PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia zenitem, czy światłomież selenowy jest dokładny?



hakunamatata
15.06.14, 16:47
Witam, postanowiłem spróbować swoich sił w fotografii analogowej.
Mam zenita 11 + helios 58/2, ten aparat ma światłomierz selenowy...

Kupiłem kliszę kodaka iso100, zamontowałem, zrobiłem 10 zdjęć ale jakoś mi tak coś nie pasowało że jakoś muszę ustawiać krótki czas migawki w porównaniu do tego jaki ustawiałem w Olku E-510 przy podobnych sytuacjach.

Dziś wziąłem oba aparaty i zmierzyłem światło zenitem, wyszło f4/ i 1/500 przy iso 100, gdy zmierzyłem Olympusem to samo miejsce to wyszło f4 i czas około 1/100 w zależności od wybranej metody pomiaru światła, oczywiście przy iso 100.

Czy w takim razie wszystkie 10 zdjęć z zenita które zrobiłem będą niedoświetlone?

Mam ufać światłomierzowi selenowemu czy chodzić z dwoma aparatami a jednym mierzyć światło?

junak20
15.06.14, 17:00
Zenicik parę lat ma. Raczej nie ma co ufać światłomierzowi selenowemu -selen po prostu (jakby to powiedzieć) z czasem się zużywa. Inna sprawa czy kurtyny migawki (choćby jakoś) trzymają czasy. Nie trać nadziei -coś tam się z kliszy może wyciągnie, generalnie film wybacza więcej niż matryca elektroniczna :)

Joki
15.06.14, 18:16
Niestety światłomierz selenowy wymaga częstej kalibracji. Taka już jego cecha.
Dokładność migawki i rozciągnięcie sprężyny też nie jest bez wpływu jednak jeśli nie leżała 20 lat naciągnięta to powinna trzymać w miarę czasy.

Krakman
15.06.14, 21:00
Poza tym radzieckie aparaty zwłaszcza te z przemytu nie miały powtarzalnych cech w serii aparatów. Jak się udał taki zdiełali..
Przekonałem się o tym mając kilka różnych zenitów.. Zdarzało się nierównomierne naświetlenie kadru, różna ostrość obiektywów.. A nawet niedomykająca się tylna klapka...
No takie ustrojstwa..
Pierwsze np. Zenity B, czy 12 XP były w zasadzie Ok (tylko eksportowe oczywiście)

Rafał Czarny
15.06.14, 21:04
Zanity nadają się do przyciskania papieru. Kup jakiś porządny japoński aparacik analogowy za parę złotych i ciesz się fotografowaniem. Zenity to kompletna porażka. Wiem, bo się na tym dziadostwie wychowałem. I nie mam żadnego sentymentu.

Planistigmat
15.06.14, 21:41
W Twoim Zenicie najwiekszym problemem jest swiatlomierz. Z czasem selen sie zuzywa i strzalka swiatlomierza wychla sie coraz mniej. Skutkuje to zlym doborem ekspozycji i przeswietleniem zdjec. Wyeliminowac mozna to noszac swiatlomierz zewnetrzny.
Warto by bylo sprawdzic tez czy zaslaniajaca kurtyna migawki zamyka sie do konca.
Jednak, tak jak napisal Rafal Czarny, lepiej kupic jakas japonska lustrzanke i nie bedziesz sie tak meczyl. Wystarczy 100 zl.

hakunamatata
16.06.14, 09:32
Hej, no tak. Ale kalisza już rozpoczęta. Zostało 26 zdjęć.

Nie, chce jej marnować.

Czyli mam nie robić zdjęć wg. selenu tylko brać ze sobą cyfre i robić według niej?

Mirek54
16.06.14, 09:37
Tak,ustawiaj wg cyfry.
Tylko tez nie mozesz byc pewny,czy 200 ISO w cyfrze to 200 ISO na kliszy.Czesto w cyfrze nie jest to 200 tylko 175 albo 243.

Ewentualnie porownaj wskazania w kilku sytuacjach i w Zenicie podbijaj iso na ustawianiu swiatlomierza o dana wartosc.

Planistigmat
16.06.14, 12:35
Przeswietlenie nie musi byc liniowe, tzn dla niektorych warunkow oswietleniowych/jasnosci mozesz potrzebowac wprowadzac miniejsza, a dla innych wieksza korekte. W swiatlomierzach selenowych najwieksze odchylenia od poprawnego pomiaru beda na krancach zakresu. Roznica 175 albo 243 w stosunku do iso 200 to ok 1/4 EV. Ty walczysz o kilka EV. Dlatego lepiej mierz cyfra i przenos te pomiary na Zenita. Blad, ktory zrobisz bedzie pomijalny, zakladajac ze migawka w miare trzyma czasy.

hakunamatata
17.06.14, 17:51
Hej, a może winą jest że na zenicie przy wyborze czułości mam po prawej asa/gost a po drugiej din.

Więc może po prostu źle ustawiłem bo myślałem że asa/gost = iso ale chyba tak nie jest.

Nie mogę znaleźć jaki odpowiednik ma iso 100 dla asa/gost albo dla din może wtedy będzie poprawnie?

ajt
17.06.14, 18:10
Tabelkę masz choćby na Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czu%C5%82o%C5%9B%C4%87_filmu
To, na co my teraz powszechnie i skrótowo mówimy ISO, to dawne ASA,
a w takim zastosowaniu jak Twoje, to ISO, ASA i GOST to praktycznie to samo.

wulf
17.06.14, 18:54
Ta rozbieżność w stosunku do 510 trochę za duża. Inna sprawa czy pomijając możliwą awarię potrafisz obsługiwać tego typu światłomierz? Bardzo istotny jest kąt pod jakim mierzy się światło. Dla normalnych warunków zenita trzeba skierować nieco w dół do pomiaru.
Z ciekawości przed chwilą wziąłem na pole kilka szpejów i wyszło mi tak: 1/30s, f/8, iso 200: identycznie dla wszystkich zenit 11, canon ae-1, canon 100d, olympus e-1. Mój zenit w wersji eksport działa prawidłowo od ponad 30 lat!
Nie miałem problemu by naświetlić prawidłowo całą rolkę slajdów.
Weź porównaj sobie wskazania światłomierzy z zenita i olka na dużej, szarej powierzchni jak ściana budynku czy coś takiego.

Planistigmat
17.06.14, 21:36
Nie, to nie to.
Rosjanie zmienili wartosc GOST-ow ok. 1988r. Nie chce mi sie googlac zeby podac dokladny rok, pisze z pamieci. Wiec zlozmy ze byl to 1988-y.

Przed 1988
100 ISO = 100 ASA = 80 GOST = 21 DIN

Po 1988
100 ISO = 100 ASA = 100 GOST = 21 DIN

Mogles sie wiec pomylic najwyzej o 1/2 przyslony, czyli spokojnie, blad bylby niewielki.

sepi19
17.06.14, 22:41
Mierz światło Olkiem, rób zdjęcia i ciesz się każdym kadrem z tej rolki. A co Ci z tego wyjdzie, to będzie niespodzianka ;). Ja jestem zadowolony, jak uda mi się na kliszy złapać 2-3 fajne kadry z których jestem zadowolony. A jak Cię wciągnie analog, to pomyśl o czymś, co będzie Ci mniej przeszkadzało przy robieniu zdjęć. Jest tego teraz na rynku mnóstwo w fajnych pieniądzach.

spirit
22.07.14, 19:45
Światłomierz przy negatywach nie jest niezbędny, więcej.. "na oko" będzie dokładniej niż starym światłomierzem selenowym, kwestia wprawy.