PDA

Zobacz pełną wersję : Video-DITL 27.11.2014



hades
25.11.14, 14:31
Video-DITL 27.11.2014

-------

Nagraj 10 sekund z życia.

Ważny moment, moment mało ważny, moment nijaki. Zdecyduj co nagrasz.

-------


Co należało zrobić


Tym razem bez galerii, bez EXIF-ów.

1. Przygotować rano sprzęt, cokolwiek co nagrywa wideo w wersji cyfrowej: kamerę, telefon, aparat.
2. Kiedy przyszła ci ochota, kiedy uznałeś, że jest akurat ciekawy moment należało nagrać 10 albo nieco więcej sekund wideo.
3. Pod koniec dnia wybrać nagrania do przesłania. Można było przesłać kilka nagrań.
4. Przesłać je na wskazany e-mail. W tytule pliku należało koniecznie napisać tekst wg formatu "godzina-autor-miejsce".


Ten cytat wklejałem zawsze kiedy prowadziłem DITL. Saboor także go wkleja. Ale najlepiej oddaje to czym jest DITL, niezależnie czy dotyczy zdjęć czy nagrań wideo.


Na zdjęciu pokazujesz jak spędziłeś dzień, którego tyczy się dana edycja DITL. Pokaż zdjęcie, które mówi o tym gdzie byłeś, co robiłeś, jak się czułeś. Może chcesz nam coś pokazać, czymś wzruszyć, zaciekawić? Może chcesz zwrócić na coś uwagę? Może po prostu pokaż nam zdjęcie ze spaceru. Różnorodność zdjęć jest mile widziana.

---

Pomysł może wydawać się dziwny, ale kiedyś trzeba go było zrealizować.

---


Efekt



Otrzymałem nagrania od 5 klubowiczów. Sam dołożyłem kilka swoich, które miałem zrobione nieco na zapas. Dziękuje za udział w zabawie: Oli_Oldze, Kamilowi_andrzejowi, Kon, Koronaxowi, Wujowi.



https://www.youtube.com/watch?v=HKSUQNnATzg


Nie oceniajcie tego nagrania zbyt surowo. Pierwsze koty za płoty. Byłoby ciekawie gdyby następnym razem było zdecydowanie więcej nagrań, krótkich, długich, ale z całego dnia, a nawet nocy. W końcu dzień ma 24 godziny.

Saboor
25.11.14, 16:23
Video-DITL
Podoba mi się! Poczekam i przejmę w imieniu "Forumowego Gryzonia" czyli własnym. :cool:

Bodzip
25.11.14, 16:37
Podoba mi się! Poczekam i przejmę w imieniu "Forumowego Gryzonia" czyli własnym. :cool:
Ty zachłanny świastaku ty !! :eek:

lisiajamka1
25.11.14, 17:09
Ty zachłanny świastaku ty !! :eek:

:lol: Uważaj Bodzip, bo "Forumowy Gryzoń" nie jest bezbronny :grin:

Bodzip
25.11.14, 17:52
On świstak z giwerą pewnie teraz do mnie dzwoni, a ja telefon w robocie zostawiłem hehehe :mrgreen:

Saboor
25.11.14, 19:00
On świstak z giwerą pewnie teraz do mnie dzwoni, a ja telefon w robocie zostawiłem hehehe :mrgreen:
Dzwonek kurrr... zgubiłem.:evil:

helmuth
25.11.14, 19:19
Dzwonek kurrr... zgubiłem.:evil:Zawołaj "Dryn, dryn" a Boguś już będzie wiedział, że dzwonisz i co chcesz mu powiedzieć ;)

hades
25.11.14, 21:12
Taka drobna poprawka pojawiła się w tekście wstępnym. Prosiłbym o nazwanie plików dokładnie w tym formacie: godzina-autor-miejsce. Ułatwi to sortowanie plików w kolejności i montaż.

kamil_andrzej
26.11.14, 17:06
A w jakim formacie wrzucać? Jedynym słusznym?

hades
26.11.14, 19:14
W jakim formacie? Takim jak nagrał aparat/kamera/telefon.

Edit: Chyba dam radę odczytać wszystko co jest na rynku dostępne.

henry1
26.11.14, 19:57
W jakim formacie? Takim jak nagrał aparat/kamera/telefon.

Edit: Chyba dam radę odczytać wszystko co jest na rynku dostępne.


Z taśmy 8 mm. też ???:mrgreen:

Bodzip
26.11.14, 20:08
Z taśmy 8 mm. też ???:mrgreen:
Taaak, dam Ci czerwone sto złotych za taki materiał :mrgreen:

hades
26.11.14, 20:15
Z taśmy 8 mm. też ???:mrgreen:

Oczywiście. Masz wątpliwości?

W pierwszym poście, w punkcie pierwszym piszę o nagraniach cyfrowych. Ale jeśli ktoś ma zestaw retro 8 lub 16, niech nagra na taśmę, a następnie zrobi skan w HD do *.avi. W przypadku VHS/Beta i pokrewne, też poproszę o zrzucenie tego do *.avi.

:mrgreen:

---------- Post dodany o 19:15 ---------- Poprzedni post był o 19:14 ----------

Po cichu robimy zakłady ile będzie zgłoszeń.

henry1
27.11.14, 00:17
Nie śmiem wątpić w Twe Moce Bogu Podziemi. :grin:

hades
27.11.14, 01:38
Przypominam, dziś VIDEO-DITL.

hades
27.11.14, 12:45
I jak idzie akcja? Nagrywajcie klipy cały dzień. Nawet jak będą miałby więcej niż 10 sekund to nikt głowy nikomu nie urwie.

Thomasso
27.11.14, 12:53
I jak idzie akcja? Nagrywajcie klipy cały dzień. Nawet jak będą miałby więcej niż 10 sekund to nikt głowy nikomu nie urwie.

Jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
Ja na razie nie mam czym nagrać. Komórki nie liczę, bo to "żen" takim czymś nagrywać ;-)


T.

hades
27.11.14, 13:09
Nagrywaj, nawet komórką.

---------- Post dodany o 12:09 ---------- Poprzedni post był o 12:08 ----------

Zobaczymy ile materiału będzie.

koronax
27.11.14, 17:56
Mały ruch panuje. Nie wróży to dużą ilością nagrań.

Saboor
27.11.14, 18:45
Mały ruch panuje. Nie wróży to dużą ilością nagrań.
Początki bywają trudne, bądź optymistą.

Bodzip
27.11.14, 18:47
Mały ruch panuje. Nie wróży to dużą ilością nagrań.
Bo termin nietrafnie wybrany. W robocie nie mogłem się "zabawić" - no bo jak ?
A jak do domu wróciłem i zjadłem obiad w postaci pierogów z kapustą i grzybami (złośliwiec) :mrgreen: to już ciemno całkiem jest.

kon
27.11.14, 18:50
Dla mnie termin idealny tj.wszystko co sie dzieje od pn-pt w godz:8.00-14.00.

koronax
27.11.14, 19:21
Bo termin nietrafnie wybrany. W robocie nie mogłem się "zabawić" - no bo jak ?
A jak do domu wróciłem i zjadłem obiad w postaci pierogów z kapustą i grzybami (złośliwiec) :mrgreen: to już ciemno całkiem jest.

Masz chyba kamerkę samochodową. Wrzuć może coś z niej. :mrgreen:

Bodzip
27.11.14, 19:26
Masz chyba kamerkę samochodową. Wrzuć może coś z niej. :mrgreen:
Taaa... 10 sekund obrazu falbanka z garażu :mrgreen:

hades
27.11.14, 21:38
Mały ruch panuje. Nie wróży to dużą ilością nagrań.

Wszyscy nagrywają ;).

hades
28.11.14, 01:03
Kon dzięki za plik. Jako pierwszy coś nadesłałeś.

hades
28.11.14, 11:26
Bo termin nietrafnie wybrany. W robocie nie mogłem się "zabawić" - no bo jak ?

Przecież DITL to dzień z życia, także termin może być przypadkowy, a najlepiej niespodziewany. To nigdy nie powinien być zbiór wyjątkowych wyjść na zdjęcia, wymuszonych ogłaszaną akcją. "Dzień z życia" to dzień z życia codziennego, nawet kiedy jesteśmy w pracy, kiedy jest ciemno, kiedy jemy pierogi z kapustą i grzybami, albo ruskie okraszone skwarkami i złocistą cebulką ;).

Po prostu dzień z życia. Bierzemy aparat i "jedziemy" reportaż z naszego dnia, który właśnie mija. Z tego powstaje opowieść o tym dniu. Oglądamy to co działo się tego dnia w naszej rozsianej po świecie społeczności forum. Jeśli najlepszym, wartym zapamiętania wydarzeniem był obiad, to w przypadku Video-DITL-a, 10 sekund naszego talerza wypełnionego smakołykami może być tym czym możemy się podzielić z resztą uczestników akcji. Może to być też ta chwila, kiedy widzimy coś niespotykanego na ulicy w drodze do pracy. Ktoś kto się nam spodobał, a kogo widzimy pierwszy i zapewne ostatni raz w życiu. Po prostu chwila.

Tych ciekawych chwil w ciągu dnia u każdego z nas może być więcej. Film lubi zmianę akcji, różnorodność scen, dlatego zdecydowałem, że można przesłać kilka, a nawet kilkanaście ujęć z tego konkretnego dnia od każdego z nas.

Ta akcja ma skłonić do przyglądania się dniu codziennemu, życiu, wychwytywaniu tych chwil, które uciekają, wyrwaniu się z rutyny. Stajemy się obserwatorami, stajemy obok tego co zwykle robimy automatycznie i nagle dostrzegamy nowe rzeczy. Nie spłycajmy tej akcji do specjalnego wyjścia tego dnia na zdjęcia czy nakręcenie krótkiego ujęcia. Może dzięki temu wszystkiemu DITL zachęci nas by tego zwykłego dnia uczynić coś niezwykłego.

Bodzip
28.11.14, 11:44
Szanowny kolego Łukaszu, przypuszczam, że mogę nawet publicznie napisać - przyjacielu :)
Ja znam i rozumiem te zasady. Napisałem jak wyżej bo rzeczywiście ciemno było, a w domu światło takie różne, więc też kicza wstawiać nie chciałem - a o kiczach w galerii i forum dość już napisano i łez wylano :D
Drugi powód to... pierogi. Nie chciałem pokazywać z dwu powodów:
- ilości - "jak on tyle zeżre to pęknie"
- smaku - obawiam się wpierdzielu na następnym spotkaniu.
Czy Ty myślisz, że jak waruga swoje szyneczki pokazuje, albo golus swoje upichcone potrawy, to co się dzieje ? To jest sadyzm normalnie na człowieku i lanie dostaną na najbliższym zlocie :mrgreen:

hades
28.11.14, 12:21
Szanowny kolego Łukaszu, przypuszczam, że mogę nawet publicznie napisać - przyjacielu :)

Nie widzę przeciwwskazań :).



Ja znam i rozumiem te zasady. Napisałem jak wyżej bo rzeczywiście ciemno było, a w domu światło takie różne, więc też kicza wstawiać nie chciałem - a o kiczach w galerii i forum dość już napisano i łez wylano :D


Wartość dokumentalna liczy się bardziej. O kicz nikt nikogo nie posądzi.



Drugi powód to... pierogi. Nie chciałem pokazywać z dwu powodów:
- ilości - "jak on tyle zeżre to pęknie"
- smaku - obawiam się wpierdzielu na następnym spotkaniu.

Czy Ty myślisz, że jak waruga swoje szyneczki pokazuje, albo golus swoje upichcone potrawy, to co się dzieje ? To jest sadyzm normalnie na człowieku i lanie dostaną na najbliższym zlocie :mrgreen:

Obronimy Cię :).

---

A tekst ogólnie był moim spojrzeniem na DITL ogólnie, które to spojrzenie staram się prezentować przy każdej okazji. Jest to też zachęta by bez względu na porę ogłoszenia DITL-a pomyśleć o nim i może coś zrobić.

kamil_andrzej
28.11.14, 15:38
Wrzucę w sobotę:wink:

kon
28.11.14, 17:04
Kon dzięki za plik. Jako pierwszy coś nadesłałeś.
Jaby co to ma jeszcze dwie przebitki.

nightelf
28.11.14, 23:25
Ciekaw jestem co z tego wyjdzie :)
Bardzo podoba mi się pomysł.

hades
1.12.14, 13:44
Przypominam o wysyłce nagrań. Jeszcze jest trochę czasu do wieczora (można mi dać znać, że się wyśle). Jeśli ktoś natrafił na problemy techniczne z wysyłką przez pocztę, mogę udostępnić folder Dropbox.

W tej chwili mamy 5 uczestników, ale jak to mówią "pierwsze koty za płoty".

hades
2.12.14, 00:08
... poprawka, jest 6 uczestników. Film zmontowany i ładuje się już na YouTube. Może do rana zdąży się załadować ;).

henry1
2.12.14, 00:55
A momenty będą ??? :wink:

hades
2.12.14, 02:39
A momenty będą ??? :wink:

A miały być??? Mogłeś przysłać ;).

---------- Post dodany o 01:39 ---------- Poprzedni post był o 00:53 ----------

Można już obejrzeć efekt Video-DITL-a. Jest w pierwszym poście. Zapraszam.

Ps. Dziękuje uczestnikom za nadesłanie materiałów :). Dzięki raz jeszcze.

Thomasso
2.12.14, 02:53
Nooo... całkiem sympatycznie się to ogląda. Ciekawy dokument wyszedł.
Jestem na tak i postaram się w następnym V-DITLU wziąć udział :)


T.

koronax
2.12.14, 07:12
Całkiem, Całkiem wyszło. Fajnie moim zdaniem. :grin:

hades
2.12.14, 10:05
Nooo... całkiem sympatycznie się to ogląda. Ciekawy dokument wyszedł.
Jestem na tak i postaram się w następnym V-DITLU wziąć udział :)


To był spodziewany efekt. Może liczyłem tylko na więcej klipów, równych lub większych niż 10 sekund. Mimo wszystko efekt został osiągnięty i może zainspiruje innych. Zresztą później coś jeszcze pokażę. Już nie swojego, nie naszego, coś bardziej światowego. Powinienem to od razu puścić na zachętę, ale zapomniałem o tym i przeleżało w kajecie.

Przede wszystkim chciałem pokazać, że w ciągu dnia roboczego też jest czas na wyciągnięcie aparatu i nagranie 10 sekund miejsca, w którym jesteśmy, czegoś znaczącego w owym miejscu. Ok, nie zawsze musimy chcieć ujawniać jakieś ciekawe miejsce, czy miejsce objęte jest zakazem fotografowania. Tak bywa i nie ma co robić na siłę, ale niekoniecznie przebywamy w takim miejscu non stop. Poza tym czasami ujęcia mogą być skupione na jednym punkcie. Nie koniecznie muszą być panoramą danego miejsca. Trzeba pomyśleć obrazem ruchomym :).

Ola_Olga
2.12.14, 11:41
Fajnie to wyszło, plus za sam pomysł i za montaż. Szkoda, że więcej osób nie wzięło udziału, mogłaby powstać ciekawa historia – a raczej zbiór mini historyjek.
I jakich interesujących rzeczy można się dowiedzieć.. np. jak zrobić jajecznicę z 5 jajek o 7 rano....:roll:
Ale to początek, może następny Video Ditl będzie trwał już co najmniej 30 minut?? Dla mnie fajna zabawa, a ponieważ własne doświadczenie w kręceniu video znikome - zachęta do dalszych ćwiczeń.

robtor
2.12.14, 12:32
Ciekawie wyszło :)

kon
2.12.14, 16:08
@Hades,myslalem,ze cos przytniesz..

henry1
2.12.14, 16:58
Brawo dla Władcy Podziemi !!!:mrgreen:

Krakman
2.12.14, 17:14
Video Ditl będzie trwał już co najmniej 30 minut??

Czytałem kiedyś wypowiedź fachowca od takich filmików, dowodzi on, że człowiek jest wstanie przez 15 min oglądać bez znudzenia.. (mówimy o filmach amatorskich), później zaczyna się nudzić i traci powoli zainteresowanie..... Tyle fachowiec.:roll:

Pomysł super, spodobał mi się
Kiedy kolejny termin..?!:grin:

hades
2.12.14, 18:28
@Hades,myslalem,ze cos przytniesz..

Pewnie przycinałbym gdybym miał więcej klipów. Wówczas zostawiałbym najlepsze 10 sekund z każdego, by nie rozciągać filmu. Jednak to też nie do końca byłoby dobre. Czasami nie ma najlepszych 10 sekund, tylko całe 3 minuty, i wszystko trzeba zmieścić by scena miała sens. :)

Tutaj, w tym konkretnym przypadku, chciałem docenić wszystkich, którzy się odważyli coś przysłać. Już pisałem: "pierwsze koty za płoty". :)

petreq
2.12.14, 19:17
Hades, dobry pomysł! Może jak faktycznie będzie więcej klipów będzie można materiał bardziej dynamiczny (krótsze scenki) zmontować.
Duży plus za pomysł.

Słowa uznania należą się tym, którzy nie widzieli a uwierzyli :) i materiał przysłali.

Ola_Olga
2.12.14, 20:09
Czytałem kiedyś wypowiedź fachowca od takich filmików, dowodzi on, że człowiek jest wstanie przez 15 min oglądać bez znudzenia..
Ja tam Twoje filmiki mogę oglądać nawet 30 min i się nie znudzę..:grin:

Krakman
2.12.14, 20:16
Ja tam Twoje filmiki mogę oglądać nawet 30 min i się nie znudzę..:grin:

O Qurde..... Mam pierwszą fankę......:grin:

hades
2.12.14, 22:05
Czytałem kiedyś wypowiedź fachowca od takich filmików, dowodzi on, że człowiek jest wstanie przez 15 min oglądać bez znudzenia.. (mówimy o filmach amatorskich), później zaczyna się nudzić i traci powoli zainteresowanie..... Tyle fachowiec.:roll:

Fachowiec pewnie ma racje.



Pomysł super, spodobał mi się
Kiedy kolejny termin..?!:grin:

A będziesz chętny uczestniczyć? :) Już niedługo.

---------- Post dodany o 19:48 ---------- Poprzedni post był o 19:45 ----------


I jakich interesujących rzeczy można się dowiedzieć.. np. jak zrobić jajecznicę z 5 jajek o 7 rano....:roll:

Sprostować chciałem: 1 jajko. Lekkie śniadanie ;).

---------- Post dodany o 21:05 ---------- Poprzedni post był o 19:48 ----------


Może jak faktycznie będzie więcej klipów będzie można materiał bardziej dynamiczny (krótsze scenki) zmontować.

Dynamika, to coś co fajnie wygląda, ale jednak sceny w DITL-u są różne. 10 sekundowe migawki z nich są czasami interesujące. Może być jednak problem by utrzymać uwagę widza na dłużej niż 3-4 minuty takimi migawkami. Po prostu obraz stanie się w którymś momencie "zlewem" ruchomych obrazków, który straci sens.

Ja bym te 10 sekund potraktował jako czas wyjściowy, pewne minimum. Na przykład ta scenka ode mnie z godziny 16, kobieta z dzieckiem. Scena wydawała mi się nie do ucięcia, dopóki matka nie złapie ponownie córki za rękę. To detal, może nikt tego nie zauważył, bo były już obie daleko, ale nie chciałem tego ciąć. Dla mnie się to zamykało. Matka puściła dziecko by je ponownie złapać za rękę.

Ale ogólnie w ilości ujęć i różnorodności czasów widzę kierunek do rozwoju tego pomysłu. Punkt wyjścia dla każdego uczestnika to minimum 10 sekund na ujęcie i najmniej kilkanaście ujęć przez cały dzień. Ok, może nic się ciekawego nie wydarzyć, nie chce nam się, czy nie uznamy niczego za interesujące przez cały dzień. Najwyżej wyślemy tylko jedno ujęcie lub zero. Trudno. Ale jeśli mamy pomysł, albo pamiętamy by co jakiś czas wziąć aparat/kamerę/telefon przed siebie i nagrać to na co patrzymy to następnego dnia po selekcji zostanie nam co najmniej jedno ujęcie, jeśli nie więcej.

To trochę inaczej jak ze zdjęciami. Tutaj moment trwa więcej niż wyzwolenie migawki. Możemy mieć jakiś koncept podpatrzony w kinie. Możemy przestawić się na tryb reporterski. Przyglądać się i nagrywać. Można sobie zrobić DITL na próbę. Wziąć jutro telefon czy aparat i nagrywać coś dla nas interesującego i wieczorem zmontować to w następujące po sobie migawki. Może wtedy złapie się koncept samego DITL-a. Pojawi się jakiś pomysł na narracje obrazem.

hades
4.12.14, 10:09
Widzę, że zabawa spodobała się jeszcze kilku osobom. Niedługo kolejna edycja. Bądźcie czujni. Dwa dni przed dam znać. :)

kamil_andrzej
4.12.14, 14:01
Widzę, że zabawa spodobała się jeszcze kilku osobom. Niedługo kolejna edycja. Bądźcie czujni. Dwa dni przed dam znać. :)

Nie da się z większym wyprzedzeniem? :wink:

koronax
4.12.14, 14:35
Nie da się z większym wyprzedzeniem? :wink:

A po co ?

kamil_andrzej
4.12.14, 14:49
A po co ?

Dwa dni to trochę mało... może trzy? :wink:

Mirek54
4.12.14, 15:10
Albo jak montowac z przedplotem i bez by paseczki na obrazie sie ujawnialy przy kompresji.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrg reen::mrgreen:

hades
4.12.14, 16:29
Albo jak montowac z przedplotem i bez by paseczki na obrazie sie ujawnialy przy kompresji.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrg reen::mrgreen:

Teraz na to zwróciłem uwagę. Eh.

Mirek54
4.12.14, 17:16
Teraz na to zwróciłem uwagę. Eh.

Jak to mówią -Pierwsze koty za ploty.Ważna jest chęć i kontynuacja .

Bodzip
4.12.14, 17:22
Łukasz, pracujesz czasem na Linuchu ? - zobacz to:



ffmpeg -i P5310301.MOV -s 960x540 -vcodec msmpeg4v2 outputfile.avi


ffmpeg -i P5310301.MOV -vcodec copy -y pppaa.avi


ffmpeg -i plik.mov -threads 2 -r 25 -vcodec libxvid -vtag XVID -maxrate 1200k -b 800k -qmin 3 -qmax 5 -bufsize 4096 -mbd 2 -bf 2 -cmp 2 -subcmp 2 -g 300 -acodec libmp3lame -ar 44100 -ab 128k -ac 2 -async 1 przekodowany`date "+%s"`.avi

To takie przykładowe :) - nazwy plików przykładowe.

ziemia01
10.12.14, 11:01
ciekawostka, postaram się nie zaspać następnym razem :)

ahutta
10.12.14, 12:04
Łukasz, pracujesz czasem na Linuchu ?

Przecie ffmpeg jest praktycznie na wszystkie platformy https://www.ffmpeg.org/download.html ;) :D

---------- Post dodany o 11:04 ---------- Poprzedni post był o 10:53 ----------

Fajne te ruchome obrazy :)

Krakman
10.12.14, 13:35
Albo jak montowac z przedplotem i bez by paseczki na obrazie sie ujawnialy przy kompresji.:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrg reen::mrgreen:

No właśnie.... Z przeplotem czy bez... zawsze się nad tym zastanawiałem.... Poważnie pytam bo człowiek się uczy całe życie...
Jakby ktoś mógł nieco obszerniej na ten temat.. Zaznaczam , że głównie robię mpg4, jeśli to istotne...:roll: