PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus OM-D E-M5 vs Panasonic GX7



Jd
15.01.14, 11:10
Przeczytałem od A-Z wątki zarówno o OM-D jak i o GX7. Jednak brak w nich porównań pomiędzy jednym a drugim aparatem. Tego pierwszego mam już od czerwca 2012. Coraz bardziej nachodzi mnie chęć "mania" (od mieć , posiadać) drugiego body w postaci GX7 . Bo i cena korzystna i aparat niczego sobie.
Proszę o wypowiedzi czy warto kupić Panasa i w czym jest gorszy/lepszy od Olka.

sylwiusz
15.01.14, 11:23
O, ciekawy temat. W GX7 tracimy uszczelnienia, ale jednak chyba obsluga Panasa wygodniejsza, wiecej mozliwosci customizacji i migawka 1/8000. Wizjer niby w GX7 parametrowo lepszy, ale jednak przy natywnych proporcjach 4:3 mniejszy niz ten w OM-D. Jakims tam plusem GX7 jest tez Wi-Fi - moze gadzet do przerzucania duzej ilosci zdjec, ale do tetheringu moze byc ciekawa sprawa. Trudny wybor.

nyny
15.01.14, 11:34
Mnie do GX7 zniechecily swego czasu cztery rzeczy.

1. Matryca, postep znaczny, sciagnalem i pobawilem sie RAWami, i jednak nadal ustepuje olkowi
2. Gibany wizjer, mam obawy co do jego dlugowiecznosci, nie pasuje mi ten patent z gibaniem jego, i to ze z czasem wyrobienia sie bedzie mi luzno latal.
3. Uszczelnienia tutaj dla mnie wazna rzecz bo czesto nuram w mokrej trawie.
4. Stablizacja skuteczna (to raczej dla zony jak jej czasami pozyczam), bo nie posiadam szkiel panasa z szejkiem.

Plusem dla mnie w GX7 to wyglad (przy panasie to ten moj m5 jeszcze bardziej pazdzierzowato wyglada), trzymanie, i migawka 1/8000 (nieczesto uzywana, ale jak jest to placebo dziala niesamowicie).

pozdro

grzeSiuu
15.01.14, 11:46
jak dobrze pamiętam migawka 1/8000 działa wyłącznie przy elektronicznej. nie wiem, czy to dobrze, czy gorzej.
w GX7 jest w pełni działający dotykowy ekran. tzn menu jest dotykowe, funkcje dotykowe a nie tylko wyzwalanie migawki i wybrane funkcje.
najgłośniejszą wadą GX7 jest stabilizacja, która nie działa w trybie wideo.

Bacio
15.01.14, 11:48
Ja zamieniłem OM-D na GX7. Dostałem lepsze dla mnie gabaryty, wbudowaną lampę, rozsądniejsze menu, bardziej amatorski wygląd aparatu... Dostałem gorszą stabilizację.

tymczasowy_
15.01.14, 11:48
Przeczytałem od A-Z wątki zarówno o OM-D jak i o GX7. Jednak brak w nich porównań pomiędzy jednym a drugim aparatem. Tego pierwszego mam już od czerwca 2012. Coraz bardziej nachodzi mnie chęć "mania" (od mieć , posiadać) drugiego body w postaci GX7 . Bo i cena korzystna i aparat niczego sobie.
Proszę o wypowiedzi czy warto kupić Panasa i w czym jest gorszy/lepszy od Olka.Na pewno zamiana jednego na drugi i odwrotnie, nie wpłynie w żaden sposób na podniesienie jakości fotek robionych przez użytkownika :wink: tego czy owego ...

sylwiusz
15.01.14, 11:59
Ciekawe, dosc szczegolowe porownanie jest ponizej:
http://tysonrobichaudphotography.wordpress.com/2013/10/17/the-gx7-vs-the-om-d-e-m5-battle-for-my-affection-round-1-ibis-evfs-lcds/
Akurat tutaj gosciowi wyszlo, ze IBIS w GX7 nie jest wcale taki zly, no ale to jest trudno mierzalne, moze byc kwestia rodzaju trzesienia sie reki :-D

Jd
15.01.14, 12:04
Ten GX7 miałby być drugim body w systemie. PEN-y odpadają ze wzgledu na brak wizjera ( z wizjerem typu VF-2,3 czy VF-4 z zestawu robi sie pokraka ) Aparat ma chyba aktualnie najkorzystniejszy stosunek jakość-cena.

grzeSiuu
15.01.14, 12:25
jeszcze jedna rzecz którą sam odkryłem w Macalni.
w GX7 mozna ustawić osobno punkt pomiaru światła i osobno punkt pomiaru ostrości.
te ustawienia są niezależne od siebie.
w GX7 można w ogóle ustawić punkt ostrości.

nyny
15.01.14, 12:26
Ten GX7 miałby być drugim body w systemie. PEN-y odpadają ze wzgledu na brak wizjera ( z wizjerem typu VF-2,3 czy VF-4 z zestawu robi sie pokraka ) Aparat ma chyba aktualnie najkorzystniejszy stosunek jakość-cena.

Jesli to nie ma byc zarobkowo to ja bym zaryzykowal GX7.
W przeciwnym razie kupil taki sam korpus, coby nie meczyc sie i nawyki miec te same, tak by w razie
w blyskawicznie sie w miare sytuacji ze sprzetem obchodzic.
W dwoch roznych szpejach czasami potrafi sie pomieszac co i gdzie ;)


pozdro

tymczasowy_
15.01.14, 12:29
Ten GX7 miałby być drugim body w systemie. PEN-y odpadają ze wzgledu na brak wizjera ( z wizjerem typu VF-2,3 czy VF-4 z zestawu robi sie pokraka ) Aparat ma chyba aktualnie najkorzystniejszy stosunek jakość-cena.A po co pakować się w drugie, niemal identyczne funkcjonalnie i gabarytowo body w systemie, podejrzewam do amatorskiego pstrykania tylko.

Nie lepiej jako drugie body wybrać Panasonic'ka ale GM1, czy coś co z naleśnikiem naprawdę można wsadzić do kieszeni.

Jd
15.01.14, 12:53
Do wsadzenia do kieszeni mam XZ-2 :)
GM-1 z naleśnikiem to ~3.000 zł. I masz g****enko, które z wiekszymi obiektywami będzie miało nijaka ergonomię. Do niego to tylko naleśniki sie nadają. No i nie ma EVF , a to dla mnie wymóg niezbedny.Zresztą 12-32 nie jest mi potrzebny - mam 12-35 f2.8. GX7 z 14-42 II jest dostepny za 3.627 zł z 5 letnia gwarancja i przesyłką 0 zł. Jak sprzedasz 14-42 II to sam korpus masz za 3.000-3.100.

Tak do amatorskiego :) Każdy jest panem swojego portfela.

dzarro
15.01.14, 12:59
Ważne, żeby jedno body było srebrne a drugie czarne. Myślę, że kolor obudowy to jest kluczowy problem w kwestii zakupu aparatu fotograficznego w ogóle.

Jd
15.01.14, 13:06
Oly mam srebrne. Szkoda , że GX7 nie ma w kolorystyce teletubisiowej:)

tymczasowy_
15.01.14, 15:00
Ważne, żeby jedno body było srebrne a drugie czarne. Myślę, że kolor obudowy to jest kluczowy problem w kwestii zakupu aparatu fotograficznego w ogóle.Na pewno w sieci znajdzie jakieś kolorowe, skóropodobne "oklejki" do GX7 więc i inne kolory poza srebrnym i czarnym są możliwe.

PS
A i części metalowe może jakimś sprayem potraktować i będzie gitowo wyglądać :wink:

Darekw1967
15.01.14, 19:50
Witam !

GX7 ma lepiej dopracowane filmowanie i tutaj Olek zostaje w tyle.
Zastanawiam sie dlaczego Olek chce byc najgorszy w tej kwestii ?

Pozdrawiam

Koriolan
15.01.14, 19:55
Bo Olek nie ma know-how w dziedzinie filmowania. W przeciwieństwie do Sony i Panasonica

petreq
16.01.14, 01:02
Jedna uwaga odnośnie, jakby na to nie patrzeć, dość ciekawej promocji (5 lat gwarancji), o której wspomniał Jasand.

Zgodnie z Regulaminem Promocji:
2.1. Z zastrzeżeniem ust. 2.2., w Promocji mogą wziąć udział zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby fizyczne dokonujące zakupu Aparatów jako konsumenci w rozumieniu przepisów art. 22¹ kodeksu cywilnego.
Natomiast art. 22.1 KC:
Art. 22.1. Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Tak więc trzeba mieć to na uwadze!

Jd
19.01.14, 12:19
A wiec klamka zapadła. Poszło zamówienie.

Dziękuję wszystkim za rzeczowe uwagi . Szczególne podziękowania dla @dzarro i @tymczasowy :)

grzeSiuu
19.01.14, 13:24
a możesz napisać na co padł wybór i koniecznie dlaczego?

Jd
19.01.14, 14:44
Na Panasonic GX-7 z 14-42 II w kolorze czarnym. Nie wiem dlaczego bo bardziej by mi pasował srebrny z czarnym obiektywem. Mam awersje do srebrnych szkieł. OM-D E-M5 oczywiscie zostaje.

viruuss
19.01.14, 16:04
Na Panasonic GX-7 z 14-42 II w kolorze czarnym. Nie wiem dlaczego bo bardziej by mi pasował srebrny z czarnym obiektywem. Mam awersje do srebrnych szkieł. OM-D E-M5 oczywiscie zostaje.
będziesz zadowolony :)

apz
19.01.14, 16:14
będziesz zadowolony :)A jeśli jednak nie , to odsprzedasz...

szafir51
19.01.14, 19:46
Ciekawi mnie IBIS tego GX7. Optyczne.pl ocenili nisko na 1,5 EV, fotopolis jeszcze niżej, na 1 EV. A w linku podanym przez Sylwiusza w teście wyszła lepiej niż w E-M5.

Jd
19.01.14, 20:32
Dla mnie to nieistotne, ale sprawdzę ile w tym prawdy. Jeżeli stabilizacja bedzie tak słaba jak piszą to będę uzywał z nim szkieł ze stabilizacją (np. 12-35) a z Olkiem stałek. Dla mnie najważniejsza jest ergonomia, funkcjonalność i filmowanie.

sylwiusz
19.01.14, 21:15
Koniecznie napisz swoje wrazenia z porownania z Olkiem - byloby ciekawie poczytac cos takiego :-)

viruuss
19.01.14, 21:25
Ciekawi mnie IBIS tego GX7. Optyczne.pl ocenili nisko na 1,5 EV, fotopolis jeszcze niżej, na 1 EV. A w linku podanym przez Sylwiusza w teście wyszła lepiej niż w E-M5.

GX7 + ZD14-54 ver2, stabilizacja tryb 1
ISO 200 , f16, 1/6 s, ogniskowa 54 mm

nyny
19.01.14, 21:56
Dla mnie to nieistotne, ale sprawdzę ile w tym prawdy. Jeżeli stabilizacja bedzie tak słaba jak piszą to będę uzywał z nim szkieł ze stabilizacją (np. 12-35) a z Olkiem stałek. Dla mnie najważniejsza jest ergonomia, funkcjonalność i filmowanie.

Bede nastepnym razem w Sremie to koniecznie dluzszego spota musimy zrobic :)

pozdro

Jd
19.01.14, 23:06
Bede nastepnym razem w Sremie to koniecznie dluzszego spota musimy zrobic :)

pozdro

Nie ma sprawy - zapraszam serdecznie:)

pozdrówka