PDA

Zobacz pełną wersję : Polska - Miejsca warte sfotografowania



flaa
21.08.14, 10:56
witam,
przeglądając różne wątki naszego forum m.in. z fotografią podróżniczą, krajobrazowa i uliczna, wpadłem na pomysł, czy nie warto byłoby założyć wątek lub dział zatytułowany: "Polska - Miejsca warte sfotografowania" lub coś w tym stylu (np. Polska - Ciekawe miejsca, itp.)

Czasem zdarza się, że nie mamy inspiracji, pomysłu na zdjęcia,a w okolicy jest kilka, kilkanaście ciekawych miejsc wartych zobaczenia i uwiecznienia na fotografii.
Wątek należało by w jakiś sposób podzielić na województwa, tak aby przeglądający (szukający) mogli swobodnie w ciągu kilku minut znaleźć w swojej okolicy miejsce lub obiekt, zabrać sprzęt i pojechać działać.
Powstała by w ten sposób baza miejsc, a ponadto każde miejsce mozna by fotografować w róznych coraz to ciekawszych ujęciach.

Jeśli podobna propozycja już kiedyś była, to oczywiście temat należy wyrzucić do kosza......Ja niestety nie natknąłem się na tego typu wątek.
Proszę o Wasze komentarze i uwagi czy warto taki wątek/temat zakładać.


--- Mapa miejsc wartych sfotografowania (https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zcUu8up3SdR0.kyifXdwjO1_A) ---


Legenda:

Czerowny punkt - miejsca z linkami do postów
Żółty punkt - ciekawe miejsca czekające na opis/relacje

osiem1984
21.08.14, 11:04
Moim zdaniem fajny pomysł, byle nie został straszliwie zaśmiecony. Daj przykład i wrzuć jakieś fajne miejsce.

Operator
21.08.14, 11:21
witam,
przeglądając różne wątki naszego forum m.in. z fotografią podróżniczą, krajobrazowa i uliczna, wpadłem na pomysł, czy nie warto byłoby założyć wątek lub dział zatytułowany: "Polska - Miejsca warte sfotografowania" lub coś w tym stylu (np. Polska - Ciekawe miejsca, itp.)

Czasem zdarza się, że nie mamy inspiracji, pomysłu na zdjęcia,a w okolicy jest kilka, kilkanaście ciekawych miejsc wartych zobaczenia i uwiecznienia na fotografii.
Wątek należało by w jakiś sposób podzielić na województwa, tak aby przeglądający (szukający) mogli swobodnie w ciągu kilku minut znaleźć w swojej okolicy miejsce lub obiekt, zabrać sprzęt i pojechać działać.
Powstała by w ten sposób baza miejsc, a ponadto każde miejsce mozna by fotografować w róznych coraz to ciekawszych ujęciach.

Jeśli podobna propozycja już kiedyś była, to oczywiście temat należy wyrzucić do kosza......Ja niestety nie natknąłem się na tego typu wątek.
Proszę o Wasze komentarze i uwagi czy warto taki wątek/temat zakładać.
Znakomity pomysł. Mam tylko pytanie czy dany obiekt (miejsce) ma być prezentowany w formie zdjęcia, czy też wystarczy go opisać?

Krakman
21.08.14, 11:24
Znakomity pomysł. Mam tylko pytanie czy dany obiekt (miejsce) ma być prezentowany w formie zdjęcia, czy też wystarczy go opisać?

Myślę, że jedno i drugie... Dobrze jest wiedzieć co się ogląda....

flaa
21.08.14, 11:46
Znakomity pomysł. Mam tylko pytanie czy dany obiekt (miejsce) ma być prezentowany w formie zdjęcia, czy też wystarczy go opisać?

Oczywiście miejsce z krótkim opisem i zdjęcie.
Ważną rzeczą będzie segregacja miejsc, żeby nie zaśmiecać wątku. Myślałem, żeby poukładać to województwami, ewentualnie w przyszłości (lub od razu) miejscowościami. Choć bardziej pasowałoby tylko województwami.

Przykład (tylko taki ma teraz pod ręką):

Województwo lubelskie ==>> Nałęczów ==>> Muzeum Bolesława Prusa


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2014/08/normal_naleczow-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/21014/normal_naleczow.jpg)

Operator
21.08.14, 11:52
Województwo lubelskie ==>> Nałęczów ==>> Muzeum Bolesława Prusa
Jeśli masz jakieś zdjęcia eksponatów z tego obiektu, to wrzucaj śmiało do mojego muzealnego wątku.

hades
21.08.14, 11:53
Ja bym to widział w formie mapy, podobnie jak w tym wątku: https://forum.olympusclub.pl/threads/20871-Mapa-zlot%C3%B3w-spotka%C5%84-plener%C3%B3w-wypraw-klubowicz%C3%B3w. W tym wypadku w pinezkę można by wstawić link do posta z opisem miejsca. Każdy mógłby wstawiać własną pinezkę i dodawać opis.

Popieram pomysł wątku.

flaa
21.08.14, 11:58
Ja bym to widział w formie mapy, podobnie jak w tym wątku: https://forum.olympusclub.pl/threads/20871-Mapa-zlotów-spotkań-plenerów-wypraw-klubowiczów. W tym wypadku w pinezkę można by wstawić link do posta z opisem miejsca. Każdy mógłby wstawiać własną pinezkę i dodawać opis.

Popieram pomysł wątku.

No byłoby to idealne rozwiązanie dla utrzymania porządku :) Jednak czy realne do zrobienia przy tak dużej liczbie miejsc w przyszłości.


Jeśli masz jakieś zdjęcia eksponatów z tego obiektu, to wrzucaj śmiało do mojego muzealnego wątku.

Niestety w środku nie byłem :(

hades
21.08.14, 12:22
No byłoby to idealne rozwiązanie dla utrzymania porządku :) Jednak czy realne do zrobienia przy tak dużej liczbie miejsc w przyszłości.

Mogłoby to wyglądać tak: https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zcUu8up3SdR0.kyifXdwjO1_A

Punkt w Kłodzku i na Rozewiu dodałem z powodów wizualnych. Mapa koncentrowała się na Nałęczowie w bardzo dużym powiększeniu.

Edycją mapy mogłoby się zająć kilku chętnych, których dodam do uprawionych. Wystarczy, że chętni wyślą mi na PW swój e-mail. Dodam do edycji mapy i jeśli będzie to konieczne poinstruuje jak ją edytować.

Krakman
21.08.14, 12:25
A mi się to ...... doprawione Google upomina o paszport, a przecież mam - na cały świat......:roll:

flaa
21.08.14, 13:21
Mogłoby to wyglądać tak: https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zcUu8up3SdR0.kyifXdwjO1_A

Punkt w Kłodzku i na Rozewiu dodałem z powodów wizualnych. Mapa koncentrowała się na Nałęczowie w bardzo dużym powiększeniu.

Edycją mapy mogłoby się zająć kilku chętnych, których dodam do uprawionych. Wystarczy, że chętni wyślą mi na PW swój e-mail. Dodam do edycji mapy i jeśli będzie to konieczne poinstruuje jak ją edytować.

Tylko czy nie za bardzo skomplikowane to będzie wtedy? Wątek będzie MZ wtedy bardziej ograniczony i skomplikowany. Instrukcje, czas zamieszczenia itp.
No, ale sprawa jest do dopracowania.

ssonic
21.08.14, 13:27
A ja sadze ze googlowa mapa to bardzo dobry pomysl... bo jak watek sie rozrosnie do kilkudziesiecu stron to ciezko bedzie pozniej cos znalezc w nim...a tak mamy wszystko w jednym miejscu, od razu z lokalizacja.

hades
21.08.14, 13:27
Edycja ogranicza się do wstawienia punktu na mapie, a w jego opisie dodaniu linka do już napisanego postu. Zapisuje i dodaje się automatycznie.

jaclas
21.08.14, 13:44
Edycja ogranicza się do wstawienia punktu na mapie, a w jego opisie dodaniu linka do już napisanego postu. Zapisuje i dodaje się automatycznie.
Myślę, że to dobry pomysł. Wiele osób zamieściło w swoich wątkach fotki z setek takich ciekawych miejsc. Wystarczyłaby możliwość umieszczenia punktów na mapie, w których opisie będzie link do tych postów z wątków.

flaa
21.08.14, 14:36
Myślę, że to dobry pomysł. Wiele osób zamieściło w swoich wątkach fotki z setek takich ciekawych miejsc. Wystarczyłaby możliwość umieszczenia punktów na mapie, w których opisie będzie link do tych postów z wątków.

Zaczyna to mieć ręce i nogi :)

wyszomir
21.08.14, 19:07
Pomysł bardzo dobry - i należny plusik dla autora wątku poszedł:-)

flaa
21.08.14, 20:30
W jakim dziale widzielibyście ten wątek? Wg. mnie w dziale ogólnym. Kwestia czy w poddziale Fotografia podróżnicza czy w Fotograficznym HydeParku.....
Może bardziej doświadczeniu forumowicze się lepiej w tym temacie wypowiedzą ;)

voovoo2
21.08.14, 20:36
Pomysł bdb, a gdzie fotki ? :-)

mareksopl
21.08.14, 21:32
Wyśmienity pomysł, sam nosiłem się z taką propozycją.
Zaczynałem uczyć się fotografii z miesięczników Practical Photography oraz Outdoor Photography. W obu czasopismach jest stała rubryka My Favourite Viewpoint, w której czytelnicy opisują swoje ulubione miejsca wycieczek fotograficznych.
Każdy taki wpis ma stałe punkty:
1 - dopieszczone zdjęcie
2 - opis miejsca i sposobu dojazdu
3 - adres najbliższego pubu, gdzie można coś zjeść i się rozgrzać (w UK ciągle pada)
4 - opis rekomendowanej pory roku i dnia, do zrobienia zdjęcia.

Jedno z moich ulubionych zdjęć i miejsc, z tego cyklu przedstawiało kamienne, angielskie z wyglądu domki, stojące wśród drzew, na drugim brzegu rzeczki. W opisie autor radził, że takie ujęcie można uzyskać tylko rano, gdy słońce jest po naszej stronie i tylko na wiosnę, np. w maju, póki rozwijające się liście drzew nie zasłonią całkiem domów.

hades
21.08.14, 21:51
Myślę, że to dobry pomysł. Wiele osób zamieściło w swoich wątkach fotki z setek takich ciekawych miejsc. Wystarczyłaby możliwość umieszczenia punktów na mapie, w których opisie będzie link do tych postów z wątków.

Edycją mapy może zająć się kilka osób, jednak wszystkie muszą być dodane do uprawnień edycji ręcznie.

Niemniej dobry pomysł.

Karol
21.08.14, 23:26
Każdy taki wpis ma stałe punkty:
1 - dopieszczone zdjęcie
2 - opis miejsca i sposobu dojazdu
3 - adres najbliższego pubu, gdzie można coś zjeść i się rozgrzać (w UK ciągle pada)
4 - opis rekomendowanej pory roku i dnia, do zrobienia zdjęcia.

Myślę, że takie warunki to przesada - wiele osób mogą zniechęcić. Ograniczyłbym się do zdjęć i podania miejsca, w taki sposób żeby każdy rozgarnięty człowiek mógł tam dotrzeć, jeżeli stwierdzi, że warto.

Dla rozkręcenia wątku coś ode mnie, mam akurat na karcie wyjętej z aparatu.
Królik Polski (Wołoski), woj. podkarpackie, niedaleko Rymanowa-Zdroju, mniej więcej w połowie drogi 887 między Rymanowem a Daliową. Wschodnia Część Beskidu Niskiego. Murowana cerkiew (w zasadzie jej ruiny) wraz z dzwonnicą i starym łemkowskim cmentarzem. To nie jest perełka turystyczna, ale miejsce do odkrycia o fantastycznym potencjale fotograficznym, niezwykłe nawet jak na Beskid Niski. Chcę tam wrócić jesienią i zrobić lepsze zdjęcia. Zdjęcia zawierają geotagi.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/Jasliska i okolice/Krolik Polski/P8100100.JPG)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/Jasliska i okolice/Krolik Polski/P8100092.JPG)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/68141586/Jasliska i okolice/Krolik Polski/P8100094.JPG)

yamada
22.08.14, 08:28
Jak każdy wstawi z każdego ciekawego miejsca 3 foty to za jakiś czas wątek będzie koszmarem do przeglądania. Mapa to świetny pomysł. Jeśli miałbym szukać miejsc ciekawych do zwiedzania czy fotografowania to łatwiej jest wejść w dział podróżniczy i po tytułach wątku szukać tego co mnie zainteresuje niż przekopywanie się przez cały wątek.

jaclas
22.08.14, 09:03
Jak każdy wstawi z każdego ciekawego miejsca 3 foty to za jakiś czas wątek będzie koszmarem do przeglądania. Mapa to świetny pomysł. Jeśli miałbym szukać miejsc ciekawych do zwiedzania czy fotografowania to łatwiej jest wejść w dział podróżniczy i po tytułach wątku szukać tego co mnie zainteresuje niż przekopywanie się przez cały wątek.

100% racji :)

flaa
22.08.14, 09:12
Zamysłem nie jest robienie wątku z galerią zdjęć z danego miejsca, a zrobienie bazy miejsc w całej Polsce. Pomysł z mapką jest juz chyba klepnięty i podoba się wszystkim. Teraz trzeba tylko to w miare zorganizować. Zapewne wielu formumowiczów ma zdjęcia takich miejsc dodane już w swoich wątkach i galeriach, więc im pozostaje tylko umocowac danee miejsce (post) na mapce. Kwestią problemowa jest - co z nowymi zdjęciami/miejscami. Czy umieszczać zdjęcia np. w tym watku czy zakładac nowe w innych działach?

wyszomir
22.08.14, 09:17
Można np. umieszczać w tym wątku (z ograniczeniem ilości zdjęć - np. do 3 na jedno miejsce) i w komentarzu do pineski na mapce podawać numer postu do którego dołączone są zdjęcia. Wtedy na podstawie mapki dość szybko będzie można je odnaleźć.

Karol
22.08.14, 10:21
Jak każdy wstawi z każdego ciekawego miejsca 3 foty to za jakiś czas wątek będzie koszmarem do przeglądania. Mapa to świetny pomysł.
OK, wywaliłem.

hades
25.08.14, 11:31
Karolu ja bym przywrócił Twój post. Właśnie o to chodzi by pokazać miejsce i jakąś notkę o nim. A na mapie zawsze można pokazać tylko punkt i wkleić link do postu. Wątek będzie się przeglądało nietypowo, bo za pomocą mapy w pierwszym poście, ale też pozostanie zawsze jakiś ślad dyskusji w wątku.

To co? Wkleję mapę do pierwszego postu na razie jako link (muszę sprawdzić czy plugin wklei nowe mapy Google jako ramkę).

---------- Post dodany o 11:31 ---------- Poprzedni post był o 11:23 ----------

Dodałem post Karola do mapy, a tym samym przywróciłem go do wątku.

flaa
25.08.14, 11:47
Karolu ja bym przywrócił Twój post. Właśnie o to chodzi by pokazać miejsce i jakąś notkę o nim. A na mapie zawsze można pokazać tylko punkt i wkleić link do postu. Wątek będzie się przeglądało nietypowo, bo za pomocą mapy w pierwszym poście, ale też pozostanie zawsze jakiś ślad dyskusji w wątku.

To co? Wkleję mapę do pierwszego postu na razie jako link (muszę sprawdzić czy plugin wklei nowe mapy Google jako ramkę).


W takiej wersji będzie to super. Sam wątek nie będzie zorganizowany, ale pomysł z mapą na początku go w zupełności wyprostuje :)
Są już jacyś chętni do obsługi mapy???

helmuth
25.08.14, 11:48
... na mapie zawsze można pokazać tylko punkt i wkleić link do postu.Skoro można, to czemu nie ma? Klikam w czerwoną kropę na mapie i wyskakuje ramka z ... tylko nazwą tego punktu.

flaa
25.08.14, 11:50
Skoro można, to czemu nie ma? Klikam w czerwoną kropę na mapie i wyskakuje ramka z ... tylko nazwą tego punktu.

Te miejsca tylko z nazwą punku były wrzucone jako wersja testowa przy tworzeniu bazy i rozwiązań.

helmuth
25.08.14, 11:52
A kiedy skończą się testy?

hades
25.08.14, 14:45
Skoro można, to czemu nie ma? Klikam w czerwoną kropę na mapie i wyskakuje ramka z ... tylko nazwą tego punktu.

Pewnie kliknąłeś Twierdze Kłodzko i Latarnie na Rozewiu, ale pozostałe dwa punkty na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu są uzupełnione linkami do postów.

---------- Post dodany o 14:45 ---------- Poprzedni post był o 14:20 ----------

Gdyby ktoś chciał przyłączyć się do edycji mapy, to zapraszam. Wymagane konto Google.

helmuth
25.08.14, 15:09
Pewnie kliknąłeś Twierdze Kłodzko i Latarnie na Rozewiu ...Latarnię na Rozewiu :)

hades
25.08.14, 15:30
By nie było nieścisłości. Punkty na czerwono mają odnośniki do postów. Punkty na żółto są miejscami do wyedytowania.

Dodałem też eksperymentalnie trasę, jako przykład tego co możemy jeszcze dodawać. Akurat nie dawno wspominałem o Szwajcarii Połczyńskiej, dodałem właśnie ją.

---------- Post dodany o 15:30 ---------- Poprzedni post był o 15:12 ----------

Żeby było ciekawiej... linki umieszczane w miejscach oznaczonych na mapie mogą prowadzić do innych wątków (w całości) i postów w innych wątkach. Także... można zrobić research po forum i zgłaszać takie miejsca do mapy.

mareksopl
15.06.20, 10:44
No i taki obiecujący wątek poszedł się paść.
Szkoda :-(