PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie w 4/3 czyli tylko E-5 a może coś innego?



acidmk
6.01.14, 12:59
Witajcie,

Od pewnego czasu mam pomysła takiego aby zacząć robić filmy oprócz zdjęć.

Po jednej stronie mam do wyboru kamery np. GoPro 3 która ponoć niezniszczalna jest i dosyć uniwersalna jest. Widziałem ujęcia bardzo ekstremalne na rowerze samochodzie czy w błocie, a z drugiej widziałem i filmy z wycieczek robione właśnie tym maleństwem które też dawały radę.

Z drugiej jednak strony kusi mnie wykorzystanie obiektywów z 4/3 które posiadam (12-60, 40-150, 8 fisheye oraz 50 2.0). Z dużych body oferujących filmowanie to tylko e-5 ma tę możliwość. Z małymi body z m4/3 i moimi wielkimi łapami :P to chyba tylko OMD EM-1 ale koszt wymiany z mojego E-30 byłby zabijający :(

Czy macie doświadczenia w filmowaniu z E-5?

figiel
6.01.14, 13:39
najtańsza opcja to panasonic G3 + hack od Vitalija+ przejsciwka na duże 4/3, najrozsądniejsza w/g mnie to poczekać chwilę na premierę nowego body panasonica na chwilę obecną sam wybrałbym Panasonic GX-7 (stabilizacja matrycy!)

obiektywy które wymieniłeś do filmu w/g mnie są za ciemne i zamiast nich wybrał bym jakieś jasne dwie stałki

acidmk
6.01.14, 14:03
najtańsza opcja to panasonic G3 + hack od Vitalija+ przejsciwka na duże 4/3, najrozsądniejsza w/g mnie to poczekać chwilę na premierę nowego body panasonica na chwilę obecną sam wybrałbym Panasonic GX-7 (stabilizacja matrycy!)

obiektywy które wymieniłeś do filmu w/g mnie są za ciemne i zamiast nich wybrał bym jakieś jasne dwie stałki

Dzięki za pomysł, nigdy nie brałem pod uwagę Panasonic'a może dlatego że zawsze zafiksowany byłem na Olympusie. Muszę bliżej przyjrzeć się tym aparatom.

Zmartwiło mnie to co powiedziałeś o obiektywach, wydawało mi się że filmowanie to trochę jak robienie zdjęć i szczególnie kadry statyczne, timelapsy itp powinny być ok z 12-60 bo przecież i tak zaczynasz używać ich tak od f5,6 a tutaj na szerokim końcu masz od f2.8. 50 f2.0 wydawała mi się idealna, a i fish ze światłem 3,5 zdawał się być ok.

Jak widać jeszcze dużo muszę poczytać zanim podejmę decyzję...od czego by tutaj zacząć? Macie jakieś poradniki, linki były by mile widziane :D

figiel
6.01.14, 14:27
największą zaletą filmowania aparatem to wykorzystanie jego dużej matrycy, co za tym idzie głębi ostrości, jeżeli Tobie na niej nie zależy bo planujesz filmować przyrodę - sprawdzą się, ale podejrzewam że nie lepiej niż obiektyw kitowy (14-45mm OSI - świetny obiektyw do Panasonica) ponieważ w filmie nie potrzebujesz tak dużej ostrości. Materiał rejestrujesz z ustawieniami aparatu z ostrością na minimum, dopiero podczas obróbki wyostrzasz obraz - pozbywasz się części szumów.

Jeżeli nie planujesz nagrywania powyżej iso 800 kup Panasonica G3, powyżej tej granicy polecam minimum GH2 (lepiej G6, jeszcze lepiej GX-7 ze względu na stabilizację w matrycy..) Potwierdzę to i zrobię próbę jak tylko strOOs wyśle do mnie body :)

Panasami filmowałem zazwyczaj prywatne wycieczki oraz kilka ślubów, przy f1.4 w pomieszczeniach z b. małą ilością światła w 95% nie było potrzeby wychodzić po za iso800. Zresztą możesz sprawdzić to światłomierzem swojego aparatu - ustaw czas migawki na 1/60 bo przeważnie w takiej nagrywam.

przykładowy (niewystabilizowany programami, kręcony z ręki w dodatku źle zrenderowany.. kiedyś to poprawię) filmik z jednej z wycieczek: http://barwyslubu.pl/berlin7.wmv
z nie najostrzejszym obiektywem: Pentax/Cosmicar c-mount 25mm f1.4

szafir51
6.01.14, 14:52
Co do Panasonica GX7 to ma stabilizację matrycy, ale nie działa ona podczas filmowania. Nie ma też jeszcze do niego hackowanego oprogramowania. Jeżeli chodzi o G3 to póki co lipa, bo nie posiada manulanego trybu wideo - aparat sam zmienia czułość, przysłonę, czas. Niby trwają pracę nad hackiem umożliwiającym ręczną kontrolę ekspozycji, ale trudno powiedzieć, czy coś będzie.

najlepszą opcją do filmowania jest chyba używany GH2, który można kupić poniżej 2k. Wsparcie jest ogromne, do tego stabilizowany obiektyw panasa 14-140 i można naprawdę sporo ukręcić :)

viruuss
6.01.14, 19:38
Co do Panasonica GX7 to ma stabilizację matrycy, ale nie działa ona podczas filmowania. Nie ma też jeszcze do niego hackowanego oprogramowania

zawsze mozesz podpiac szklo Panasa i wtedy stabilizacja dziala w szkle
hack to pewnie kwestia czasu :)

szafir51
6.01.14, 21:47
oczywiście można podpiąć szkło panasa ze stabilizacją, ale takie szkło można podpiąć do każdego korpusu panasonica bez stabilizacji, więc argument stabilizacji matrycy w GX7 jest raczej mało istotny jeżeli chodzi o filmowanie.

Z tym hackiem to wątpię, że tylko kwestia czasu. Podobnie było z zapowiedziami do innych modeli. Niestety, nowe korpusy są wydawane tak często, że nie za bardzo jest możliwość hackować firmware do nich wszystkich. przewagą GH2 jest to, że zmodowane oprogramowanie już jest, do tego przetestowane i świetne w działaniu. Widziałem kilka klipów zrobionych GH2 i nie powiem, wyglądają rewelacyjnie.

A może jakaś mała kamerka? Do 2 tys. można mieć porządną kamerę FHD z obiektywem 30x zaczynającym się od F1.8, dużą głębie ostrości i szybki ciągły AF.

acidmk
6.01.14, 22:11
oczywiście można podpiąć szkło panasa ze stabilizacją, ale takie szkło można podpiąć do każdego korpusu panasonica bez stabilizacji, więc argument stabilizacji matrycy w GX7 jest raczej mało istotny jeżeli chodzi o filmowanie.

Z tym hackiem to wątpię, że tylko kwestia czasu. Podobnie było z zapowiedziami do innych modeli. Niestety, nowe korpusy są wydawane tak często, że nie za bardzo jest możliwość hackować firmware do nich wszystkich. przewagą GH2 jest to, że zmodowane oprogramowanie już jest, do tego przetestowane i świetne w działaniu. Widziałem kilka klipów zrobionych GH2 i nie powiem, wyglądają rewelacyjnie.

A może jakaś mała kamerka? Do 2 tys. można mieć porządną kamerę FHD z obiektywem 30x zaczynającym się od F1.8, dużą głębie ostrości i szybki ciągły AF.

Hej,

GH2 bardzo mnie kusi, lecz do niego potrzebował bym zapewne nie obiektywów typu zoom tylko stałek, jeśi tak to jakich doradźcie pls :D

No właśnie to druga opcja zacząłem się zastanawiać czy nie kupić po prostu kamery :D Zapewne prościej by było a jakość zapewne podobna (przynajmniej nie do odróżnienia na kompie od aparatu. Czy macie jakie pomysły jaka to mogła by być kamera? Właśnie oglądam aukcje na alledrogo i możliwości jest ogrom...coraz częściej kamera ma wbudowany projektor którego zupełnie nie potrzebuję. Zastanawiam się na co zwrócić uwagę.

Jak dobrze rozumuję:
- Zoom optyczny (tylko ten się liczy bo cyfrowy to paskudztwo)
- Jasność obiektywu od ile?
- Klatkaż? 25 czy więcej?
- Wbudowana opcja timelapsu (klatka co ileś sekund)
- Oczywiście kamera na karty pamięci czy może jakaś inna opcja? HDD?

I teraz pytanie jaka karta SD class 10 czy szybsza (zakładam że będzie to SD (było by prościej niż ze standardem Sony)?

grizz
7.01.14, 08:42
…ale po co Ci ta kamera? Jakie zastosowanie. Obrazek z taniej kamerki a obrzek z aparatu, to przepaść… w niektórych zwłąszcza zastosowaniach.

Dwa różne sprzęty i to nieczesto po prostu zupełnie się nieuzupełniające.

Fatman
7.01.14, 10:09
acidmk, może Ci się przyda :)

http://rafalglebowski.pl/blog/filmowanie-za-pomoca-lustrzanki-dla-poczatkujacych-poradnik/

http://rafalglebowski.pl/blog/videoinfografika/

acidmk
7.01.14, 22:08
…ale po co Ci ta kamera? Jakie zastosowanie. Obrazek z taniej kamerki a obrzek z aparatu, to przepaść… w niektórych zwłąszcza zastosowaniach.

Dwa różne sprzęty i to nieczesto po prostu zupełnie się nieuzupełniające.

Grizz, wiem i mam świadomość że to dwa różne sprzęty, mam tego coraz większą świadomość zagłębiając się w temat.
Po co mi kamera, aparat? Chciałem uwiecznić coś więcej niż tylko zamrożone kadry z życia, miejsc jakże dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Trochę pod kontem mojego projektu związanego z Sycylią, trochę zainspirowany innymi miejscami dzięki vimeo.

Nie wiem w tej chwili czy stanie się to kolejną pasją czy tylko epizodem ale chcę tego dotknąć, poczuć jak to jest. W końcu nie chcę kiedyś żałować że zniechęciłem się, ni podjąłem wyzwania.


acidmk, może Ci się przyda :)

http://rafalglebowski.pl/blog/filmowanie-za-pomoca-lustrzanki-dla-poczatkujacych-poradnik/

http://rafalglebowski.pl/blog/videoinfografika/

Rafał stokrotne dzięki za linki, bardzo dużo dzięki temu zrozumiałem. Ogromny szacun za to że chcesz tłumaczyć, masz do tego chęć. Często ludzie którzy wiedzą coś na dany temat trzymają wiedzę dla siebie, a Ty robisz inaczej.

Pozdrawiam Was serdecznie

grizz
8.01.14, 10:02
O widzisz jak tak opisałeś sytuację, to już zupełnie inny, precyzyjniejszy obraz się maluje. W takim wypadku nie zastanawiaj się za mocno. Każda nowa puszka z możliwością filmowania będzie ok, a z czasem sam zobaczysz czego potrzebujesz na póżniej. Ale pucha, nie kamerki. I ine pchaj się w e-5. Bierz nowe mikrusy.

tymczasowy_
12.01.14, 22:30
Wydaje mi się, że obiektywy 4/3 w trybie AF nie nadają się do filmowania z żadnym body ani E-5, ani z żadnym z m43 nawet E-M1, po prostu dźwięki AF zabiją każdą produkcję video :wink:

W trybie MF obiektywy 4/3 można użyć do filmowania z każdym body, które filmuje. Oczywiście najlepiej z tym, które najlepiej filmuje - więc tylko jakiś Panasonic się kłania.

A jak obiektyw 4/3 przestają być ważne z punktu widzenia filmowania, to możesz zacząć rozważać każde rozwiązanie, które pozwoli na filmowanie

acidmk
12.01.14, 22:41
Wydaje mi się, że obiektywy 4/3 w trybie AF nie nadają się do filmowania z żadnym body ani E-5, ani z żadnym z m43 nawet E-M1, po prostu dźwięki AF zabiją każdą produkcję video :wink:

W trybie MF obiektywy 4/3 można użyć do filmowania z każdym body, które filmuje. Oczywiście najlepiej z tym, które najlepiej filmuje - więc tylko jakiś Panasonic się kłania.

A jak obiektyw 4/3 przestają być ważne z punktu widzenia filmowania, to możesz zacząć rozważać każde rozwiązanie, które pozwoli na filmowanie

Właściwie to nie myślałem że af będzie działał z tymi szkłami. Czytałem też że sama optyka zuiko przy filmowaniu nie jest rewelacyjna. Dużo lepiej spisują się szkła Panasonica.

Myślałem raczej o puszce od Panasonica przejściowe i stałkach myślicie że to może działać?

Pozdrawiam
Acidmk

tymczasowy_
12.01.14, 23:31
Właściwie to nie myślałem że af będzie działał z tymi szkłami.
Czytałem też że sama optyka zuiko przy filmowaniu nie jest rewelacyjna. Dużo lepiej spisują się szkła Panasonica.
Mógłbyś rzuciś więcej światła na temat. Jakieś przykłady. Strasznie jestem ciekaw jak to z tą optyką Zuiko jest.

acidmk
12.01.14, 23:38
Mógłbyś rzuciś więcej światła na temat. Jakieś przykłady. Strasznie jestem ciekaw jak to z tą optyką Zuiko jest.
Przeglądałem opinie o obiektywach m4/3 tutaj (http://videodslr.pl/obiektywy-do-filmowania-system-mikro-4-3-t438.html?sid=c9f8f5b67b6bbc300d27acf46fab9ea5), stąd moje stwierdzenie. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzenia tego samemu, stąd moje stwierdzenie.

tymczasowy_
13.01.14, 00:01
acidmk, Następnym razem nie pisz takich ogólników : "Czytałem też że sama optyka zuiko przy filmowaniu nie jest rewelacyjna"

1. Pisząc "optyka" kierujesz uwagę mylnie na jakość optyczną obiektywu, a Tobie po prostu chodziło o obiektywy Zuiko generalnie.
2. Pisząc takie wnioski, zaznacz o jaki Ci aspekt chodzi - w linku wyraźnie jest napisane, że chodzi o niewygodne (???) manualne ostrzenie w obiektywach Zuiko.
3. Linkowany tekst na podstawie którego serwujesz wnioski jest bardzo stary - czerwiec 2010 - więc dużo się od wtedy zmieniło.

PS
Jedna z zasad filmowania mówi aby ostrość ustawić przed filmowaniem i nie zmieniać jej w trakcie, czyli jedno ujęcie jedno nastawienie ostrości :wink:

A jak potrzebujesz robić video reportaż to faktycznie najlepiej się zaopatrzyć w "dedykowany" do filmowania obiektyw z AFem.

acidmk
13.01.14, 00:17
acidmk, Następnym razem nie pisz takich ogólników : "Czytałem też że sama optyka zuiko przy filmowaniu nie jest rewelacyjna"

1. Pisząc "optyka" kierujesz uwagę mylnie na jakość optyczną obiektywu, a Tobie po prostu chodziło o obiektywy Zuiko generalnie.
2. Pisząc takie wnioski, zaznacz o jaki Ci aspekt chodzi - w linku wyraźnie jest napisane, że chodzi o niewygodne (???) manualne ostrzenie w obiektywach Zuiko.
3. Linkowany tekst na podstawie którego serwujesz wnioski jest bardzo stary - czerwiec 2010 - więc dużo się od wtedy zmieniło.

PS
Jedna z zasad filmowania mówi aby ostrość ustawić przed filmowaniem i nie zmieniać jej w trakcie, czyli jedno ujęcie jedno nastawienie ostrości :wink:

A jak potrzebujesz robić video reportaż to faktycznie najlepiej się zaopatrzyć w "dedykowany" do filmowania obiektyw z AFem.

tymczasowy_ pisze ogólnie gdyż temat jest dla mnie totalnie nowy i nie mam wiedzy pozwalającej autorytatywnie stwierdzić jak to jest naprawdę. W pierwszym poście napisałem też o obiektywach jakie mam i o nich pisałem.
Jak zdążyłem się zorientować filmowanie lustrzanką to ogrom wiedzy, operatorskie, reżyserskiej, montażowej którą zdecydowanie ułatwi życie i pozwoli poprawnie filmować.

Pozdrawiam serdecznie
Acidmk

szafir51
13.01.14, 00:21
w mikro 4/3 są obiektywy Panasonica oznaczone HD - z cichym, szybkim AF i elektryczną zmianą przysłony (dodatkowe oznaczenie PZ -power zoom). Razem z body Panasonic można zmieniać ogniskową dźwigienką na aparacie, bez ryzyka drgania obrazu przy zmianie ogniskowej ręką. Obiektywy są też stabilizowane.

acidmk
13.01.14, 00:24
w mikro 4/3 są obiektywy Panasonica oznaczone HD - z cichym, szybkim AF i elektryczną zmianą przysłony (dodatkowe oznaczenie PZ -power zoom). Razem z body Panasonic można zmieniać ogniskową dźwigienką na aparacie, bez ryzyka drgania obrazu przy zmianie ogniskowej ręką. Obiektywy są też stabilizowane.

Ano, o tym już czytałem i stąd moje stwierdzenie że do filmowania obiektywy Panasonica wydają się lepsze.

Pozdrawiam serdecznie
Acidmk