• Podczerwienne okolice Kudowy Zdrój

Niedawno wróciłam z urlopu w Kudowie Zdrój. Jeździmy tam z mężem co roku, ponieważ jest to nasze ukochane miejsce na ziemi. W okolicy można zwiedzić na prawdę dużo ciekawych miejsc. Góry Stołowe po Polskiej i Czeskiej stronie są przepiękne. Skalne Miasta wszelakiej odmiany cieszą serce niepomiernie. Jest jednak jeden minus ciągłych wyjazdów w to samo miejsce. Wciąż przywozi się z urlopu takie same zdjęcia. Tym razem jednak stało się inaczej. Mój świr podczerwienny był lekarstwem na monotonię zdjęć. Poniżej kilka kadrów z wyjazdu.

Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Podczerwienne okolice Kudowy Zdrój rozpoczęty przez klikacz Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 20 Komentarze
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
      Podczerwienie odrealniają. Zupełnie inne spojrzenie na klasyczne tematy.
      I dlatego je bardzo lubię. Dodatkowo zauważam odmienne zachowanie podmiotu zdjęcia w zależności od temperatury tegoż podmiotu. A najlepsze zdjęcia dostawałem w ciepły dzień o poranku gdy wyskakiwały różnice temperatury gruntu i innych przedmiotów czy powierzchni między częścią oświetloną i cieniem. A czasami mógłbym nie używać normalnego aparatu i coraz częściej się mi to zdarza...

PS. Dodałem dwa zdjęcia do wątku zgłoszeniowego sierpniowego FM.
    1. Awatar witia
      witia -
      Trzy "ostatnie" - świetne.
      Pozdrawiam.
    1. Awatar macieknr1
      macieknr1 -
      Witam ja w przeciwieństwie jak widzę do większości nie kupuje tego typu obróbki ,poza tym kadry i ich kompozycja raczej niestety słabe. A jeśli miąłbym wyróżnić któreś zdjęcie to na pewno łabędzie .Życzę powodzenia pozdrawiam .
    1. Awatar klikacz
      klikacz -
      Maćku przykro mi, że moje kadry i kompozycja są słabe. Ale cóż nie wszyscy są artystami. Pozdrawiam również. Nie napiszę, że się poprawię, bo nie umiem lepiej.
    1. Awatar robtor
      robtor -
      Bajka zdjęcia. Ja zwróciłem uwagę na nr 13. Jest tam troszkę mgły jak widzę, Ciekawe jak wyglądał by las we mgle z promieniami słońca.
    1. Awatar macieknr1
      macieknr1 -
      Przepraszam jak zabrzmiało to okrutnie ale mam nadzieje ,że nie weźmiesz tego za bardzo do siebie chciałem również zaznaczyć .Że przy odrobinie więcej czasu poświęconego na kompozycje można było wydaje mi się osiągnąć zdecydowanie mocniejszy rezultat okolice piękne i bardzo perspektywiczne .Moja opinia się nie przejmuj jest to moja opinia i jak widzisz większość ma zdecydowanie inną .
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez macieknr1 Zobacz posta
      ... nie kupuje tego typu obróbki ...

Drog Maćku!
      Nasze aparaty mają odciętą filtrem część widma od nadfioletu do jakichś 680 nm. Za to przepuszczają poza resztkami koloru całą podczerwień, to powoduje, inną barwę np zielonej roślinnośći i biała barwe rozgrzanych słońcem kamieni. W postobróbce konieczna jest pewma manipulacja kolorem. Klikacz lubi resztki koloru , ja czarno-białe i czarno-szare pliki końcowe.
      To porostu trochę inna fotografia. I nie jest tylko obróbka z pliku RGB
    1. Awatar macieknr1
      macieknr1 -
      Mi chodzi raczej o samą podczerwień po prostu nie do końca mi się to podoba .Stało się to ostatnio bardzo popularne tylko często autorzy tych prac zapominają wydaje mi się o kompozycji .Nikogo niechciałem urazić swoja opinią .A dla Klikacz powodzenia jeszcze raz i skromność (że nie potrafisz ) raczej jest zbędna wiele można się dowiedzieć teraz nawet za darom z sieci ,a sam ,,Artyzm zostawmy dla artystów :P
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez macieknr1 Zobacz posta
      Mi chodzi raczej o samą podczerwień po prostu nie do końca mi się to podoba ...
      To rozumiem, to jest trochę inaczej wyglądająca fotografia i do tego tak się złożyło, że na naszym forum od zawsze było kilku IR-Wariatów.
      To się może podobać lub nie podobać.
      Generalnie IR-Maniacy stanowią forumową mniejszość z której najaktywniejsza i najbardziej płodna jest obecnie klikacz, a ponadto lato sprzyja wysypowi takich zdjęć.
      Zerknij do jej galerii, są tam podczerwone foty, które mogą zachwycić, także kompozycją.
    1. Awatar alnico
      alnico -
      Mi jedne podobają się inne nie za bardzo. Do tych drugich generalnie należą te z kolorem.
      Najbardziej podobają się 1, 4, 10, 11, 13, 14 i uważam że bez IRków forum na pewno byłoby uboższe.
    1. Awatar macieknr1
      macieknr1 -
      ,,Zerknij do jej galerii, są tam podczerwone foty, które mogą zachwycić, także kompozycją.[/QUOTE],, Wiem jestem tego świadom podziwiam sporą część owych prac .Obecnie ten rodzaj fotografii nie jest moim ulubionym ale jak stare porzekadło mawia ,,Tylko krowa nie zmienia poglądów,,.
    1. Awatar helmuth
      helmuth -
      Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
      Mi jedne podobają się inne nie za bardzo. Do tych drugich generalnie należą te z kolorem.
      Ja wolę te z kolorem. Niby kolorowe ale zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Bez koloru (czarno-białe) nie robią albo bardzo rzadko, na mnie takiego wrażenia.
      Inna sprawa, że nie wszystko co w IR, automatycznie staje się ciekawe.
    1. Awatar romek1967
      romek1967 -
      Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
      Ja wolę te z kolorem. Niby kolorowe ale zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Bez koloru (czarno-białe) nie robią albo bardzo rzadko, na mnie takiego wrażenia.
      Inna sprawa, że nie wszystko co w IR, automatycznie staje się ciekawe.
      Święte słowa Panie Szanowny, mnie fascynują śnieżnobiałe drzewa na tel błękitu, a właściwie niebieskości nieba.
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
      Święte słowa Panie Szanowny, mnie fascynują śnieżnobiałe drzewa na tel błękitu, a właściwie niebieskości nieba.
      A dla mnie najfajniejsza w IR jest nauka zabawy z koloremi poźniejsze wyniki po odbarwieniu takiego zdjęcia. Mogę sie tak bawić po wielokroć i kolejne razy od nowa uzyskując kolejne inne w odbiorze końcowe wyniki...
      Za malowankami nie bardzo przepadam, choć obrazki tak uzyskane mogą być spektakularne.
    1. Awatar helmuth
      helmuth -
      Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
      A dla mnie najfajniejsza w IR jest nauka zabawy z koloremi poźniejsze wyniki po odbarwieniu takiego zdjęcia.
      Mógłbyś to wyjaśnić bo nie zrozumiałem
      Jeżeli odbarwisz zdjęcie, masz tylko szarości- od czerni do bieli. O jakiej zabawie więc piszesz? Chyba, że bawisz się w, jak to nazwałeś, kolorowanki by zobaczyć jak to wygląda po odbarwieniu
    1. Awatar apz
      apz -
      Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
      Mógłbyś to wyjaśnić bo nie zrozumiałem
      Jeżeli odbarwisz zdjęcie, masz tylko szarości- od czerni do bieli. O jakiej zabawie więc piszesz? Chyba, że bawisz się w, jak to nazwałeś, kolorowanki by zobaczyć jak to wygląda po odbarwieniu
      Wynikowo są szarości czernie i biele, ale ich stosunek i pokrycie kolejnych fragmentów obrazu, wydobycie szczegółow i faktury zależy od zawartości czerwieni, pomarańczy, niebieskości, karmazynu i fioletów. Zarówno ilości procentowo na suwaku jak i nasycenia -czernią bielą i szarością.
      Pomijając inność fotografii w podczerwiieni, to właśnie umiejętności które zdobywam w posługiwaniu się kolorem w czasie prób obróbki IR-enek są dla mnie fascynujące i pociągające w tej fotografii.
      Wiedza i praktyka oraz wyczucie, których nabywam w znacznie szybszym tempie niż przy zabawie fotografią RGB
    1. Awatar CzaRmaX
      CzaRmaX -
      Klikacz bardzo fajne IR'enki idące pod rękę z IR'kami

Zabrałem się za rozbieranie mojego 550UZ, teraz kombinuje jak się do głębokich bebechów dobrać bez uszkodzenia czegoś przypadkowego (bardzo upchany ten aparat)

A tak się zapytam, może ktoś wie. Przed matrycą w ramach jakiegoś szkła chyba można użyć przyciętego normalnego filtra UV?
    1. Awatar barmichal76
      barmichal76 -
      IR nie jest moim ulubionym typem fotografii, że tak to delikatnie ujmę.

Łabędzie natomiast mimo swojej "ierowatości" bardzo pozytywnie kojarzą mi się z jednym ze zdjęć Edwarda Hartwiga. Co prawda nie z łądędziami, ale z gąskami.

Pozdr
    1. Awatar klikacz
      klikacz -
      Przyjęłam sobie dzisiaj, że Śnieżka to też okolice Kudowy. Wrzucam jedno zdjęcie rozmnożonej Śnieżki. A co. Dziś mam taki pomysł.

Załącznik 97691
    1. Awatar CzaRmaX
      CzaRmaX -
      A co - fajny pomysł