz fotki w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. O normalnych warunkach nie wspominam bo nie ma chyba potrzeby.AUTOFOCUS spisuje się bardzo dobrze. Zasadniczo zastanawiasz się tylko jakie ujęcie masz zrobić i tyle jak go polubisz. Jadąc na kanonizację wstępowaliśmy w kilka miejsc.
    Tu trochę fotek.jpg
    1. Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach

Tutaj byłem ciekawy jak sobie poradzi ale było super.
    Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Powiem,że gdyby nie OMD EM-1 to w tym przypadku byłyby duże problemy ze zrobieniem zdjęć ponieważ jest zakaz fotografowania a dzięki odchylanemu ekranowi i funkcji zrobienia zdjęcia przez dotyk na ekranie to jest rewelacja . Tak to wychodzi.
    Padwa - Bazylika św. Antoniego

To zdjęcia z Loreto w Italii.
    Sanktuarium Domu Świętego Światła tyle co z okien. Z E-3 miałbym duże problemy aby zrobić takie zdjęcia.

A tutaj przez przypadek zmieniłem ISO na 25600 i tak wyszły, byłem zdziwiony że się nie ,,rozjechały".

Dla wszystkich zainteresowanych ,płyta z grobu JP II jest teraz w Centrum JP II w Łagiewnikach.
    Papież JP II pochowany jest w bocznej kaplicy w Bazylice św. Piotra na Watykanie, zdjęcia można robić bez problemu.

Tak robi z sigmą 135-400

Koniec cz.I
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: [OlyTest] Mały jesteś Wielki OMD-EM1 w rękach Janek64c rozpoczęty przez Janek64c Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 46 Komentarze
    1. Awatar luc4s
      luc4s -
      Brawo, canonizowałeś Olympusa
    1. Awatar witia
      witia -
      Dobra robota Janek.
      Pozdrawiam.
    1. Awatar dojarek
      dojarek -
      Cytat Zamieszczone przez Janek64c Zobacz posta
      w tym przypadku byłyby duże problemy ze zrobieniem zdjęć ponieważ jest zakaz fotografowania a dzięki odchylanemu ekranowi i funkcji zrobienia zdjęcia przez dotyk na ekranie to jest rewelacja
      No, gratulacje. Super postawa.
    1. Awatar hadan
      hadan -
      Ciekawe zdjęcia i komentarze.

Pozdrawiam.
    1. Awatar TOKIN
      TOKIN -
      No dobra - odważę się...

Miałam taki zestaw we własnych rękach, więc wiem, że stabilizacja działa bardzo dobrze.
      Jednak w powyższych zdjęciach testowych niestety nie bardzo to widać - na moje oko, wiele zdjęć pokazujących wnętrza jest nieostrych. Tylko ja to widzę???!
      Trudno stwierdzić, czy ostrość została "zabita" mało wydajną stabilizacją (?!!!) czy wysokim ISO, bo exifów brak (aż dziw bierze, że jeszcze nikt tego nie zauważył i nie wypomniał... a wręcz przeciwnie
      Gwoli ścisłości - mnie exify jakoś specjalnie nie są potrzebne.... próbuję tylko znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego te zdjęcia jakoś takie mało ostre?
    1. Awatar realnasty
      realnasty -
      Cytat Zamieszczone przez TOKIN Zobacz posta
      No dobra - odważę się...

Miałam taki zestaw we własnych rękach, więc wiem, że stabilizacja działa bardzo dobrze.
      Jednak w powyższych zdjęciach testowych niestety nie bardzo to widać - na moje oko, wiele zdjęć pokazujących wnętrza jest nieostrych. Tylko ja to widzę???!
      Trudno stwierdzić, czy ostrość została "zabita" mało wydajną stabilizacją (?!!!) czy wysokim ISO, bo exifów brak (aż dziw bierze, że jeszcze nikt tego nie zauważył i nie wypomniał... a wręcz przeciwnie
      Gwoli ścisłości - mnie exify jakoś specjalnie nie są potrzebne.... próbuję tylko znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego te zdjęcia jakoś takie mało ostre?
      Mam bardzo podobne spostrzeżenia. Nie dziwi mnie natomiast brak reakcji, krytyka, szczególnie wobec starszych Forumowiczów, jest raczej rzadko spotykana.
    1. Awatar Jan_S
      Jan_S -
      TOKIN, realnasty, cóż, mi też kilka pytań się ciśnie na usta, ale poczekam aż Starszyzna się wypowie
    1. Awatar robtor
      robtor -
      Coś poszło nie tak testującemu
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Tak. Masz tu całkowitą rację.

Exify są, ale jakoś tak okrojone i informacji o parametrach typu przysłona, czas itp. nie ma. Dlatego można by zacytować nyny'ego "doopy nie urywają".
      Przydałoby się troszkę więcej informacji, żeby można było odpowiedzieć na Twoje pytanie.

---------- Post dodany o 17:11 ---------- Poprzedni post był o 17:10 ----------

Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
      Mam bardzo podobne spostrzeżenia. Nie dziwi mnie natomiast brak reakcji, krytyka, szczególnie wobec starszych Forumowiczów, jest raczej rzadko spotykana.
      Myślisz? Często mam odmienne zdanie Ale to nie temat na ten wątek.
    1. Awatar TOKIN
      TOKIN -
      "Exif", który nawet nie pokazuje jakim aparatem zdjęcie było zrobione to ...hmmm nawet dla mnie nie jest exif

Sprawdziłam jedno zdjęcie - 4240246

1/20s
      f3,5
      ISO 1250
      Stabilizacja włączona: IS1

Znając ten aparat wiem, że to zdjęcie powinno być ostre, a nie jest...
    1. Awatar robtor
      robtor -
      Exif, który nawet nie pokazuje jakim aparatem zdjęcie było zrobione to ...hmmm nawet dla mnie nie jest exif

1/20s
      f3,5
      ISO 1250

Pozwoliłem sobie wywołać wszystkie w lr5,4 na domyślnych ustawieniach - myślę że ta fotka to poprostu błąd ludzki , drgnęła za bardzo ręka. Wydaje mi się że po wywołaniu w lr te zdjęcia wyglądają lepiej (ostrzej). __4240286 - na wysokim iso bardzo, to już ma prawo po odszumianiu nie najlepiej wyglądać . To wszystko takie oczywiście tylko moje przemyślenia, początkującego użytkownika
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      "Exif", który nawet nie pokazuje jakim aparatem zdjęcie było zrobione to ...hmmm nawet dla mnie nie jest exif
      Oj tam, oj tam

1/20s
      f3,5
      ISO 1250

Ciekawostka, bo dokładnie nad tym samym zdjęciem się pastwiłem Też bym się spodziewał więcej.
    1. Awatar robtor
      robtor -
      Takie małe porównanie:
      drugie moje z lr5.4:
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Cytat Zamieszczone przez robtor Zobacz posta
      Takie małe porównanie:
      drugie moje z lr5.4:
      Jak na mój gust, to trochę za jasne, ale szczegóły są dużo, dużo bardziej wyraźne. Ot, chociażby napis po lewej nad wejściem jest do odczytania.
    1. Awatar andtor2
      andtor2 -
      Cytat Zamieszczone przez robtor Zobacz posta
      Takie małe porównanie:
      drugie moje z lr5.4:
      Znacznie lepiej. Ostrość jak i kolory. Dla mnie nie jest za jasno.
      Trochę tylko niefortunnie wstawiłeś. Trzeba klikać PPM i wybrać pokaż obrazek. Na przeskalowanych jak teraz, różnice są mniej widoczne.
    1. Awatar TOKIN
      TOKIN -
      Jest lepiej. Nie jest za jasno.
      Dobry kierunek.
      Wnioski pewnie każdy z czytających/oglądających już dla siebie ma
    1. Awatar ahutta
      ahutta -
      Tylko tu już wchodzimy na pole obróbki zdjęcia, a nie tego co mamy z puszki.
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Cytat Zamieszczone przez ahutta Zobacz posta
      Tylko tu już wchodzimy na pole obróbki zdjęcia, a nie tego co mamy z puszki.
      Aa to norma jak robisz tutka, też zaraz pojawia się masa dzieł i informacji jak to inaczej można, zamiast merytorycznie
      się odnosić do wskazanej drogi. Tu kolega pokazał swoje przeżycia z aparatem a dysputa jak w popRAWce.
    1. Awatar TOKIN
      TOKIN -
      Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
      Tu kolega pokazał swoje przeżycia z aparatem ...
      O to "po-ka-zał" właśnie jakby chodzi

Ja to lubię poczytać takie luźne wrażenia, za to wykresy i inne technikalia tyle samo mnie nużą, co peszą, bo nie do końca je rozumiem

Tyle tylko, że tutaj wrażenia opisane słowami i zdjęcia mające te wrażenia ilustrować, stoją w sprzeczności - tyle.

Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce dot. cookies.