PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwne zachowanie obiektywów z EP-3



Makromaniak
19.12.14, 18:55
EP-3 zachowuje się dosyć dziwnie z obiektywami (sprawdzane z sigma 30/2,8 i lumix 14/2,5)

Aparat "ćwierka" :-)

tzn takie dźwięki wydaje nieustająco ruszająca sie przysłona w obiektywie, która jakby reguluje ilość światła padająca na matryce, niezależnie od ustawienia aparatu - im więcej światła, tym bardziej przymyka, ale zaznaczam ze widać to np, przy dzisiejszej szarówce przy kierowaniu aparatu na niebo, a wiec to nie jakas "niebywała jasność". Czasem zjawisko zanika, ale po pewnym czasie wraca.

W chwili zdjęcia ustawia się (na oko oczywiście) na ustawioną wielkość- np,. jeśli był ustawiony pełen otwór, to się otwiera. Zdjęcia są OK.

Zachowanie dosyć denerwujące, poza tym na pewno zużywa nadmiernie mechanizm przysłony. Te same obiektywy na EM-5 nie wariują w ten sposób, aczkolwiek pamiętam, ze raz podobnie zachowywała się tak na nim panaleica 25/1,4

czy wiecie jak to wytłumaczyć?

grizz
19.12.14, 19:22
Jak masz w opcjach ustawiony pomiar światła?

W jakim trybie działasz?

Ustaw na A - też to następuje?

Makromaniak
19.12.14, 19:44
1) ćwierkanie występuje "samoistnie" nawet bez palca na spuscie
2) tryb nie ma znaczenia, nawet iAUTO
3) tryb pomiaru światła nie ma znaczenia
4) wartość ustawionej przysłony nie ma wpływu

Bodzip
19.12.14, 20:04
Podobnie mam z Sigmą 30/1.4 i Sigmą 150.
Ale zdjęcia robie doskonale.
Aaa - E-PL5

Karol
19.12.14, 23:13
EP-3 zachowuje się dosyć dziwnie z obiektywami (sprawdzane z sigma 30/2,8 i lumix 14/2,5)
Aparat "ćwierka" :-)
tzn takie dźwięki wydaje nieustająco ruszająca sie przysłona w obiektywie, która jakby reguluje ilość światła padająca na matryce, niezależnie od ustawienia aparatu - im więcej światła, tym bardziej przymyka, ale zaznaczam ze widać to np, przy dzisiejszej szarówce przy kierowaniu aparatu na niebo, a wiec to nie jakas "niebywała jasność".
Zachowanie dosyć denerwujące, poza tym na pewno zużywa nadmiernie mechanizm przysłony. Te same obiektywy na EM-5 nie wariują w ten sposób, aczkolwiek pamiętam, ze raz podobnie zachowywała się tak na nim panaleica 25/1,4
czy wiecie jak to wytłumaczyć?
Zachowanie jest normalne w sensie - ten typ tak ma. Bywa tym bardziej irytujące, im głośniejszy jest mechanizm przysłony - 20/1.7 wyraźnie i "głośno" ćwierka z Penami (nie wiem czy ze wszystkimi i nie wiem czy firmware ma znaczenie). Było tu kilka, może nawet kilkanaście, postów użytkowników, którzy zauważyli to zjawisko. Nie spotkałem się natomiast zeby to spowodowało poważniejszy problem typu uszkodzenie mechanizmu przysłony itp.

opiotr
19.12.14, 23:30
Też mnie to na początku mocno dziwiło na panasonicach (miałem G2) był spokój a na EP-1 dosłownie cały czas pracuje przesłona. Z czasem przywykłem...

Mirek54
20.12.14, 00:32
Dobra sprawa dla slubniakow i do kotleta.Zawsze mozna powiedziec,ze to mlodemu ptaszek juz cwierka i czas konczyc foty.