PDA

Zobacz pełną wersję : Konica Autoreflex TC



zimoch
1.04.15, 11:53
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04/01/a8f0a5934a6099263f2468ee85dd4924.jpg)

Od paru dni jestem posiadaczem pięknego aparatu jak w tytule. Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy analogowe. Chciałbym was popytać co gdzie i jak.
1) Jaką klisze kupić do fotografii czarno białej. W sklepie foto mieli tylko jeden rodzaj fuji dxf ca 135 iso 200. Zaznaczam że nie będę sam tego wywoływał tylko w labie na mieście.
2) Światłomierz w body wymaga jakieś baterii już nie produkowanej co radzicie z tym fantem zrobić ?
Czy mogę użyć swialomierza z Olka dla tego samego iso i użyć ustawień na analogu?
3) Być może głupie pytanie, ale jak zmienić iso w tym body ?

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04/01/a059584647298d02c9b0771e21799892.jpg) Obracam ciągne i próbuje za te kółko ale nic się nie dzieje.

sepi19
1.04.15, 12:30
Wsadź zwykłą baterię "zegarkową" 1.5V i porównaj wskazania światłomierza z cyfra. Z tego co pamiętam, to korekcja ekspozycji wynosi -2/3 EV. Możesz też założyć baterię z aparatów słuchowych, mają niższe napięcie ale czas ich działania jest krótki.
ISO zmieniasz przez podniesienie do góry pokrętła i tak trzymając obracasz. Chociaż widzę, że było coś grzebane przy nim (ślady odkręcania na tym pokrętle) i tu też może być problem ;)

Nie lataj z dwoma aparatami, bo to trochę "upierdliwe" i może Cię zniechęcić do analoga ;)

zimoch
1.04.15, 12:48
Jak tym ustawiać ostrość? Bo albo ja jestem ślepy albo ostrość się skupia w tym kółku na środku. Tak jakby się dwie połówki spotykały, jak się spotkają to wcale w całym obrazie nie jest ostro

sepi19
1.04.15, 13:00
I tak ma być ;) Mają się zgrać te dwie połówki, resztą się nie przejmuj, będzie ostro.
Poczytaj o klinie i mikrorastrze ;)

kon
1.04.15, 13:28
Klin to bdb.rozwiazanie.

zimoch
1.04.15, 15:41
Pierwsze foty zrobione. Musze przyznać ze ciekawe to doświadczenie. Ostrość dużo lepiej na zewnątrz widać. Wyniki zobaczę niedługo. Baterie kupie dzisiaj i zobaczę jakie są różnice względem Olka.

Makromaniak
1.04.15, 16:10
Niestety ponieważ baterie rtęciowe dawały takie samo napięcie przez prawie cały okres żywotności (1.35V), w aparatach z tej epoki rzadko sa wstawione regulatory napięcia, co utrudnia stosowanie obecnych baterii 1,5V, bo daje błędne pomiary. Można to wyregulować w serwisach, ale pewnie koszt może być większy niż aparatu :-)

Niestety błąd nie jest stały! zależy od ilości światła padającego, tak więc stała kompensacja może się nie sprawdzić, chyba że przyjmiesz ze negatywy mają wystarczająca tolerancje.....

najlepszym zastępstwem nieprodukowanej baterii rtęciowej są baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych np. 675. Niestety krótko działają, nawet nie używane (uruchomienie baterii Zn/air polega na otwarciu dopływu powietrza do baterii, co wywołuje odp. reakcję chemiczną.

Konika TC to bardzo fajny aparacik z końca lat 70-tych, nieduży i solidny. Ma Automatykę przysłony, czyli powinieneś ustawić przesłonę obiektywu na AE i ustawiać sobie czas, aparat będzie dobierał przysłonę.

W manualu (czyli pierścień przysłon na każdej innej pozycji niż AE) działa podobnie, tzn wskazówka też pokazuje rekomendowaną przysłonę, tyle że trzeba ją sobie stawić samemu, poszukaj sobie instrukcji na stronie www.butkus. Obiektywy standardowe koniki 50/1,7, 50/1,4 i 40/1,8 są bardzo dobre.

Filmy czarno-białe to chyba najprędzej na allegro, w sklepach rzadko co bywa i w nieciekawych cenach. Z tym ze lab wywołujący klasyczny srebrowy film to rzadkość. Do labów są specjalne filmy czarno-białe do "kolorowego" procesu C-41 np, Ilford XP-2 i Kodak BW 400 CN.
Powiem szczerze ze jak do skanowania to wolę właśnie takie. Zresztą do cyfrowej obróbki (skanowanie) spokojnie można używać zwykłe kolorowe negatywy i zamieniać potem na czarno-białe.

zimoch
1.04.15, 16:19
Ale, że co AE działa bez baterii ?

Makromaniak
1.04.15, 16:24
na pewno nie :-)
bateria zasila światłomierz i automatykę

manual to znaczy pomiar światła + ręczne ustawianie parametrów, jeśli zrozumiałem o co ci chodzi

zimoch
7.04.15, 09:51
Czy mogę zdjąć obiektyw z kliszą w środku? i zostawić body bez niczego? Chciałem sobie popstrykać olkiem z tym obiektywem ale klisza cały czas nie wypstrykana

KoValus
7.04.15, 10:52
No pewnie, że możesz, przecież migawka zasłania film (w przeciwnym razie zdjęcia robiłoby się zdejmując i zakładając dekiel na obiektywie:).

fret
7.04.15, 10:54
Rozsądnie byłoby zabezpieczyć otwór na obiektyw odpowiednim dekielkiem lub chociaz włozyć aparat do jakiegos pudełka, żeby się nie kurzył w środku i żeby przypadkiem migawki, a raczej lustra, nie uszkodzić. O film nie musisz się martwić.

zimoch
7.04.15, 18:36
Chyba najtańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o światło będzie kupienie światłomierza.

Czy Leningrad nie wymaga jakiejś cudacznej baterii żeby działał?

Co sądzicie o tej aukcji?
http://allegro.pl/swiatlomierz-leningrad-4-sverdlovsk-6-i5244881976.html

Planistigmat
7.04.15, 20:14
Leningrady byly swiatlomierzami selenowymi i trzeba sie od nich trzymac z daleka ze wzgledu na bledne pomiary.
Dopiero Leningrad 6 byl fotoelektryczny. Svierdlowsk 4 jest OK, tak samo mozesz kupic Weimarlux'a.

zimoch
7.04.15, 20:17
Leningrad 6 czy inne wymagają baterii ?