• Chińskie początki z E-M10

Witam,
    Dałem się 'namówić' i odstawiłem DSLR na rzecz OM-D. Na razie przechodzę proces 'przestawiania' się z wiekszej zabawki na to maleństwo. Dziwnie leży w rękach, na co 5tym zdjęciu w lewym rogu jest kawałek palca bo mam odruch trzymania obiektywu, a z 14-42 EZ niespecjalnie jest co trzymać. Bez gripa chyba się nie obejdzie...Ogólnie pierwsze wrażenia pozytywne, ale kit to kit, niedługo przyjdzie paczka z 12-40 PRO to może palca nie będę w kadr wsadzać. Za około 2 tygodnie dojdzie też 9mm cap dla zabawy.
    Zdjęcia będą bez jakiegokolwiek składu i ładu, lekko 'macane' w LR5 (jasność, kontrast, wyostrzanie itp).
    Jestem amatorem i OM-D mam od tygodia- jeśli foty się nie podobaja to proszę nie winić aparatu
    Na razie migawki z kitowca:

1 f/8 1/640 ISO 200 42mm

2 f/5.6 1/320 ISO200 42mm

3 f/5.6 1/400 ISO200 42mm

Nie bijcie za mocno
    pzdr
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Chińskie początki z E-M10 rozpoczęty przez goroh Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 451 Komentarze
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Jeszcze jedno dzisiaj, ale znowu bez koloru, sorry jarovit

8
      Załącznik 114099

Czy używasz takich płatków jak na zdjęciach do przyprawiania jedzenia? Czy Twoja dieta to produkty wyłącznie tamtejsze, czy może starasz się jeść na co dzień potrawy jak najbardziej zbliżone do europejskich, wspomniałeś o pizzy i spaghetti?
      Generalnie jadę na chińszczyźnie. W większych miastach nie ma problemu z zachodnim jedzeniem, ale im dalej od metropolii tym gorzej.
      Jeśli to nie jest wbrew regulaminowi to podlinkuje do wpisu na swojej blogo-stronie jak sobie radzę kulinarnie...
      Jestem ciekawy, jak wygląda chińska ulica, ludzie i budynki na prowincji, czy to takie "zabite dechami" miejsca, czy tam też widać chińskie zmiany?
      Postęp jest widoczny, ale oczywiście też sa zabite dechami rejony, gdzie niewiele sie zmieniło przez ostatnie lata, czy dziesięciolecia.
      Mam trochę materiałów z ostatnich lat, ale to z lustrzanego Nikona było robione więc sobie darujmy Z czasem i z omd pozaglądam tu i tam. A w 2 połowie czerwca zacznę wakacje więc 2 miesiące focenia i jeżdzenia po Chinach

Nie chcę zbytnio sie tu o Chinach rozpisywac bo to foto nie podróżnicze forum, ciekawi Państwa Środk może odpowiedzi znajdą na mojej stronie. Tylko ostrzegam, że tam zdjęcia mogą być 'średniejsze' bo i publika mniej wymagająca [a nawet z komórki czasem tam lądują pliki...]
      pzdr!
    1. Awatar Tadeusz Jankowski
      Tadeusz Jankowski -
      Mam pytanie pozafotograficzne - o alfabet. Czy istnieje coś takiego jak alfabet chiński? Czytam, że język chiński wyraża się poprzez tysiące znaków, dziesiątki tysięcy. A może tylko starochiński tak ma? Jak operować takim olbrzymim zbiorem hieroglifów?

Jak się przedstawia komputerowa klawiatura chińska? To przecież mogą być co najwyżej sylaby. Nie mogą to być tylko pojęcia, bo by liter nie starczyło.
      Poza tym jak się rozeznać w tych wszystkich znakach? Czytam, że język chiński pełny zawiera 50 000 znaków, a współczesny potoczny - kilka tysięcy.
      Czy język chiński jest trochę aglutynacyjny, tzn. nowe pojęcia tworzy się poprzez zbitki słów (morfemów), czy wcale nie jest aglutynacyjny?

Dopisuję. Zerknąłem na blog. Bardzo mi się spodobalo zdjęcie ulicznego ruchu - samochody dość ciasno, a między nimi przeciskające się strumienie rowerzystów. Prawie horror.
      Poza tym bardzo ładna kompozycja. Wartość poznawcza bardzo wysoka.

Pzdr, TJ
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Alfabetu w mandaryńskim nie ma, są znaki/symbole, potocznie 'krzaczki'. Alfabet pojawia się w pinyin(fonetyczny zapis języka wprowadzony w latach 50tych by żyło sie łatwiej. Klawiatura ma więc nasz' alfabet' i piszemy używając fonetycznego zapisu a komputer sam podsunie możliwości(symbole) z których wybieramy znak, o który nam chodzi. Przykładowo:
      'obcokrajowiec': 老外 (pin yin- Lǎo wai) więc wpisując 'lao' komputer da nam do wyboru lao z 4 tonami, i wybieramy 'Lǎo' a komputer następnie zasugeruję najpopularniejsze pozycje z Lǎo. Jeśli nie a nszego słowa to wpisujemy litery kolejnego słowa i wtedy komputer zakroi zasób słów i w prędzej czy później znajdziemy to czego nam trzeba. Wiem, że brzmi czasochłonnie i skomplikowanie, ale Chińczyli piszą błyskawicznie, jak my po swojemu. Kwestia przyzwyczajenia. Inna sprawa, że przez tę komputeryzacje coraz więcej ludzi ma problemy z pisaniem znaków, wszystko za nich robi komórka lub komputer
      Proponuję dodać sobie do paska języków w windowsie chiński to będzie łatwiej zrozumieć. Opcjonalnie youtube... 1:30 wiac jak sie pisze
      Zbitki też są i powstają ale przykłądu mi brak w tej chwili.
      Jak sie rozeznać? Są pewne schematy, ale sporo trzeba najzwyczajniej zapamiętać. Przykład
      - 'drewno, las' (pomijając inne znaczenia). Dodajemy do tego -'biznes, działalność, zawód, praca' i mamy '林业' czyli las+biznes=leśnictwo
      Mój chiński jest słaby, przyjeżdzając do Chin w 2009 nie sądziłem że się tak zasiedzę. Potrafię się dogadać w codziennych sytuacjach ale pisany język odstawiłem dawno temu...
      pzdr
    1. Awatar abir
      abir -
      dzięki za kolor w serii
      Tadeusz Jankowski -
      Jeszcze małe pytanie. Alfabet jest w pinyin. Rozumiem, że klawiatura jest z alfabetem pinyin, a nie angielskim, czy z angielskim?
      Drugie pytanie - na zdjęciach widac napisy na szyldach w chińskich znakach. Jak Chińczycy dają radę to czytać, jeśli mają kilkanaście tysięcy znaków? Może mają jakiś uproszczony system?
      Pzdr, TJ
    1. Awatar luc4s
      luc4s -
      Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
      Jeszcze małe pytanie. Alfabet jest w pinyin. Rozumiem, że klawiatura jest z alfabetem pinyin, a nie angielskim, czy z angielskim?
      Drugie pytanie - na zdjęciach widac napisy na szyldach w chińskich znakach. Jak Chińczycy dają radę to czytać, jeśli mają kilkanaście tysięcy znaków? Może mają jakiś uproszczony system?
      Pzdr, TJ
      Klawiatura jest normalna, identyczna jak w Polsce. Chińczyk żeby pisać na komputerze musi poznać alfabet łaciński.
    1. Awatar epafras
      epafras -
      Cytat Zamieszczone przez goroh Zobacz posta
      Witam,
      Ogólnie pierwsze wrażenia pozytywne, ale kit to kit, niedługo przyjdzie paczka z 12-40 PRO to może palca nie będę w kadr wsadzać. Za około 2 tygodnie dojdzie też 9mm cap dla zabawy.
      Właśnie szukałem kogoś kto ma ten zestaw i też myślałem o 12-40 pro. Możesz coś więcej napisać o tym obiektywie 14-42EZ?
      Widzę, że zdjęcia są już podostrzone w LR, byłaby szansa otrzymać je na maila takie jakie Ci wyszły prosto z puszki?
      Pozdrawiam,
    1. Awatar goroh
      goroh -
      na pisownie nie ma jakiegos uproszczonego systemu. Przeciętny Chińczyk zna ok. 8 000 znaków. Do czytania gazety potrzeba ok 2-3 000.

epafras
      , jasne że da rade. kontakt na PM, podaj email. 12-40 powinno być w ten weekend.
      pzdr
    1. Awatar Bzyku
      Bzyku -
      Piękne zdjęcia, kolor, plastyka... miodzio.
    1. Awatar emc2
      emc2 -
      Generalnie jadę na chińszczyźnie. W większych miastach nie ma problemu z zachodnim jedzeniem, ale im dalej od metropolii tym gorzej.
      Jeśli to nie jest wbrew regulaminowi to podlinkuje do wpisu na swojej blogo-stronie jak sobie radzę kulinarnie...
      To masz już żołądek przestawiony, czyli nie ma problemów z trawieniem A blog ciekawy i zdjęcia na nim też. Mniam

Postęp jest widoczny, ale oczywiście też sa zabite dechami rejony, gdzie niewiele sie zmieniło przez ostatnie lata, czy dziesięciolecia.
      Mam trochę materiałów z ostatnich lat, ale to z lustrzanego Nikona było robione więc sobie darujmy Z czasem i z omd pozaglądam tu i tam. A w 2 połowie czerwca zacznę wakacje więc 2 miesiące focenia i jeżdzenia po Chinach
      To tak jak u nas, gdzieniegdzie czas też się zatrzymał... Ale jestem ciekawy tych chińskich miejsc, niewiele mi wiadomo o codziennym życiu Chińczyków.

Nie chcę zbytnio sie tu o Chinach rozpisywac bo to foto nie podróżnicze forum, ciekawi Państwa Środk może odpowiedzi znajdą na mojej stronie. Tylko ostrzegam, że tam zdjęcia mogą być 'średniejsze' bo i publika mniej wymagająca [a nawet z komórki czasem tam lądują pliki...]
      pzdr!
      Pisz ile chcesz, pod warunkiem że będą też zdjęcia To wczorajsze czarno-białe świetne!
    1. Awatar goroh
      goroh -
      No to jeszcze jeden dzieciak. Obiecuję, że wrócimy do kolorów!
      emc2, jeśli ciekawi Cię życie Chińczyków(w sumie bardziej moje wśród nich) to zapraszam na stronę, w zakładce blog kliknij w tag 'Chiny' i masz podgląd na moje ostatnie 4 lata życia na obczyźnie Starsze posty mogą być rozjechane bo była przeprowadzka z blox.pl i formatowanie ucierpiało trochu.

9

pzdr
      Tadeusz Jankowski -
      Mam prośbę o dokładniejsze poinformowanie, gdzie wejść, w co konkretnie kliknąć, by odnaleźć opis ostatnich 4 lat w Chinach.
      Pzdr, TJ
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Cytat Zamieszczone przez Tadeusz Jankowski Zobacz posta
      Mam prośbę o dokładniejsze poinformowanie, gdzie wejść, w co konkretnie kliknąć, by odnaleźć opis ostatnich 4 lat w Chinach.
      Pzdr, TJ
      Made in China Blog: http://www.chiny-info.pl/MadeinChinaBlog.aspx
      opcjonalnie:
      http://www.chiny-info.pl/MadeinChina.../Term/13/Chiny (Kategoria tylko 'Chiny' bez reszty wpisów z Azji)
      pzdro
      Tadeusz Jankowski -
      Goroh, wchodzę na stronę i co dalej? Badam, zgaduję, błądzę, tracę czas. Jaka droga wiedzie doTwojego opisu ostatnich 4 lat w Chinach?
      Pzdr, TJ
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Goroh, wchodzę na stronę i co dalej? Badam, zgaduję, błądzę, tracę czas. Jaka droga wiedzie doTwojego opisu ostatnich 4 lat w Chinach?
      Chyba się lekko nie dogadalismy. Na stronie, w dziale 'blog' jest zapis moich ostatnich 4-5lat. Opisu czy streszczenia jako takiego w jednym miejscu nie ma. Są posty wrzucane od sierpnia 2009.

Dzisiaj 3 migawki bez macania w LR:

10
      Załącznik 114325

11
      Załącznik 114326

12
      Załącznik 114327

Ludzie pytają o 14-42EZ, więc dziś foty prosto z aparatu. Bez wyostrzania etc.(foto 12 jeno ekspozycja +0.2 w LR) Zdaję sobie sprawę, że kadry pupy nie urywają- załączniki dziś w charakterze informacyjnym W moim odczuciu, jeśli nie będziemy bezsensownie porównywać do stałek etc. i mając na uwadze gabaryty obiektywu to jest on całkiem OK!
      Nadal czekam na 12-40 pro, miało być na ten weekend, ale jest obsówa z dostawą. Powinno dojść po weekendzie.
      pzdr

PS
      Jeśli ktos potrzebuje oryginalne rozdz. to dawać znać. Może nie odpiszę od razu, ale podeślę pełne rozmiary.
      Tadeusz Jankowski -
      Grohu, odnalazłem, trzeba po prostu kliknąc w "read more", by odnaleźć tekst. Obejrzałem zdjęcia z handlu ulicznego. Swietne! Podoba mi sie niska perspektywa i straganowy towar na pierwszym planie, co daje nieoczekiwane zderzenie - dynamizm towaru (latawce, czy miski) i oczekujący tam gdzieś, znudzony sprzedawca.
      Pzdr, TJ
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Dzięki TJ.
      Dzisiejsze migawki z miasta:

13. Osiedlowe Las Vegas, chińczyk w party lubi pograć. Tylko jeden mnie zauważył, reszta była pochłonięta partyjką.
      Załącznik 114450

14. Lokalny biznesmen, tylko lekko zaspany...
      Załącznik 114448

15. I ojciec tygodnia Wziął synka na niedzielny spacer, jeno zamiasto do parku to pod blokiem z sąsiadem w chińskie szachy tnie
      Załącznik 114449

pzdr
    1. Awatar goroh
      goroh -
      Wczorajsze:

16. Operator karuzeli- park miejski. Cały dzień na świeżym powietrzu...i faja za fają

pzdr
    1. Awatar romek1967
      romek1967 -
      Odkryłem i ja ten wątek, będę zaglądał, obiecuję.
    1. Awatar Janek64c
      Janek64c -
      Do reportażu taki sprzęt to bajka , zwłaszcza jak wsiadasz do samolotu i musisz płacić za nadbagaż . Nie mówię już o wędrowaniu z plecakiem i torbą pełną szkieł. Myślę cze to tylko kwestia czasu aby się przestawić na taki sprzęt- cierpliwości i życzę pełnego poznania jego możliwości. Powodzenia . A co do fotek super.

---------- Post dodany o 11:23 ---------- Poprzedni post był o 11:16 ----------

Do reportażu taki sprzęt to bajka , zwłaszcza jak wsiadasz do samolotu i musisz płacić za nadbagaż . Nie mówię już o wędrowaniu z plecakiem i torbą pełną szkieł. Myślę cze to tylko kwestia czasu aby się przestawić na taki sprzęt- cierpliwości i życzę pełnego poznania jego możliwości. Powodzenia . A co do fotek super.