• "Nieco inny poziom percepcji" - wystawa Bufetowej

"Nieco inny poziom percepcji". Wystawa Bufetowej.

Pod tym forumowym pseudonimem (również jako aga_piet) występuje Agnieszka Pietrusa. Jak sama napisała, podczas przygotowań do tej wystawy, w korespondencji ze mną, „nie czuje się na siłach by pokazać swoje zdjęcia”. Jej zdaniem jest wiele osób lepiej przygotowanych do przestawienia swoich prac w formie wystawy, z lepszym dorobkiem fotograficznym.

"Nieco inny poziom percepcji" to przede wszystkim inny, oryginalny sposób rejestracji otoczenia. Bez zastosowania nadzwyczajnej techniki, ale za to z pomysłem.

No sex, no drugs, no rock'n'roll, fot. Agnieszka Pietrusa

Jak wiadomo technika fotograficzna to odkrywanie przed widzem utajonego obrazu w materiale światłoczułym. W jego tworzeniu bierze udział światło spowijające wybraną przez fotografa scenę. W pracach Agnieszki odkrywamy jej wyobraźnię. Agnieszka buduje scenę, nadaje jej kontekst, dodaje aktora, rekwizyty i stara się by te wszystkie elementy zagrały w jednym momencie to, czego oczekiwała. Teatr w jednym kadrze. Przeglądając wystawę jeszcze w trakcie przygotowań, odniosłem wrażenie, że autorka widziała obraz jeszcze przed jego zarejestrowaniem. Właściwie można by rzec, że rejestracja była jedynie formalnością, zapisaniem jej wyobraźni w trwały sposób.

Fotografia, która uprawia Agnieszka jest daleka od wyścigu technologicznego, a bliższa temu na czym fotografia powinna bazować. A powinna opierać się na wyobraźni, szukaniu kontekstu, skojarzeniach, niewielkim nakładzie materialnym, prostym przekazie.

Przy tworzeniu swoich zdjęć Agnieszka zaprosiła do współpracy rodzinę i bliskich znajomych. Dała tym samym dowód na to, że fotografia może być pasją nie tylko jednego członka rodziny.

O autorce

Agnieszka Pietrusa, rocznik 1968.
    Pierwsze fascynacje fotografią – kółko fotograficzne w szkole podstawowej, potem liceum i długa przerwa. Na nowo odkryłam fotografię wraz z otrzymaniem pierwszej cyfrówki – Olympusa SP500 (z niego również wrzuciłam kilka zdjęć na wystawę). Teraz zadowalam się Olympusem E-510 z kitowymi obiektywami. Czasem próbuję uwolnić demony kreując nowe obrazki, czasem udaje się bez kreowania wyłapać ciekawe kadry z rzeczywistości już istniejącej.

Zapraszamy do obejrzenia i komentowania wystawy. Mile widziane pytania do autorki. Z pewnością nie pozostaną bez odpowiedzi.

Ten artykuł powstał na podstawie tematu: "Nieco inny poziom percepcji" - wystawa Bufetowej rozpoczęty przez hades Zobacz oryginalny wpis
    Komentarze 71 Komentarze
    1. Awatar voovoo2
      voovoo2 -
      Fotki pełne uczucia i głebokiego namysłu.Podzielam spostrzeżenie Helmuta..........są te zdjecia w jakimś blizej nieokreślonym stopniu "kantorowskie".Gratulacje i pozdrowienia
    1. Awatar acidmk
      acidmk -
      Napiszę tylko że coraz szerzej mordka mi się uśmiechała oglądając Twoje zdjęcia. Zazdraszczam bardzo pomysłów, wszystkie zdjęcia w przecudnym klimacie. Jak już Helmut napisał, to nie są przypadkowe pstryki, ot tak bo palec zsunął się na spust migawki. Naprawdę przemiła podróż po ludzkim życiu. Dzięki za podzielenie się z nami Twoim światem
    1. Awatar Eddie
      Eddie -
      Jestem pełen uznania. Zdjęcia obejrzałem z ogromną przyjemnością, momentami wręcz z - tfu, co za brzydkie uczucie - zazdrością. Bezbłędnie skomponowane, nastrojowe. Momentami jednak odnosiłem wrażenie, że niektóre obrazy wychodzą jakby spod tej samej prasy. Niemal identyczne w kompozycji i nastroju. To jednak drobnostka przy całości i w zasadzie pozostaje bez znaczenia. Trzeba uczciwie przyznać, że doskonale operujesz emocjami, Autorko, w większości jest to melancholia, trochę przygnębienia. Nie brakuje jednak uroku i dowcipu. Mogę tylko pogratulować!
    1. Awatar Mysikrolik
      Mysikrolik -
      Super Aguś! Ta wystawa dawno powinna powstać, cieszę się, że już jest.
    1. Awatar Rafał Czarny
      Rafał Czarny -
      Aga, gratuluję. Jak będę miał chwilę to podumam nad wystawą, na spokojnie ją przeglądnę. Cieszę się, bom fanem Twoich zdjęć.
    1. Awatar Lolita
      Lolita -
      Aguś, gratuluję! Bardzo się cieszę, że ta wystawa powstała, bo mam te wszystkie piękne zdjęcia w "pigułce"
    1. Awatar Dzuiko
      Dzuiko -
      Również przyłączam się do gratulacji i zamierzam je dłużej i niejeden raz oglądać.
      Bo zobaczyć tu można tak wiele i za każdym razem nieco inaczej.
    1. Awatar kurokial
      kurokial -
      Gratk!
    1. Awatar lisiajamka1
      lisiajamka1 -
      Rzeczywiście, nieco inny poziom. Znam te zdjęcia - smakuję je w Twoim wątku. Wystawy gratuluję.
    1. Awatar hades
      hades -
      Cytat Zamieszczone przez Dzuiko Zobacz posta
      Również przyłączam się do gratulacji i zamierzam je dłużej i niejeden raz oglądać.
      Bo zobaczyć tu można tak wiele i za każdym razem nieco inaczej.
      Przeglądałem galerie kilka razy ciągle odkrywając jakieś detale. Przez to, podczas przygotowywania tekstu wstępnego do wystawy, powstało kilkanaście szkiców tekstu, zupełnie od siebie oderwanych. Za każdym razem widziałem ujęcie tematu na nowo. Dlatego zdecydowałem się dać tekst jak najmniej sugerujący punkt widzenia. Każdy odnajdzie go sam.
    1. Awatar klikacz
      klikacz -
      Przepiękne zdjęcia!
    1. Awatar szczupak
      szczupak -
      Swietne zdjęcia z rewelacyjnym klimatem. Wielkie gratulacje.
    1. Awatar k@czy
      k@czy -
      Noo jaka niespodzianka od rana Wszystkie swietne zdjecia razem na wystawce - zgadzam sie, ze juz dawno powinnas nas uraczyc ta wystawa.
      Jako autorka jednego z moich najulubienszych zdjec oraz specyficznego podejscia do zdjec "rodzinnych" odpowiedz mi na pytanie: Jak dlugo namawialas swojego chlopa na taka sesje jak w "No sex...."? Bo jakich argumentow uzylas to raczej nie mow, bo jak inne dziewczyny zobacza, to bedziemy mieli przechlapane
      Dodam tez, ze masz w swojej galerii zdjecie, ktore z przyjemnoscia powieslibym na scianie- moim zdaniem jedno z najlepszych w naszej klubowej historii: "Bieszczadzkie janioly".
      Gratuluje calego doskonalego zbioru i przyznam sie bez bicia, ze zazdroszcze pomyslow, przygotowania i wykonczenia znakomitej wiekszosci zdjec.
      A za serie "Drzwiowa" powinnas dostac "Zlota Klamke"
    1. Awatar aga_piet
      aga_piet -
      Miałam straszną tremę przed tą wystawą, również obawy bo... stanąć obok tak zacnego grona "wystawowiczów" to wielki wyzwanie.
      Miło mi widzieć twarze, które towarzyszą mym wypocinom na forum niekiedy od samego początku, a w większości są stałymi gośćmi, przed którymi nie ma się co wstydzić że kurze niestarte i brak makijażu
      Więcej napiszę wieczorem bom w pracy i jestem tu nielegalnie
      Na razie gorąco dziękuję za ciepłe przyjęcie. Pierwsze koty za płoty, można już krytykować aby nie było zbyt słodko (jestem na diecie).
    1. Awatar tropic
      tropic -
      Piękne zdjęcia, szczególnie z dzieciakami...chyba Twoje ulubione modele..!?
      Pogratulować...wracam do oglądania...może je nawet zrozumie kiedyś
    1. Awatar salvadhor
      salvadhor -
      fan-ta-sty-czne!
    1. Awatar Paawwko
      Paawwko -
      Cześć, Niby wszystkie zdjęcia są podobne do siebie, nie mniej jednak Twoje fotografie są zupełnie inne. Dla mnie Dziewczynka z czerwonym jabłkiem i Pejzaż z drzewami w tle są rewelacyjne. Cieszę się również oglądając pozostałe Twoje prace. Pozdrawiam PS Pole makowe też jest niezwykłej wręcz urody.
    1. Awatar Rafał Czarny
      Rafał Czarny -
      A będzie wywiad z artystą jak to drzewiej bywało?
      Może warto wrócić to tego pomysłu.

Pytanie nr 1. - Masz chłopaka?
    1. Awatar iszi
      iszi -
      GRATULACJĘ! Od dawna już podziwiam Twoją fotografię- jak pisali poprzednicy- przemyślaną od początku do końca- a niosącą tyle wyrażeń i emocji. Życzę równie udanych lub bardziej kadrów w przyszłości- choć pewnie masz tyle w dorobku, że jeszcze niejedną wystawę dałoby się zrobić. Jeszcze raz gratuluje.
    1. Awatar Janeczek
      Janeczek -
      Tak objawia sie dusza prawdziwego artysty - skromnosc...

Podsumuje rowniez zartobliwie:

W tym przypadku:

Dziewczyny rzondzom, chlopaki smondzom

pozdrawiam serdecznie
      Janek