PDA

Zobacz pełną wersję : Zuiko 24/2.8



suchar
10.12.07, 22:32
Suchar,jak chcesz to mogę Ci pożyczyc Soligora 28mm f/2.8 ,na razie go nie używam.A jesli by Ci pasił ,to nawet sprzedac

Dzięki, ale już mam Zuiko 24mm/2.8 :)

Smerf Maruda
10.12.07, 22:35
Dzięki, ale już mam Zuiko 24mm/2.8 :)

Eee... to nie oddasz, tak? ;-)

suchar
10.12.07, 22:37
Dzięki, ale już mam Zuiko 24mm/2.8 :)

Eee... to nie oddasz, tak? ;-)

Heh, właśnie od Ciebie pisałem (bo mam już odbitki z tego szkła i wszystko wyszło świetnie :)) :). Wiesz, wolałbym nie... Bo mi się spodobało :) Kasę już wpłaciłem... Chyba, że nalegasz? ;)

Smerf Maruda
10.12.07, 22:40
Heh, właśnie od Ciebie pisałem (bo mam już odbitki z tego szkła i wszystko wyszło świetnie :)) :). Wiesz, wolałbym nie... Bo mi się spodobało :) Kasę już wpłaciłem... Chyba, że nalegasz? ;)

Nie, no, uczciwa wymiana była. Spojrzałem sobie po prostu na slajdy robione tym obiektywem i tak mnie naszło.

Miłego użytkowania, niech Ci dobrze służy.

suchar
10.12.07, 23:07
Heh, właśnie od Ciebie pisałem (bo mam już odbitki z tego szkła i wszystko wyszło świetnie :)) :). Wiesz, wolałbym nie... Bo mi się spodobało :) Kasę już wpłaciłem... Chyba, że nalegasz? ;)

Nie, no, uczciwa wymiana była. Spojrzałem sobie po prostu na slajdy robione tym obiektywem i tak mnie naszło.

Miłego użytkowania, niech Ci dobrze służy.

Dzięki :) Ja właśnie się przymierzam do jakiś Velvii do zabrania w góry, teraz na Święta i na pewno poużywam tego szkła. Spodobał mi się skubaniec :) Jakbyś coś miał jeszcze z OM-systemu do sprzedania kiedyś to pisz :)
Pzdr

suchar
15.12.07, 00:25
Tak sobie teraz uświadomiłem, że w sumie nie jestem pewien jednej rzeczy. Otóż w góry potrzebny jest mi filtr UV. Do Zuiko 24mm ma osłonę przeciwsłoneczną wkręcaną na gwint. I teraz jeśli wkręcę filtr UV w gwint zewnętrzny obiektywu, a potem w gwint filtra osłonę przeciwsłoneczną, to czy nie będzie winiety?

-M
15.12.07, 00:28
Najprościej po prostu sprawdzić ;)

suchar
15.12.07, 00:30
Najprościej po prostu sprawdzić ;)

Wiedziałem, że ktoś to napisze :D Problem w tym, że ja nie mam jeszcze UVki i wolę się dowiedzieć przed zakupem, że np. lepiej kupić Hoyę Slim i nie wkręcać osłonki (bo winietę może dać już sam filtr), czy jednak nie-slim i osłonka.

-M
15.12.07, 00:59
To nie była zobowiązująca porada...

O ile dobrze rozumiem, chodzi jedynie o grubość filtra, więc raczej mało prawdopodobne, żeby winietowało.

suchar
15.12.07, 01:22
To nie była zobowiązująca porada...

O ile dobrze rozumiem, chodzi jedynie o grubość filtra, więc raczej mało prawdopodobne, żeby winietowało.

Spoko, żartowałem ;) No właśnie nie tylko o grubość filtra chodzi, ale też o to, że przesuwam osłonę przeciwsłoneczną w przód, przykręcam ją dalej od obiektywu. Tworząca tego uciętego stożka jakim jest osłonka przeciwsłoneczna jest odchylona od poziomej osi obiektywu o jakiś kąt. Pytanie, czy jest to minimalny kąt dla sytuacji, gdy osłona jest maksymalnie blisko obiektywu, czy też jest jakiś margines i przesunięcie jej w przód nie spowoduje, że będzie ona zachodzić na obraz. Tego właśnie nie wiem i o to pytam. Może ktoś wie? :) (mam nadzieję, że zrozumiale napisałem :)).
Pzdr

Smerf Maruda
16.12.07, 17:05
Tego właśnie nie wiem i o to pytam. Może ktoś wie? :) (mam nadzieję, że zrozumiale napisałem :)).

Nie używałem filtra, ale możesz prosto sprawdzić, czy obiektyw Ci winietuje - załóż wszystkie klamoty i skieruj obiektyw na jasny obiekt, domknij na 11 albo 16 i zrób podgląd głębi. Moim zdaniem to powinno pokazać ewentualną winietę.

suchar
16.12.07, 17:27
Dzięki. Na razie jeszcze nie mogę sprawdzić, bo nie mam jeszcze UVki, ale jak będę miał to sprawdzę.
Pzdr

suchar: wydzieliłem posty dot. zuiko 24/2.8 z tematu o zuiko 28/.28 do oddzielnego tematu.