PDA

Zobacz pełną wersję : Wycieczka w Dolomity



idako
28.06.14, 21:48
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
To mój pierwszy post na tym zacnym forum.
Mam nadzieję, że nie łamię żadnych reguł :)
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki w Dolomity.
Robione canonem, ale na system olympusa nie
mogę sobie na razie pozwolić.
Pozdrawiam Idako

pamaru
28.06.14, 21:57
Cześć Maniek! ;) Czuj się jak w domu, to najfajniejsze forum pod słońcem! :) Numeruj foty. Trzecie najlepsze!

idako
28.06.14, 22:26
Heya Brachu! Dzięki za miłe powitanie ;)

And.N
28.06.14, 22:31
Witam. Następne wstawiaj zdjęcia, a nie znaczki pocztowe. To nie forum filatelistyczne:wink:

romek1967
28.06.14, 22:33
Witam. Następne wstawiaj zdjęcia, a nie znaczki pocztowe. To nie forum filatelistyczne:wink:
Jak wyżej, chyba że to wątek makro :mrgreen:

idako
28.06.14, 22:44
Już się poprawiam ;)
O proszsz...

Bodzip
28.06.14, 22:52
Już się poprawiam ;)
O proszsz...
Świetne, ale dalej nie numerujesz. Chodzi o to, że jak się chcemy odnieść do konkretnego zdjęcia to trzeba jakiś numerek zacytować :)
Dawaj dalej.

And.N
28.06.14, 23:09
Podoba się te ostatnie.

hades
28.06.14, 23:15
Jeśli mógłbyś powtórzyć publikacje 3 pierwszych. Te zdjęcia zasługują na rozmiar co najmniej HD. Musisz tylko uważać na ograniczenie 1024 kB, ale da się rozsądną kompresje ustawić JPG dla tej wielkości.

PS. Numeracja to taka tradycja tego forum. Łatwiej się odnieść do zdjęcia.

WoRaS
29.06.14, 00:03
Dawaj większe bo jest co oglądać. Super światło i te chmury...!

idako
29.06.14, 07:06
Dzięki, za odzew i wskazówki :)
Wieczorem wrzucę jeszcze raz wszystko od nowa, odpowiedniej wielkości, i ponumerowane.

kolba
29.06.14, 09:15
Zdjęcia przednie. Ostatnie rewelacyjne.
PS. Witaj na forum. Pozdrawiam.

idako
29.06.14, 18:54
Zatem raz jeszcze. Mam nadzieję, że już dobrze.
1
122710


2
122711

3
122712


Chciałbym wstawić zdjęcia w taki sposób, żeby nie trzeba było na nie klikać. Ale póki co, jakoś mi nie wychodzi.

ravbog
29.06.14, 21:08
Witam. Bardzo fajne zdjęcia z umiejętnie utrzymanymi kolorami, wyważoną obróbką i staranną kompozycją. Ja tak sobie nie radzę z krajobrazami. Tak trzymaj i wstawiaj więcej :grin:

helmuth
29.06.14, 22:42
Łądnie. :)
Szkoda, że ja nie trafiłem takiego światła :cry:

idako
29.06.14, 22:54
4.
122800

Co do obróbki, to bardzo polecam program do HDRów SNS HDR.
Próbowałem różnych programów, ale zawsze było coś nie tak.
A tu olśnienie, praktycznie od razu mamy taki obrazek jaki byśmy chcieli mieć.
Drobne korekty: czernie, kontrast, balans bieli, i już :)

And.N
29.06.14, 23:06
Zatem raz jeszcze. Mam nadzieję, że już dobrze.
Dobrze:) i zdjęcia równie dobre. 4 najbardziej mi się podoba.

Chciałbym wstawić zdjęcia w taki sposób, żeby nie trzeba było na nie klikać. Ale póki co, jakoś mi nie wychodzi.
Tak jak jest to dobry sposób wstawiania. Można wstawić większe ale forum ma ograniczenie do 800pix dłuższy bok (w poziomie) także i tak trzeba by kliknąć aby powiększyć do 1000pix.
(a 800pix dla takich krajobrazowych zdjęć to mz. trochę mało) Jak chcesz aby wyświetlały się w rozmiarze 800pix po wstawieniu zdjęć klikasz na miniaturce i wybierz rozmiar Large.

ahutta
29.06.14, 23:20
Dodałem sobie do subskrybowanych, bo zapowiada się fajnie :)

micky
29.06.14, 23:44
idako - czekam na więcej, kolejne piękne górskie foto na tym forum aż miło popatrzeć!
fajnie że zdradzasz trochę "kuchni fotograficznej";)

idako
30.06.14, 10:47
5.
122829

Proszę uprzejmie :)
Jeszcze parę lat temu statyw byl nieodzowny do zdjec hdr. Teraz, jeżeli warunki pozwalają wykonać zdjęcie z ręki, o statywie można zapomnieć. Autobracketing -2,0,+2 oraz tryb seryjny, i już. Nawet jeśli między poszczególnymi zdjęciami są przesunięcia, to program to spokojnie zniweluje.

And.N
30.06.14, 12:15
Autobracketing -2,0,+2 oraz tryb seryjny, i już.
Nie każdy aparat pozwala na takie ustawienie w autobracketingu (3 zdjęcia -2/0/+2)

inkoguto
30.06.14, 16:33
4. zdjęcie jest świetne. Bardzo mi się podoba.

idako
30.06.14, 19:31
Nie każdy aparat pozwala na takie ustawienie w autobracketingu (3 zdjęcia -2/0/+2)

Zasadniczo się zgadzam. Ten kto ma taką możliwość może strzelać z ręki, a kto nie to ze statywem.
Tak czy inaczej mozna.

5.
122863

alnico
30.06.14, 21:20
Piękne krajobrazy pokazujesz :grin:. Od czasu jak Dolomity zimą zobaczyłem postanowiłem sobie, że wybiorę się tam latem. Twoje zdjęcia tylko utwierdzają mnie w tym postanowieniu i myślę że jak już nie w ty roku to w przyszłym je odwiedzę.
HDRy rzadko robię, a jak już mam taką potrzebę to z autobracketingiem 5 zdjęć (od -2 do + 2 z krokiem 1). Trzy tak jak piszesz by wystarczyły (-2/0/+2) ale aparat nie potrafi :|

idako
30.06.14, 22:11
Dzięki. Szczerze mówiąc, ja też hdry robię bardzo rzadko. Ale w Dolomitach sprawdziły się naprawdę dobrze.
Poza tym, jedna z kilku klatek potrzebnych do hdr, jest tą właściwie naświetloną, i można wywołać tylko ją, gdy
hdr nie spełnia oczekiwań ;)

WoRaS
30.06.14, 22:12
Ja jednak nie szedł bym tak bardzo w hdry... mnie bardziej podobają się np. 1,2,3 gdzie lepiej widać kontrasty, niż nr 5, który jest zbyt "płaski". Ładny kadr, ale obróka za mocna.

HDR to ciekawa droga ale troche wyboista, łatwo wpaść w hdr hole ;-)

idako
30.06.14, 22:22
Ja jednak nie szedł bym tak bardzo w hdry... mnie bardziej podobają się np. 1,2,3 gdzie lepiej widać kontrasty, niż nr 5, który jest zbyt "płaski". Ładny kadr, ale obróka za mocna.

HDR to ciekawa droga ale troche wyboista, łatwo wpaść w hdr hole ;-)

Gdyż chodzi o to, aby hdry wyglądały naturalnie, i to jest najtrudniejsze.

idako
1.07.14, 20:13
Znowu hdr ;)

6.
122977

voovoo2
1.07.14, 21:47
Pierwsze 3 bdb. Pozostałe przehadeerowane:-)

idako
1.07.14, 22:45
Pierwsze 3 bdb. Pozostałe przehadeerowane:-)


Nawet to z budynkiem odbijającym się w wodzie? Litości ;)
Jak będzie okazja muszę potestować robienie hdrów z mniejszym bracketingiem, np. -1,0,+1
albo nawet -2/3,0,+2/3. Może będą delikatniejsze?

And.N
1.07.14, 22:56
Foto nr 5 najmniej naturalnie wygląda.

Jak będzie okazja muszę potestować robienie hdrów z mniejszym bracketingiem, np. -1,0,+1
albo nawet -2/3,0,+2/3. Może będą delikatniejsze?
Eee tam, warto z-2/3,0,+2/3 składać hdr? Tyle można wyciągnąć z 1 RAW-a bez większej straty dla obrazka.
Są nawet opinie, że z nowych matryc m4/3 to i nawet +/-3EV (4?) można wyciągnąć.

helmuth
1.07.14, 23:24
Nawet to z budynkiem odbijającym się w wodzie?MZ, nie jest najgorsze ;)
Gorsze jest 5.
Jak będzie okazja muszę potestować robienie hdrów z mniejszym bracketingiem, np. -1,0,+1
albo nawet -2/3,0,+2/3. Może będą delikatniejsze?Nie wiem ile można "wyciągnąć" z Twojej matrycy ale ja bym został przy +/-2EV i złagodził obróbkę. Przecież możesz w programie trochę mniej agresywnie ;)
Ja mogę tylko +/-1EV i jest mi za mało przy jasnym, słonecznym niebie i mocnych cieniach. Z mojej matrycy (E520) nie mogę zbyt wiele wyciągnąć z cieni, czasem chciałoby się mieć +/-2EV :)
Możesz też spróbować pracy na warstwach. Część zdjęcia obrabiać "normalnie" a części wymagające HDR-owania, dokładać na innej warstwie. Odpowiednio maskując i mieszając, możesz uzyskać niezły efekt.

alnico
1.07.14, 23:33
Foto nr 5 najmniej naturalnie wygląda.

Eee tam, warto z-2/3,0,+2/3 składać hdr? Tyle można wyciągnąć z 1 RAW-a bez większej straty dla obrazka.
Są nawet opinie, że z nowych matryc m4/3 to i nawet +/-3EV (4?) można wyciągnąć.
Zależy w jakich warunkach się robi. Wyciągnąć faktycznie da się dużo ale jak wychodzi część zdjęcia prześwietlona a inna niedoświetlona to z tego już nic nie wyciągniesz a tak miałem np. ostatnio na Błędnych Skałach - niebo białe/prześwietlone a dół czarny/niedoświetlony. Robiłem to 5 zdjęć z krokiem 1EV, z których wybierałem potem 3 na HDRa. Gdy nie było w kadrze nieba (obszarów prześwietlonych i niedoświetlonych) to mimo i tak mimo b. dużego kontrastu dało się już spokojnie sporo wyciągnąć z matrycy i obyło się bez HDRa. W EOSie 60, którym tu są robione zdjęcia było pod tym względem gorzej, przeszkadzało mi też, że nie dało się się zrobić więcej niż 3 zdjęcia z bracketingiem (choć chyba ML rozwiązuje ten problem). Generalnie z HDRami mam b. małe doświadczenie, pierwsze próby wychodziły kiepsko ostatnie już lepiej ale to może też być kwestia sceny czy też oprogramowania.
Co do powyższych zdjęć też mam wrażenie, że 5 wygląda najbardziej sztucznie. Ostatniego bym się nie czepiał, pozostałe choć nieraz od razu widać, że to HDR (np. to pierwsze duże przed jedynką) to jak dla mnie mogą być, wyglądają efektownie a nie rażą :grin:

And.N
1.07.14, 23:43
...Ja mogę tylko +/-1EV i jest mi za mało przy jasnym, słonecznym niebie i mocnych cieniach....
Też tyle mogę i mi zazwyczaj wystarcza. Nie pamiętam kiedy ostatnio robiłem HDR, chyba tylko w celach testowych dla siebie.

helmuth
1.07.14, 23:46
Też tyle mogę i mi zazwyczaj wystarcza.Też masz E520?

And.N
1.07.14, 23:52
Też masz E520?
Mam to co w stopce napisane, mniej więcej ta sama jakościowo matryca, może nieco mniej szumi, może...

idako
2.07.14, 10:42
Pewnym rozwiązaniem (choć niektórzy się strasznie na to krzywią) może być robienie hdra z jednego
rawa. Moim subiektywnym zdaniem, daje to czasami całkiem niezłe rezultaty.
Co do pracy na warstwach, nigdy nie próbowałem, ale pewnie jest to jakieś rozwiązanie.
Jest jeszcze jedna metoda, aby selektywnie rozjaśniać/przyciemniać wybrane partie zdjęcia. Mianowicie
niedrogi tablet wacom bamboo (posiadam, chwalę), oraz "pędzelkowanie" z korekcją na +/- EV w LightRoom'ie.

Odnośnie sprzętu, to mam canona 60d. Obcowałem z omd em-5, i dynamika tonalna w tym aparaciku jest zdecydowanie lepsza. Gdybym dziś miał zaczynać przygodę z fotografią, wybór pewnie by padł na olympusa. Jednak siedzę w canonie dość głeboko (finansowo), i zmiana systemu chyba mnie przerasta ;)

idako
2.07.14, 10:46
A tu jeszcze takie ło:

7.
123033

Lolita
2.07.14, 11:37
Kocham Dolomity! Więc będę zaglądać :grin:

alnico
2.07.14, 11:58
Pewnym rozwiązaniem (choć niektórzy się strasznie na to krzywią) może być robienie hdra z jednego
rawa. Moim subiektywnym zdaniem, daje to czasami całkiem niezłe rezultaty.
Co do pracy na warstwach, nigdy nie próbowałem, ale pewnie jest to jakieś rozwiązanie.
Jest jeszcze jedna metoda, aby selektywnie rozjaśniać/przyciemniać wybrane partie zdjęcia. Mianowicie
niedrogi tablet wacom bamboo (posiadam, chwalę), oraz "pędzelkowanie" z korekcją na +/- EV w LightRoom'ie.

Odnośnie sprzętu, to mam canona 60d. Obcowałem z omd em-5, i dynamika tonalna w tym aparaciku jest zdecydowanie lepsza. Gdybym dziś miał zaczynać przygodę z fotografią, wybór pewnie by padł na olympusa. Jednak siedzę w canonie dość głeboko (finansowo), i zmiana systemu chyba mnie przerasta ;)
Co to jest "pędzelkowanie" w LightRoomie? Używam tego programu ale pędzelka nie kojarzę.
Ja znowu odwrotnie próbowałem na warstwach a nie próbowałem robić HDRa z jednego RAWa. HDRy stosuję rzadko i to jak zakres tonalny zdjęcia przekracza możliwości matrycy, ale może warto spróbować, wierzę że może to dać szybko niezły efekt w pewnych przypadkach.
Moim zdaniem praca na warstwach, sklejanie kilku ekspozycji da najlepszy efekt ale nakład pracy przy bardziej skomplikowanych kadrach mnie przytłacza. Najczęściej jak jest potrzeba to lokalnie zmieniam ekspozycję etc. używając Lightrooma + wtyczki do niego. Możliwości faktycznie są tu większe, szczególnie jeśli chodzi o cienie, niż miałem w EOSie 60. Decyzja o zmianie na Olympusa była nagła i zapadła po jeździe na rowerze w letnim upale z plecakiem zawierającym EOSa 60, 70-300L, 24-105L, 100 macro, statyw, lapmpę i inne pierdoły. Teraz wszystko mieszczę w niedużych torebkach pod siedzeniem i ramą :grin:. Sprzęt był częściowo na gwarancji, częściowo kupowany po okazyjnych cenach więc wiele nie straciłem na sprzedaży :)
Jakiego programu używasz do HDRów?

And.N
2.07.14, 12:10
Co to jest "pędzelkowanie" w LightRoomie? Używam tego programu ale pędzelka nie kojarzę.
Zapewne chodzi o pędzel korygujący (Adjustment Brush). Można lokalnie wpływać na bardzo wiele parametrów. Skrót z klawiatury K.

Takie ło:) podoba się.

WoRaS
2.07.14, 12:11
Nr 7 zdecydowanie lepszy niż 5 i 6.

Tamte, tak jak wspomniałem już były płaskie, pozbawione kontrastów i pod tym wzgledem nr 7 wyglada zdecydowanie lepiej.

alnico
2.07.14, 12:47
Zapewne chodzi o pędzel korygujący (Adjustment Brush). Można lokalnie wpływać na bardzo wiele parametrów. Skrót z klawiatury K.

Takie ło:) podoba się.
Dzięki, faktycznie jest tam coś takiego, kiedyś nawet używałem, ale zapomniałem o tym. Cóż... skleroza nie moli :cry:

idako
2.07.14, 18:37
Właśnie miałem napisać o tym pędzelku, ale już wszystko wiadomo.
Myszką się słabo pędzelkuje, ale tabletem całkiem, całkiem.

@alnico jak przeczytałem o sprzęcie, z którym się rozstałeś to jakbym siebie widział ;)
Też mam 70-300L, do tego 17-55, i 10-22. Setki makro już się pozbyłem.
Póki co zmieniłem plecak na lżejszy (-400g), a kiedy biorę 70-300 i 10-22, wtedy uzupełniam
lukę w ogniskowych naleśnikiem 40mm (-500g w stosunku do 17-55).
Czyli 1kg jestem do przodu. Ponadto nie biorę tele do miasta, a tylko w plenery.
Ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o zmniejszanie wagi bez utraty jakości, będzie
canon 100d.
A! Byłbym zapomniał o odchudzaniu - tu można spokojnie zredukować 7kg ;)

P.S. Do HDRów używam SNS HDR. Próbowałem photomatixa, i innych, ale tylko snsa hdry wychodzą jak trza :)

alnico
2.07.14, 19:21
Właśnie miałem napisać o tym pędzelku, ale już wszystko wiadomo.
Myszką się słabo pędzelkuje, ale tabletem całkiem, całkiem.

@alnico jak przeczytałem o sprzęcie, z którym się rozstałeś to jakbym siebie widział ;)
Też mam 70-300L, do tego 17-55, i 10-22. Setki makro już się pozbyłem.
Póki co zmieniłem plecak na lżejszy (-400g), a kiedy biorę 70-300 i 10-22, wtedy uzupełniam
lukę w ogniskowych naleśnikiem 40mm (-500g w stosunku do 17-55).
Czyli 1kg jestem do przodu. Ponadto nie biorę tele do miasta, a tylko w plenery.
Ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o zmniejszanie wagi bez utraty jakości, będzie
canon 100d.
A! Byłbym zapomniał o odchudzaniu - tu można spokojnie zredukować 7kg ;)

P.S. Do HDRów używam SNS HDR. Próbowałem photomatixa, i innych, ale tylko snsa hdry wychodzą jak trza :)
Ja jedynie bawiłem się Machinery HDR Effects, o SNS pozytywne opinie słyszałem :grin:. 10-22 też miałem :grin:

Rafał Czarny
2.07.14, 19:25
Ładnie obrabiasz HDRy. Ze smakiem. A to duża sztuka, żeby nie przegiąć.

aga_piet
2.07.14, 20:10
A SNS to nie jest program, którego twórca sam tu pisuje? Można rzec, że rozwijał się na naszych oczach (ów program) ;)

idako
2.07.14, 20:20
Ja jedynie bawiłem się Machinery HDR Effects, o SNS pozytywne opinie słyszałem :grin:. 10-22 też miałem :grin:

Widziałem hdry z Machinery, i muszę powiedzieć, że były za mocne. A do tego tak charakterystyczne, że od
razu było wiadomo, że to Machinery.

@Rafał Czarny - dziękuję :)

---------- Post dodany o 20:20 ---------- Poprzedni post był o 20:13 ----------


A SNS to nie jest program, którego twórca sam tu pisuje? Można rzec, że rozwijał się na naszych oczach (ów program) ;)

Na olkowym forum jestem nowy, mogę podpowiedzieć tylko że autorem SNSa jest Sebastian Nibisz.

idako
2.07.14, 20:24
A tu statyw dwiema nogami zamoczył się w jeziorku. Czy było warto, niech oceni Szanowne Grono ;)
8.
123074

alnico
2.07.14, 20:39
Widziałem hdry z Machinery, i muszę powiedzieć, że były za mocne. A do tego tak charakterystyczne, że od
razu było wiadomo, że to Machinery.

Machinery ma wiele możliwości ingerencji w "moc" efektu. Generalnie jestem zadowolony, choć może gdybym poznał inne programy...
Jakby ktoś chciał zobaczyć to są w #414 mojego głównego wątku.

idako
2.07.14, 20:47
Machinery ma wiele możliwości ingerencji w "moc" efektu. Generalnie jestem zadowolony, choć może gdybym poznał inne programy...
Jakby ktoś chciał zobaczyć to są w #414 mojego głównego wątku.

Proszę o link do #414 gdyż sobie nie radzę, i znaleźć nie mogę.

alnico
2.07.14, 21:05
Proszę o link do #414 gdyż sobie nie radzę, i znaleźć nie mogę.
https://forum.olympusclub.pl/threads/87554-alnico-szwarc-mydło-i-powidło?p=1099399&viewfull=1#post1099399

idako
2.07.14, 21:20
Dzięki za link. W sumie efekty bardzo dobre, i tu bym nie rozpoznał, że to machinery. Zwracam honor :)
Aż się prosi przepuścić te same zdjęcia przez SNSa, i porównać efekty.
Jakby co, dostępna jest wersja lite:

http://www.dobreprogramy.pl/SNSHDR,Program,Windows,18117.html

alnico
2.07.14, 21:22
Dzięki za link. W sumie efekty bardzo dobre, i tu bym nie rozpoznał, że to machinery. Zwracam honor :)
Aż się prosi przepuścić te same zdjęcia przez SNSa, i porównać efekty.
Jakby co, dostępna jest wersja lite:

http://www.dobreprogramy.pl/SNSHDR,Program,Windows,18117.html
Dzięki, przy okazji przetestuję :grin:

idako
3.07.14, 22:09
9.
123211


Ech, chętnie przygarnąłbym jakiegoś em10 na fotowyprawę. Byłoby leciutko, a po powrocie można by podjąć decyzję czy migrować do mikro 4/3...

WoRaS
3.07.14, 22:55
Ech, chętnie przygarnąłbym jakiegoś em10 na fotowyprawę. Byłoby leciutko, a po powrocie można by podjąć decyzję czy migrować do mikro 4/3...

Z lustra? Migrować!

idako
3.07.14, 22:59
Wbiję kij w mrowisko, ale... jest jeszcze canon 100d. Wazy jak bezlusterkowiec ;)

alnico
3.07.14, 23:05
Dziewiątka super :grin:

Wbiję kij w mrowisko, ale... jest jeszcze canon 100d. Wazy jak bezlusterkowiec ;)
Korpus jak korpus, ale są jeszcze obiektywy.

ahutta
3.07.14, 23:13
Wbiję kij w mrowisko, ale... jest jeszcze canon 100d. Wazy jak bezlusterkowiec ;)

Znajomy wbił kiedyś kij w mrowisko i go mrówki oblazły. Przewalone.
Ja bym chętnie na E-M10 sobie zmigrował.

WoRaS
4.07.14, 08:18
Wbiję kij w mrowisko, ale... jest jeszcze canon 100d. Wazy jak bezlusterkowiec ;)

Kiepska prowokacja ;-) Nikt nie zareagował :-)

No a tak na marginesie: http://camerasize.com/compact/#448.26,482.97,521.97,ha,t :-)

yamada
4.07.14, 09:33
9 jest fajna, może jednak wstawisz jakieś nie hdr-y

witia
4.07.14, 09:40
Świetne fotki, bardzo dobre kadry i ciekawa obróbka.
Te odbicia - mbsz - świetne.
Pozdrawiam.

idako
4.07.14, 14:26
Znajomy wbił kiedyś kij w mrowisko i go mrówki oblazły. Przewalone.
Ja bym chętnie na E-M10 sobie zmigrował.

Sęk w tym, że nigdy na dobre nie obcowałem z mikro 4/3, dlatego tak trudno podjąć decyzję.

P.S. Czy podjąłeś decyzję, i odłożyłeś pieniądze?
Odłożyłem decyzję, i podjąłem pieniadze. ;)

---------- Post dodany o 14:22 ---------- Poprzedni post był o 14:21 ----------


9 jest fajna, może jednak wstawisz jakieś nie hdr-y

Zdjęcia z Dolomitów w wersji nie-hdr wyglądają na tyle kiepsko, że nie mam śmiałości
drażnić oczu forumowiczom ;)

---------- Post dodany o 14:26 ---------- Poprzedni post był o 14:22 ----------


Kiepska prowokacja ;-) Nikt nie zareagował :-)

No a tak na marginesie: http://camerasize.com/compact/#448.26,482.97,521.97,ha,t :-)

Byłem tam już kiedyś, wolę nie zaglądać. Jeszcze znienawidzę 60d i będzie ;)

petreq
4.07.14, 14:30
A tu fotosik o wschodzie czaśnięty

10.

Czy to nie to samo co 7-ka czasami? :grin:

idako
4.07.14, 14:42
@Petreq dzięki za czujność

Poprawiona 10ka

10.
123246

idako
4.07.14, 16:24
A tu, to samo tylko w wersji nie-hdr.
Jedyne, o co się pokusiłem, to pomalowanie nieba pęźlikiem na -0,8ev.
Żeby wiedzieć co się maluje, można na dole zaznaczyć kwadracik "show selected mask overlay"
dzięki czemu pęźlik zostawia czerwony ślad. Oczywiście mowa o LR.

11.
123256

And.N
4.07.14, 16:41
Widoczek ładny. Nie ma tu jakiejś specjalnej różnicy pomiędzy hdr i zwykłym zdjęciem. Powiedziałbym, że ta scena nie wymaga hdr.
Co do pędzla można jeszcze zaznaczyć Auto Mask wtedy wykryje krawędź pomiędzy niebem, a górami i niepotrzebnie nie "zamaluje" (przyciemni) gór.
Dodałbym do pędzla nieco Clarity.

waruga
4.07.14, 16:45
Przejrzalem watek, fajne foty.

idako
4.07.14, 20:42
Widoczek ładny. Nie ma tu jakiejś specjalnej różnicy pomiędzy hdr i zwykłym zdjęciem. Powiedziałbym, że ta scena nie wymaga hdr.
Co do pędzla można jeszcze zaznaczyć Auto Mask wtedy wykryje krawędź pomiędzy niebem, a górami i niepotrzebnie nie "zamaluje" (przyciemni) gór.
Dodałbym do pędzla nieco Clarity.

Proszsz barc:
123273

Clarity dałem na 20. Niebo jest lepsze :) Co do Auto Mask, to jak porządnie wjechałem pędzlem na góry,
to się pomalowały. Przy delikatnym operowaniu, było ok. Czy to tak działa ?

idako
5.07.14, 00:07
12.
123285

And.N
5.07.14, 08:11
... Co do Auto Mask, to jak porządnie wjechałem pędzlem na góry,
to się pomalowały. Przy delikatnym operowaniu, było ok. Czy to tak działa ?
Można tak powiedzieć. Tylko bez tego Auto Mask trzeba jeszcze bardziej uważać aby nie wyjechać poza obszar, element, który chcemy zaznaczyć (zamalować). Oczywiście nie zawsze jest konieczność używania tej opcji. Pędzel ma dwa jakby okręgi (wtapianie - Feather) i tym wewnętrznym na pewno nie można wtedy wjeżdżać na strefę, której nie chcemy zamalować. Zakres wtapiania możemy sobie regulować.
Odnośnie nieba jeszcze i pedzla. Trzecim bardzo przydatnym suwakiem jest Highlights. Działa na przygaszenie świateł tylko. Exposure działa kompleksowo. Nawet jak na niebie będzie ciemniejsza chmura to ją jeszcze bardziej przyciemni, a Highlights nie. Można sobie ustawić Exposure -0,25 ; Clarity +30 ; Highlights -40 (-50) rozwinąć predefiniowane (Custom) ustawienia pędzla i zapisać jako preset z swoja nazwą np. ciemniejsze niebo. Później przy obróbce innego zdjęcia wystarczy rozwinąć Custom i wybrać to swoje zapisane. W zależności od zdjęcia i potrzeb suwaki oczywiście można skorygować ale jednym kliknięciem mamy już 3 wstępnie ustawione.

W 12 coś mi niebo za bardzo w fiolet wpada no ale możliwe, że takie było.

idako
5.07.14, 10:14
Można tak powiedzieć. Tylko bez tego Auto Mask trzeba jeszcze bardziej uważać aby nie wyjechać poza obszar, element, który chcemy zaznaczyć (zamalować). Oczywiście nie zawsze jest konieczność używania tej opcji. Pędzel ma dwa jakby okręgi (wtapianie - Feather) i tym wewnętrznym na pewno nie można wtedy wjeżdżać na strefę, której nie chcemy zamalować. Zakres wtapiania możemy sobie regulować.
Odnośnie nieba jeszcze i pedzla. Trzecim bardzo przydatnym suwakiem jest Highlights. Działa na przygaszenie świateł tylko. Exposure działa kompleksowo. Nawet jak na niebie będzie ciemniejsza chmura to ją jeszcze bardziej przyciemni, a Highlights nie. Można sobie ustawić Exposure -0,25 ; Clarity +30 ; Highlights -40 (-50) rozwinąć predefiniowane (Custom) ustawienia pędzla i zapisać jako preset z swoja nazwą np. ciemniejsze niebo. Później przy obróbce innego zdjęcia wystarczy rozwinąć Custom i wybrać to swoje zapisane. W zależności od zdjęcia i potrzeb suwaki oczywiście można skorygować ale jednym kliknięciem mamy już 3 wstępnie ustawione.

W 12 coś mi niebo za bardzo w fiolet wpada no ale możliwe, że takie było.

Dzieki za rady. Skorzystam na pewno :)
Co do nieba, to rzeczywiscie troche fioletowe. Moze zrobie kolejne wejscie, z ocieplonym niebiem.
Aby efekty byly, trzeba cwiczyc.

idako
5.07.14, 21:26
A tu fotki z Mikulova, ładnego miasteczka po drodze do Włoch.

13.123358 14.123359 15.123360

sepi19
5.07.14, 23:17
Mikulov. Dziesiątki razy przez niego przelatywałem do Grazu, za każdym razem miałem się zatrzymać i pofocić. Nigdy się nie udało ;(. A zdjęcia śliczne.

Saboor
6.07.14, 16:18
A tu fotki z Mikulova, ładnego miasteczka po drodze do Włoch.
Ja tak tylko względem 15-tki
nie wydaje Ci się wyprane z czerni? Nie wiem czy mogę tu wklejać
swoje widzimisię(jeżeli nie daj znać wywalimy) ja bym to widział jakoś tak:

123408

Bodzip
6.07.14, 16:18
Odniosę się do zdjęć 13, 14 i 15.
Zameczek wydaje się jakby płaski, brakuje czerni. Ale zdjęcia 13 i 14 są jak apz-owe z Toskanii. Są naprawdę świetne.
Do kompletu zdjęcie 15 gdzie wszystkie półcienie uciekły. W tym przypadku naprawdę nie jest HDR potrzebny. Przy współczesnych matrycach HDR ma bardzo, bardzo rzadko rację bytu.
Popieram helmutha - jechanie tylko na HDR-ach jest hmmm - irracjonalne.
Ty naprawdę umiesz robić zdjęcia. Widzisz kadr i światło, ale takie jednotonowe hdr-owate, tylko i wyłącznie to szkoda.
Pytanie: czy w Twoich wątkach można grzebnąć w zdjęciach ?

pamaru
6.07.14, 16:43
Bodzipku, Maniek, a raczy Michał, to oaza spokoju i wyrozumiałości, więc myślę, że nie będzie miał nic przeciwko jeśli powiem po prostu "bier i jedziesz!" ;)

idako
6.07.14, 16:49
Dobrze to widzisz :) Wstawiając to zdjęcie widziałem, że jest trochę niedorobione, i.....sam nie wiem czemu nie zareagowałem.

---------- Post dodany o 16:49 ---------- Poprzedni post był o 16:47 ----------

O, właśnie Pamaru zwany potocznie Eugeniuszem, zareagował jak należy.Grzeb ile wlezie. A z hdrami to naprawdę nie jest nałóg. Tak sobie tylko poszalałem ;)

Bodzip
6.07.14, 16:49
.....sam nie wiem czemu nie zareagowałem.
Zawsze możesz sobie dać w dziób :mrgreen:

pamaru
6.07.14, 16:53
Kijem go, kijem!

And.N
6.07.14, 16:54
13, 14 przyjemne w odbiorze, podobają się. 15 poprawiona przez Saboora mi widzi się bardziej.

idako
6.07.14, 17:03
Zawsze możesz sobie dać w dziób :mrgreen:

Wbiłem sobie w serce rysik od tabletu. Czy tak może być?

Bodzip
6.07.14, 17:03
Wbiłem sobie w serce rysik od tabletu. Czy tak może być?
eee tam, gdyby to zrobiła kobieta ... :mrgreen:

Saboor
6.07.14, 17:09
Wbiłem sobie w serce rysik od tabletu. Czy tak może być?
Nie wyciągaj!!!!!! :shock:

idako
6.07.14, 19:33
Nawiasem mówiąc we wrześniu wybieram się do toskanii. Będę starał się dorównać apz'owi.

idako
6.07.14, 21:23
A tu jeszcze widok na miasteczko w dolinie

16.
123452

idako
9.07.14, 21:50
Jeszcze dwa zdjęcia z Mikulova

17.
123806

18.
123805

realnasty
10.07.14, 11:23
Jeszcze dwa zdjęcia z Mikulova


Te mi się mniej podobają, jakieś takie wyprane są.

idako
10.07.14, 11:36
Te mi się mniej podobają, jakieś takie wyprane są.

Rzeczywiscie. Te dwa robilem tuz po zachodzie, a poza tym powietrze mialo slaba przejrzystosc.
I to jest wlasnie zastosowanie tele w krajobrazie ;)

Saboor
10.07.14, 11:37
Te mi się mniej podobają, jakieś takie wyprane są.

Może tak:

123819

idako
11.07.14, 21:30
Dzieki. Jest troche lepiej, ale nadal nie powala. I tu juz sie nic nie da zrobic. Moglem tego nie wrzucac ;)

MikolajN
17.07.14, 22:17
bella Dolomiti :) Splendidi :)
Piękne widoki i aż nie mam odwagi powklejać swoich fotek z Bolzano, choć już prawie zakończyłem tam przeprowadzkę i fotek mam co nie miara... Mam problem, że im więcej fotek robię tym mniej chce mi się je obrabiać :)