• Czy zdjęcie może się nie podobać? (wolna dyskusja bez wniosków)

Dziś przy okazji komentarza do pewnego zdjęcia naszła mnie pewna refleksja.
    Wiadomo, każdy jest dumny ze swego dzieła i chciałby pod nim samych komplementów. Jednak nie zawsze "dzieło" na takowe zasługuje i sypią się jedynki i zera. To sytuacja dość klarowna.

Co jednak w przypadku, gdy zdjęcie zwyczajnie mi się nie podoba? Nie ma mankamentów technicznych, nie jest w jakiś ewidentny sposób pstrykiem, ale nie leży w mojej estetyce lub widziałbym je inaczej (inaczej skadrowane, inaczej oświetlone itp.).Ja stoję na stanowisku, że nie ma sensu dawać rad typu "przytnij, rozjaśnij, wystempluj", bo to ingerencja w zamysł autora. Jeśli coś doradzam, to raczej w stylu ogólnym i unikam rad dotyczących postprocesingu, a raczej piszę "co warto zrobić przed zrobieniem zdjęcia".

Ale do rzeczy. Czemu niektórych forumowiczów strasznie irytuje komentarz w stylu "nie podoba mi się". Żądają zaraz uzasadnień, wytknięcia błędów, dobrych rad. Często reagują agresywnie, rzucając epitetami w stylu "masz problemy emocjonalne", "chyba cię nikt nie lubi" itp.
    Gdy podrywacie dziewczynę w barze, a ona wam mówi "spadaj" to też żądacie od niej uzasadnienia takiej decyzji? Czy zwyczajnie uznajecie, że nie jesteście w jej typie?

Podsumowując - czy można jeszcze wypowiadać się pod zdjęciem w kontekście estetyki? Czy mają to być wypowiedzi jedynie "techniczne" (światło, kadr, GO, ostrość, przepały, brudy na policzku)?

Zapraszam do dyskusji.

---

Od moderatora

Ten temat rozpoczął się w listopadzie 2009 roku. Po 3 latach klubowicze postanowili wrócić do tematu począwszy od tego postu. Przyjemnej lektury.
    Ten artykuł powstał na podstawie tematu: Czy zdjęcie może się nie podobać? (wolna dyskusja bez wniosków) rozpoczęty przez diabolique Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 16 Komentarze
    1. Awatar strOOs
      strOOs -
      Problemami każdego internetowego systemu oceniania sa:

1. TWA
      2. Strach przed odwetem
      3. "Bo po co autorowi w glowie macic"

Ad1. TWA niszczy kazdy system oceniania. Nagle kazdy, liczac ze inni go tez ladnie ocenia, daje plusiki, piateczki itd.
      Ad2. "Nie wystawie 1, bo on mi odda i sie poplacze.
      Ad3. Zaczął juz sam autor wątku. Z góry zakładamy, ze kazdy jest nieomylny i nie pokazujemy mu co zle robi, bo "przeciez on wie lepiej co chcial osiagnac".
    1. Awatar k@czy
      k@czy -
      Cytat Zamieszczone przez strOOs Zobacz posta
      Problemami każdego internetowego systemu oceniania sa:

1. TWA
      2. Strach przed odwetem
      3. "Bo po co autorowi w glowie macic"

Ad1. TWA niszczy kazdy system oceniania. Nagle kazdy, liczac ze inni go tez ladnie ocenia, daje plusiki, piateczki itd.
      Ad2. "Nie wystawie 1, bo on mi odda i sie poplacze.
      Ad3. Zaczął juz sam autor wątku. Z góry zakładamy, ze kazdy jest nieomylny i nie pokazujemy mu co zle robi, bo "przeciez on wie lepiej co chcial osiagnac".
      Eeeeeee......
      Aaaaaaaaaa......
      Yyyyyyyyyyyyy.....

To tak w zwiazku z czym te wnioski, ktorych mialo nie byc....?
    1. Awatar pers
      pers -
      Tak, zdjecie może sę nie podobać jednej osobie a drugiej i owszem. Jest z tym jakiś problem? Czy ktoś uważa, że ma monopol na ocenianie tego co jest na 5 a co na 1? Czy jeżeli na przykład mi nie podobaja się do końca wymuskane zdjęcia prosto do katalogów ale cenię nauralne zdjęcia, które maja to coś co czasami trudno nawet nazwać ale są niedoskonałe technicznie to znaczy, ze nie moge dać 5ki. A jeżeli podob mi się zdjęcie, które innym się nie podob to co mam dać 1ke bo tak wypada?

A jak na rzykład chce oceniać tylko zdjęcia które mi się podobają, a te które mi się nie podobają po prostu nie ocenim to co nie wolno mi? Ideałem byłoby umieszczanie zdjęć do oceny anonimowo, wtedy nie mielibyśmy do czynienia z tym o czym słusznie pisał strOOs. Ale w sumie nasze Forum zrzesza w większości entuzjastów a nie profesjonalistów więc luzu nie zaszkodzi. Tak wiec luzuje
    1. Awatar diabolique
      diabolique -
      Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
      Tak, zdjecie może sę nie podobać jednej osobie a drugiej i owszem. Jest z tym jakiś problem?
      Tak, problem został zarysowany w pierwszym poście. Inaczej nie byłoby o czym pisać.

Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
      Czemu niektórych forumowiczów strasznie irytuje komentarz w stylu "nie podoba mi się". Żądają zaraz uzasadnień, wytknięcia błędów, dobrych rad. Często reagują agresywnie, rzucając epitetami w stylu "masz problemy emocjonalne", "chyba cię nikt nie lubi" itp.

I to, co najbardziej istotne

czy można jeszcze wypowiadać się pod zdjęciem w kontekście estetyki? Czy mają to być wypowiedzi jedynie "techniczne" (światło, kadr, GO, ostrość, przepały, brudy na policzku)?
    1. Awatar Mirek54
      Mirek54 -
      To troche nie takie proste.Jest tak wielki rozstrzal wiekowy to i estetyka jest bardzo zroznicowana.Dla mnie cycki gole to cycki gole,miliony razy sprawdzane ogladane,drugiemu to obiekt pozadania,bo jeszcze nie dotknal a widzial raz z daleka i bardzo krotko-teraz drugi(chociaz to moze po paru postach widac)kto kto
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Tak, problem został zarysowany w pierwszym poście. Inaczej nie byłoby o czym pisać.

Zamieszczone przez diabolique

Czemu niektórych forumowiczów strasznie irytuje komentarz w stylu "nie podoba mi się". Żądają zaraz uzasadnień, wytknięcia błędów, dobrych rad. Często reagują agresywnie, rzucając epitetami w stylu "masz problemy emocjonalne", "chyba cię nikt nie lubi" itp.
      Bo: "artyzm im do łba uderzył(jakiś łepek znany reporter pochwalił jego akt, więc to są foty genialne)"
      Bo: to pierwsze wrzucone tu foty i autor nie potrafi zachować dystansu i "przyjąć na klatę" krytyki.
      Bo: ma grono wielbicieli, którzy niestety, zamiast pomóc, psują autora chwaląc w ciemno foty.
      Bo: skoro user klasy XXXL OC dał "5" to jakim prawem...

Zamieszczone przez diabolique
      czy można jeszcze wypowiadać się pod zdjęciem w kontekście estetyki? Czy mają to być wypowiedzi jedynie "techniczne" (światło, kadr, GO, ostrość, przepały, brudy na policzku)?
      Byłem wrogiem "dyskusji" w Galerii, a raczej analizy zdjęcia w wątku autora, z racji częstych awantur, które były skutkiem dyskusji,
      zaczynało się fajnie, a kończyło jak zwykle. Ale jeżeli już pisać pod zdjęciem to pisać tak o defektach estetycznych jak i technicznych.
    1. Awatar diabolique
      diabolique -
      Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
      Ale jeżeli już pisać pod zdjęciem to pisać tak o defektach estetycznych jak i technicznych.
      Tak mnie się skojarzyło...
    1. Awatar dzarro
      dzarro -
      Bo: "artyzm im do łba uderzył(jakiś łepek znany reporter pochwalił jego akt, więc to są foty genialne)"

Bo: skoro user klasy XXXL OC dał "5" to jakim prawem...

To akurat, że fotograf, którego zdjęcia sobie cenię, mnie pochwali - to jest jednak pozytyw.Powiem więcej - to jest kluczowy komunikat. Inna sprawa czy muszę się tym chwalić na prawo i lewo i stosować to jako argument przeciw ewentualnym oponentom. Opinia autorytetu powinna dodawać pewności siebie. Jeśli ktoś taką opinią wymachuje innym przed oczami - to oznacza raczej, że mu takiej pewności brakuje.
      Z oceną na forum jest ten problem, że jest tu taka mieszanina gustów i preferencji, że trudno o jakiś w miarę jednolity punkt odniesienia. Moje doświadczenie jest takie, że - poza komunikatem "podoba się/nie podoba się", który jest stwierdzeniem faktu - uwagi krytyczne dają mi do myślenia w 5% sytuacji, na ogół jest tak, że dowiaduję się o rzeczach, o których wiedziałem jeszcze przed obróbką zdjęcia(a czasem jeszcze przed jego zrobieniem), albo jako wady zdjęcia punktowane są rzeczy, które ja postrzegam jako zalety. I nie chodzi o to, że ja się na czymś znam czy nie znam albo ktoś inny się na czymś zna czy nie zna. To jest efekt skrajnie różnych oczekiwań, innego podejścia - mówiąc górnolotnie - kompletnie innej wizji świata. Dla mnie nie jest to problem, umiem sobie znaleźć "pokrewne dusze" - a perspektywa częściowej izolacji też jest dla mnie inspirująca.
    1. Awatar pers
      pers -
      Cytat Zamieszczone przez dzarro Zobacz posta
      To akurat, że fotograf, którego zdjęcia sobie cenię, mnie pochwali - to jest jednak pozytyw.Powiem więcej - to jest kluczowy komunikat. Inna sprawa czy muszę się tym chwalić na prawo i lewo i stosować to jako argument przeciw ewentualnym oponentom. Opinia autorytetu powinna dodawać pewności siebie. Jeśli ktoś taką opinią wymachuje innym przed oczami - to oznacza raczej, że mu takiej pewności brakuje.
      Z oceną na forum jest ten problem, że jest tu taka mieszanina gustów i preferencji, że trudno o jakiś w miarę jednolity punkt odniesienia. Moje doświadczenie jest takie, że - poza komunikatem "podoba się/nie podoba się", który jest stwierdzeniem faktu - uwagi krytyczne dają mi do myślenia w 5% sytuacji, na ogół jest tak, że dowiaduję się o rzeczach, o których wiedziałem jeszcze przed obróbką zdjęcia(a czasem jeszcze przed jego zrobieniem), albo jako wady zdjęcia punktowane są rzeczy, które ja postrzegam jako zalety. I nie chodzi o to, że ja się na czymś znam czy nie znam albo ktoś inny się na czymś zna czy nie zna. To jest efekt skrajnie różnych oczekiwań, innego podejścia - mówiąc górnolotnie - kompletnie innej wizji świata. Dla mnie nie jest to problem, umiem sobie znaleźć "pokrewne dusze" - a perspektywa częściowej izolacji też jest dla mnie inspirująca.
      Zgadzam się, że są inne wizje śwata ale mam wrażenie, że jest grono osób, które wiedzą i są pewne, że ich wizja świata jest jedynie słuszna. Mnie postawa dzarro na forum bardzo się podoba - często wypowida się w wątkach zdjęciowych i wyraża swoje opinie. Ja sam zbieram od niego raczej negtywne opinie i oceny ale zupełnie mi to nie przeszkadza tylko cieszy, że chciało mu się ocenić lub wyrazić opinię. Czy moja wizja świta jest podobna to tej, którą przedstawia dzarra swoich pracach? Nie, ale warto poznawać różne punkty widzenia. Dlatego zupłnie nie przeszkadza mi, że ktoś daje 5 za zdjecie, które ja uważam za przecietne i 1 za moim zdaniem swietne zdjęcie.
    1. Awatar witia
      witia -
      "Czy zdjęcie może się nie podobać?"
      Pewnie, że może.
      Dlaczego?
      Bo może!
      Pozdrawiam.
    1. Awatar Mirek54
      Mirek54 -
      Tak mnie się skojarzyło...
      Ooooo to jest to co kiedys pisalem o tym jak widz po poprawkach dostrzega to czego autorowi dostrzec dane nie bylo.Cos w tym sensie tak bylo,tylko,ze o smyraniu nie pisalem.

---------- Post dodany o 17:14 ---------- Poprzedni post był o 17:10 ----------

Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
      Zgadzam się, że są inne wizje śwata ale mam wrażenie, że jest grono osób, które wiedzą i są pewne, że ich wizja świata jest jedynie słuszna. Mnie postawa dzarro na forum bardzo się podoba - często wypowida się w wątkach zdjęciowych i wyraża swoje opinie. Ja sam zbieram od niego raczej negtywne opinie i oceny ale zupełnie mi to nie przeszkadza tylko cieszy, że chciało mu się ocenić lub wyrazić opinię. Czy moja wizja świta jest podobna to tej, którą przedstawia dzarra swoich pracach? Nie, ale warto poznawać różne punkty widzenia. Dlatego zupłnie nie przeszkadza mi, że ktoś daje 5 za zdjecie, które ja uważam za przecietne i 1 za moim zdaniem swietne zdjęcie.
      Negatywna opinia na dluzsza mete jest bardziej motywujaca jak pozytywna.
      Ale zawsze mozesz "szczelic" focha i napisac zeby Ci nie ocenial bo sie nie zna
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Cytat Zamieszczone przez witia Zobacz posta
      "Czy zdjęcie może się nie podobać?"
      Pewnie, że może.
      Dlaczego?
      Bo może!
      Pozdrawiam.
      Kwintesencja sentencji, sentencja kwintesencji, czy jakoś tam.
      +1 w pamięci.
    1. Awatar Krakman
      Krakman -
      Kwintesencja sentencji, sentencja kwintesencji, czy jakoś tam.
      +1 w pamięci.
      Saboor, pamiętaj że każdy ma ograniczoną pamięć. Nawet jak jeden ma RAM-u trochę więcej to i tak dysk mu może padnąć, albo jakiś zasilacz.......
    1. Awatar Saboor
      Saboor -
      Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
      Saboor, pamiętaj że każdy ma ograniczoną pamięć. Nawet jak jeden ma RAM-u trochę więcej to i tak dysk mu może padnąć, albo jakiś zasilacz.......
      Ryte suszoną kiełbachą w kamieniu.
    1. Awatar PioRo
      PioRo -
      "Czy zdjęcie może się nie podobać?" - chyba jest oczywiste, że jak najbardziej może…
      Powiem więcej: dla mnie (a sądzę, że i dla wielu innych) ważne jest, aby zdjęcie wywołało jakąkolwiek reakcję, a nie zostało pominięte milczeniem (to samo tyczy każdego rodzaju twórczości).
      Powinniśmy się cieszyć z jakiegokolwiek odzewu, bo taki oznacza, że ktoś te zdjęcia w ogóle ogląda i wzbudziły one jakieś emocje (nawet negatywne), a nie obrażać się o jakiekolwiek komentarze! A oceny mogą być tak różne, jak różni są ludzie… De gustibus et coloribus non est disputandum…
      Wstawiając fotografię do galerii, świadomie decydujemy się na to, że zacznie ona w oczach odbiorcy "żyć własnym życiem" - a umieszczamy ją tam przecież właśnie po to, aby pokazać innym. Motywy są tu mniej istotne. Nie ma większego znaczenia to, czy chcemy się pochwalić wspaniałym w naszym mniemaniu dziełem, czy uzyskać jakąś poradę i czegoś się nauczyć, czy jeszcze co innego… Nawet zdjęcie "rodzinne" przestaje wtedy być jedynie pamiątkową fotką do albumu...
      Każde zdjęcie umieszczone w publicznej galerii automatycznie staje się przedmiotem oceny. A ta jest uzależniona od bardzo wielu czynników, między innymi od zupełnie subiektywnego gustu i upodobań widza, których często nie da się jasno, "technicznie" sprecyzować i opisać. Wszak obraz fotograficzny oprócz cech technicznych (stosunkowo najłatwiejszych do uchwycenia), niesie jeszcze (a może przede wszystkim?) całą masę skojarzeń kontekstowych i estetycznych, sytuuje się także (czy autor tego chce, czy nie) w jakimś miejscu historycznego rozwoju fotografii itd…
      Może to brzmi trochę "górnolotnie", ale dotyczy każdego, nawet tzw. "najgorszego" zdjęcia w galerii przez sam fakt publikacji w tym miejscu… Internet jest dzisiaj po prostu dużą przestrzenią wystawienniczą, na ogół bez kuratora wystawy…

I jeszcze o samych ocenach w naszej galerii.
      Podobnie jak Saboor uważam, że najlepszym miejscem do sensownej dyskusji nad zdjęciami są autorskie lub tematyczne wątki. Ocena w galerii może, ale wcale nie musi być uzasadniana pod zdjęciem.
      Co do tzw. TWA, to jest oczywiste, że znajomość dorobku i osoby autora ma dla oceny (ze swojej istoty subiektywnej) znaczenie. Jeżeli wiem, że autor ma opanowany warsztat i doświadczenie, znam jego dotychczasową "drogę", to nawet jeżeli coś mi się w konkretnej fotografii jego autorstwa nie podoba zakładam, że działał celowo. Wtedy najczęściej nie ocenię tego negatywnie - najwyżej pogadam "przy okazji" o koncepcji. Jeżeli zaś widzę, że ewidentne błędy techniczne wynikające z braku umiejętności usiłuje się tłumaczyć dorabiając do tego jakąś filozofię, no to… szkoda gadać. Tyle, że to jest naturalne i normalne, w przeciwieństwie do "prawdziwych", dziecinnych TWA (bo wczoraj razem piliśmy itp.)…

A, i jestem "mientki", więc przed ocenami negatywnymi i tak się wzbraniam. Ale nie z obawy przed jakimś mitycznym "odwetem", ino z wrodzonej delikatności… Pewnie dlatego tak rzadko oceniam…

Pozdowionka!
    1. Awatar Darekw1967
      Darekw1967 -
      Witam !

Dla mnie najwazniejsze jest to aby zdjecie przemawialo do mnie, wzbudzalo emocje, opowiadalo jakas historie zatrzymana w czasie.
      Jezeli stwierdze, ze dana fota to kicz... to jest to dla mnie kicz niezaleznie od imienia i nazwiska oraz dorobku artystycznego autora.

Kazda nowa fota to osobna bajka i slizganie na bardzo cienkim gruncie w moim spostrzeganiu i ocenie

Jak ktos chce mi cos dobrego pokazac to musi sie bardzo postarac bo widzialem w swoim zyciu wystarczajaco duzo fot
      aby wyrobic sobie wlasny punkt widzenia na to co mnie kreci a co nie kreci

Pozdrawiam