PDA

Zobacz pełną wersję : 6,5 mln USD za fotę - nowy rekord :)



Thomasso
12.12.14, 01:23
Niedawno takie info światem fotograficznym wstrząsnęło... niejki Peter Lik sprzedał jedną ze swoich fotografii za 6.5 mln USD :)

http://blog.creativelive.com/10-most-expensive-photographs-world/

Fotografia ciekawa, nie powiem nie... no ale.. te miliony. Czy to ma sens? Czy warte to tej kasy?
Tak.. niby cos jest warte tyle ile ktoś inny jest chetny dac za to.. ale.. hmm..

Co myslicie??

T.

jaclas
12.12.14, 01:30
Wiem jedno, ja bym tyle nie zapłacił:)

robtor
12.12.14, 01:35
Mnie się to zdjęcie nie podoba :mrgreen: , tyle kasy bym za to nie dał... co ja pisze... wogóle nic bym za to nie dał :) . Za to to drugie miejsce nawet niczego sobie, ładna fotka :)

jaclas
12.12.14, 01:44
Mnie się to zdjęcie nie podoba :mrgreen: , tyle kasy bym za to nie dał... co ja pisze... wogóle nic bym za to nie dał :) . Za to to drugie miejsce nawet niczego sobie, ładna fotka :)
Z tego co się doczytałem odnośnie "dwójki" to fotograf pousuwał cyfrowo budynek fabryczny, spacerowiczów i rowerzystów, czyli mocno go obrobił za te 4,3 mln $.

Thomasso
12.12.14, 01:50
:)

Mi osobiście podoba się numer 5 "Dead Troops Talk" by Jeff Wall.. ale też nie za taka kasę.



T.

hades
12.12.14, 02:25
Na tym polega handel sztuką :). Nikt nie wie dlaczego to jest takie drogie, ale gdybyś miał hobby fotograficzne, a wiedziałbyś, że jest do kupienia coś co inni uznają za cenne, chciałbyś to mieć jako swoją inwestycje lub spełnienie marzeń o posiadaniu unikatu.

CzaRmaX
12.12.14, 04:19
Na tym polega handel sztuką :). Nikt nie wie dlaczego to jest takie drogie, ale gdybyś miał hobby fotograficzne, a wiedziałbyś, że jest do kupienia coś co inni uznają za cenne, chciałbyś to mieć jako swoją inwestycje lub spełnienie marzeń o posiadaniu unikatu.

Niech wrzucą te foty do naszej galerii to zweryfikujemy ich cenę na ocenę i będzie w galerii trochę więcej PRO artyzmu - NARESZCIE :D

Ale tak sobie gdybając gdyby ktoś przypadkiem ocenę wstawił to:
1. Latało by tak od 4 do 5 i co niektórzy dowaliliby się do zbytnich modyfikacji :)
2. No tak na 4 a ktoś by z 3 wyskoczył :)
3. Kilku zauważyłoby zgwałconą dziewicę a z kolei kilku zrąbałoby za solarkę na twarzy :D
4. Takich cudaków tutaj przeważnie się nie ocenia więc ignor :D
5. Tu by latały 5, dodatkowo z szansa na publiczną i nawet na FM :D
6. Te szumy są nie do zniesienia - chłopie coś ty odwalił odszumiania nie znasz? :D
7. Normalnie Dzarro comeback więc wicie i rozumicie :D
8. No tu by wskoczyło kilka 4 :)
9. Tylko dla schizoli lub tych na kacu :)
10. Tu mi ciężko coś powiedzieć bo mam skrajne odczucia co do ocen. Tutaj to by zależało od pory roku bo na wiosnę i lato kiedy królują owady to ta fota miałaby ciężko ale na jesień kilku desperatów z jesienno-zimową depresją poczułoby się przy tej pani bardzo dobrze :D

Żarty, żartami ale jak już wspomnieliście wszystko kosztuje tyle ile człowiek jest wstanie za to dać :). Hades pobudki zakupu mogłyby być różne począwszy od tego o czym Ty wspomniałeś a kończąc na lokacie kapitału i odsprzedaniu za naście lat z zyskiem :)

epicure
12.12.14, 09:42
My tu prowadzimy dyskusje, który aparat i system lepszy, bo jest o kilka stówek tańszy, a tu ludzie przepłacają miliony za zdjęcia, które na stockach można za parę dolców kupić.

hades
12.12.14, 10:25
Czarmax, Twój komentarz z przypuszczalnymi ocenami przypomniał mi akcje, którą ktoś przeprowadził na forach. Nowy użytkownik forum/galerii wrzucił jako swojego autorstwa kilka uznanych i cenionych, ale mniej znanych obrazów, a następnie poprosił o ocenę. Miejscami była druzgocąca :).
Gusta są różne i oceny skrajnie negatywnej nie można wykluczyć. Zwyczajne "nie podoba mi się" nie ma nic wspólnego z ceną obrazu. Krytyk uznał dzieło artysty za gniot, a neofita kupi sygnowaną odbitkę za duże pieniądze, bo w opinii jego i jego znajomych "artysta przemówił do nich nowym językiem".

---------- Post dodany o 09:25 ---------- Poprzedni post był o 09:20 ----------


My tu prowadzimy dyskusje, który aparat i system lepszy, bo jest o kilka stówek tańszy, a tu ludzie przepłacają miliony za zdjęcia, które na stockach można za parę dolców kupić.

Nie można. Stock nie sprzedaje sygnowanych odbitek.

Jd
12.12.14, 10:29
Jest taka choroba , która nazywa się "Choroba miecia" ( od słowa mieć) :)
Posiada wiele stadiów , w zależności od zasobności portfela i konta bankowego

diabolique
12.12.14, 10:49
Fotografia ciekawa, nie powiem nie... no ale.. te miliony. Czy to ma sens? Czy warte to tej kasy?


Historii tej fotografii nie znam, natomiast o "Renie" Gursky'ego wiem co nieco.
Widzisz, fotografia kolekcjonerska to nie jest kupowanie pikselków na obrazie. Sęk w tym, że owo zdjęcie Renu, tak z pozoru nudne, ma jeśli dobrze pamiętam ponad trzy i pół metra szerokości. Taki wydruk, na specjalistycznym papierze, który nie utraci swoich właściwości przez ponad sto lat jest możliwy chyba tylko w jednej drukarni na świecie. Poza tym autor zrobił ograniczoną ilość takich odbitek/wydruków, odpowiednio ponumerowanych. Więcej nie będzie.
Cena nie bierze się więc z tego, co ten widoczek przedstawia, ale całej technologii powstania (to nie jest robione cyfrakiem 5px rozdmuchanym do gigantycznej rozdzielczości), oprawy a przede wszystkim unikatowości. Wiesz, że tylko ty masz takie zdjęcie i nikt inny na świecie. To jest bardziej kolekcjonerstwo a nie sztuka. Inwestycja na przyszłość.

Pomijam tu oczywiście kwestię odbioru zdjęcia gdy stoisz przed kilkumetrowym wydrukiem i widzisz każde, pojedyncze źdźbło trawy, a jpg-iem szerokości 700px na dłuższym boku.

cissic
12.12.14, 11:11
Cowboy jest świetny, ale nie na mój portfel ;)

Mcarto
12.12.14, 13:12
Zdjęcie marketu za 3.3 mln:shock:

Thomasso
12.12.14, 13:16
Historii tej fotografii nie znam, natomiast o "Renie" Gursky'ego wiem co nieco.
Widzisz, fotografia kolekcjonerska to nie jest kupowanie pikselków na obrazie. Sęk w tym, że owo zdjęcie Renu, tak z pozoru nudne, ma jeśli dobrze pamiętam ponad trzy i pół metra szerokości. Taki wydruk, na specjalistycznym papierze, który nie utraci swoich właściwości przez ponad sto lat jest możliwy chyba tylko w jednej drukarni na świecie. Poza tym autor zrobił ograniczoną ilość takich odbitek/wydruków, odpowiednio ponumerowanych. Więcej nie będzie.
Cena nie bierze się więc z tego, co ten widoczek przedstawia, ale całej technologii powstania (to nie jest robione cyfrakiem 5px rozdmuchanym do gigantycznej rozdzielczości), oprawy a przede wszystkim unikatowości. Wiesz, że tylko ty masz takie zdjęcie i nikt inny na świecie. To jest bardziej kolekcjonerstwo a nie sztuka. Inwestycja na przyszłość.

Pomijam tu oczywiście kwestię odbioru zdjęcia gdy stoisz przed kilkumetrowym wydrukiem i widzisz każde, pojedyncze źdźbło trawy, a jpg-iem szerokości 700px na dłuższym boku.

a tu chyba troche w temacie ;-)

http://vimeo.com/17692722

T.

epicure
12.12.14, 13:22
Bohomaz kolekcjonerski...

Zaraz wystawiam na Allegro ze swoimi fotkami, każda wydrukowana tylko w jednym egzemplarzu, z moim autografem. Ponieważ papier z Media Marktu zapewne nie przetrwa stu lat, w związku z czym cena wyjątkowo atrakcyjna: 1 mln zł :D Oczywiście wybiorę najbardziej przeciętne zdjęcia lub takie, których są już tysiące na stockach, bo widzę, że takie mają największe wzięcie.

diabolique
12.12.14, 13:31
Zaraz wystawiam na Allegro ze swoimi fotkami, każda wydrukowana tylko w jednym egzemplarzu, z moim autografem.

Warto próbować, paru polskich fotografów buduje rynek nasz rynek kolekcjonerski i ma sukcesy na tym polu, chociaż może nie milionowe.
Obawiam się jednak, że bez spełnienia standardów wydruku i oprawy możesz nie zainteresować kolekcjonerów z wystarczająco grubym portfelem :)
Może nie wystarczyć ci na opłatę Allegro za wystawienie aukcji za milion :grin:

And.N
12.12.14, 13:35
Mam podobną kompozycję jak zdjęcie Renu i to bez usuwania zbędnych elementów. 137206
Zadowoli mnie cena 1 tyś. $ (do małej negocjacji :wink::grin::grin: )

Thomasso
12.12.14, 13:38
Można iść w drugą stronę i tworzyć dupnym sprzętem, na słabych materiałach itp. i niech se nabywca zadba o warunki by mu dzieło przetrwało ;-)
Wyobrażacie sobie.. focia na papierze 9x13, wyblakła lekko d słońca w LD rogu, naddarta z prawego i sama ona jedna w specjalnym pomieszczeniu ze stabilizowaną i monitorowaną wilgotnością i temperaturą, pod specjalnym kloszem ;-)



T.

hades
12.12.14, 13:51
Bohomaz kolekcjonerski...

Zaraz wystawiam na Allegro ze swoimi fotkami, każda wydrukowana tylko w jednym egzemplarzu, z moim autografem. Ponieważ papier z Media Marktu zapewne nie przetrwa stu lat, w związku z czym cena wyjątkowo atrakcyjna: 1 mln zł :D Oczywiście wybiorę najbardziej przeciętne zdjęcia lub takie, których są już tysiące na stockach, bo widzę, że takie mają największe wzięcie.

Żartujesz sobie, ale gdybyś umiejętnie poprowadził kampanie, nakręcił ważnych ludzi, zdobył opiniotwórczego klienta? W chwili obecnej jesteś za mało znany, za mało medialny. Musiałbyś sobie pomóc jakąś spektakularną akcją.

Na przykład. Za pomocą własnoręcznie skonstruowanej rakiety wyślij w kosmos jedyny nośnik pamięci, który przechowywał pliki z tymi zdjęciami. By jeszcze bardziej podkręcić atmosferę mógłbyś z celebracją rozbić aparat, którym wykonałeś owe zdjęcia, kilkukilogramowym młotkiem na środku placu, w centrum miasta. Dzięki temu jeszcze szybciej znalazłbyś się na ustach odpowiednich osób z branży. Wyjątkowość zdjęć podniesiona do potęgi. Być może zyskałbyś łatkę wariata, ale z milionem od każdej sprzedanej odbitki pewnie nie wiele byś się tym przejmował. ;)

Możesz też spróbować ścieżki spokojnego artysty i przebijać się do świadomości odbiorców w tradycyjny nudny sposób, pokazując zdjęcia i licząc na aprobatę :).

epicure
12.12.14, 13:54
Możesz też spróbować ścieżki spokojnego artysty i przebijać się do świadomości odbiorców w tradycyjny nudny sposób, pokazując zdjęcia i licząc na aprobatę :).

Lot rakietą jest bardziej prawdopodobny :D

Thomasso
12.12.14, 13:55
a w tzw. międzyczasie trafiam na 500px na takie coś :)

https://500px.com/photo/92365321/


T.

Jan_S
12.12.14, 14:03
Zdjęcie marketu za 3.3 mln:shock:

Wisi w Pompidou... tylko nie wiem czy to kopia była czy oryginał... takie se...

epicure
12.12.14, 14:05
a w tzw. międzyczasie trafiam na 500px na takie coś :)

https://500px.com/photo/92365321/


T.

Ta formacja skalna jest jedną z najczęściej fotografowanych.

KoValus
12.12.14, 14:06
Myślę, że tu chodzi wyłącznie o pochwalenie się bogactwem. Taki konkurs bogaczy, kto ma droższe zdjęcie, a jakość i treść zdjęcia spadają na drugi plan
(coś w stylu hinduskiego biznesmena, który zamówił sobie złotą koszulę, ciężką i niepraktyczną, no ale przecież za kupę kasy:).

robtor
12.12.14, 14:09
a w tzw. międzyczasie trafiam na 500px na takie coś :)

https://500px.com/photo/92365321/


T.
Milionów na tym nie zarobi, brak odpowiedniej etykietki (autora) :) , bo chyba się za to tylko płaci w przypadku zdjęć które mógłby zrobić każdy średnio zaawansowany amator.

CzaRmaX
12.12.14, 14:10
Prawda jest taka, że majtki Dody sprzedadzą się za więcej niż majtki Zochy (chociaż mogą byc takie same), więc jak uda się Wam zostać Dodą to będziecie pstrykać kupę w pieluszce i pójdzie nawet za 10 melonów a jak dorobicie do tego oprawę, odpowiedni papier oraz tu i ówdzie powycieracie papierem ściernym to i za 20 melonów :D i normalnie potem bujacie Ferrari cabrio owinięci w długi szal, tylko nie zakładajcie kół szprychowych bo się ten szal jeszcze w nie wciągnie i pośmiertnie będą tą kupę w pieluszce sprzedawać za 30 meloników.

Jest tylko jedno ale......, trzeba dużego splotu pracy, szczęścia, układów oraz odpowiedniego momentu aby stać się taką Dodą czego każdemu życzę :) :)

hades
12.12.14, 14:17
a w tzw. międzyczasie trafiam na 500px na takie coś :)

https://500px.com/photo/92365321/


Może gdyby była oryginalna, a nie powielała znany motyw byłoby to coś wyjątkowego. A tak jest jednym z milionów zdjęć na 500px.

Thomasso
12.12.14, 14:18
Może gdyby była oryginalna, a nie powielała znany motyw byłoby to coś wyjątkowego. A tak jest jednym z milionów zdjęć na 500px.

No ale ten od foty za 6,5 mln USD tez powielił...

T.

hades
12.12.14, 14:27
No ale ten od foty za 6,5 mln USD tez powielił...

Hmm, czy możesz dotrzeć do zdjęć/obrazów, które mogły być dla niego inspiracją? Nie pytam z przekąsem, ale jestem zwyczajnie ciekaw czy można to ustalić? Bo wydaje mi się, że bardziej pewne jest to, że autorka zdjęcia z 500px bardziej inspirowała się jego fotografią, niż on czymś co powstało wcześniej.

diabolique
12.12.14, 14:32
Myślę, że tu chodzi wyłącznie o pochwalenie się bogactwem. Taki konkurs bogaczy, kto ma droższe zdjęcie, a jakość i treść zdjęcia spadają na drugi plan

Bardzo się mylisz - raz, że jakość i treść tego zdjęcia jest świetna (może się nie podobać, ale wykonanie jest bez zarzutu), a dwa, że kolekcjonerstwo to inwestycja. Kiedyś może to zdjęcie sprzedadzą wnuki właściciela i sfinansują ekskluzywne studia swoim dzieciom lub wnukom.
Dlatego warto zainteresować się polskim rynkiem kolekcjonerskim - nawet po wypowiedziach w tym wątku widać, że jest w powijakach, można więc jeszcze za rozsądną cenę paru setek lub tysięcy złotych kupić odbitki kolekcjonerskie (na barycie, sygnowane, numerowane itp.) i patrzeć jak kapitał rośnie w chwili, gdy przyjdą do nas za 5-10 lat ceny zachodnie na dzieła sztuki.

Thomasso
12.12.14, 14:35
I bedziemy mieli naszych swojskich Disfarmerów! :P

[EDIT]
Chociaz nie.. Disfarmer to zly przyklad. Ten nie robil fot z mysla o tym ze one kolekcjonerskie beda.



T.

hades
12.12.14, 14:41
W temacie fotografii kolekcjonerskiej polecam zapoznać się z tym projektem http://www.waclawwantuch.com/kolekcjonerska.html. Uczestnicy zlotu OC w Łodzi w 2012 mogli zapoznać się z tematem na żywo, na spotkaniu z autorem projektu.

CzaRmaX
12.12.14, 14:44
Dla wielu tych osób kupienie czegoś takiego za kilka milionów to jak dla Was pójść i kupić sobie pocztówkę w kiosku za rogiem za kilka złociszy :) no i drug prawda, że przeważnie czym więcej masz tym otaczasz się bardzie drogimi zabawkami i gadżetami :)

wyszomir
12.12.14, 14:44
Hmm, czy możesz dotrzeć do zdjęć/obrazów, które mogły być dla niego inspiracją? Nie pytam z przekąsem, ale jestem zwyczajnie ciekaw czy można to ustalić? Bo wydaje mi się, że bardziej pewne jest to, że autorka zdjęcia z 500px bardziej inspirowała się jego fotografią, niż on czymś co powstało wcześniej.


Obstawiam, że i autor zdjęcia za 6.5 miliona i autorka z 500pix inspirowali się fotografiami poprzedników. Antelope Canyon z którego pochodzą te zdjęcia to jedna z większych atrakcji przyrodniczych w USA i te skały od wielu lat były obfotografowane. Zrobić tam jakieś oryginalne, nieinspirowane pracami poprzedników zdjęcie jest podobnie łatwo, jak u nas oryginalne, niepodobne do żadnej innej pracy zdjęcie Giewontu z Gubałówki...

CzaRmaX
12.12.14, 14:45
Obstawiam, że i autor zdjęcia za 6.5 miliona i autorka z 500pix inspirowali się fotografiami poprzedników. Antelope Canyon z którego pochodzą te zdjęcia to jedna z większych atrakcji przyrodniczych w USA i te skały od wielu lat były obfotografowane. Zrobić tam jakieś oryginalne, nieinspirowane pracami poprzedników zdjęcie jest podobnie łatwo, jak u nas oryginalne, niepodobne do żadnej innej pracy zdjęcie Giewontu z Gubałówki...

No jak nie można jak można!!! A film promocyjny Polski? haha :D

wyszomir
12.12.14, 14:48
Jeszcze tytułem uzupełnienia do poprzedniej wypowiedzi link: https://www.google.pl/search?q=antelope+canyon&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=t-GKVMCdOoL4aqWugpgE&ved=0CCQQsAQ&biw=1600&bih=1050 - swoją drogą uważam, że to miejsce w kolorach dużo ciekawiej się prezentuje.

diabolique
12.12.14, 14:53
Lot rakietą jest bardziej prawdopodobny :D

Najtaniej cenę swoich dzieł można podbić umierając :)

Mirek54
12.12.14, 14:55
Temat kto i ile zarobil jest tak samo wazny jak czyje to cycki na zdjeciu.

aga_piet
12.12.14, 15:19
Nie nasz świat, nie musimy go rozumieć. O Pollocku czy Kandinskym też większość z nas powiedziałaby - "zrobię takie samo w 20 min." ;)
Mało kto się wczytał w historię tych zdjęć.

Thomasso
12.12.14, 15:27
Nie nasz świat, nie musimy go rozumieć. O Pollocku czy Kandinskym też większość z nas powiedziałaby - "zrobię takie samo w 20 min." ;)
Mało kto się wczytał w historię tych zdjęć.

Historia.. to troche tak, jak w tych programach typu "Mam talent" ;-)
Z reguły wygrywają rzewne historyjki o trudnym dzieciństwie i krzywdach zaznanych itp itd ;-)
Widzę podobny schemat.


T.

aga_piet
12.12.14, 15:35
Może tak być :D Jak to napisałeś w pierwszym poście - dzieło jest tyle warte, ile ktoś chce za nie zapłacić :)

nyny
12.12.14, 15:44
Jakby mi kto ddawal 2 milony dolcow to bym mogl mu zrobi takiego gniota jakiego by sobie tylko wymarzyl.
Wogle bym sie tym nie przejmowal co inni na temat tego mysla :)


pozdro

aga_piet
12.12.14, 15:55
Nawet gdybyś miał dostać 0 w Galerii OC? :shock:

nyny
12.12.14, 16:04
Nawet gdybyś miał dostać 0 w Galerii OC? :shock:
Jak to mawial klasyk:

Nie jestem nieprzekupny ;)


pozdro

henry1
12.12.14, 18:35
Eeee, tam, moich fot nawet za darmo nikt nie chce brać. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Może jak bym dopłacał do każdej foty parę $$$, to jest szansa by wzbudziły zainteresowanie,
ale nie foty tylko dolce. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

tomtomek
12.12.14, 23:05
Ja to miejsce widziałem tak:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/80604180680584014848.jpg)



Nie jestem taki zachłanny, a w dodatku skromny. Uważam, że moje zdjęcie jest 65 razy gorszę, więc zadowolę się kwotą 100k$... :)

Pozdrawiam
Tomek

tropic
14.12.14, 18:56
Widzieliście "Nietykalni" z 2011 ?? Jak Driss malował obrazy ?? A potem "przyjdzie głupi to kupi"...;-):-)