PDA

Zobacz pełną wersję : Współpraca szkieł Panasonic i korpusów Olympus



inkoguto
24.06.14, 09:58
Zacznę od tego, że przeczytałem wątek https://forum.olympusclub.pl/threads/70581-System-mikro4-3-wprowadzenie/page3 czyli coś tam niby już wiem. Moja wątpliwość jest następującej natury.
Zaplanowałem zakup Olka e-m10 i zastanawiam się czy kupić go w zestawie z obiektywem czy samo body i np. kupic kit np. na giełdzie vide https://forum.olympusclub.pl/threads/91604-obiektyw-Panasonic-G-Vario-14-42-3-5-5-6 viruuss (https://forum.olympusclub.pl/members/4443-viruuss) chce sprzedać kit od Panasonica. Różnica niby nic, ale parę setek bliżej do Olka 25/1.8 jest.

No więc jak wygląda kwestia kompatybilności? Chodzi mi o dwie kwestie:
1. działanie mechanizmy stabilizacji
2. elektronika - korygowanie wad obiektywu przez aparat.

Pytam bo co do dwójki sporo słyszałem, że niestety korekcja szkła Panasonica działa tylko z body Panasonica. Proszę o weryfikację tych informacji.

Acha i co złego to nie ja...

realnasty
24.06.14, 10:12
Z tego, co wiem, korpusy Olka nie korygują aberracji w szkłach Panama, jedynie dystorsję. Dlatego muszę się męczyć z tymi okropnym abberacjami z dwudziestki...

maver1ck
24.06.14, 10:20
A E-M10 nie ma tego już poprawionego ?

Jack
24.06.14, 12:02
Tego nie wiem, jednak E-M1 (ten sam procesor) koryguje spadek rozdzielczości podczas przymykania przysłony wyłącznie w szkłach Olka. E-M10 dysponuje procedurą korekty aberracji chromatycznej, jednak nigdzie nie znalazłem, czy robi to ze szkłami wszystkich producentów.

maver1ck
24.06.14, 13:57
Tego nie wiem, jednak E-M1 (ten sam procesor) koryguje spadek rozdzielczości podczas przymykania przysłony wyłącznie w szkłach Olka. E-M10 dysponuje procedurą korekty aberracji chromatycznej, jednak nigdzie nie znalazłem, czy robi to ze szkłami wszystkich producentów.

Przetestuje przy okazji.

realnasty
24.06.14, 14:11
A E-M10 nie ma tego już poprawionego ?

Mój E-M10 z 20/1.7 wali po oczach taką aberracją, że aż zęby bolą, z kitem nie mam tego problemu.

fret
24.06.14, 14:51
Tego nie wiem, jednak E-M1 (ten sam procesor) koryguje spadek rozdzielczości podczas przymykania przysłony wyłącznie w szkłach Olka. ...

Olek potrafi korygować dyfrakcję??? Staram się Ciebie zrozumieć, nie masz lekko, ale jednak są jakieś granice...

inkoguto
24.06.14, 14:57
To może ja zapytam inaczej czy ktoś może używał e-m10 z kitem od Panasonica? Jakie były efekty takiej zabawy? Co ze stabilizacją, jak z korektą szkła przez elektronikę? Innymi słowy czy zamiast kupować kita Olkowego mogę śmiało i bezkarnie kupić kita Panasonica.

gietrzy
24.06.14, 15:17
Olek potrafi korygować dyfrakcję??? Staram się Ciebie zrozumieć, nie masz lekko, ale jednak są jakieś granice...

Jezusie kochany, Jack nie może powiedzieć podostrza w zakresie przysłon f/8+

---------- Post dodany o 15:17 ---------- Poprzedni post był o 15:08 ----------


To może ja zapytam inaczej czy ktoś może używał e-m10 z kitem od Panasonica? Jakie były efekty takiej zabawy? Co ze stabilizacją, jak z korektą szkła przez elektronikę? Innymi słowy czy zamiast kupować kita Olkowego mogę śmiało i bezkarnie kupić kita Panasonica.

Wszystkie korpusy korygują zniekształcenia geometryczne (profil zaszyty w oprogramowaniu obiektywów).
Korpusy Panasa korygują (obok zniekształceń geometrycznych szkieł Oly i swoich) także aberracje chromatyczne swoich szkieł.

Na twoim miejscu brałbym kita Virusa i dokupiłbym czym prędzej 20/1.7 i mZD 45/1.8. Nawet jak teraz nie obrabiasz fotek to i tak powinieneś ustawić raw+L w zakładce: format pliku/obrazka a wtedy aberracje chromatyczne to JEDEN klik w wywoływarce/komputerze.

Ps. Zamiast 45 możesz też pomyśleć o żyletce - Sigma 60/2.8 - rewelacja optyczna za grosze.

inkoguto
24.06.14, 15:52
Dzięki,

Nie jest to mój pierwszy aparat, dotychczas korzystałem wyłącznie z trybu RAW. Jak rozumiem w przypadku RAW i tak będę musiał ręcznie korygować wady szkła? Więc ta funkcja przydaje się tylko do JPEG-ów?

Co do szkieł planuję zakup 25/1.8 potem będę myślał co dalej. Nie zmienia to jednak faktu, że muszę mieć też jakiś uniwersalny zoom więc kombinuję. System Olka znam słabo więc pytam, bo mówią, że kto pyta ten nie pluje sobie w brodę z powodu nieprzemyślanych zakupów.

Pozostaje kwestia stabilizacji rozumiem, że z e-m10 nie ma problemów wynikających z faktu połączenia korpusu ze stabilizacją i stabilizowanego szkła.

POLM
24.06.14, 16:03
Stabilizowane szkła Panasonica maja zazwyczaj przełącznik On/OFF ;-) jesli idzie o stabilizacje. Dla odmiany można też wyłączyć stabilizacje w body - jak kto woli ;-)

gietrzy
24.06.14, 16:04
Jak rozumiem w przypadku RAW i tak będę musiał ręcznie korygować wady szkła?

Zależy od wywoływarki, z Adobe jest spokój, tzn. robi to za nas w trakcie otwierania pliku ORF.

realnasty
24.06.14, 17:42
Zależy od wywoływarki, z Adobe jest spokój, tzn. robi to za nas w trakcie otwierania pliku ORF.

No właśnie nie zawsze. Chodzi o to, że LR nie koryguje aberracji w przypadku połączenia korpus Oly + szkło Panas.