PDA

Zobacz pełną wersję : Wątek analogowy



suchar
20.11.07, 19:14
Cześć :)

Od jakiegoś czasu dużo focę analogowo, Olkiem OM-20 z Zuiko 50/1.8. Bardzo mi się to podoba i fotografia analogowa wciąga mnie coraz bardziej. Niestety, nie jest prosto dotrzeć do wielu informacji na ten temat, szczególnie jeśli chodzi o system OM (o ciemniowe sprawy jest deczko łatwiej). Niestety, na forum nie ma działu analogowego mimo tak pięknej historii Olympusa w tej dziedzinie. Wiem, że na forum jest ileś ludzi focących OM-ami, bawiących się w ciemnię i fotografię analogową. Chętnie powymieniałbym z nimi informacje i dowiedział się różnych rzeczy, ale za bardzo nie ma gdzie. Zakładam zatem wątek analogowy, który takim miejscem mógłby być. Mam nadzieję, że może kiedyś powstanie dział analogowy (od razu mówię, że mógłbym ten dział moderować/zajmować się nim/czy co by tam było trzeba). Na początek chciałbym, by każdy, kto foci analogowo, szczególnie OM-ami, się w tym wątku ujawnił i napisał, jaki ma sprzęt :) Tak, by się zorientować w naszej liczebności :)

Zacznę ja: Mam Olympusa OM-20 i Zuiko 50/1.8. W planach coś dłuższego, jakieś 100/135 (z tym będą się pewnie wiązały moje następne pytania). Mam też własnoręcznie zrobionego otwora z puszki i będę starał się zorganizować coś na kształt ciemni (mam nadzieję, że mi pomożecie), by fotki z niego wywoływać.

PS. Powstał wątek o systemie OM w kontekście używalności go z E-systemem, zakładam jednak ten wątek bo chciałbym tu rozmawiać szerzej o fotografii analogowej.
Pzdr

-M
20.11.07, 23:00
Nie chciałbym pacyfikować wątku, ale generalnie pokrywamy się w naszych ideach dotyczących tych dwóch tematów. Proponuję je połączyć.

suchar
20.11.07, 23:03
Nie chciałbym pacyfikować wątku, ale generalnie pokrywamy się w naszych ideach dotyczących tych dwóch tematów. Proponuję je połączyć.

Jeśli tak jest, to jestem za. Myślałem, że piszemy o trochę różnych kwestiach. Ja chciałem pogadać o fotografii analogowej trochę szerzej, oczywiście głównie o systemie OM, ale nie tylko. O ciemni też, o wywoływaniu negatywów, otworkach też.

To kto jeszcze ma analogi? Śmiało :)

suchar
21.11.07, 20:25
Hej, ludziska, co tak słabo...? Przecież nie tylko ja mam tutaj analoga :roll:

Może pytanie jakoś rozkręci dyskusję: Czy ktoś ma Zuiko 135/3.5, albo 2.8? Zastanawiam się nad tym szkłem, więc chętnie bym się o nim czegoś dowiedział i jeśli to możliwe zobaczył jakieś zdjęcia.

PS. Myślę, że połączenie tego wątku z wątkiem "OM..." jest sensowne.
Pzdr

zgadnij
21.11.07, 21:03
A ja cykam glownie na kliszy.
To jest zupelnie inna sztuka fotografii - kazde zdjecie wymaga zastanowienia, zaplanowania.

Moja Mamiya ZE-2 jest rewelacyjna, tym robie zdjecia na codzien, mam tez starsze egzemplarze tej firmy.
Uzywalem Olympusa IS 3000 - z nowszych analogow amatorskich jest to jeden z lepszych sprzetow jakie mialem. Idealny obiektyw, swietne zdjecia, dobry AF.

Zaczynalem oczywiscie od Zenita... juz w podstawowce:)
Na poczatek tyle w tym watku.

PS.
Moje zdjecia na www.zgadnij.fotomotywy.pl


Pozdr.

Don Pedro
22.11.07, 10:09
W latach osiemdziesiątych XX w. mieliśmy w laboratorium inżynierii materiałowej podpiętego do mikroskopu Olympusa OM-10 i cykało się fotki struktur stali... Kierownik lab. wykorzystywał ten aparat do fotek prywatnych i piał z zachwytu co do jego możliwości w kontekście używanego Zenitha. O ile mnie pamięć nie myli OM-10 miał opinię aparatu awaryjnego, ale nie pamiętam już skąd to wiem. Analogowa focę Pentaxem MZ-30 i wieloma obiektywami K Pentaxa, Sigmy i ostatnio Ricoha, do tego lampa Soligor i parę filtrów. Sprzęt ciemniowy leży sobie od lat nie używany w kamerliku. Mam też Kieva 4A i 3 zadziwiająco dobre obiektywy do tegoż ustrojstwa/ Kiev to przecież stary doskonały dalmierzowy Contax/ Pozdrawiam.

Dag
22.11.07, 10:39
fajnie ze powstał taki dział
dawno nic nie robiłem na filmie moim Kievem, będę musiał go odkurzyć
to jest zupełnie co innego niż syfra :razz:


Don Pedro który masz rocznik Kieva i jakie szkiełka?

Don Pedro
22.11.07, 12:53
Dag-tak z pamięci, bo jestem poza domem, to mój Kiev został zakupiony w 1981 roku i chyba nosi oznaczenie Kiev4M z wbudowanym selenowym światłomierzem, a obiektywy to na pewno Helios 103 - 53mm f1,8 Jupiter 12- 35mm f2,8, Jupiter 85mm f2.0 i stara wersja/biała/ nazwy nie pomnę ale jest to długoogniskowe 135mm f4.0 Postaram sie dorzucić Fotkę, jak to się prezentuje. Migawka ma jakąś szczelinkę/niewidoczną/ i zaświetla kadr/minimalne, ale widoczne na negatywie czarne smużki/ Podobno w 'moim' Bielsku jest zakład naprawczy to być może pokuszę się o naprawę.Pozdrawiam.

Dag
22.11.07, 13:11
w takim razie masz pewnie już czarny futerał i najkrótszy czas 1/1000
niestety jak to u ruskich im młodszy tym gorzej wykonany, najlepsze są najstarsze bo najwięcej w nich contaxa, taki egzemplarz trzeba wyregulować, nasmarować i chodzi jak zły :)
obiektywy to tez kopie zeiss'ow dlatego takie fajne :)

Don Pedro
22.11.07, 13:52
Slajdy wychodziły niezłe, rzecz jasna wtedy na ORWOCHROM UT18 na UK nie robiłem/slajdy tylko w dzień słoneczny z unikaniem jak ognia cieni/, problemem moim był brak celownika.Kółkiem nastawczym dalmierza da sie ustawić ostrość tylko przy zastosowaniu mniejszych obiektywów, takim 85mm to już tylko za pomocą pierścienia na obiektywie. Pyszna zabawa, szkoda, że to nie oryginalny Contax-Zeiss, ale mam sentyment do Kieva. Nastawy od 1/2 do1/1000 i B i ta tylna ścianka wysuwana po przekręceniu dwóch dźwigienek. My tu gadu gadu o ruskich, a miało być o Olkach, jeszcze nas wykopie moderator, choć to sympatyczni ludzie. Pozdrawiam.

Rafał Czarny
22.11.07, 14:31
My tu gadu gadu o ruskich, a miało być o Olkach, jeszcze nas wykopie moderator, choć to sympatyczni ludzie. Pozdrawiam.

Spoko, spoko, centrum analogowe to nie tylko OMy. Można pisać nawet o Canonach analogowych (czy aby nie przesadziłem :roll: ). ;)

dzemski
22.11.07, 16:11
Czy ktoś w Lublinie posiada Zuiko analogowe, które mógłbym podpiąć pod OM101(a dokładniej model SP35 podpięty pod mikroskop) by potestować czy korpus nadaje się do normalnego focenia ?

-M
22.11.07, 16:35
Czy ktoś w Lublinie posiada Zuiko analogowe, które mógłbym podpiąć pod OM101(a dokładniej model SP35 podpięty pod mikroskop) by potestować czy korpus nadaje się do normalnego focenia ?

Korpus zapewne nadaje się do focenia ;)
Lublin... bywam, bardzo lubię tamte rejony, ale niestety w tej chwili jestem dosyć daleko.

dzemski
22.11.07, 16:41
własnie nie do końca wiadomo. To korpus OM101 przystosowany do zdjęć z mikroskopów. Ma wymienne matówki, ale żadna nie ma klina. Z tego co wiem, nie obsługuje także trybu Power Focus. Dlatego moja prośba o możliwość przetestowania tego korpusu, bo szkoda mi kasy na szkła z którymi i tak nie zadziała.

-M
22.11.07, 20:04
Acha, to nie wiedziałem. Po prostu spotkałem się z kilkoma 101 na allegro swego czasu. Wydaje mi się jednak, że sam mechanizm nie różni się niczym (bo i czym by miał się różnić). A skoro tak, fotografować można. Najwyżej ostrość na oko a nie na klin będzie trzeba ustawiać ;D

Może warto spróbować zajrzeć do komisu i przetestować z jakimś obiektywem?

dorjan
23.11.07, 04:36
Korpus OM-101 to najgłupszy model z serii OM. Bez dodatkowego adaptera manualnego instalowanego z lewej strony korpusu działa jak małpka kompaktowa. W trybie automatyki (P) nie informuje fotografującego o wybranych parametrach i wyświetla w celowniku jedynie zieloną literkę "P". Do trybów preselekcji przysłony (A) i manualnego (M) potrzebuje już adaptera.
Tryb preselekcji przysłony nawet z adapterem to zupełna porażka. Do wybranej wartości przysłony dobierany jest automatycznie czas naświetlania, bez żadnej informacji o jego wartości. Wyświetlana jest jedynie pomarańczowa literka "A".
Trochę lepiej jest w trybie manualnym (M). Możemy wybrać dowolny czas z zakresu 2s-1/2000s i wartość przysłony f: 2-22. O poprawności naświetlenia informują dwie zielone strzałki "góra" i "dół". Zapalenie obydwu strzałek oznacza prawidłową ekspozycję.

W tym korpusie nie ma możliwości ręcznego ustawienia czułości używanego filmu. Jego wartość jest pobierana z kodu DX. Zastosowane pokrętło PF działa oczywiście jedynie z obiektywami AF i PF.
Używanie manualnych obiektywów OM jest możliwe. Do wybranej wartości przysłony dobierany jest automatycznie czas, ale bez jakiejkolwiek informacji w celowniku. Ostrość ustawiamy manualnie pierścieniem na obiektywie. Standardowa matówka oferuje do pomocy dodatkowo jedynie mikroraster i poziomy klin dalmierza.

Tak wygląda typowy seryjny OM-101 Power Fokus z zamocowanym adapterem manualnym.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Pozdrawiam.

Rafał Czarny
23.11.07, 08:31
Dzemski, szkoda sobie tym modelem zawracać głowę. Na allegro można wyjąć OM-10 w dobrym stanie za 80-100 zł.

Peniek242
21.12.07, 00:50
Cześć,
co sądzicie by tu powołać taką subgalerię lub wątek ze zdjęciami, zwał jak zwał, chodzi mi tylko o zdjecia z kliszy.
Coraz większe grono amatorów kliszy pewnie by chciało swoje zdjęcia pokazać ale odrębnie od cyfrowych bo przecież to zupełnie inne zdjęcia.
Pozdrawiam.

aga_piet
21.12.07, 01:02
Ja wiem, czy ma sens tworzenie odrębnej galerii...? :roll: Wszyscy robimy zdjęcia z mniej więcej jednym przeznaczeniem, zdjęcie jako takie jest naszym celem, te same zasady kompozycji, podobne przesłania. Dla mnie rodzaj materiału/sprzętu jest sprawą drugorzędną - to tylko narzędzia, liczy się CEL.

-M
21.12.07, 01:06
Tak jest zabawa, gdy się ktoś nabierze, czy to cyfra, czy to analog.

Rafał Czarny
21.12.07, 01:07
...kliszy... ale odrębnie od cyfrowych bo przecież to zupełnie inne zdjęcia.
Pozdrawiam.

Nie zgadzam się zupełnie. Zdjęcie to zdjęcie. I nie ważne czym i jak zrobione. Choćby pudełkiem po butach. Ważny jest efekt końcowy.

Peniek242
21.12.07, 01:09
Aga ale zdjęcie robisz kompletnie inaczej. Ostatnio przeglądałem zdjęcia z kliszy w necie i zauważyłem różnicę co więcej bardziej mi się podobają. Nie mógłbym tak na luzaka np. powiedzieć komuś - kiszka zdjęcie, bo to zupełnie inna robota.

Tak mnie naszło bo dostałem feda i pomału drążę temat :-)

Wiem, że macie większe doświadczenie wiec mogę być w błędzie.

suchar
21.12.07, 18:59
Ja także nie jestem za robieniem oddzielnej Galerii. Bo, jak już napisał Rafał, zdjęcie to zdjęcie i w takich kategoriach powinno się je oceniać. Oczywiście, inaczej się myśli przy analogu, inaczej się robi zdjęcia, ale docelowy efekt jest ten sam: zdjęcie (choć często widać, że jedno z analoga a drugie z cyfry)/ Jeśli ktoś chce, to może sobie pisać pod zdjęciami w Galerii, że to z analoga, jaki materiał itp., albo zrobić oddzielny album w Galerii, czy też oddzielny wątek w Ocenie Zdjęć, jak kto woli. IMO oddzielna Galeria nie jest potrzebna, aczkolwiek dobrze by było, gdybyśmy pokazywali też zdjęcia z filmu, bo na razie mało kto to robi :) Ja w ogóle, bo cierpię na brak odpowiedniego skanera, a w labie jeszcze nic nie skanowałem.

dzemski
21.12.07, 19:28
suchar: polecam jakiegoś Epsonika

Morlok
9.01.08, 21:44
Witam grzecznie towarzystwo OM :)
Nabyłem dziś na allegro OM-40, z opisu i zdjęć wynika, że stan super. Bez śladów używania.
Ciekaw jestem waszej opini na jego temat. Mnie zaraził kolega z pracy. Dla mnie aparacik jest super, jak to OLI :olekrulez2: .
Mam tyko mały problem, aparat jest bez szkła i żywię nadzieje, że ktoś z koleżenstwa ma zamiar w najbliższym czasie pozbyć się jakieś stalki 50mm, chcoć wolałbym Zuiko 40mmf2.
A co pomarzyć nie można ;)

voovoo2
9.01.08, 22:07
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

-M
9.01.08, 22:10
Witam grzecznie towarzystwo OM :)
Nabyłem dziś na allegro OM-40, z opisu i zdjęć wynika, że stan super. Bez śladów używania.
Ciekaw jestem waszej opini na jego temat. Mnie zaraził kolega z pracy. Dla mnie aparacik jest super, jak to OLI :olekrulez2: .
Mam tyko mały problem, aparat jest bez szkła i żywię nadzieje, że ktoś z koleżenstwa ma zamiar w najbliższym czasie pozbyć się jakieś stalki 50mm, chcoć wolałbym Zuiko 40mmf2.
A co pomarzyć nie można ;)

Pozbyć 50 mm :lol: buhahahahahhahahaha


Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Fotki? A np. tutaj:
http://flickr.com/photos/paysdereve/sets/72157603328280364/

I tutaj: O tu! (http://photom.friko.pl)

suchar
9.01.08, 22:12
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Na filmie i odbitkach.

puciu
9.01.08, 22:30
Witam grzecznie towarzystwo OM :)
Nabyłem dziś na allegro OM-40, z opisu i zdjęć wynika, że stan super. Bez śladów używania.
Ciekaw jestem waszej opini na jego temat. Mnie zaraził kolega z pracy. Dla mnie aparacik jest super, jak to OLI :olekrulez2: .
Mam tyko mały problem, aparat jest bez szkła i żywię nadzieje, że ktoś z koleżenstwa ma zamiar w najbliższym czasie pozbyć się jakieś stalki 50mm, chcoć wolałbym Zuiko 40mmf2.
A co pomarzyć nie można ;)

Miałem kiedyś takie cudo, perfekcyjny pomiar swatła.
Mój był bardzo prądożerny i zamieniłem go na OM2n.

Morlok
9.01.08, 22:34
A w jakim trybie najlepiej spisuje sie pomiar ekspozycji?

Smerf Maruda
9.01.08, 22:47
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Wszystkie OMami robione, proszę :-)

http://grabun.com/zdjecia/2007/hiszpania/

Peniek242
10.01.08, 00:16
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Wszystkie OMami robione, proszę :-)

http://grabun.com/zdjecia/2007/hiszpania/

Baardzo ładne! czy niektóre cyfrowo ostrzone?

Peniek242
10.01.08, 00:20
Witam grzecznie towarzystwo OM :)
Nabyłem dziś na allegro OM-40, z opisu i zdjęć wynika, że stan super. Bez śladów używania.
Ciekaw jestem waszej opini na jego temat. Mnie zaraził kolega z pracy. Dla mnie aparacik jest super, jak to OLI :olekrulez2: .
Mam tyko mały problem, aparat jest bez szkła i żywię nadzieje, że ktoś z koleżenstwa ma zamiar w najbliższym czasie pozbyć się jakieś stalki 50mm, chcoć wolałbym Zuiko 40mmf2.
A co pomarzyć nie można ;)

Pozbyć 50 mm :lol: buhahahahahhahahaha


Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Fotki? A np. tutaj:
http://flickr.com/photos/paysdereve/sets/72157603328280364/

I tutaj: O tu! (http://photom.friko.pl)

Baardzo ładne portrety, no ale nie odkryłem hameryki :-)

Smerf Maruda
10.01.08, 12:43
Baardzo ładne! czy niektóre cyfrowo ostrzone?

Dziękuję. Ostrzone cyfrowo były wszystkie. Jak to zazwyczaj jest ze zmniejszanymi na komputerze zdjęciach.

-M
10.01.08, 12:57
W zasadzie nie można nie ostrzyć... zresztą, niektóre algorytmy zmniejszania same w sobie ostrzą zdjęcia.

Poza tym jest pewien haczyk... analogowe skany ostrzą się inaczej niż cyfrowe, specyfika ziarna potrafi nieźle zaszaleć, ale często daje właśnie to co nazywa się później analogowym klimatem. Zawsze zastanawiało mnie jak to możliwe, że przy identycznych konsekwencjach publikacji w jpg ludzie widzą analogowość ;) [chociaż sam tak mam ;D]

voovoo2
10.01.08, 12:59
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Na filmie i odbitkach.

Fajne masz te odbitki :mrgreen:

suchar
10.01.08, 13:06
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Na filmie i odbitkach.

Fajne masz te odbitki :mrgreen:

? Dzięki :D Nie wiedziałem :D

voovoo2
10.01.08, 15:36
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Na filmie i odbitkach.

Fajne masz te odbitki :mrgreen:

? Dzięki :D Nie wiedziałem :D

Nie szkodzi,zdarza sie :mrgreen:

suchar
10.01.08, 16:41
Witam miłosników analogów OM,ale mam jedno pytanie...............Panowie,a gdzie fotki z tych cudeniek???:-)

Na filmie i odbitkach.

Fajne masz te odbitki :mrgreen:

? Dzięki :D Nie wiedziałem :D

Nie szkodzi,zdarza sie :mrgreen:

Prawdę mówiąc, nadal nie rozumiem, o co chodzi. Nie pokazywałem swoich analogowych zdjęć, gdyż rzeczywiście są one tylko na filmach i odbitkach, nic do tej pory nie skanowałem. Mam skaner w domu, ale on się raczej do tego nie nadaje (filmów nie skanuje), a w labie tego jeszcze nie robiłem. Na razie nie mam wiele do pokazania, ale jak się coś zbierze, to obiecuję, że zeskanuję w labie i pokażę na forum :)

kriss
26.01.08, 02:04
Analogowo jestem (jeszcze) właścicielem Pentaxa. Jeszcze, bo z racji tego, że mam E-500, plus vivitara 55/2,8 makro, nabyłem ostatno OM10 z wraz z Zuiko 50/1,8. A Pentax pójdzie w związku z tym w świat.

Mam też obiektyw Kenlock 200/3,5 , właśnie dziś przyszedł. Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle. Zarówno z zewnątrz, jak i świat przez niego. Oczywiście po podpięciu go do cyfry. Nie jestem biegły w tych klimatach. Ktoś może focił już coś takim sprzętem (kenlockiem). Moze jakieś sample :D

suchar
26.01.08, 10:39
Witam :) Jakiego masz Pentaxa? Kenlock to chyba nie jest uznana marka, ja się przynajmniej boję kupować takich rzeczy, podejrzanie tanie są :) Co Zuiko to Zuiko ;)

kriss
26.01.08, 19:22
Kenlock zdecydowanie nie jest uznaną marką. Nieprzypadkowo o nią pytałem ;) MIałem możliwość nabycia tego szkła za niewielkie pieniądze, więc kupiłem.

Póki co, podoba mi się. Jest trochę ciężki (waży chyba więcej, niz oba kitowe Zuiko od E500). Ładnie rysuje, nie widzę specjalnie odstępstwa od rzeczywistości. Wrzucę jakieś fotki, jak tylko ciut słońca dostanę.

Mam Pentaxa P30T i K1000. Do tego obiektyw 58/2 ... Heliosa z bagnetem K, zoom pentaxa 35-80/4 i drugi 70-210/4,5 plus lampę Soligora30DA. Taki amatorski sprzęt.

voovoo2
26.01.08, 20:34
Mam Starta (Start 6x6) i stary swiatłomierz Swierdłowsk i od dawna ma ochotę na pstryknięcie nim kilku fotek.Zastanawiam się czy w fotolabie zrobią mi z takiego filmu skany.Może ktos wie coś na ten temat?

suchar
26.01.08, 22:25
Mam Starta (Start 6x6) i stary swiatłomierz Swierdłowsk i od dawna ma ochotę na pstryknięcie nim kilku fotek.Zastanawiam się czy w fotolabie zrobią mi z takiego filmu skany.Może ktos wie coś na ten temat?

Zależy w jakim, rzecz jasna :) W dobrym labie powinni zrobić.

kriss
27.01.08, 01:19
Suchar ma rację - nie ma problemu w dobrym labie w kwestiach zrobienia skanów z 6x6. Jak zresztą z kazdego innego formatu. Inna sprawa, że to zawsze 'problem' pieniędzy. Np. mój zaprzyjaźniony lab robi mi skany niezależnie od tego, czy negatyw, czy pozytyw, pod warunkiem, że film nie jest pocięty poniżej 6 klatek. Wtedy to kosztuje zdaje się 6-7 zł za film.

Pocięte pozytywy to już problem. 2 zł za klatkę.

Smerf Maruda
27.01.08, 12:07
Mam Starta (Start 6x6) i stary swiatłomierz Swierdłowsk i od dawna ma ochotę na pstryknięcie nim kilku fotek.Zastanawiam się czy w fotolabie zrobią mi z takiego filmu skany.Może ktos wie coś na ten temat?

W stolycy ta przyjemność kosztuje ok. 5 złotych za klatkę :-) Dlatego kupiłem sobie Epsona 4490 za 1000 złotych. Zwrócił mi się po dwustu klatkach i już :-) A porządnych - wystarczających na potrzeby zastosowań sieciowych - alternatyw jest sporo więcej. Również za mniejsze pieniądze.

kriss
12.02.08, 12:44
Przyszedł mój OM-10. Kupiłem na ebayu głównie ze względu na stałkę zuiko. Ale jak już przyszedł, to naszła mnie nostalgia i zaraz poleciałem po filmy. Ale chyba mam problem. Mam wrażenie, że zblokowane jest pokrętło od ISO. Czy ktoś może podpowiedzieć, jak toto się przesuwa?

ksb
12.02.08, 13:18
Ja cały czas cykam analogami i prędka nie zrezygnuje. To jest naprawde wielka frajda - aczkolwiek nie tania:)) Koszty eksploatacji:))))
Najlepsze jest to czekania na zdjęcia:)

The z00m
12.02.08, 13:21
Przyszedł mój OM-10. Kupiłem na ebayu głównie ze względu na stałkę zuiko. Ale jak już przyszedł, to naszła mnie nostalgia i zaraz poleciałem po filmy. Ale chyba mam problem. Mam wrażenie, że zblokowane jest pokrętło od ISO. Czy ktoś może podpowiedzieć, jak toto się przesuwa?

Ech... też mnie naszło na analoga. Tylko nie na manuala. Manuala pogoniłem. Nie mogłem się przestawić na brak AF. Cyfraka wyciągnąłem ostatnio tylko po to by dokręcić do niego grip :mrgreen: Nie zmienia to jednak mojego stosunku do fotografii analogowej. Niemożność natychmiastowego podglądu wyniku, koniecznośc wyboru kolor/B&W i ewentualna zmiana dopiero po wykończeniu filmu oraz konieczność, w moim przypadku jazdy 50km do labu, który trzyma poziom jest troszkę męcząca.

Polecam jednak każdemu powrót do analoga lub tym co nigdy nie mieli puszki na materiał rozpoczęcie analogowej przygody. Nie wyboru między cyfrą, a analogiem lecz uzupełnieniu fotografii cyfrowej analogową. Odstresowuje i uspokaja, a mając cyfrę nie zrujnuje kieszeni ;)

Można teraz kupić analogowy sprzęt niezależnie od tego kiedy był wyprodukowany za często śmiesznie małe pieniądze :razz: Ten droższy nadal produkowany można sprowadzić z Azji po cenach 40-50% niższych niż polskie/europejskie. Sklepy szczególnie z HK nauczyły się jak wysyłać sprzęt by cło i podatek nie zabolały :D Jak się kupuje u sprawdzonych sprzedawców z ebay ryzyko jest nie większe niż kupując w polskich sklepach internetowych.

kriss
12.02.08, 13:51
Że małe pieniądze to fakt. Pierwotnie zamierzałem się pozbyć pentaxa, ale mój syn chyba doszedł do wniosku, że nudzi mu się kompakt olympusa i zaczął się ostatnio bawić lustrzanką. Czy drogo? No niby tak, bo jednak film, nawet najzwyklejszy plus wywołanie (choć zarzuciłem robienie odbitek w całości, a robię pojedyńcze klatki) to koszt prawie 30 zł. Ale dzięki temu rozważniej naciska się spust :)

Czekam na dobrą pogodę - zrobię pare fotek tym kenlockiem, o którym pisałem i wrzucę na forum.

Morlok
12.02.08, 18:09
Przyszedł mój OM-10. Kupiłem na ebayu głównie ze względu na stałkę zuiko. Ale jak już przyszedł, to naszła mnie nostalgia i zaraz poleciałem po filmy. Ale chyba mam problem. Mam wrażenie, że zblokowane jest pokrętło od ISO. Czy ktoś może podpowiedzieć, jak toto się przesuwa?
W instrukcji jast wszystko wyjasnione:

http://www.olympusamerica.com/files/Oly_OM10.pdf

Ja też kupiłem OM-10 by mieć obiektyw do innej OM-ki :mrgreen: i zamiast mieć body i kilka szkieł to teraz będę miał szkło z dwoma body, w każdym inną "matrycę" :razz:
pozdr.

Smerf Maruda
12.02.08, 19:46
Przyszedł mój OM-10. Kupiłem na ebayu głównie ze względu na stałkę zuiko. Ale jak już przyszedł, to naszła mnie nostalgia i zaraz poleciałem po filmy. Ale chyba mam problem. Mam wrażenie, że zblokowane jest pokrętło od ISO. Czy ktoś może podpowiedzieć, jak toto się przesuwa?

Musisz pokrętło podnieść troszkę do góry.

kriss
12.02.08, 20:21
Zdążyłem poczytać instrukcję. Dzięki, wszystko działa.

viena
21.02.08, 13:39
Rafał Czarny, nie przesadziłeś.... :) gdyby tak było musiałabym "wypisać się z Clubu" ;)

-M
8.04.08, 11:19
Wiecie co... myślę nad czymś... myślę nad sprzedaniem jednego z moich OM-2000. Mam jednak dylemat, sentyment i takie tam.
Sprzedawać, czy nie sprzedawać? Oto jest pytanie ;)

Smerf Maruda
8.04.08, 11:26
Sprzedawać, czy nie sprzedawać? Oto jest pytanie ;)

Nie sprzedawaj. Ja zawsze żałowałem, jak sprzedałem aparat, wcześniej czy później.

A poza tym, z czysto praktycznego punktu widzenia, traktuj body jako magazynki. W tym slajd, w tym czarnobiel, w tym film szybki, w tym wolny.

-M
8.04.08, 11:53
Hmm... no właśnie to jest powód dla którego mi szkoda sprzedawać. Oprócz sentymentów, ale z drugiej strony leży w szafie i się kurzy, nawet do ciemni teraz nie mam dostępu o czasie nie wspominając. Wiem, że wykorzystam go kiedyś do nauki nowych pokoleń (zresztą już wykorzystuję), jednak mimo to... mam w tej chwili trzy analogi - dwie OMki i Nikona F3 (lekko wadliwego, ale działa).

Michu (Pentax)
8.04.08, 15:49
Sprzedaj (choć przy obecnych cenach to mocno naciągane sformułowanie). Przy ilości posiadanych przez Ciebie analogów, to po prostu grzech, by sprawny korpus się kurzył. Niech ktoś inny ma radochę z niego.
Sam niedawno stałem przed podobnym dylematem: za dużo korpusów. No i postanowiłem upłynnić ME Super (mimo iż to kultowy korpus - sam jednak wolę ME F, chociażby ze względu na potwierdzenie ostrości), przy czym zamiast sprzedawać za groszę, przeznaczyłem go na nagrodę w konkursie na naszym forum. Zawsze to jakaś zabawa.
Przy czym na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad tym, jaki korpus sprzedać. Jeśli rzeczywiście akurat "2000" się wala po szafach - to OKO. Ale może jednak lepiej pozostać przy jednym systemie?

-M
8.04.08, 16:35
No tak, ale 2000 mam dwa, poza tym jego cena raczej niewiele spadła od momentu, gdy go kupowałem trzy lata temu. Myślę, że te ~450 zł jest warty. Z drugiej strony na pewno nie upłynnię go na allegro i nie sprzedam komukolwiek.
Jedną OMke na pewno sobie zostawię, bo jest prezentem i zarazem moją pierwszą lustrzanką. Nikon F3 musi zostać bo dostałem go w spadku po tej samej osobie, od której dostałem OMkę.
Pozostaje więc jeden z korpusów OM-2000.

Do tego mogę dorzucać jeszcze 35-70, więc i z 600 zł dałoby radę pewnie uzyskać, szczególnie, że to dosyć trudno dostępny sprzęt.

Przy systemie na pewno nie pozostanę, bo ciągnie mnie do pełnej klatki i zapewne jest kwestią czasu, gdy się przerzucę na Canona 5d (bo to chyba najtańszy aparat FF).

Michu (Pentax)
8.04.08, 19:28
Wiesz, -M, ostatnio sprzedałem swoje cyfrowe lustro, zostając z 3 analogowymi body. I prawdę powiedziawszy nie żałuję tego kroku. W planach był zakup K200D, ale po miesiącu bez cyfry zadaję sobie pytanie: po co? I jakoś nie znajduję odpowiedzi. Może jakiś kompakcik "na szybko". Dlatego też na Twoim miejscu zaczekałbym z myślą o zmianie systemu. Jeśli nie czujesz rzeczywistej presji - nie ma sensu. Pełną klatkę masz teraz w analogu i uważasz, że jesteś w jakiś sposób ograniczony? A w momencie, gdy cyfra w sposób tak gwałtowny zmienia się, tanieje i co roku obserwujemy kolosalne zmiany, to im później dokonasz przejścia, tym dla Ciebie lepiej.

-M
8.04.08, 20:22
Na cyfrę przerzuciłem się pół roku temu. W zasadzie dorzuciłem, bo chociaż ilość analogowych zdjęć drastycznie spadła to nie można powiedzieć, bym przestał fotografować na analogach.

Mam trzy korpusy analogowe, w tym dwa OM-2000, zastanawiam się nad sprzedaniem jednego z nich.

Wiem, że fot. analogowa przeżywa swoistego rodzaju renesans, ale nie jestem w stanie robić zamówień na analogu, więc cyfra tak czy siak musi być obecna. Nie mam też aktualnie ciemni, chociaż staram się coś zorganizować.

Podejrzewam po prostu, że w momencie gdy będę chciał, czy musiał zmienić cyfrę poszukam właśnie w pełnoklatkowych, ze względu na plastykę obrazu. Zapewne do tego czasu ceny spadną do sensownej granicy.