PDA

Zobacz pełną wersję : Urządzenie dla m4/3, którego nie ma, a być powinno...



enderam
18.03.14, 20:25
Choć jestem świeżym użytkownikiem systemu m4/3 to z linią tych aparatów spotkałem się dobre naście miesięcy temu. Od początku zwróciłem uwagę na magiczny port multimedialny znajdujący się zaraz pod sankami aparatu. Zastanawiałem się co to takiego i do czego to służy? Jak później się okazało to zwykły port multimedialny do obsługi peryferyjnych urządzeń (lamp, mikrofonu, urządzenia PP1)... magic...

A teraz pytanie: Dlaczego firma Olympus zapomina o 99 % swoich użytkowników (poza posiadaczami OM-D E-M1, E-M10) i nie stworzy urządzenia, montowanego na sanki i port? Opiszę teraz jego funkcję i działanie. Urządzenie WIFI: do komunikacji zamiast wężyka spustowego, aplikacja przez iStore, Androida możliwością ściągania zdjęć, zdjęcia transmitowane na uwięzi na monitor i zapisywane zdjęć na HDD, dodatkowo na górze urządzenia sanki do podpięcia wyzwalacza radiowego lub wbudowany wyzwalacz z TTL. Tego mi tu brakuje!

Wiem, że to futuryzm, ale trzeba marzyć...
Mam nadzieję, że jest to czytelne

ps. Może warto napisać do kogoś z firmy wujka Olka w języku Japan by takie coś zaprojektował, wyprodukował i puścił w rynek? Przewiduję żyłę złota, większą niż osłony do obiektywów :)

enderam

GoBo
18.03.14, 20:35
Był taki pomysł nazywa się to PenPal. Ale z wykonaniem porażka. Przesyła tylko miniaturki zdjęć.

luc4s
18.03.14, 21:00
A ja Ci dalej powiem marketing. Po co ma Olympus takie cusik wypuszczać wszystko mające do aparatów za kilka stówek, jak te funkcje zarezerwowane są dla serii om-d? Ktoś, kto potrzebuje wifi ma kupić om-d tak to działa. Nigdy nie wykłada się wszystkich kart na stół, bo nikt już nie kupi modelu wyżej.

epicure
18.03.14, 21:04
Aparaty mają już Wi-Fi, więc takie urządzenie nie miałoby racji bytu.

dobas
18.03.14, 21:11
przed chwilą pisałem w innym wątku :)

http://oishare.olympus-imaging.com/

https://play.google.com/store/apps/d....oishare&hl=pl

Ż (https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.olympusimaging.oishare&hl=pl)aden futuryzm - jest w OM-D takie cocoś bez wpinania czegokolwiek w cokolwiek ;)

funkcje

możliwość ściągania zdjęć, zdjęcia transmitowane na uwięzi na monitor i zapisywane zdjęć na HDD,
zdalne wyzwalanie migawki, zmiana trybu fotografowania PASM, zmiana czułości, czasu, przysłony, serii zdjęć,
balansu bieli, włączanie trybu LIVE TIME / LIVE BULB, geotagowanie zdjęć a nawet jakaś obróbka tych fotografii ściągniętych na telefon / tablet.

A jak już jest na tablecie to i wysłać można i obejrzeć i na fejsa zatłoczyć ;)

droplet
18.03.14, 21:14
A ja Ci dalej powiem marketing. Po co ma Olympus takie cusik wypuszczać wszystko mające do aparatów za kilka stówek, jak te funkcje zarezerwowane są dla serii om-d? Ktoś, kto potrzebuje wifi ma kupić om-d tak to działa. Nigdy nie wykłada się wszystkich kart na stół, bo nikt już nie kupi modelu wyżej.
Być może wszystkie nowe Olympus-y będą miały Wi-Fi. E-P5 ma W-Fi, podobno po aktualizacji z pełną funkcjonalnością. Ostatecznie można włożyć kartę SD z Wi-Fi. Dla mnie do zgrywania zdjęć to rozwiązanie jest za wolne.Brakuje mi wsparcia do tetheringu w LR bo o Olympus Studio już nie ma co marzyć.

szafir51
18.03.14, 21:15
dobas

i zmiana ogniskowej w przypadku obiektywów EZ :)

droplet
18.03.14, 21:16
przed chwilą pisałem w innym wątku :)

http://oishare.olympus-imaging.com/

https://play.google.com/store/apps/d....oishare&hl=pl

Ż (https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.olympusimaging.oishare&hl=pl)aden futuryzm - jest w OM-D takie cocoś bez wpinania czegokolwiek w cokolwiek ;)

funkcje

możliwość ściągania zdjęć, zdjęcia transmitowane na uwięzi na monitor i zapisywane zdjęć na HDD, ....

Jak można OIShare zainstalować na Windows?
Próbuję teraz bawić się z symulatorami Androida ale kiepsko mi idzie.

epicure
18.03.14, 21:21
Być może wszystkie nowe Olympus-y będą miały Wi-Fi.

Do końca roku każdy nowy aparat będzie miał Wi-Fi :)

dobas
18.03.14, 21:22
dobas

i zmiana ogniskowej w przypadku obiektywów EZ :)

właaaaśnie nie do końca chyba. Jak EZ zapiąłem do EM-1 to nie hulało
a EM-10 z EZ hulało. więc raczej kwestia korpusu a nie tylko obiektywu. Tak mi się wydaje sprawdzałem raz i mozliwe że coś pokpiłem - jednak wydaje mi się że to kwestia obiektywu i puszki a nie samego obiektywu


Jak można OIShare zainstalować na Windows?
Próbuję teraz bawić się z symulatorami Androida ale kiepsko mi idzie.

Dla mnie nieporozumieniem jest brak takiej apki pod stacjonarny windows. O mobilnym nie wspominam bo może rzeczywiście mają mały udział rynku. Ale na PC i MAC takie coś powinno być. Zwłaszcza że Olki nie chca na smyczy działać z Lightroomami

---------- Post dodany o 20:22 ---------- Poprzedni post był o 20:21 ----------


Do końca roku każdy nowy aparat będzie miał Wi-Fi :)

Nowa dyrektywa unijna ;)

szafir51
18.03.14, 21:30
Dla mnie nieporozumieniem jest brak takiej apki pod stacjonarny windows.

też tego kompletnie nie rozumiem

luc4s
18.03.14, 21:35
Ciekawe jakim protokołem komunikuje się aparat z smartfonem? Jakby dało się go złamać, to hulaj dusza... :D

GoBo
18.03.14, 21:36
Pewnie M1 dostanie update do obsługi EZ

enderam
18.03.14, 21:47
A ja Ci dalej powiem marketing. Po co ma Olympus takie cusik wypuszczać wszystko mające do aparatów za kilka stówek, jak te funkcje zarezerwowane są dla serii om-d? Ktoś, kto potrzebuje wifi ma kupić om-d tak to działa. Nigdy nie wykłada się wszystkich kart na stół, bo nikt już nie kupi modelu wyżej.

Ja mam E-M5. Nie dla wszystkich OM-D. Tylko dla właścicieli dużych portfeli i posiadaczy nowości. Czyli wniosek, że Olympus nie dba o swoich użytkowników... Powiem szczerze, wystarczy chcieć... W dobie pełnej komunikacji, wszechobecnego WIFI to droga donikąd. Oby nie było jak Kodakiem...

strOOs
18.03.14, 23:16
Jak można OIShare zainstalować na Windows?
Próbuję teraz bawić się z symulatorami Androida ale kiepsko mi idzie.

Spróbuj BlueStacks - jest całkiem niezły.

droplet
18.03.14, 23:19
Spróbuj BlueStacks - jest całkiem niezły.
u mnie BlueStacks na razie nie chce działać :-(

Czy ktoś uruchomił OIS pod Windows?

hades
19.03.14, 03:23
ps. Może warto napisać do kogoś z firmy wujka Olka w języku Japan by takie coś zaprojektował, wyprodukował i puścił w rynek? Przewiduję żyłę złota, większą niż osłony do obiektywów :)

W obecnej chwili, wszystkie nowe aparaty mają i będą musiały mieć Wi-Fi. Więc choćby z marketingowego punktu widzenia nikt nie widzi potrzeby rozwijania projektu dla starszych aparatów. Uważam, że to błąd. Ten sprzęt nie wyparowuje. Zmienia właściciela i nadal jest używany.

Starsze PEN-y czy OM-D (jedno) mogą skorzystać z PenPAL-a. To urządzenie niestety działa w technologii Bluetooth. Stąd taka prędkość i brak podglądu na żywo.

Biorąc pod uwagę proponowane pomysły najlepiej byłoby przerobić PenPala by był w wersji Wi-Fi, razem ze wspomnianymi dodatkowymi funkcjami, które z kolei są dostępne w tej chwili tylko w najnowszych korpusach. Myślę, że parę osób nie odmówiło by sobie świetnej zabawy np. E-PL1 z opisywanym modułem komunikacyjnym opartym na Wi-Fi.

Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie napisać co centrali firmy. Pomysłodawca ma zawsze pierwszeństwo. Piszę to jak najbardziej poważnie.



Wiem, że to futuryzm, ale trzeba marzyć...


Nic dodać, nic ująć.

luc4s
19.03.14, 09:08
Tylko może port takiego transferu nie obsługiwać.

hades
19.03.14, 12:06
Tylko może port takiego transferu nie obsługiwać.

Też się nad tym zastanawiałem. Nie jesteśmy w dziale R&D Olka więc możemy sobie luźno podyskutować i po spekulować. Zwłaszcza, że mamy skąpe informacje na temat architektury portu (przynajmniej ja).

Właściwie to port umożliwia transfer obrazu. W końcu podłączany jest tam wizjer. Ale sam PenPal jest zagadką. Dlaczego zdecydowano się na Bluetooth? Ograniczenia technologiczne? A może obraz podawany przez port to tylko sygnał wideo? Wówczas należałoby go poddać kompresji i wysłać anteną. A to z kolei wymaga dodatkowego przetwarzania w module. Większe zapotrzebowanie na energię, etc. To jest pierwsza z możliwości.
Możliwość druga to brak sterowania w porcie. Może ma on tylko funkcje przekazywania danych na zewnątrz. Nie można za jego pomocą przesyłać poleceń do aparatu, zwłaszcza tych sterujących.
Możliwość trzecia, trochę wynikająca z drugiej, i chyba najbardziej prozaiczna, a przez to najbardziej pewna, to brak w oprogramowaniu aparatów funkcji odbierających polecenia z portów. Wężyk spustowy, który przychodzi na myśl jako urządzenie do zewnętrznego sterowania, to osobny port USB i może być on oprogramowany czy też przygotowany elektrycznie na wyzwalanie migawki (tak jak guzik spustu). W przypadku portu akcesoriów, oprogramowanie aparatu musiałoby być przygotowane na odbiór poleceń ze wspomnianego portu o ustawieniu czasu, przysłony, trybów WB, pomiaru światła, etc. Kołacze mi się po głowie, że ktoś mi wspominał o braku możliwości sterowania PEN-ami za pomocą Olympus Studio. Jeśli by tak było to wczesne PEN-y byłyby genetycznie niezdolne do słuchania nawet najbardziej wymyślnego sterowania z zewnątrz.

enderam
19.03.14, 15:00
A od czego są aktualizację oprogramowania? Dodatkowo nie musi to być obsługa koniecznie z portu multimediów... można połączyć to kabelkiem z portem HDMI, a ten na bank działa w dwa kierunki.
Pytanie: Czy na tym forum znajdują się tylko miłośnicy produktów marki Olympus, czy także osoby z firmy wujka Olka? Może ktoś z korporacji to czyta?

luc4s
19.03.14, 15:07
Pytanie: Czy na tym forum znajdują się tylko miłośnicy produktów marki Olympus, czy także osoby z firmy wujka Olka? Może ktoś z korporacji to czyta?

No osoby decyzyjne są w Japonii, raczej po polsku nie czytają ;)

enderam
19.03.14, 15:17
No osoby decyzyjne są w Japonii, raczej po polsku nie czytają ;)

Dlatego trzeba znaleźć kogoś kto biegły jest w języku Japan... najlepiej niech też pracuje u wujka Olka. Niech zgłosi to jako swój wniosek racjonalizatorski...
wielką karierę temu komuś wtedy wróżę... no i Polska stanie się znaczącym punktem na mapie świata Olympus.

hades
19.03.14, 15:23
Tak schodząc na ziemie. Prędzej osiągniesz sukces z tym pomysłem jeśli samodzielnie zbierzesz fundusze, ekipę i przedstawisz działający prototyp, aniżeli przekonasz korporacje do koncepcji napisanej na papierze, nawet w języku japońskim.

Przy zbieraniu funduszy może pomóc crowdfunding. Wiele projektów dzięki temu wystartowało i osiągnęło przyzwoity poziom rozwoju.

Popieram Twój zapał.

luc4s
19.03.14, 15:25
Dlatego trzeba znaleźć kogoś kto biegły jest w języku Japan... najlepiej niech też pracuje u wujka Olka. Niech zgłosi to jako swój wniosek racjonalizatorski...
wielką karierę temu komuś wtedy wróżę... no i Polska stanie się znaczącym punktem na mapie świata Olympus.

Oj widać, że nigdy nie pracowałeś w korpo ;) Takich wynalazków Olympus ma zapewne nie jeden, tak jak prototypów aparatów zawierających różne cuda o których się nam nie śniło nawet. Tylko w korporacjach liczy się zysk, a jaki zysk miałby Olympus z przedłużania życia starych produktów klasy amatorskiej? Inna sprawa, czy naprawę myślisz, że mogliby na tym zarobić? Pasjonaci, którzy używają takie zabawki stanowią ułamek procenta wszystkich klientów w tej klasie. Jeżeli ktoś ma już bardziej zaawansowane potrzeby, kupuje nowe body, które takie cuda ma. Tak to wygląda w cywilizowanym świecie. A że w Polsce zarobki jakie mamy takie mamy? Cóż... taki klimat ;)

strOOs
19.03.14, 20:09
Producentow nie interesuje stary sprzet tylko nowy. Na starym sie nie zarabia, problemy starza serwis, update oprogramowania.

I tak mamy lepiej niz np klienc Apple. Wg polityki tej firmy to co 2-3 modele zmienianoby bagnet i usuwano support...

enderam
19.03.14, 22:25
Pracuję w korporacji, ale nie takiej z niebieskimi kołnierzykami... w jednej z największych firm specjalistycznych na świecie. W firmie, gdzie każdy ma maila do prezesa prezesów... Jestem też inż., czas wdrożyć więc nowy projekt... JK jutro dostanie na stół prototyp. Zobaczymy czy to kupi?

luc4s
19.03.14, 22:45
Pracuję w korporacji, ale nie takiej z niebieskimi kołnierzykami... w jednej z największych firm specjalistycznych na świecie. W firmie, gdzie każdy ma maila do prezesa prezesów... Jestem też inż., czas wdrożyć więc nowy projekt... JK jutro dostanie na stół prototyp. Zobaczymy czy to kupi?

Akurat emaile w korporacjach w większości przypadków mają układ imie.nazwisko@nazwa_firmy.com lub pl, pytanie brzmi co prezes prezesów robi z takimi mailami :) W każdym razie trzymam kciuki, jakbyś jeszcze rozkodował protokół po jakim komunikują się nowe Olki z tabletem to wiele ludzi byłoby Ci niezwykle wdzięcznych.