PDA

Zobacz pełną wersję : World Press Photo of the Year 2014



ahutta
12.02.15, 12:42
Właśnie przeczytałem o zwycięskim zdjęciu w ostatniej edycji World Press Photo. Cóż, znów górę wzięła polityka i "poprawność obyczajowa".
Może ja się nie znam albo dziwny jestem. Pewno tak.

Mirek54
12.02.15, 13:39
Właśnie przeczytałem o zwycięskim zdjęciu w ostatniej edycji World Press Photo. Cóż, znów górę wzięła polityka i "poprawność obyczajowa".
Może ja się nie znam albo dziwny jestem. Pewno tak.

Nie .Nie jestes dziwny.Takie sa realia.Tam wygralo takie zdjecie .Na forach firmowych wygrywa podobne.Na canonie zrobione canonem,na pentaksie pentaksem,na samsungowym samsungiem.Jesli jeszcze byle jakie foto zostanie otoczone paru zdaniami typu,ze bardzo bylo zimno lub bardzo niebezpiecznie,lub susza trawala juz dwa tygodnie to reszta oceniajacych sika cieplym moczem.Fota jamnika moze byc przecietna,ale jesli opiszesz,ze jamnik rzuca sie do gardla w czasie focenia to masz fote wygrana. Wszak zyciem ryzykowales.Gardlo masz tylko jedno:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

epicure
12.02.15, 14:04
Na szczęście są jeszcze użytkownicy Olympusclubu, którzy robią prawdziwe zdjęcia ;) Chociaż i oni potrafią posikać się z byle powodu, co czasem widać w komentarzach :D

Mirek54
12.02.15, 14:15
Na szczęście są jeszcze użytkownicy Olympusclubu, którzy robią prawdziwe zdjęcia ;) Chociaż i oni potrafią posikać się z byle powodu, co czasem widać w komentarzach :D

Masz racje. Oj potrafią,potrafią.Samo to:Bylem z kotem na spacerze ,spotkalem w parku dzikiego kota.Bardzo dzikiego.Dwa rozne foty.Jedno kiczem pachne drugie groza przemawia i pretendentem do nagrody sie staje.

inkoguto
12.02.15, 14:38
Uważam, że Mirek54 ma sporo racji w tym co napisał. Stary banał mówi, że jeden obraz wart jest 1000 słów, a w tym przypadku, chyba faktycznie to nie zdjęcia miały znaczenie a historia opisana słowami, budująca otoczkę i "objaśniająca" co autor miał na myśli.

Dla mnie w szczególności intersujące jest co ciekawego widzieli oceniający w pacy, która otrzymała nagrodę w kategorii "Portrety - zdjęcie pojedyncze" - "Lau­rin­da" Ra­pha­ela Ro­sel­la. Ktoś pomoże?

CzaRmaX
12.02.15, 14:56
Nie .Nie jestes dziwny.Takie sa realia.Tam wygralo takie zdjecie .Na forach firmowych wygrywa podobne.Na canonie zrobione canonem,na pentaksie pentaksem,na samsungowym samsungiem.

Hehe dobre :)

Widocznie w jury tego konkursu siedzą same ........................., no same Canony, Nikony, Samsungi, itd. :D


Jesli jeszcze byle jakie foto zostanie otoczone paru zdaniami typu,ze bardzo bylo zimno lub bardzo niebezpiecznie,lub susza trawala juz dwa tygodnie to reszta oceniajacych sika cieplym moczem.Fota jamnika moze byc przecietna,ale jesli opiszesz,ze jamnik rzuca sie do gardla w czasie focenia to masz fote wygrana. Wszak zyciem ryzykowales.Gardlo masz tylko jedno:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Dobrze wiedzieć. Wy nawet nie wiecie ile ja muszę ryzykować dla fot ludzików każdego dnia, przekraczając granicę Imperium. Przy każdej kontroli granicznej człowiek czuje skierowany na siebie ciężki karabin laserowy gotowy do strzału obsługiwany przez wrednego dzikiego Szturmowca zwerbowanego gdzieś na prowincjach bezkresnej galaktyki. Jeden dziwny ruch, jedno dziwne spojrzenie i już mózg człowieka może wyglądać jak Robtorowy orzeszek na blaszce :). Kiedy już się przekroczy granice i człowiek znajdzie się w strefie zakazanej to czuje wtedy przenikający strach i ciemną stronę mocy i tak od świtu aż do północy. Każdy skrawek ciała przenika ta dzika siła targając zmysłami i rodząc pytanie. Co będzie? Co będzie? Za każdym razem ma się wrażenie, że kiedy choć lekko dusza ustąpić będzie chciała to moc ta gotowa wściekle wypatroszyć niczym stado wygłodniałych wilków srogą zimą. Ale to nic - jestem gotów się poświęcić i ponieść heroiczną ofiarę aby ogółowi przekazać subiektywny obraz tamtego świata - NO W MORDĘ JEŻA TERAZ TO CHYBA WSZYSTKIE NAGRODY MOJE CO? :D

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=140632&d=1423745205

Mirek54
12.02.15, 15:01
NO W MORDĘ JEŻA TERAZ TO CHYBA WSZYSTKIE NAGRODY MOJE CO? :D



Jesli bezcieniowe wklejki wkleisz tak do fotki,zeby kierunek swiatla sie pokrywal to bedziemy gadac dalej.Teraz moze na strzelnicy objazdowej nagrody bedziemy zestrzeliwac razem.Co??:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Ale co sie odwlecze to nie uciecze:-P

CzaRmaX
12.02.15, 15:10
Jesli bezcieniowe wklejki wkleisz tak do fotki,zeby kierunek swiatla sie pokrywal to bedziemy gadac dalej.Teraz moze na strzelnicy objazdowej nagrody bedziemy zestrzeliwac razem.Co??:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Ale co sie odwlecze to nie uciecze:-P

Oj tam, oj tam. Podkład specjalnie zrobiłem do tej fotki ale ludzików już nie zdążyłem ale nadrobię to, tylko znajdę trochę czasu. Te ludziki tutaj były tak na próbę strzelone (a właściwie na odwal się) jak to w ogóle wyjdzie a że lubię się pośmiać to wstawiłem tą próbę bo jakoś pasowało mi to do Twojego opisu sytuacji - trafnego ;) :)

Mirek54
12.02.15, 15:25
Oj tam, oj tam. Podkład specjalnie zrobiłem do tej fotki ale ludzików już nie zdążyłem ale nadrobię to, tylko znajdę trochę czasu. Te ludziki tutaj były tak na próbę strzelone (a właściwie na odwal się) jak to w ogóle wyjdzie a że lubię się pośmiać to wstawiłem tą próbę bo jakoś pasowało mi to do Twojego opisu sytuacji - trafnego ;) :)

Zebys zamiast ludzikow wkleil separatystow(teraz na czasie oni sa)i putina w samochodzie to furora przez pierwsze tygodnie zapewniona.A jesli jaka katiusza w tle i glodne brudne dziecko to i miesiace bys sie bujnal w slawie.:-P

Ps.Jednak szanuje to ze raz obrany kierunek w sztuce nie bedziesz zmieniac dla sytuacji politycznej aby nagrody zbierac.Cel jest Ci wazny a nie profity z niego wynikajace.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Sawa
12.02.15, 15:40
Uważam, że Mirek54 ma sporo racji w tym co napisał. Stary banał mówi, że jeden obraz wart jest 1000 słów, a w tym przypadku, chyba faktycznie to nie zdjęcia miały znaczenie a historia opisana słowami, budująca otoczkę i "objaśniająca" co autor miał na myśli.

Dla mnie w szczególności interesujące jest co ciekawego widzieli oceniający w pacy, która otrzymała nagrodę w kategorii "Portrety - zdjęcie pojedyncze" - "Laurinda" Raphaela Rosella. Ktoś pomoże?

Chcielibyśmy oceniać zdjęcia - ale są to zdjęcia w konkursie, który nosi miano fotografii prasowej - fotografia prasowa, może ten zwrot wymaga zdefiniowania? Definicją, którą mam w głowie pewnie nikogo nie przekonam, ale chyba Mirek opisywał - na przykładzie zdjęć polityków w galerii - powinna pasować do artykułu, określonego/napisanego przez autora - być może nawet tego samego, co zrealizował zdjęcie.

Wspomniane przez Ciebie zdjęcie (http://www.worldpressphoto.org/awards/2015/portraits/raphaela-rosella?gallery=2900401&category=4) nie jest kompletne bez 'didaskaliów' również dlatego, że jesteśmy daleko od danego problemu społecznego, i nie ogarniamy go jedną klatką, ba, czasem długie dokumenty i narracja nie pomagają. Gdyby zdjęcie przedstawiało poturbowaną dziewczynkę, byłoby w nim więcej treści? Wtedy podniosłyby się głosy, że zdjęcia z tego konkursu w większości epatują przemocą.

To tylko jeden z wielu konkursów, materiał jak i odbiorcy są z góry określeni, i pod nich się dopasowuje treści.
Przyroda, moda, architektura, fotografia prasowa, etc.
My mieliśmy zdecydowany problem z doborem zdjęć do kalendarza, który miał określone granice - więc co dopiero w takim konkursie musi się dziać...

CzaRmaX
12.02.15, 15:41
Zebys zamiast ludzikow wkleil separatystow(teraz na czasie oni sa)i putina w samochodzie to furora przez pierwsze tygodnie zapewniona.A jesli jaka katiusza w tle i glodne brudne dziecko to i miesiace bys sie bujnal w slawie.:-P

Mirek przecież na siłę można dorobić ideologię do każdego zdjęcia i jak będzie się ją powtarzać 100000000 razy to większość w to uwierzy, nawet jeżeli ze zdjęcia płynie całkiem inny przekaz. Druga sprawa nie lubię tematów zgodnych z jedynie słuszną linią partii :).

Ale wracają do wygranej foty to kiedy przeczytałem czego dotyczy, dosłownie ręce mi opadły. Ciekawy jestem czy taką samą szanse na wygraną miałoby zdjęcie z masakry chrześcijan w Afryce. I tak dziwne, że nie wygrała jakaś fota z JE-SUSEM CHARLIE ale zapewne wygra za rok :D

Mirek54
12.02.15, 16:01
Mirek przecież na siłę można dorobić ideologię do każdego zdjęcia
Ja juz dawno przestalem sie przejmowac wygranymi, motywacjami wygranych.To nawet nie ma nic wspolnego z tym co oni pisza.
Pamietam jak komorki zaczely byc pospolite.Kupilem chyba- Computer Bild .Czytalem test o tel.komorkowych.Wygral Grunding.Sam mialem wtedy Panasonica.Mialem go bo jako jedyny wtedy wysylal fax.Bedac w Polsce kupilem ten sam miesiecznik tlumaczony na polski.W tescie wygrala Nokia.Wtedy w Polsce Nokia byla modna.
Od tamtego czasu patrze na to przez palce.Na wygrane, na konkursy...Nawet piwa nie pije co jest najwyzej w hierarchi tylko takie na ktore mnie stac i mi smakuje.Nawet Absolut juz mnie nie rusza.Tylko Vodka3x z aldika.Absolut rucal mna w prawo a ta wali na wprost.Smakuje tak samo i jest tansza:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

BIKER
12.02.15, 20:55
CZaRmaX świetna inspiracja pod Beczkami Grohmana. A konkursy.............dno i kupa mułu.

frost
12.02.15, 23:27
http://www.worldpressphoto.org/awards/2015/spot-news/j%C3%A9r%C3%B4me-sessini/10?gallery=2900401- zdjęć nie komentuję - wrzucam ze wzgledu na olympusowy akcent

k@czy
13.02.15, 00:06
http://www.worldpressphoto.org/awards/2015/spot-news/j%C3%A9r%C3%B4me-sessini/10?gallery=2900401- zdjęć nie komentuję - wrzucam ze wzgledu na olympusowy akcent

Super przyklad do dyskusji.
W nosie temat- wazne, ze olkiem strzelone.
"Nasi górą" czy jak?

ahutta
13.02.15, 00:26
No też bym wolał dyskusję na temat zdjęcia. Skoro już to akurat zdjęcie się pojawiło, to gdyby nie te parę zdań je opisujących, mogłoby to być zdjęcie jakiejkolwiek ofiary lub nawet ustawka. A tak, dzięki historii do fotki, mamy zdjęcie aspirujące do nagrody w światowym konkursie.

Mirek54
13.02.15, 00:38
To tak jak z tymi gejami.Coz za atrakcja sfocic gejow w Holandii.Ani ich tam nie zaczepiaja ani palcami nie wytykaja.Ale geje z Rosji i to zakochani -O to juz jest fota tysiaclecia,Bo to i zagranie na nosie Putinowi i podkreslenie demokracji i wolnosci zachodu.Gdyby zamiast gejow z Rosji byla by normalna para z Grecji albo z Polski to nawet by do konkursa nie wzieli.

ahutta
13.02.15, 00:48
Może rosyjski gej różni się czymś od holenderskiego? To by było jakieś wytłumaczenie.

CzaRmaX
13.02.15, 00:55
Może rosyjski gej różni się czymś od holenderskiego? To by było jakieś wytłumaczenie.

Mogą się legalnie hajtać, uśmiercić, zajarać, adoptować a pewnie za niedługo legalnie pieścić dzieci i zwierzęta więc przed rosyjskimi jeszcze długa droga do "wolności" :). Przecież trzeba wspierać swoich no nie? :D

BIKER
13.02.15, 01:24
Przecież ich jest mnogo i giotsa nie łamiotsa. Trudno wybrać:grin:

CzaRmaX
13.02.15, 03:04
http://www.worldpressphoto.org/awards/2015/spot-news/jérôme-sessini/10?gallery=2900401- zdjęć nie komentuję - wrzucam ze wzgledu na olympusowy akcent

Trochę zdjęć widziałem z tego miejsca i tych oficjalny i tych nieoficjalny. Jedno szczególnie utkwiło mi w pamięci (z tych nieoficjalnych i widać było, że zrobił je jakiś mieszkaniec okolicy), azjatyckiego dziecka w wieku około 4-5 lat, które wyglądało jakby słodko spało ale układ jego ciała i nadpalona skóra świadczyła o czymś całkiem innym - zdjęcie za razem straszne jak i piękne jeżeli można to tak opisać trywialnie. Mało rzeczy potrafi u mnie wywołać jakieś emocje ale to zdjęcie wywołało a tym bardziej, że nie było to zdjęcie zrobione przez jakiegoś rządnego sławy fotomajstra.

Patrząc na pierwsze zdjęcie z linka (ofiary przykrytej folią) to tego co robił tą fotę perfidnie bym się zapytał czy czasami tego kwiatka nie ułożył tam sam specjalnie dla dramatyzmu, ponieważ to jest pierwszy taki kadr z kwiatkiem na ofierze, który widzę z tego miejsca.

Keek
18.02.15, 18:56
Jakikolwiek konkurs bylby mial byc, zawsze ma jury, ktore ma wlasny gust. Ile to ludzi? Piecioro, szescioro? Tak wiec - warto pamietac, ze ogladacie najlepsze zdjecia, ktore podobalo sie pieciu osobom. Nazywac to najlepszym zdjeciem swiata? Hmm...
Tegoroczny konkurs natchnal mnie do napisania krotkiego opowiadania. Jesli ktos ma czas i ochote, zapraszam: http://rewers.blogspot.com/2015/02/konkurs.html

Sawa
18.02.15, 20:06
Ciekawe, ale czy nie masz wrażenia, że chcąc opisać w kreatywny sposób te sytuacje, sam popadłeś w epatowanie treścią skrajną?

Keek
18.02.15, 20:34
Ciekawe, ale czy nie masz wrażenia, że chcąc opisać w kreatywny sposób te sytuacje, sam popadłeś w epatowanie treścią skrajną?

Zdefiniuj "skrajna tresc".

fret
18.02.15, 20:35
Ciekawostka
http://www.quesabesde.com/noticias/world-press-photo-2015-camaras-fotos-ganadoras_12834